Kurzemes Vārds

08:23 Sestdiena, 4. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Brīvbrīdis

Džentlmeņu spēle – skvošs

Ne vienā vien filmā redzēts, kā biznesmeņi pēc birojā pavadītas dienas ņem savas sporta somas un dodas uz klubu. Tur viņi spēlē kādu dīvainu spēli, kuras laikā pārmaiņus viens un pēc tam otrs ar raketēm dzenā pret sienu bumbiņu. Spēli sauc par skvošu, un mums, liepājniekiem, ir tā vienreizēja iespēja vienīgajiem šaipus Daugavas nodarboties ar šo tik kustīgo sporta veidu. Jau četrus gadus sporta kompleksā "H Sports" darbojas skvoša laukumi, kuros gaidīts ikviens, kas vēlas iemācīties šo spēli. "Tie, kas atnāk, parasti arī paliek," saka bijušais basketbolists KASPARS MĀLIŅŠ. Viņš ir viens no tiem, kam šī spēle iepatikās tik ļoti, ka viņš kļuva par treneri un šajā darbā aizvadīja četrus gadus. Tāpēc Kaspars savā pieredzē labprāt dalās arī ar "Brīvbrīža" lasītājiem.

Skvošs kļuvis demokrātiskāks

Stāstot par savu pieredzi un to, kāpēc izvēlējies spēlēt skvošu, Kaspars saka: "Lielu daļu sava mūža biju spēlējis basketbolu, un tā ir komandas spēle. Tāpēc gribējās kaut ko individuālu, kaut ko tādu, kur varu apliecināt tieši savas spējas." Viņš saka, ka šā sporta veida individuālā rakstura dēļ to izvēlas daudzi uzņēmēji un citi vadītāji. Viņi pieraduši būt individuālisti, paši pieņemt lēmumus un par tiem atbildēt. Tieši to piedāvā šis sporta veids. Un vēl, raksturojot skvošu, Kaspars saka: "Džentlmeņu spēle." Jā, sacensībās ir arī tiesneši, bet spēlēs to nav, un spēlētāji paši vienojas par punktiem un rezultātu. Un, lai gan sākotnēji tas tika uzskatīts par dārgu sporta veidu un tikko kā Liepājā atvērta skvoša zāle, patiešām lielākoties apmeklētāji bija no tā saucamā sabiedrības krējuma: biznesmeņi, uzņēmēji, domnieki un citi, tad šobrīd tas kļuvis daudz demokrātiskāks. Tagad laukumos varam sastapt visdažādāko profesiju pārstāvjus. Kā viņus raksturo Kaspars, tie ir cilvēki, kas pa dienu darbā nosēdējušies un grib kārtīgi izkustēties. Lai nu kas, bet tas šajā spēlē noteikti iespējams. Bez atpūtas nospēlēt veselu stundu nemaz nevar. Starp citu, skvošu iecienījuši arī skolēni un viņiem tiek organizētas treniņgrupas.

Iespējams, ne viens vien liepājnieks savureiz nodomājis, ka vajadzētu pamēģināt spēlēt skvošu, bet dažādu iemeslu dēļ to nav izdarījis. Daudzi baidās, ka nemācēs un citi spēlētāji par viņu smīnēs. "Nekā tamlīdzīga," saka Kaspars. "Katrs pāris spēlē savā laukumā, un citi viņus nemaz nevēro, turklāt te neviens nav tik nepieklājīgs. Iemācīties šo spēli var piecās, desmit minūtēs. Zālē ir instruktore, kas ierāda pirmās iemaņas, un aiziet!"

Kaspars iesaka ņemt līdzi otru spēlētāju, jo diviem iesācējiem pārī būs interesantāk. Bet, kad iemaņas jau attīstītas un iepazīta vide, būs iespēja spēlēt arī ar citiem. Pirmdienās, trešdienās un piektdienās skvoša zālē pulcējas lielāks skaits patstāvīgo spēlētāju un spēlē, mainoties pāriem.

Kas vajadzīgs spēlei?

Nekā daudz, saka Kaspars. Kā ikvienā fiziskā nodarbībā vissvarīgākais ir ērts sporta tērps. "Labāk plānāks, nekā biezs," piebilst Kaspars, jo no pieredzes zina, ka skvošs ir ļoti strauja spēle un spēlētāji drīz vien jau slauka pirmos sviedrus, bet līdz spēles beigām bieži vien ir slapji kā izpeldējušies. Un, protams, nepieciešami ērti sporta apavi – tādi, kas neslīd.

Cik maksā skvoša spēle?

Laukuma īre – 5 lati stundā (skaitītājs skaita minūtes, tāpēc, ja spēlē īsāku laiku, nav jāmaksā par pilnu stundu, bet tikai par nospēlēto laiku);
raketes īre – 1 lats (tas attiecas uz neierobežotu laiku, turklāt, ja ir, var ņemt līdzi savu raketi);
bumbiņas īre – 50 santīmu.

Lai būtu droši, ka laukumi ir brīvi, Kaspars iesaka tomēr iepriekš pieteikties. Vieglāk tikt pie spēlēšanas ir darba dienās pa dienu. Un arī brīvdienās laukumi ir brīvāki, nekā darba dienu vakaros.

Sagatavojusi Kristīne Pastore