Kurzemes Vārds

21:52 Trešdiena, 11. decembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Skatiens

Vēsais karš
Viktors Ulberts

Ja savulaik Rietumu pasaules un PSRS vadītā komunistiskā bloka valstu pretīmstāvēšanu dēvēja par auksto karu, tad tagad notiekošo starp Eiropas Savienību un Krieviju varētu nosaukt par vēso karu. Paldies Dievam, šajā karā vismaz netiek žvadzināti ieroči, demonstrēti biedējoši kodolizmēģinājumi un it kā starp citu pieminēts niecīgais ballistisko raķešu skaits, lai noslaucītu no zemes virsas kādu valsti.

Tagad ieroču vietu aizņēmusi nafta, dabasgāze, gaļa un zivis. Pirmajā mirklī šis salīdzinājums skan diezgan smieklīgi. Taču tās ir ļoti nopietnas ekonomiskas saites, ar kādām bijušās pretējās nometnes pēc PSRS sabrukuma sevi ir sasaistījušas un nu gudri polittehnologi savu interešu aizstāvībai tās liek lietā ne sliktāk kā savulaik raķetes.

Piemēru ir, cik uziet. Kā Gruzija sāka vairāk skatīties Rietumu virzienā, Krievija pēkšņi aizliedza šīs valsts izslavēto vīnu un minerālūdens eksportu. Esot nekvalitatīvs un daudz viltojumu. Nupat tika torpedēti Latvijas šprotu ražotāji. Esot benzopirēna līmenis virs normas. Visi šie argumenti ir stiepjami kā bikšu gumija. Kā zināms, benzopirēns ir viela ar kancerogēnām, tātad vēža attīstību veicinošām īpašībām, kas rodas kūpināšanas procesā. Tā, savukārt, ir tikai viena no teorijām, ar kurām zinātnieki izskaidro vēža rašanās cēloni. Un neviens no viņiem nespēs pateikt, vai kāds dabūs aknu vēzi, ja ēdīs šprotes, kurās benzopirēns būs tikai viens mikrograms uz kilogramu, kā paredz Krievijas normatīvi, vai arī pieci mikrogrami uz kg, t.i., pēc ES standartiem. Vēl viens fakts pārdomām – grilējot gaļu, piemēram, šašliku, iespējams panākt pat līdz 50 mikrogramu benzopirēna līmeni kilogramā. Iznāk, ka pēc Līgo svētkiem onkologiem vajadzētu matiem celties stāvus.

Visu šo ierobežojumu pamatā ir vēlme panākt kādas savas intereses. Vai politiskas, vai arī ekonomiskas. Tikko notikušajā ES un Krievijas sammita laikā neizdevās panākt vienošanos par jauna sadarbības līguma noslēgšanu. Polijas ietiepības dēļ, kura pilnīgi pamatoti iebilst pret Krievijas aizliegumu importēt Polijā audzēto gaļu. Uzreiz sekoja sods – Krievija no ES ierobežoja zivju izstrādājumu ievešanu. Esot konstatēti viltojumi. Kā var viltot zivi – to gan laikam var izgudrot tikai Krievijā. Taču fakts paliek fakts, ka šie notikumi ir savstarpēji saistīti.

Manuprāt, Pārtikas un veterinārā dienesta vadītājam Vinetam Veldrem nevajadzētu paust prieku par to, ka Latvija no šī lēmuma necietīšot. Mēs taču nebūt nepriecājamies par Krievijas – Vācijas gāzesvadu, kas ir izdevīgs šīm abām valstīm, taču nepavisam ne mums un citiem kaimiņiem.

Šis vēsais karš izskatās pēc šaha spēles, kurā var uzvarēt tikai tad, ja visi ES kauliņi darbojas saskaņoti. Un, manuprāt, netrūkst arī ES pusē sviru, ar ko pieteikt Krievijai šahu.