Kurzemes Vārds

03:46 Piektdiena, 29. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Jaunumi

Robežsargu Reksis draudzējas ar skolasbērniem
Ita Cērmane

Mūspusē, tāpat kā citur Latvijā, turpinās Valsts robežsardzes izsludinātais zīmējumu konkurss "Manas Dzimtenes robeža". Tā laikā robežsargi viesojas skolās un stāsta jaunajai paaudzei par robežsardzi un tās uzdevumiem. Piektdien robežsargi kopā ar savu četrkājaino kolēģi – labradoru Oliveru ciemojās Rucavā.
Konkursā, kas turpināsies līdz 8.decembrim, aicināti piedalīties bērni divās vecuma grupās: 1.–4. klašu un 5.–7. klašu skolēni. Zīmēt zīmējumus, veidot vizuālos attēlus, izmantojot krāsainos zīmuļus, krītiņus, akvareļa vai guašas krāsas, aplikācijas. Decembrī notiks zīmējumu izstāde un pasākums, kurā apbalvos labāko zīmējumu autorus. Pirmo vietu ieguvēji balvā saņems ekskursiju uz VRS Galveno pārvaldi, braucienu ar robežsardzes patruļkuģi un lidostas "Rīga" robežkontroles punkta apmeklējumu.
Ciemojoties Rucavas pamatskolā, robežsargi stāstīja bērniem par robežu, par ļaudīm, kas to uzrauga, par to, ka tieši viņu pagastā ir lielākais robežkontroles punkts Kurzemes pusē.
Mazie rucavnieki robežsargus uzņēma ar lielu ieinteresētību. Vislielāko prieku viņiem sagādāja četrkājainais robežas sargātājs – Valsts robežsardzes Liepājas pārvaldes inspektores kinoloģes Gunitas Ķepales audzēknis, labradors Olivers. Gunita ne tikai iepazīstināja bērnus ar savu kolēģi, kā viņa Oliveru sauc. Viņa pastāstīja, ka sunim jau ir septiņi gadi un trīs mēneši, ka viņa to kā mazu kucentiņu saņēmusi dresēšanai no Dānijas policijas. Visus šos gadus abi ir kopā – suns dzīvo pie Gunitas mājās un ir paklausīgs. "Labradori daudz labāk pakļaujas dresūrai nekā, piemēram, rekši," savu audzēkni lielīja Gunita. Kā ogle melnais Olivers ir vienīgais mūsu robežsargu labradors, un viņa specialitāte ir narkotikas. Suns trenēts atrast astoņu veidu narkotikas un uzrādījis labus rezultātus darbā. Viņa deguns palīdzējis atklāt narkotiskās vielas gan automašīnās, gan pie cilvēkiem.
Skolasbērni ar lielu interesi klausījās Olivera piedzīvojumos. Jautājumi Oliveram un kinoloģei bira kā no pārpilnības raga: kā suns sajūt narkotikas, kā par tām ziņo, kur mīt, ko ēd, kas ar to notiks, kad suns kļūs vecs? Bet ar vēl lielāku nopietnību mazie rucavnieki noraudzījās, kā Olivers skolas zālē demonstrēja savas prasmes un meklēja saimnieces paslēptos sainīšus.

Igo "Bezgalīgais tuvums"
Inita Gūtmane

Jau trešo reizi Latvijas 1.rokkafejnīcā un mūzikas klubā "Pablo" norisinājās mazais rokfestivāls "Rudens vēju Rock n Roll", kurā muzicēja apvienības "Ēnas" un "Linga". Pēc divu gadu ilgas klusēšanas kopā ar Liepājas mūziķiem uz skatuves kāpa Fēlikss Ķiģelis. Rokmūzikas cienītājus priecēja arī Tomass Kleins.
Viens no festivāla centrālajiem notikumiem bija dziedātāja Igo pirmās dzejoļu grāmatas "Bezgalīgs tuvums" atvēršanas svētki un koncerts, kurā uzstājās pats notikuma vaininieks un viņa draugi, piemēram, Jolanta Gulbe, Juris Kristons un Valdis Atāls. Mūziķis pastāstīja, ka Ziemassvētku noskaņā ieturētajā grāmatā ievietoti dzejoļi, dziesmu teksti, divrindes, kopā ap 60 vienību. Dzejoļi tapuši laikposmā no 80.gadiem līdz mūsdienām. Igo uzskata, ka lasītājiem nebūtu visai aizraujoši, ja viņš dzejotu tikai par kādu vienu lietu, tāpēc grāmatā ievietoti darbi, kas skar dažādas tēmas. "Iedvesmu var gūt visur, vajag tikai skatīties, sagaidīt īsto brīdi sevī," sacīja muzikants, kurš pirmos dzejoļus sācis rakstīt astoņu gadu vecumā. Grāmata tapusi ar Liepājas domes atbalstu. Lielu paldies Igo saka arī savam kolēģim Valdim Atālam, kurš sniedzis padomu un iedrošinājis izdot grāmatu.

Skolā skan valsis

15.vidusskolas skolēniem un skolotājiem jaukus brīžus sagādāja Liepājas Simfoniskais orķestris, ciemojoties pie viņiem skolā. Tā bija iespēja baudīt pasaules klasiku – komponista Ž.Bizē uvertīru operai "Karmena", D.Šostakoviča kompozīcijas un līgoties līdzi valša ritmā. Pēc koncerta mūziķi skolēniem pastāstīja, kādi instrumenti veido orķestri, diriģents Jēkabs Ozoliņš atbildēja uz jautājumiem.

Grupai "Cosmos" papildu koncerts

Tā kā biļetes uz vokālās grupas "Cosmos" "Ziemas" koncertu 3.decembrī pulksten 18 Liepājas Latviešu biedrības namā pazudušas vēja ātrumā, izsludināts papildu koncerts tajā pašā dienā pulksten 14. "Cosmos" "Ziemas" koncertos skanēs dziesmas no pagājušā gada ziemas tēmai veltītā albuma "Ticu, un viss", kā arī mūziķi būs sarūpējuši vairākus nozīmīgus muzikālus jaunievedumus un ziemīgus pārsteigumus. Biļetes uz papildu koncertu var nopirkt "Biļešu paradīzes" kasē Latvijas 1.rokkafejnīcā.

Apbalvo īstenu piensaimniecības veterānu

Sestdien Sieksātes Kalnamuižā pulcējās rajona piensaimnieki, kaimiņi un piederīgie. Viņi bija ieradušies sveikt 70 mūža jubilejā piensaimniecības veterānu Mārtiņu Sesku. Jubilārs viesus sagaidīja dzīvespriecīgs, optimistiski noskaņots un dzirkstošs savā humorā. Kā allaž, arī apaļās jubilejas reizē viņš nelaipoja, bet lietas sauca īstajos vārdos un teica klausītājiem nevis to, ko viņi gaidīja, bet gan to, ko pats domāja. Kaut gan gadi skrien aizvien straujāk un dažkārt ir grūti aptvert, kur tie paliek, Mārtiņš Sesks noskaņots vēl krietni pastrādāt, lai sakārtotu Latvijas piensaimniecības muzeju, izdotu valsts piensaimniecības vēstures grāmatu un atvērtu Sieksātē arī nelielu siera ražotnīti, lai muzeja apmeklētāji, bet jo īpaši jaunā paaudze varētu redzēt, kā darina šo gardo pārtikas produktu. Ciemiņi novēlēja jubilāram daudz spēka un enerģijas, ieceres īstenojot, bet jo sevišķi priecājās par ziņu, ka Latvijas Piensaimnieku centrālā savienība par mūža ieguldījumu piensaimniecības vēstures izzināšanā un propagandā Mārtiņu Sesku apbalvojusi ar medaļu.

Par Jurija Nagibina daiļradi

Kārtējais literāri muzikālais vakars no cikla, ko Jaunliepājas bibliotēka rīko saviem krievu lasītājiem, būs veltīts novelista un kino scenārista Jurija Nagibina daiļradei. Kompozīcija nav tapusi vienā dienā. Tās autore un vadītāja Olga Volkova vakara sagatavošanā iesaistījusi jaunus dalībniekus, piemēram, 7.vidusskolas audzēkni Mašu Gordoni, 12.vidusskolas teātra "Balagančik" pārstāvi Valentīnu Čorniju, Mūzikas vidusskolas audzēkni Rustamu Bagirovu ar akordeonu. Bibliotēkas auditorija kompozīciju ieraudzīs piektdien, 1.decembrī.

Piedzen parādus

Tā kā namu pārvaldes nopietni strādā ar nemaksātājiem, tad dzīvokļu īres un komunālo maksājumu parādi turpina sarukt. Tos, kuri izvairās, aicina uz tiesu, oficiāli publicējot paziņojumus. Ja parādnieki neierodas, namu pārvalžu prasības izskata bez atbildētāja klātbūtnes. Vienīgi pārsteidz uzkrātās summas. Piemēram, Tiščenko ģimene no Viršu ielas 7 ir parādā 1863 latus, V.Čižova (arī Viršu ielā 7) – 1444 latus, V.Dumpis (Viršu ielā 9/11) – 443 latus. Dažiem dots mēnesis laika parāda dzēšanai. Savas prasības tiesai nosūta arī kompānijas, kas piedzen parādus par labu "Liepājas siltumam".

Zemei jauni īpašnieki

Paziņojumi par valstij piederošo zemes gabalu privatizāciju publicēti laikraksta "Latvijas Vēstnesis" kārtējā tematiskajā pielikumā. Privatizācijas aģentūra noslēgusi pirkšanas un pārdošanas līgumus ar divām juridiskām personām par objektu Flotes ielā 16, kura kopējā platība ir apmēram 100 tūkstoši kvadrātmetru. Tā ir bijušās Mašīnbūves rūpnīcas pārvaldes ēka un daļa teritorijas. Ar nosacītu dalījumu tās daļas iegādājušās biedrības "Alnida" un "Bohēma". Bet sabiedrība "DSA" nopirkusi zemes gabalu Spīdolas ielā 7, kura platība ir 5437 kvadrātmetri. Ziņots arī par to, ka Cukurfabrika beidz privatizēt objektu Nākotnes ielā 1 un ka ir nolemts slēgt līgumu par zemes gabala Brīvības ielā 113 nodošanu SIA "Liepājas energoserviss".

Starptautiskajā invalīdu dienā – seminārs

Liepājas Neredzīgo biedrība 2.decembrī rīkos semināru – Liepājas invalīdu nevalsts organizāciju tikšanos, kas būs veltīta Starptautiskajai invalīdu dienai. To visa pasaule atzīmē 3.decembrī. Jau noticis viens līdzīgs seminārs, kurā katrs no 11 invalīdu biedrību pārstāvjiem stāstīja par savas biedrības visbūtiskāko problēmu. Šajā tikšanās reizē invalīdu NVO meklēs visu šo organizāciju kopējos mērķus, darbības uzdevumus, mēģinās izveidot invalīdu sadarbības tīkla organizatorisko struktūru. Invalīdu organizāciju pārstāvji laipni aicināti piedalīties šajā pasākumā. Semināra sākums pulksten 10. Tajā solījuši piedalīties arī pašvaldības pārstāvji.

Arodbiedrības pošas kongresam

Piektdien notiks Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības kongress. Kā arodbiedrībām turpmāk dzīvot un strādāt, ko darīt savu biedru un visus Latvijas strādnieku labā, lems arī vairāki Liepājā darbojošos arodbiedrību pārstāvji. Metalurgu arodbiedrību pārstāvēs Jānis Grava un Guntis Gūtmanis, Latvijas Tirdzniecības arodbiedrību – arī Silvija Ivanova, arodbiedrību "LAKRS" – arī Jānis Neimanis, Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrību – arī Irēna Opšteine, Rita Ozola, Viola Prodišķe un Rūta Zvaigznīte, Tirdzniecības flotes jūrnieku arodbiedrību – arī Visvaldis Radelis un Olafs Karelsons, Kultūras darbinieku arodbiedrību federāciju – arī Ruta Kurpniece, Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrību – arī Daina Saulīte–Kandevica, bet Industriālo nozaru arodbiedrību – arī Ludmila Jevsenkova.

Zīmē apsveikuma kartīti prezidentei

Pilsētas domē jau saņemti pirmie bērnu zīmējumi ar interesantām idejām Liepājas Ziemassvētku kartītei. Viena no pirmajām savu zīmējumu iesniegusi J.Čakstes 10.vidusskolas 9.klases skolniece Ieva Birule, kuru var dēvēt par šā konkursa veterāni. Tā kā sakarā ar NATO sammitu nedēļas pirmās trīs dienas Liepājas izglītības iestādēs pasludinātas par brīvdienām, dome aicina izmantot šo brīvo laiku Ziemassvētku kartītes radīšanai. Konkursā aicināti piedalīties visi bērni un jaunieši vecumā līdz 16 gadiem. Zīmējumus līdz 1.decembra vakaram var iemest šim nolūkam speciāli paredzētā pastkastītē domes foajē. Lai gan šogad zīmējumu konkursa devīze ir "Ziemassvētku rūķa labie darbi Liepājā", bērni aicināti attēlot īpašo Ziemassvētku noskaņu un svētku tradīcijas mūsu pilsētā, apvienojot tās ar Liepājai raksturīgo un ar vietām, ar kurām visvairāk lepojas liepājnieki. Pēc labākajiem zīmējumiem nodrukās Liepājas Ziemassvētku kartīti, kuru saņems Valsts prezidente un mūsu sadarbības partneri. Taps arī apsveikums pilsētas iedzīvotājiem un plakāti afišu stabu rotāšanai gada nogalē. No konkursā iesniegtajiem labākajiem darbiem veidos izstādi domes foajē. Konkursa uzvarētājus gaida balvas.

Satiksme kļuvusi ērtāka

Jau rakstījām, ka kopš sestdienas satiksmei atvērta Jūras iela, kas remonta dēļ bija slēgta visu vasaru. Tas ievērojami atvieglo satiksmes plūsmu pilsētas centrā, jo tagad daļa automašīnu var braukt pa Jūras ielu, Kūrmājas prospektu un tālāk pa K.Ūliha ielu. Tā kā visi plānotie darbi Jūras, Radio un dažās blakus ielās vēl nav pabeigti, autobraucējiem un citiem satiksmes dalībniekiem jābūt uzmanīgiem un jāievēro kā ceļa zīmes, tā citas norādes un ierobežojumi. Visu darbu pabeigšana būs atkarīga no laika apstākļiem, un tikai tad objektu nodos ekspluatācijā. Tagad Jūras ielā izveidots aplis, tas uzlabos kustību, it sevišķi izbraukšanu no mazākas nozīmes ielām. Darbus Jūras ielā un apkaimē veica trīs galvenie būvuzņēmēji – SIA "Citrus Solution", SIA "Būvmehanizācija" un SIA "Aizputes ceļinieks".

Dejotājiem 1. vieta Latvijā

No Mālpils atgriezusies Liepājas šova deju grupa "Glory", kuru vada Dina Pauzere. Šajā pilsētā notika desmitais mūsdienu deju festivāls "Modes ritmi – 2006". Dejotāji no grupas "Glory", kas sacensībās startēja vecākajā dalībnieku klasē, sešu grupu konkurencē atzīti par labākajiem un ieguvuši 1.vietu, pārspējot pat pieckārtējās Latvijas čempiones šova dejās. D.Pauzere pastāstīja, ka viņas vadītajās nodarbībās klubā "Lauma" dejot mācās dažādu vecumu bērni un jaunieši no 7 līdz 24 gadiem. Šova deju grupa "Glory" dibināta aizvadītā gada septembrī, un gada laikā tā paguvusi piedalīties daudzās sacensībās, saņemot ļoti labu novērtējumu. Šogad Latvijas atklātajā deju čempionātā Liepājas jaunās šova deju grupas dejotāji atzīti par piektajiem labākajiem Latvijā.