Kurzemes Vārds

12:59 Sestdiena, 11. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Pirmā sleja

Mērķis, uz ko tiekties

Pirmdien apritēs 88 gadi, kopš iznāca laikraksta "Kurzemes Vārds" pirmais numurs. 1918.gada 18.novembrī bija dzimusi Latvijas valsts, un Liepājā pazīstamais ārsts, sabiedriskais darbinieks un kultūras norišu atbalstītājs Ernests Ekšteins nolēma, ka liepājniekiem vajadzīga avīze, kura ne tikai informētu par pārmaiņām, bet arī radītu ticību jaunajai valstij un vienotu sabiedrību. Kad tagadējās F.Brīvzemnieka ielas 40.nama 1.stāva divās istabiņās tapa laikraksta pirmie numuri, diez vai kādam varēja ienākt prātā, ka "Kurzemes Vārds" dzīvos tik garu un tik krasiem pavērsieniem bagātu mūžu.

Ik rudeni, tuvojoties laikraksta dzimšanas dienai, uzvirmo jautājums par to, ar ko tad "Kurzemes Vārds" Latvijas pirmās brīvvalsts laikā kļuva par vienu no Liepājas simboliem un Latvijas reģionālās preses līderi, kas vēl nebija valsts mēroga izdevums, bet vairs nebija arī vietējā avīze.

Iespējams, ar to, ka izdevēji saprata – pastāvēs, kas pārmainīsies. Laikraksts meklēja arvien jaunas izpausmes gan saturā, gan formā, nodrošināja patstāvību, ierīkoja savu spiestuvi, tādējādi gūstot iespēju variēt apjomu 36 lappušu robežās un kļūt arvien operatīvāks, pagūstot nākamās dienas numurā publicēt vēl trijos naktī saņemtās ziņas. Bet varbūt ar to, ka izdevēji jau no paša sākuma nebija saistīti ne ar vienu politisku partiju, kuras tajos gados dzima cita pēc citas. Sākumā tas gan apgrūtināja laikraksta attīstību, jo līdzekļi bija tik vien, cik izdevēji varēja atvēlēt paši no savas kabatas. Taču šķiet, ka tieši šī neatkarība, šī nenostāšanās neviena politiska spēka šaurajās pozīcijās, bet uzskatu brīva paušana bija tas, kas konkurences cīņā ar citiem Liepājā iznākošajiem laikrakstiem "Kurzemes Vārdam" ļāva uzvarēt.

Kad 1990.gada pavasarī "Kurzemes Vārds" dzima otro reizi, vairs nevajadzēja izgudrot jaunus pamatus, uz kuriem balstīties. Vecā, labā "Kurzemes Vārda" neatkarība, patstāvība, operativitāte, informatīvā piesātinātība, iznākšanas biežums, dažādu viedokļu paušana, arvien jaunas poligrāfijas tehnikas ieviešana bija stabils mērķis, uz ko tiekties. Visos aspektos vēl nav izdevies to sasniegt, taču lasītāju uzticība palīdzējusi "Kurzemes Vārdam" atgūt savu kādreizējo vietu Latvijas reģionālajā presē un lomu Liepājā.

Andžils Remess