Kurzemes Vārds

10:02 Trešdiena, 5. augusts
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Skatiens

Nodoklis smēķētājiem
Daiga Borska

Ja sarunā kāds jums ļoti svarīgs cilvēks cenšas jūs pārliecināt, ka veselība viņam ļoti svarīga un ir pirmajā vietā daudzo prioritāšu sarakstā, tad noskaidrojiet, vai viņš… nesmēķē. Jo tad tomēr var izrādīties, ka viņa veselība, kur nu vēl jūsējā, ir viņa prioritāšu apakšgalā. Varbūt tomēr šim cilvēkam daudz svarīgāka ir vēlme kopt un uzturēt savu pieradumu smēķēt vai justies stilīgam un izrādīties citu priekšā ar kūpošo zārka naglu zobos? Varbūt viņam pietrūkst dūšas atklāti atzīt, ka ir kļuvis par nikotīna atkarīgo un pietrūkst gribasspēka tikt ar to galā.

Jā, kas ir viens cilvēks, viens smēķētājs? Sīka vienība, salīdzinot ar to, ka visa problēmas sāls slēpjas mērogā. Proti, to personu skaitā, kuras smēķē un kuru ir ļoti, ļoti daudz. Tiek uzskatīts, ka tā ir apmēram viena trešā daļa Latvijas iedzīvotāju. Turklāt smēķējošu jauniešu, jaunu meiteņu skaits palielinās.

Smēķēšanas ierobežošanai tiek izmantotas dažādas metodes, sākot ar izglītošanu un pārliecināšanu, beidzot ar ekonomiskām svirām. Nupat šķiet, ka kāda gana spēcīga roka šo sviru satvērusi un diezin vai palaidīs vaļīgāk. Latvijas veselības ministrs izteicis ierosinājumu pacelt akcīzes nodokli cigaretēm, un tas varētu notikt jau nākamgad. Latvijā šobrīd ir vienas no zemākajām cigarešu cenām Eiropā, neskatoties uz to, ka par daudzām citām preču grupām maksājam kā Eiropā. Piemēram, Īrijā vidējas kvalitātes cigarešu paciņa maksā sešarpus eiro. Jā, smēķu arvien lielākā dārdzība varētu radīt ekonomisku diskomfortu smēķētājiem un varbūt – samazināt šī netikuma izplatību. Kaut gan universālu zāļu pret cilvēku vieglprātību nav.

Piemēram, kad jaunām, smēķējošām meitenēm jautāja par cigarešu sadārdzināšanās iespējamo ietekmi uz viņu dzīvesveidu, jaunietes atbildēja, ka droši vien smēķēšot mazāk. Bet – pēc tam, kad būšot laidušas pasaulē bērnu. Tad gan no cigaretēm pilnīgi atteikšoties... Varbūt ordeni piešķirt par tādu pašaizliedzību un rūpēm par vēl nedzimušā bērna veselību?

Vai cenu celšana samazinās smēķētāju skaitu, vai viņi mazāk pirks cigaretes, to rādīs laiks. Bet patīkami, ka tagad ļoti daudzās kafejnīcās, sabiedriskās vietās strikti tiek ievērots un respektēts aizliegums smēķēt. Nezin, kā ar pīpētājiem līdz šim sadzīvoja, kādus ierobežojumus ieviesa Belmontas pilsētā Amerikā, bet nu masu informācijas līdzekļos izplatījusies ziņa, ka šās pilsētas pašvaldība apsverot iespēju pilnīgi aizliegt smēķēšanu sabiedriskās vietās. Izņemot privātmāju teritorijas, kur dzīvo viena ģimene. Par pretlikumīgu kļūs zārka naglas aizkūpināšana uz ielas, parkos un pat personīgajās automašīnās. Kādēļ tik stingra nostāja? Tādēļ, ka pētījumi apstiprinājuši: ja nesmēķētājs ieelpo cigaretes dūmus (pasīvā smēķēšana), tas būtiski ietekmē veselību. Vai būtu jāceļ lieks tracis par smēķētāju tiesību ierobežošanu? Bet vai nesmēķētāja tiesības tikt nesaindētam nav daudzkārt svarīgākas par iegribu aizkūpināt cigareti?