Kurzemes Vārds

08:17 Sestdiena, 4. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

88 lati par pusstundas darbu

Kirils Bobrovs

Gluži dabiski, kad cilvēki laikrakstā izlasa par ko tādu, kas skar viņu sāpīgās vietas, viņi cenšas iesaistīties informācijas apmaiņas procesā. Biežāk nekā jebkad agrāk uz publikācijām pēdējā laikā sākuši reaģēt namu vecākie. Laiku pa laikam mūs informē par pierakstījumiem atsevišķo namu izdevumu bilancēs. Kārtējā šāda tikšanās bija ar Krūmu ielas 24. nama vecāko Verneru Laukagalu.

Jūsu nams ir neliels, un problēmām, šķiet, nevajadzētu būt.

– Mums pavisam ir seši dzīvokļi. Tieši tur arī ir problēma. Naudas mēs iekasējam maz, un ļoti sāpīgi, ja to noraksta nezin kam. Domāju, ka tas attiecas uz visiem nelieliem pašvaldības fonda namiem.

Tādēļ ir jāskaita katrs santīms, jāpārbauda viss, kam namu pārvalde noraksta naudu.

– Protams. Taču tad ir jābūt gan ekonomistam, gan grāmatvedim, gan juristam. Atsūtīja, piemēram, skursteņslauķi. Viņš nostrādāja pusstundu, bet par to no mums iekasēja 88 latus. Turklāt nams ir divstāvu, dūmvads viens. Es neticu, ka tas ir taisnīgi! Mūsu bilance ir ar mīnusa zīmi – parāds sakrājies 589 latu apmērā. Es uzskatu, ka tas ir mākslīgs, tādēļ ka īrnieki rēķinus samaksā regulāri.

No kā tad rodas šāds mīnuss?

– Tas uzkrājas pakāpeniski. Viena no dārgākām ailēm ir sētnieks. Pusgada laikā uzkopšanai iztērēti 253 lati. Kaut gan, lai uzkoptu 30 metrus garu ietvi, pietiek ar 10 minūtēm dienā.

Bet kādi darbi paveikti?

– Es visu pierakstu. Bija kanalizācijas stāvvada remonts otrajā stāvā. Tas taču nevarēja izmaksāt 90 latu? Un vēl vienmēr pieraksta kaut kādas mistiskas apsekošanas vai tāmes sastādīšanu vai slēdzienu par ēkas tehnisko stāvokli. It kā par tāmes sastādīšanu un aktu noformēšanu viņi algu nesaņemtu no mūsu pašu naudas! Tālāk – koku apzāģēšana. Tas netika veikts! Vēl kaut kāds kārtējais remonts par 18 latiem. Šķiet, sīkums, taču es zinu, ka nekas netika darīts. To var neievērot lielā namā. Taču pie mums viss ir acu priekšā. Vai arī "jurista pakalpojumi – 89 santīmi". Šķiet sīkums, bet jurists taču saņem algu, turklāt vēl namā viņam nebija ko darīt! Oktobrī ieradās pļaut zāli. Taču es neatļāvu. Mūsu pagalmā ir skaists, zaļš mauriņš, puķes, paši kopjam.

Vajag taču kaut ko uzsākt!

– Biju aizgājis pie ekonomistes. Viņa sarunāja dažādas aplamības, sak, jāpārskaitot nauda Karostā nodarbināto bezdarbnieku veikuma apmaksai.

Blēņas! No šiem vārdiem viņa droši vien atteiksies.

– Es pat biju uz pieņemšanu pie Pilsētas domes izpilddirektora Rāta kunga. Viņš uzņēma laipni, pat ar nelielu humoru.

Vai anekdoti pastāstīja?

– Viņš teica, ka izeja no bezizejas stāvokļa ir – pamest nama vecākā amatu.

Namu vecākie, kuri sūdzas, traucē strādāt. No tiem rodas tikai ļaunums.

– Kaimiņi iesaka atdalīties, saimniekot pašiem. Nezinu, ko darīt.

Ja jūs esat ar mieru būt par priekšsēdētāju par 25–30 latiem mēnesī, tad ir vērts. Tikai vispirms "Jaunliepājai" atdodiet 589 latus, kurus tā jums aizdevusi. Citādi – nav vērts.

* * *

Pagaidām var runāt tikai par iespējamiem pierakstījumiem. Tādēļ ka neviens vēl nopietnu pārbaudi līdz šim nevienā namu pārvaldē nav veicis. Starp citu, varētu iztikt arī bez pārbaudēm, ja varētu atbildēt uz katru jautājumu, apmierināt katru pamatotu pretenziju, izlabot katru kļūdu. Negribētos ticēt, ka visi namu vecākie neieklausīsies veselīgā saprāta balsī. Taču pagaidām tā izskan visai reti, un slikti, ka jaunā neuzticēšanās dzimst no vakardienas neuzticības barotnes.