Kurzemes Vārds

07:23 Otrdiena, 14. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Aktuāls viedoklis

Liepājas lielā egle – arhitektoniska un grezna
Indra Ķempe,
arhitekte publiciste

Pirmkārt, runāšanas par egles smukumu vai nesmukumu Liepājā ir nevajadzīgi ieilgušas. Pilsētas rīcībā šī egles konstrukcija ir jau, šķiet, 9. Ziemassvētkus. Tāpat kā daudziem mājās ir egles kāja, kurā ielikšanai ik gadu nopērk/nocērt svaigu eglīti, arī lielās egles konstrukcija jau ir stabila vērtība – ritenis, kam otrreiz nevajag tērēt naudu, nedz desmito reizi – runāšanas sudrabu.

Otrkārt, mūsu saliekamā egle savā apjomā radīta ļoti proporcionāla vietai, kur to Liepājā parasti uzstāda, – pie Rožu laukuma. Tā ir vienkārša, grezna, svinīga un arhitektoniska vienlaikus. Tas ir pilsētvides objekts jeb arhitektūras mazā forma, kam viens no celtniecības materiāliem ir dabiskās eglītes. Tādējādi arī šī egle ir viens no Liepājas skaistās arhitektūras vēstures (periodiskajiem) personāžiem.

Tā kā Rožu laukumā un tā tuvumā ir ļoti daudz augošu koku, šis – mākslīgi uzstādītais Ziemassvētku koks – ļoti atšķiras, izceļas, un tāpēc ir izteiksmīgāka pilsētas rota, nekā tur būtu viena, dabīgi liela egle, taču – atšķirībā no pārējiem tuvējiem kokiem – bez saknēm.

Simboliski katrs, kas apskata egli tuvumā, var sameklēt tajā vienu eglīti, it kā tieši sev svētkos no pilsētas uzstādītu. Pilsētnieks plecu pie pleca pilsētniekam veido pilsētu, eglīte pie eglītes – pilsētas egli.