Kurzemes Vārds

18:41 Sestdiena, 14. decembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Pirmā sleja

Atmiņas par aizplūdušajām piena upēm

Vairāk nekā pirms pieciem gadiem apsīka mūsu lopkopēju saražotā piena straume uz akciju sabiedrību "Kurzemes piens" – vienu no toreiz lielākajiem piena pārstrādes uzņēmumiem Latvijā. Ekonomiskā situācija mainījusies, un piena ceļš aizgājis citās gultnēs. Lielākajai daļai zemnieku piedzīvotās pārestības aizmirsušās un zaudētā nauda norakstīta uz lielmanīgā, melīgā un bēdīgi slavenā Andra Saldovera rēķina. Tomēr, atminoties tā laika notikumus, aizvien neatstāj skumjas par to, ka daži veikli darboņi nolaida pa burbuli uzņēmumu, no kura bija atkarīgi tik daudz lauksaimnieku un kurš aizņēma tik lielu tirgu, ka grūti saprast, kā tas vispār varēja bankrotēt.

Jau piecus gadus velkas atmaksas darbi, uz apsūdzēto sola ik pa laikam aicinot Saldoveru un viņa šaubīgo darījumu labo roku – Marinu Sņiguru, bet vienā no divām krimināllietām, kas saistītas ar "Kurzemes piena" nogremdēšanu, – par maksātnespējas pieteikuma savlaicīgu neiesniegšanu, arī Cepļa variantā par valdes priekšsēdētāju uzņēmuma norietā iecelto Raivi Zabi.

Galvenā apsūdzība, protams, ir par pavisam citiem nodarījumiem, par kuriem spriedumu Kurzemes Apgabaltiesa ir nolasījusi, piespriežot septiņus un sešus gadus nosacītu cietumsodu abām galvenajām "Kurzemes piena" amatpersonām – Saldoveram un Sņigurai. Pašlaik abiem notiesātajiem ir vēl astoņas dienas, lai spriedumu pārsūdzētu, un tas, visticamāk, tiks arī darīts.

Ir gandarījums, ka notiesājošu spriedumu saņēmuši darboņi, kas tika apsūdzēti par nepatiesu ziņu sniegšanu aizdevuma saņemšanai, ļaunprātīgu pilnvaru izmantošanu, bet Saldovers – arī par pārziņā esošās mantas piesavināšanos. Šādas apsūdzības pierādīt nav nemaz tik vienkārši. Un tomēr, cik vispār gandarīti var būt apkrāptie cilvēki un firmas, kas zaudējušas savus līdzekļus, bet vainīgie aiz restēm nenonāks tik un tā.

Mēdz teikt, ka sliktais ar laiku aizmirstas, prātā vairāk paliek gaišās atmiņas. Bet, raugoties uz Latvijas uzņēmumu ļoti daudzveidīgo piena produkciju veikalu plauktos, kļūst žēl, ka nekur uz tās nav atrodams mūsu uzņēmuma vārds. Ēdot saldējumu, nāk atmiņā par desmitiem tūkstošiem latu savulaik "Kurzemes piena" nopirktās saldējuma ražošanas iekārtas, kuru mūžs izrādījās ļoti īss. Tādas tās atmiņas.