Kurzemes Vārds

08:05 Pirmdiena, 13. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Jaunumi

Aktualitātes dažādu priekšmetu mācīšanā

Vispārizglītojošo skolu priekšmetu skolotāju metodiskās apvienības pulcina kopā pedagogus, lai iepazīstinātu viņus ar aktualitātēm un pārrunātu tuvākā laikā veicamos uzdevumus. Vakar notika sociālo zinību skolotāju sanāksme kurā viņi skāra veselības mācīšanas tēmu, kā arī apsprieda zināšanu vērtēšanas principus. Sākumskolas skolotāji runāja par to, kā veicināt un kā panākt skolēnos prasmi mācīties. Bet speciālie pedagogi otrdien notikušajā seminārā runāja par speciālo programmu piemērošanu, ņemot vērā skolēna individualitāti.


Arī liepājnieki – mūzikas festivāla "Sudraba zvani" laureāti
Indra Imbovica

Sieviešu koris "Aija" (diriģente Gunta Vite), jauktais koris "Laiks" (diriģente Ilze Balode) un vokālais ansamblis "Gaismiņa" (vadītāja Dzintra Orba) ar panākumiem atgriezušies no VII Starptautiskā garīgās mūzikas festivāla "Sudraba zvani", kas notika Daugavpils dievnamos un koncertzālēs.

Konkursā piedalījās dalībnieki no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Dānijas, Krievijas, Baltkrievijas, Ukrainas, Armēnijas un Vācijas un mērojās meistarībā piecās kategorijās – bērnu, jauniešu, pieaugušo, vokālo ansambļu un kamerkoru, kā arī estrādes solistu kategorijā. Visi trīs Liepājas kolektīvi katrs savā kategorijā ieguva 1.pakāpes diplomu. Jauktais koris "Laiks" pieaugušo jaukto koru kategorijā vēl ieguva balvu no Latvijas Pirmās partijas Daugavpils nodaļas kā labākais baznīcas koris, bet mākslinieciskās jaunrades centra "Vaduguns" vokālā ansambļa "Gaismiņa" soliste Līga Miteniece savukārt ieguva 3.vietu estrādes solistu grupā. Visi trīs kolektīvi uz Daugavpili devās ar Kultūras pārvaldes finansiālo atbalstu.Atcerēsimies barikādes!

Liepājas muzejs sadarbībā ar Kultūras pārvaldi arī šogad organizē atceres pasākumus. 12.janvārī muzeja nodaļā "Liepāja okupāciju režīmos" notika Bērnu un jauniešu interešu centra "Erudītu kluba" organizētā viktorīna. Bet rīt pulksten 18 muzeja nodaļas pagalmā aizdegs piemiņas ugunskuru. Šajā brīdī klāt būs Pilsētas domes priekšsēdētājs Uldis Sesks, viņa pirmā vietniece Silva Golde, mācītājs Raitis Šēners, Latvijas Tautas frontes Liepājas nodaļas tā laika valdes loceklis Antons Anspoks, vīru koris "Dziedonis", Austras Pumpures ansamblis, vokālā grupa "Gaismiņa", pasākumu vadīs Emīls Dreiblats. Pasākuma dalībniekus ar maltīti un tēju cienās Pirmā rezerves nodrošinājuma centra karavīri un tā priekšnieks Raivo Žukovskis, bet par ugunskuru rūpēsies Liepājas Labiekārtošanas sabiedrības direktors Arkādijs Leinis. Vēlāk tautfrontieši un citi pasākuma dalībnieki varēs kavēties atmiņās muzeja nodaļas zālē.


Godalga konkursā "Labākais būvmateriālu tirgotājs"

Apkopoti pērn visa gada garumā Latvijas Būvmateriālu tirgotāju asociācijas rīkotā konkursa "Labākais būvmateriālu tirgotājs – 2006" rezultāti. Apakšgrupā "Veikali – saloni" 2.vieta piešķirta akciju sabiedrības "UPB" holdinga uzņēmumam "H & L studija". Konkursā tika vērtēts preču klāsts, to kvalitāte, veikala iekārtojums, tirdzniecības noteikumu ievērošana, pircēju apkalpošanas kultūra.


Kā maksāts decembrī

Namu pārvaldē "Vecliepāja" pēc maksas paziņojumu izrakstīšanas par decembrī sniegtajiem komunālajiem pakalpojumiem izanalizēta situācija ar apkures faktiskajām izmaksām. Izrādījies, ka lētuma rekords sasniegts E.Tisē ielas 73.mājā, nevis dzīvokļu apsaimniekošanas kooperatīvā Klaipēdas ielā 108, kā tika ziņots iepriekš. Pārrēķinot apkures maksu decembrī par kvadrātmetru, tā šeit bijusi 0,203 lati. Bet visās mājās, kuras apsaimnieko "Vecliepāja" un kuras ir pievienotas pilsētas apkures sistēmai, maksa vidēji ir 0,543 lati par kvadrātmetru. Salīdzinājumā ar to, apkures maksa mājās, kurās vēl nav ierīkota regulējošā aparatūra, palikusi nemainīga – 0,87 lati. Šo informāciju namu pārvalde izplata, lai iedzīvotājus pārliecinātu par nepieciešamību jo ātrāk ēkas apgādāt ar individuālajiem siltummezgliem.


Liepājnieks Maskavā apgūst arābu valodu

Uz tikšanos Liepājas domē priekšsēdētāja pirmā vietniece Silva Golde aicināja liepājnieku, Maskavas Starptautisko attiecību valsts institūta pirmā kursa studentu Andri Dubrovski, lai izteiktu atzinību par viņa lieliskajām sekmēm mācībās, gribasspēku un iniciatīvu iegūt starptautisko attiecību speciālista diplomu vienā no prestižākajām mācību iestādēm Eiropā. Šajā institūtā, kurā mācās ap 8000 studentu no visdažādākajām pasaules valstīm, A.Dubrovskis apgūst ne tikai starptautiskās attiecības, bet arī grūto arābu valodu. "Institūtā galvenais akcents likts uz valodu apguvi, kas Krievijā ir ļoti augstā līmenī. Paralēli tam, ka krievu valodā apgūstu vēsturi, filozofiju, ekonomiku, dabas zinības, starptautiskās attiecības, ģeogrāfiju, runas kultūru un daudzus citus priekšmetus, mācos angļu un arābu valodu, jo nākotnē sadarbību ar arābu valstīm vērtēju kā ļoti perspektīvu. Esmu gandarīts, ka pirmos eksāmenus nokārtoju ar visaugstāko vērtējumu. Pateicoties manai ģimenei, Silvas Goldes un Krievijas puses ieinteresētībai, man ir dota lieliska iespēja kļūt par augstas klases diplomātu," uzsver Andris, slavējot tagadējās 1.ģimnāzijas skolotājus, kuri Andrim devuši tik spēcīgas zināšanas, lai ar panākumiem varētu mācīties Maskavā.


Seminārs par Bila un Melindas Geitsu fonda projektu

Bila un Melindas Geitsu fonds (BMGF) un kompānija "Microsoft" piešķīrusi vairāk nekā 24 miljonus ASV dolāru lielu ziedojumu Latvijas valsts publisko bibliotēku attīstībai un līdzdalībai "Vienotās bibliotēku informācijas sistēmas" jeb Gaismas tīkla īstenošanā. Šobrīd Kultūras ministrijas pārraudzībā esošā valsts aģentūra "Kultūras informācijas sistēmas" organizē informatīvus seminārus, lai pašvaldību vadītājus un publisko bibliotēku direktorus iepazīstinātu ar šī projekta saturu un uzdevumiem, kā arī veiksmīgas sadarbības priekšnosacījumiem. Šajās dienās Liepājas Rajona padomē uz semināru bija ieradušies projekta īstenošanas darba grupas pārstāvji – valsts aģentūras "Kultūras informācijas sistēmas" direktors Armands Magone, Latvijas Nacionālās bibliotēkas direktors Andris Vilks u.c. Viņi atbildēja uz klātesošo jautājumiem, kā projekta līdzekļi tiks izmantoti jaunu datoru iegādei visām pašvaldību, arī Liepājas pilsētas, publiskajām bibliotēkām. Projekta uzdevums ir uzlabot gan interneta pieslēguma ātrumu, gan ierīkot bezvada piekļuvi internetam, gan rūpēties par to, lai bibliotēku speciālisti un bibliotēku lietotāji visā Latvijā tiktu apmācīti darbā ar informācijas tehnoloģijām un interneta lietošanā. BMGF projekta mērķis ir digitālā laikmeta ieguvumus padarīt pieejamus bez izņēmuma visiem Latvijas iedzīvotāju slāņiem, dodot tiem zināšanas un iespējas uzlabot savas dzīves kvalitāti.


Liepājas teātra 100. jubilejai veltīta izstāde

Rīt pulksten 16 Liepājas muzeja mazajā izstāžu zālē atklās Liepājas teātra 100.jubilejai veltītu izstādi "Atļausimies pasapņot". Tā stāstīs par Liepājas teātra izrādēm bērniem, kuras ietver plašu materiālu klāstu no teātra kolekcijas. Izstādi rīko muzejs sadarbībā ar teātri, un tās atklāšanā piedalīsies Liepājas teātra aktieri Lelde Kaupuža un Marģers Eglinskis. Retrospektīvajā izstādē kopā ar draisko nebēdni peli Rozāliju no bērnu iecienītās izrādes "Pifa piedzīvojumi" varēs aplūkot vēsturiskos izrāžu kostīmus – Pelnrušķītes balles kleitu no izrādes "Kristāla kurpīte", sivēntiņu tuklos tērpus no "Trīs sivēntiņiem", Sarkangalvītes tērpu un citu brīnumainos kostīmus, kā arī apskatīt izrāžu butaforijas – teātra butaforu veidotas lietas, cepures un dažādas galvassegas, senās fotogrāfijas, izrāžu afišas un programmas.


Pateicas ugunsdzēsējiem

Liepājas domes izpilddirektors Edgars Rāts nosūtījis pateicības vēstules Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestam Rīgā un VUGD Liepājas brigādei par labi koordinēto un organizēto darbu, operatīvi apzinot vētras postījumus Liepājā, kas radīti naktī uz 15.janvāri. "Pašvaldība augsti novērtējusi VUGD darbu vētras radīto seku likvidēšanā un izsaka pateicību VUGD Liepājas brigādei un brigādes komandierim pulkvežleitnantam Ļudam Jonkus," teikts E.Rāta vēstulē. Atgādinām, ka šajā naktī pilsētai nodarīti postījumi aptuveni 150 tūkstošu latu apmērā.


Būs ražotne kaļķakmens apdedzināšanai

Augstas kvalitātes kaļķakmens izejvielu ieguvei nodibināts jauns kopuzņēmums – "SML LM Mineral", kurā 50 procentu akciju pieder akciju sabiedrībai "Liepājas metalurgs un 50 procentu – zviedru firmai "Svenska Mineral". Uzņēmums paredzējis būvēt Liepājā ražotni kaļķakmens apdedzināšanai. Kaļķakmeni ievedīs no Skandināvijas, galvenokārt no Gotlandes, kā arī no Igaunijas, informēja jaundibinātās sabiedrības pārstāvis Kangurs Hillars. Kaļķus piegādās arī "Liepājas metalurga" vajadzībām, pašlaik top jauns projekts, kas saistīts ar uzņēmuma nākotnē plānotajām elektrokrāsnīm. Pēc tēraudkausēšanas ražotnes rekonstrukcijas vajadzība pēc kaļķiem palielināsies vairāk nekā divas reizes.


Lielo pilsētu galvas spriež par attīstībai domātās ES naudas sadali
Kristīne Pastore

Vakar notika pirmā šā gada Latvijas Lielo pilsētu asociācijas sēde, un par šīs tikšanās vietu bija izvēlēta Liepāja, jo mūsu pilsēta šajā pusgadā ir šīs asociācijas prezidējošā pilsēta. Vakardienas tikšanās laikā pilsētu vadītāji runāja par šā gada pirmo sešu mēnešu darbību un aktualitātēm, kā arī par lielo pilsētu lomu ES struktūrfondu izmantošanā, Reģionālas attīstības un pašvaldības lietu ministrijas (RAPLM) izstrādātos Eiropas Savienības finansējuma sadales principus urbāno teritoriju attīstībai, kā arī apsprieda citus lielajām pilsētām aktuālus jautājumus.

Saskaņā ar RAPLM priekšlikumu deviņām lielajām pilsētām uzņēmējdarbības un infrastruktūras attīstības projektiem šobrīd tiek plānoti 90 miljoni eiro (63,25 miljoni latu), bet novadu attīstības centru izaugsmei – 199 miljoni eiro (139,86 miljoni latu). Iepriekš RAPLM bija sagatavojusi divus citus priekšlikumus papildu ES fondu līdzekļu sadalei, kas arī bija vērsti uz līdzsvarotas valsts attīstības veicināšanu, bet tajos līdzekļu sadales svārstība bija par labu lielo pilsētu projektu attīstībai. Pret pašreizējo priekšlikumu iebilda mūsu pilsētas galva un Latvijas Lielo pilsētu asociācijas prezidents Uldis Sesks, uzsverot, ka lielās pilsētas rada 75 procentus no valsts iekšējā kopprodukta, kā arī tajās ir izveidoti augstākās izglītības centri, kultūras centri, veselības aprūpes sistēma, slimnīcas. Tāpēc, viņaprāt, urbāno prioritāšu attīstībai paredzētie līdzekļi jānovirza šo jomu sakārtošanai un attīstībai.

"Mazajās pašvaldībās nekad nebūs reģionālas nozīmes ražotnes vai citu jomu valsts nozīmes objekti, tāpēc finansējuma sadales principam jābūt pilnīgi apgrieztam, lielāko finansējuma daļu paredzot tieši lielajām pilsētām," tikšanās laikā ar kolēģiem no citām Latvijas lielajām pilsētām uzsvēra Uldis Sesks.

Pēc aktuālo jautājumu apspriešanas viesi ar autobusu devās iepazīties ar mūsu pilsētu.


Dzemdību nodaļām dāvina dzirdes pārbaudes aparātus

Sagaidot 15 gadu jubileju, kompānija "Latvijas Mobilais telefons" ir nolēmusi apdāvināt visas Latvijas ārstniecības iestādēs esošās sertificētās dzemdību nodaļas, dāvājot tām dzirdes diagnostikas aparātus. Vakar tos saņēma arī mūspuses dzemdību nodaļas, kas atrodas Liepājas Centrālajā slimnīcā, Priekulē un Aizputē. Dāvātā aparatūra ļaus noteikt dzirdes traucējumus jaundzimušajiem. Latvijas Bērnu dzirdes centra vadītāja Sandra Kušķe uzsvēra, ka visbiežāk tieši diagnostikas iespēju trūkuma dēļ bērniem dzirdes problēmas atklāj novēloti, un tas ļoti tieši ietekmē gan bērna valodu, gan viņa vispārējo attīstību. Kā sarunā ar "Kurzemes Vārdu" skaidroja mūsu Dzemdību nodaļas vadītāja Inga Vēvere, līdz šim jaundzimušajiem dzirdes pārbaudes vismaz Dzemdību nodaļā neveica. Nu tas būs iespējams, un ar šā gada vidu šādas pārbaudes būs obligātas katram jaundzimušajam. To būs iespējams veikt ar vakar saņemtās aparatūras palīdzību. LMT apmaksās arī mācību kursus mediķiem, kas strādās ar šo aparatūru.


Apcietinātais uzbrūk cietuma uzraugam
Ita Cērmane

Otrdien pēcpusdienā Liepājas cietumā ieslodzītais uzbrucis uzraugam, iesitot viņam pa seju, "Kurzemes Vārdam" pastāstīja Ieslodzījuma vietu pārvaldes priekšnieka palīgs Kārlis Seržants.

Uzbrukums noticis 16.janvārī ap pulksten 14.30, brīdī, kad uzraugs apcietināto vedis uz pastaigu. Apcietinātais iesitis uzraugam ar dūri pa seju. Tā kā pēc uzbrukuma 1982.gadā dzimušais Romāns Ņ. turpinājis uzvesties agresīvi, pret viņu nācies pielietot speciālos cīņas paņēmienus. Uzbrucējs ievietots soda izolatorā uz 15 diennaktīm. Uzsākts kriminālprocess.

K.Seržants skaidroja, ka cietušais uzraugs esot viens no labākajiem un prasīgākajiem Liepājas cietumā. Par ko apsūdzēts Romāns, K.Seržants nemācēja pateikt, taču informēja, ka apcietinājumā viņš atrodas jau aptuveni pusgadu. Uzbrucējs esot vērtējams kā ļaunprātīgs cietuma iekšējās kārtības noteikumu pārkāpējs. Par to liecina tas, ka pusgada laikā viņš saņēmis jau 12 disciplinārsodus. Tāpat K.Seržants nevarēja precīzi pateikt, no kurienes ir Romāns, taču zināja teikt, ka viņš ir no Kurzemes. Ar apsargu, kuram Romāns uzbruka, viņš ir vienaudzis, turklāt K.Seržanta rīcībā esošā informācija rāda, ka viņš ir pazīstams ar uzraugu, kurš ir liepājnieks.

Liepājas Iepriekšējās izmeklēšanas cietumā tagad apcietinājumā atrodas aptuveni 140 personu, pastāstīja K.Seržants. Galvenokārt šajā ieslodzījuma vietā ir apcietinātie no Kurzemes. Tas esot līdzekļu taupīšanas nolūkos, lai nebūtu jātērē nauda degvielai, apcietinātos nogādājot uz tiesu Latvijas otrā malā, skaidroja K.Seržants.