Kurzemes Vārds

02:42 Otrdiena, 14. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Sports

Pārcelto maču nedienas
Andris Sudmalis

Spēļu pārcelšana pati par sevi nav nekas ārkārtējs, tā Latvijā notiek visai regulāri. Arī nedēļas nogalē nenotikusī spēle starp "Liepājas metalurgu" un "Energiju" bija pārceltais mačs.
Iemesli vienā datumā paredzēto maču aizvadīšanai kādā citā datumā un/vai vietā var būt dažādi – komandas līdzdalība starptautiskos turnīros, kas parasti ir galvenais iemesls spēļu norises datumu maiņai virslīgā, laika apstākļi, kuru dēļ nācās mainīt pat vairāku šīs sezonas virslīgas pēdējās kārtas spēļu norises vietas, problēmas ar laukumu atbilstību sacensību prasībām – šī iemesla dēļ šosezon pārcēla vienu "Samsung premjerlīgas" maču, bet pirms dažām sezonām par slidotavu bija pārvērtusies Liepājas Sporta un kultūras pils basketbola zāles grīda.
Uz dažiem no minētajiem iemesliem varētu attiecināt apzīmējumu force majore (nepārvaramas varas apstākļi), taču varētu arī runāt par joprojām nabadzīgo Latvijas sporta saimniecību. Basketbola laukuma sliktā kvalitāte Liepājā tomēr bija saistīta ne tik daudz ar laika apstākļiem, cik ar pilsētas nespēju vairāku gadu garumā nodrošināt oranžās bumbas meistarus ar atbilstošas kvalitātes sporta zāli, ledus tīrāmās mašīnas sabojāšanās Rīgas sporta pilī savukārt ir tikai kārtējais apliecinājums, ka savulaik centrālā valsts hokeja arēna ir novecojusi ne vien morāli, bet arī fiziski.
Bet virslīgas futbola spēles pārcelšana no Rīgas uz Liepāju varētu būt kā vēl viens pliķis galvaspilsētas sporta saimniecībai – izrādās, Liepājā ir lielāks kvalitatīvu futbola laukumu skaits nekā Rīgā. Pie tam šis mačs sagādāja neērtības arī līdzjutējiem, spēles norises vieta tika mainīta pat divreiz.
Ne reizi vien ir dzirdēta Latvijas Futbola federācijai veltīta kritika saistībā ar neveikli saplānoto kalendāru. Kā pretējs piemērs tiek minēts vairāku vadošu futbola valstu nacionālie čempionāti, piemēram, "Manchester United" septembrī astoņu dienu laikā aizvadīja trīs mačus – divus premjerlīgā, bet vienu – Čempionu līgā.
Šis nav vienīgais tāda veida piemērs, kas tikai apliecina, ka līdzīgi varētu darboties arī Latvijas čempionāta spēļu plāna veidotāji, it īpaši ņemot vērā to, ka pie mums tiek aizvadīts mazāks spēļu skaits nekā daudzos citos čempionātos. Cits jautājums – vai īso rezervistu soliņu un fiziskās sagatavotības dēļ esam tam gatavi?
Līdzšinējā maču pārnešanas prakse neļauj to nosaukt par veiksmīgu faktoru sacensību norisē. Tiek jaukti gan līdzjutēju, gan komandu plāni – spēļu kalendārs nebūt vairs nav ritmisks.

Metalurgi U–18 izlasē

Divas spēles Latvijas U–18 izlases sastāvā pret Baltkrievijas vienaudžiem ir aizvadījuši vairāki no "Liepājas metalurga" jaunajiem futbolistiem.
Vispirms mūsējie kaimiņiem piekāpās ar 1:3, un šajā mačā Latvijas U–18 izlases rindās piedalījās aizsargs Ingus Šlampe un pussargs Jevgēņijs Golovins, bet otrajā cīņā, kurā Latvija svinēja uzvaru ar 1:0, laukumā devās arī malējais aizsargs Jevgēņijs Koršakovs, bet vienīgos vārtus mūsējo labā guva Golovins.
Puišu treneris "Liepājas metalurga" dublieru komandā Viktors Lukins pastāstīja, ka uz izlases treniņnometni bija izsaukts vēl viens metalurgs – Nils Sitenkovs, kurš pirms šīm spēlēm iedzīvojās savainojumā un pret Baltkrieviem laukumā nevarēja doties.
V.Lukins arī pastāstīja, ka U–18 izlases treneris Genādijs Šitiks uzteica visu liepājnieku parādīto sniegumu cīņās pret baltkrieviem un nākotnē joprojām cer savā komandā redzēt gan Sitenkovu, gan arī vēl vienu aizsargu – Tomu Mežu, kurš lielu daļu sezonas izlaida savainojuma dēļ. Nākamās spēles šī vecuma izlase aizvadīs 2007.gada sākumā, kad Sanktpēterburgā norisināsies tradicionālais turnīrs "Granatkina memoriāls".


"Viss sāksies ar jauno gadu"
Miks Kuncītis

Latvijas Basketbola līgā pirmajā posmā ir aizvadītas nu jau vairāk nekā puse spēļu, kurās BK "Liepājas lauvas" ar galveno treneri Armandu Misu priekšgalā ir izcīnījušas tikai un vienīgi uzvaras. Tomēr, pēc A.Misus teiktā, pēc graujošā panākuma mačā ar saviem sīvākajiem konkurentiem – "Gulbene/Bumerangs/ASK" basketbolistiem, liepājnieki vairs nerāda tik pārliecinošu sniegumu.
Noteikti daudziem sporta zinātājiem un vienkārši līdzjutējiem vēl labi palikušas atmiņā BK "Līvu alus/Liepāja" cīņas SEB Baltijas Basketbola līgā. Tiesības startēt spēcīgākajā Baltijas līgā Liepājas klubs zaudēja pagājušajā sezonā, un neilgi pēc tam tas tika likvidēts. Tomēr vēju pilsēta bez savas basketbola komandas nepalika – ar kopējām pūlēm problēmas izdevās atrisināt.
Jau kādu laiku darbojās mūsu basketbola skolas, kluba "Liepājas vanagi" un BK "Liepājas lauvas" noslēgtais trīspusējais līgums, tādējādi veidojot ciešākas saites ar mūsu jauno basketbolistu kalvi. BK "Līvu alus/Liepāja" pastāvēšanas laikā bija panākta vienošanās ar klubu un Liepājas Basketbola skolu, taču toreiz šis līgums pastāvēja tikai formāli un mūsu pašu pilsētas radītie augļi tā arī pa īstam netika izmatoti. Jaunajā sezonā situācija ir krasi mainījusies, jo tagad Liepājas vadošā kluba pamatkodolu veido mūsu pilsētas puiši – Mareks Jurevičus, Klāvs Ansons, Vairis Pusaudzis, Artūrs Freimanis un Mārtiņš Luiks. Leģionāri, kuru iepriekšējās sezonās Liepājas komandā bija ne mazums, šobrīd ir tikai divi – Māris Citskovskis un Jānis Graudiņš. Pēc galvenā trenera A.Misus teiktā, līdz jaunajam gadam, kad LBL sezona ieies otrajā fāzē, izmaiņas sastāvā neesot plānotas, un šobrīd arī tas neesot nepieciešams.
Nevar noliegt, ka LBL čempionāta līmenis nav salīdzināms ar BBL, tomēr Latvijas spēcīgākā līga nav uzskatāma tikai par durvīm, kuras atverot, var tikt uz virsotni, un līdz galam neatklātu basketbolistu savstarpēju spēkošanos, jo arī šajā līmenī ir daudz talantu, kas, turpinot sevi attīstīt, nākotnē var sasniegt daudz vairāk, nekā tikai izlauzties līdz Baltijas Basketbola līgai.
Atgriežoties pie mūsu BK "Liepājas lauvas", pēc aizvadītā pirmā apļa var izdarīt pirmos secinājumus. Pirmais un galvenais no tiem – Liepājas puiši arī saviem spēkiem var cīnīties par atgriešanos Baltijas Basketbola līgā, taču, zinot situāciju, diezin vai tas ir primārais uzdevums. Te atkal gribot negribot jāpieķeras sporta bāzu problēmām, jo sporta zālē "Celtnieks", kur tagad savas mājas spēles aizvada BK "Liepājas lauvas" un "Liepājas metalurga" dāmas, īsti neatbilst pat Latvijas mēroga mačiem, nemaz nerunājot par BBL spēlēm. Runa nav tikai par minētās zāles līdzjutēju ietilpību, bet arī par ģērbtuvēm un laukuma atbilstību nepieciešamajiem standartiem.
Otrkārt, ja mēs gribam attīstīt sistēmu, kura apvieno gan jaunatnes, gan pieaugušo basketbolu, tad jaunajiem basketbolistiem labāks atspēriena punkts drīzāk ir LBL, kur viņiem ir lielākas iespējas izpausties un iegūt lielāku spēļu praksi.
Līdz šim izveidotā sistēma darbojas, jo "Liepājas lauvu" rindās bez jau minētajiem ir iekļauti virkne jauno spēlētāju – Mārtiņš Kripševics, Mārtiņš Provizors, Rūdolfs Otto, Mārtiņš Porziņģis, Imants Auznieks un Kristaps Frīdenbergs. Pirmajā aplī gan, jāatzīst, no jaunajiem tā pa īstam uzspēlēja tikai M.Provizors un M.Porziņģis, bet M.Kripševics un I.Auznieks laukumā parādījās epizodiski. R.Otto un K.Frīdenbergs vēl nevienā cīņā nav piedalījušies. A.Misus gan atzīst, ka jaunajiem trenera uzticība vēl ir jānopelna un iespējas to izdarīt viņiem ir Latvijas Amatieru basketbola līgā, kur "Liepājas papīra" rindās minētajiem spēlētājiem tiek atvēlēts liels spēles laiks. Pagaidām liepājnieku treneris neuzskata, ka kāds no viņiem būtu ar ko īpaši izcēlies. "Protams, es neceru, ka mūsu jaunā paaudze jau pašā sezonas sākumā laukumā demonstrēs vadošajiem basketbolistiem līdzvērtīgu spēli, tomēr gribētos no viņiem redzēt lielāku cīņassparu un degsmi, kā tas bija pēdējā mačā ar "Ventspils augstskolu", kur Liepājas jauno basketbolistu maiņa pierādīja, ka ir spējīgi cīnīties šādā līmenī," sacīja A.Misus, piebilstot, ka LBL pirmā posma turpinājumā, kad būsim garantējuši vietu četriniekā, jaunajiem tiks dots lielāks spēles laiks. Ja viss ritēs pēc šāda scenārija, tad jau pavisam drīz BK "Liepājas lauvas" būs nodrošinājis vietu otrā posma pirmajā divīzijā, kur bez četriem LBL spēcīgākajiem klubiem cīnīsies Baltijas Basketbola līgā spēlējošās komandas – "Ventspils", "ASK/Rīga", "Barons/LMT" un Valmieras "Lāčplēša alus". "Viss sāksies ar jauno gadu, kad mums būs iespēja sevi apliecināt Latvijas spēcīgāko klubu vidū," teica A.Misus.
Vēl gan liepājniekiem pirmajā posmā jāaizvada desmit spēlēs, no kurām septiņas ir paredzētas izbraukumā, bet tikai trīs savā laukumā. Domājams, smagākais pārbaudījums "Liepājas lauvas" gaida decembrī, kad mūsējie gandrīz divarpus nedēļu laikā izspēlēs sešus mačus, izbraukumā tiekoties ar "Cēsis/Remarks", "Falco/Ķeizarmežs", "Gulbene/Bumerangs/ASK" un "RNS–D/Līvāni" basketbolistiem. Savā laukumā lauvas spēkosies ar vienību "Jūrmalas sports/Fēnikss", bet pirmā posma pēdējā mačā liepājniekiem pretī stāsies Valda Valtera trenētie "ASK/Juniors" basketbolisti.
Šī gada pēdējais mēnesis mūsu komandai solās būt saspringts un fiziski grūts ne tikai daudzo spēļu dēļ, kurās "Liepājas lauvām" izbraukumā jātiekas ar saviem tuvākajiem sekotājiem, bet arī tāpēc, ka liepājniekiem ir samērā īss rezervistu soliņš. Ieskatoties turnīra tabulā, protams, šķiet, ka mūsējos tāpat neviena no komandām vairs nespēj apsteigt, tomēr ir daži fakti, kas šo apgalvojumu var apgāzt. Piemēram, fiziskā slodze, jo pašreiz visi gūtie panākumi pamatā gulstas tikai uz septiņu spēlētāju pleciem, kuri laukumā pavada ļoti lielu spēles laiku. "Jā, varbūt pāris basketbolistu sejās ir jūtamas noguruma pēdas, tomēr vismaz pagaidām tas spēles gaitu neietekmē. Pirmā apļa beigu daļā, kad sacentāmies ar pastarīšiem – "LSPA/VEF" komandu, devu atpūtu Klāvam Ansonam un arī pārējos pamatsastāva spēlētājus nedaudz pietaupīju. Diemžēl šāda taktika neattaisnojās, jo dienu vēlāk cīņā ar "Cēsis/Remarks" basketbolistiem tie puiši, kuriem biju devis atpūtu, nenospēlēja ne tuvu savu spēju robežām," sacīja A.Misus, atzīstot, ka ar savas komandas sniegumu viņš ir apmierināts tikai līdz cīņai ar gulbeniešiem, kurus liepājnieki pieveica ar vairāk nekā 30 punktu pārsvaru. Turpinājumā lauvas, lai arī nezaudēja nevienā mačā, vairs tik saturīgu sniegumu nerāda, pēc trenera domām, galvenais iemesls ir spēlētāju psiholoģija, kas pēc jau minētās spēles ar Gulbenes basketbolistiem, viņiem lika atslābināties un ieņemt galvā domu, ka darbs jau ir padarīts. "Pēc katras uzvaras mobilizēties nākamajai cīņai ir arvien grūtāk, un tas spēlētājiem rada papildu spriedzi," pauda A.Misus.
Ja līdz jaunajam gadam klubā papildinājumi nav paredzēti, tad vēlāk jau, iespējams, "Liepājas lauvām" pievienosies vēl kāds leģionārs. "Pagaidām par sastāva pastiprinājumu ir grūti spriest, jo, pirmkārt, to neatļauj kluba budžets un, otrkārt, uz doto brīdi tas nav nepieciešams," sacīja liepājnieku treneris, neizslēdzot iespēju, ka nākamgad, kad būs pieejami lielāki finansiālie resursi un sāksies izšķirošās cīņas, komandā varētu parādīties kāds jauns spēlētājs.

LBL pirmā posma turnīra tabula
(spēles, uzvaras, zaudējumi, uzvaru procents):
1."Liepājas lauvas" 12 12 0 100
2."Gulbene/Bumerangs/ASK" 13 10 3 76
3."ASK/Juniors" 12 8 4 66
4."Falco/Ķeizarmežs" 12 8 4 66
5."LU/Barons/Rīdzene" 13 8 5 61
6."Ventspils augstskola" 12 7 5 58
7."Cēsis/Remarks" 12 5 7 41
8."Roja" 12 5 7 41
9."Zemgale" 12 4 8 33
10."RNS–D/Līvāni" 12 3 9 25
11."Jūrmalas sports/Fēnikss" 12 2 10 16
12."LSPA/VEF" 12 1 11 8

Pārceltā spēle kļuva par draudzības maču
Andris Sudmalis

Sestdien "Liepājas metalurga" hokejistiem savā laukumā bija jāaizvada no 9.decembra pārceltā "Samsung premjerlīgas" spēle pret Elektrēnu "Energija". Lai arī mačs notika, tam bija tikai pārbaudes spēles nozīme.
Leiši Liepājā ieradās nepilnā sastāvā – tikai ar divarpus maiņām, kas automātiski paredz tehniskā zaudējuma saņemšanu. Tomēr, lai ceļojums uz mūsu pilsētu enerģētiķiem neizrādītos veltīgs, abas komandas vienojās par draudzības maču.
Pieredzējušu spēlētāju abu vienību rindās gan bija visai maz un galvenokārt spēlēja 18 gadu vecumu nesasnieguši juniori. "Liepājas metalurga" rindās plašākai publikai atrādījās Raivis Kurņigins, Toms Tiļļa, Kārlis Ozols, Rūdolfs Virga, Ņikita Dobreņkijs, kā arī vēl vesela virkne pašmāju hokeja audzēkņu, bet no pieredzējušiem metalurgiem laukumā bija Dmitrijs Žabotinskis, Georgijs Čirkovs, Valentīns Feoktistovs un brāļi Borisenko.
Lietuvieši, kas piedalās Baltkrievijas jauniešu čempionātā, brīžiem nebūt neizskatījās vājāki par "Energijas" pieredzējušiem vīriem, tiesa, ar mūsu jaunajiem viņi pilnvērtīgi konkurēt nespēja. Metalurgi sasita pretiniekus ar 10:0, un par rezultatīvo sniegumu īpaši gribētos uzteikt 1990.gadā dzimušo uzbrucēju Gunāru Skvorcovu.
Šonedēļ "Liepājas metalurgs" savā laukumā aizvadīs divas spēles pret vienību "Rīga 2000" – pirmā mača sākums trešdien pulksten 18.