Kurzemes Vārds

12:13 Trešdiena, 3. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Pirmā sleja

Cik tērēsim šogad?

Eiropas valstīs Ziemassvētku un gadu mijas tuvošanās iezīmējas krietni ātrāk nekā pie mums. Tur jau atvērti Ziemassvētku tirdziņi, taču arī mūsu lielveikali jau sākuši izkārtot krāsainu un spīdīgu mantiņu stendus, kas atlikušajā laikā, līdz skanēs pirotehnikas puķu zalves un šampaniešu korķu paukšķi, būs jāpapildina daudz biežāk nekā citi nepārtikas preču plaukti.

Pavisam drīz liepājnieki, tāpat kā ļaudis visur citur Latvijā un daudzviet pasaulē, metīsies gada nogales iepirkšanās drudzī, drūzmēsies, pukosies, meklēs dāvaniņas, ar kurām apkarināt eglīti vai pašiem sevi un radus, draugus. Cik daudz naudas mēs šogad tērēsim Ziemassvētku priekam? Pirms gada, vērojot notiekošo tirdzniecības vietās, nešķita, ka tautas lielākā daļa skaitītu katru izdoto santīmu. Gluži otrādi – demonstrēja to, ka viņi gada laikā ir labi nopelnījuši un ka kabatā ir Ziemassvētku prēmijas. Tiesa, gada nogalē veikalu kasēs birstošie latu kalni nav visai objektīvs ekonomikas uzplaukuma rādītājs. Izrādās, ekonomiskie faktori – ienākumi, cenu paaugstināšanās un citi – nav noteicošākie dāvanu vērtības izvēlē, jo Latvijas iedzīvotāji lielākoties neskopojoties dāvanu iegādei. Par to vēstīja pirms gada Latvijā veiktais pētījums.

Tieši pieaugošais valsts iekšējais patēriņš līdz šim ir bijis lielākais inflācijas uzkurinātājs. Par negausīgo Latvijas iedzīvotāju iepirkšanos vēsta statistika, kas uzrāda vienu no straujākajiem mazumtirdzniecības apjoma pieaugumiem Eiropas Savienībā.

Kā iepirkšanās drudzis iespaidos kopējos šā gada inflācijas rādītājus, skaidrības nav, jo tos pavada Ziemassvētku atlaides, kas, protams, ir bīstams un mānīgs veikalnieku ierocis, lai atdarītu pircēju makus. Inflācija, kā uzskata vairums ekonomistu, gada nogalē atkal palielināsies (oktobrī gada inflācija samazinājās), bet tā būs atkarīga pavisam no citiem faktoriem, arī no siltumenerģijas cenu kāpuma.

Pirms gada lielākā daļa aptaujāto pircēju sacīja, ka summa, kas atvēlēta Ziemassvētku dāvanām, palikšot nemainīga, tiesa, līdzīgs skaits – gandrīz trešdaļa respondentu – apgalvoja, ka tā palielināšoties, bet tikpat daudzi arīdzan domāja, ka tā samazināšoties. Tērējot naudu šī gada nogalē, visprātīgāk droši vien būtu saglabāt vēsu prātu. Galu galā Ziemassvētku laiks nav īsti piemērots tam, lai izrādītos, un vārdam dārgs ir ne tikai materiālā puse.