Kurzemes Vārds

17:20 Sestdiena, 14. decembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Ārkārtas plenērā tver mežonīgo dabu

Anda Pūce

Mežonīgi laika apstākļi ar vēju, lietu, puteni un salu un pagaidām vēl mežonīga daba Pāvilostas pelēkajā kāpā sagaidīja gandrīz 30 jaunos māksliniekus, kas ieradās uz Latvijas Mākslas akadēmijas studentu pašpārvaldes sarīkoto ārkārtas plenēru "Zaļā prakse Pāvilostas pelēkajā kāpā".

LMA studentu pašpārvaldes vadītājs Ronalds Jaunzems pastāstīja, ka Pāvilostas pelēkā kāpa, kas ir platākā pelēkā kāpa Latvijā, piesaistījusi interesi kā saglabājama vērtība, tāpēc pašpārvalde piekritusi dot savu artavu cīņā par kāpas aizsardzību. "Sadarbībā ar vides aizsardzības aktīvistiem nolēmām, ka jāsarīko mākslas akcija, lai pievērstu uzmanību šai dabas vērtībai un reizē arī saglabātu mākslas darbos to, kas jau nākamvasar var pārvērsties apbūvētās privātmāju teritorijās," saka R.Jaunzems. Lai gan parasti studentu plenēri notiek mācību gada beigās, šis ārkārtas sarīkots jau pirmajā semestrī, turklāt, pateicoties akadēmijas mācībspēku atbalstam, par piedalīšanos praksē studenti tiek arī pie kredītpunktiem.

Plenēra mērķis bija attēlot norises dabas un cilvēka attiecībās. Galvenā uzmanība tika veltīta teritorijai, kur pelēkā kāpa pakāpeniski pāriet mežainajās kāpās un boreālajos mežos, kas arī ir Eiropas nozīmes aizsargājamas teritorijas. "Šo aizsargājamo teritoriju komplekss ir neatkārtojams un unikāls visas Eiropas mērogā, un mēs vēlējāmies to parādīt sabiedrības daļai, kas vēl nav padomājusi par Latvijas mežonīgās dabas dārgumiem," saka akcijas rīkotāji.

R.Jaunzems pastāstīja, ka jaunie mākslinieki no dažādām akadēmijas nodaļām Pāvilostā strādāja divas dienas. "Daži pirmajā dienā darbu beidza tikai četros no rīta, vēl kāds devās uz Pāvilostu vēlreiz, lai turpinātu iesākto, ir atlieta pustonna ģipša masas, likti lietā vairāk nekā 100 nededzināti ķieģeļi, daži izmanto arī materiālus, kas atrasti turpat piekrastē," stāsta pašpārvaldes vadītājs. Katrā ziņā nekāda laiskošanās nenotika, visi aktīvi strādājuši, izmantojot praksei atvēlēto laiku. Viņš norāda, ka plenērā darbojušies gan fotomākslinieki, gan tēlnieki, gleznotāji, stikla mākslinieki, vizuālās komunikācijas, grafikas, keramikas, vides mākslas un funkcionālā dizaina nodaļu pārstāvji, tāpat instalatori un videomākslinieki. "Tuvāko divu, trīs nedēļu laikā vēl turpināsies mākslas darbu veidošana, bet tad esam iecerējuši sarīkot Pāvilostas pelēkajā kāpā radīto mākslas darbu izstādi," pastāsta R.Jaunzems. Viņš vēl nemācēja teikt, kur tieši būs redzami Latvijas Mākslas akadēmijas studentu pašpārvaldes organizētā ārkārtas plenēra laikā tapušie darbi, taču pieļāva iespēju, ka vismaz daļa no tiem atceļos arī līdz Pāvilostai un būs apskatāmi kādā improvizētā izstādē.