Kurzemes Vārds

11:36 Ceturtdiena, 12. decembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Izglītība

Kā bērnus iekļaut kolektīvā
Daina Meistere

7.vidusskola iesaistījās Eiropas Sociālā fonda, Izglītības attīstības centra un Britu padomes Latvijā atbalstītā projektā "Vienādas iespējas visiem jeb kā mazināt sociālo atstumtību jauniešu vidū". Skolu projektā pārstāvēja sociālā pedagoģe Inna Reine.

– Projekts ilga 16 mēnešus, tajā piedalījās 40 Latvijas skolas, bet pavisam projekta pieteikuma konkurss bija saņēmis 69 iesniegumus, – pastāstīja sociālā pedagoģe. Viņa nepieciešamību apgūt tās zināšanas, ko piedāvāja dalība projektā, motivēja šādi:

– Es sapratu, ka mums ir nepieciešams mainīt sava darba metodes. Jo laiks mainās, bērni un viņu problēmas arī. Mainījusies vide un sabiedrības struktūra. Mums skolā ir dažādi bērni – atsevišķi zēni un meitenes ilgstoši cīnās ar nesekmību, ir skolēni, kuru vecāki devušies peļņā uz ārzemēm, ir ilgstoši slimojoši bērni, kuriem nepieciešama mājas apmācība, ir hiperaktīvi bērni, kā arī zēni un meitenes no nelabvēlīgām un maznodrošinātām ģimenēm. Bet viņus visus jāmāca iekļauties sabiedrībā, kolektīvā.

Projekta dalībniekiem notika semināri, lekcijas, vasarā visi pulcējās nometnē Siguldā. Šo nodarbību laikā, kā pastāstīja I.Reine, iegūta kā praktiska, tā teorētiska pieredze:

– Ar mums strādāja Kembridžas universitātes profesori Martins Rouzs, Lari Floriani, Margarita Bašova. Viņi mūs iepazīstināja ar Anglijas pieredzi bērnu iekļaušanā skolas kolektīvā, jo viņi tāpat ir sastapušies ar dažādu tautību un dažādas attīstības skolēniem. Anglijā ir skolas, kuras ir ieguvušas iekļaujošās skolas nosaukumu. Tas nozīmē, ka šajās mācību iestādēs uzmanība ir pievērsta katra bērna sajūtām un komfortam kolektīvā.

Viens no uzdevumiem bija iegūtajās zināšanās dalīties ar kolēģiem. Arī I.Reine skolā vadīja semināru skolotājiem, kuriem viņa pastāstīja par apgūtām metodēm, kā mazināt atstumtību skolās. Un saņēma kolēģu atzinību. Vasarā notikušajā nometnē izdalīja Britu padomes sagatavotu materiālu, kurā apkopota angļu speciālistu pieredze. Projekts beidzās ar plašu konferenci, kurā Liepāju bez 7.vidusskolas sociālās pedagoģes pārstāvēja arī direktore I.Ferstere un Kristīgās sākumskolas direktore I.Kulmane. Šajā konferencē dalībnieki saņēma grāmatu "Iekļaujoša skola iekļaujošā sabiedrībā", kurā apkopota Latvijas skolu skolotāju pieredze un starp citu autoru darbiem bija arī I.Reines raksts, kurā viņa aprakstīja, kā skolā strādā atbalsta komanda.

Projekta dalībnieki saņēma vēl vienu jauku dāvanu – tikšanos ar Lielbritānijas karalieni Elizabeti II un koncerta "Kopā/Together" apmeklējumu.