Kurzemes Vārds

15:51 Sestdiena, 4. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Novada ziņas īsumā

Vaiņodē diskutēs par rasu integrāciju

Ceturtdien Vaiņodes vidusskolā Amerikas Savienoto Valstu vēstniecības Latvijā preses un kultūras atašejs Reimonds Stīvens stāstīs par savu redzējumu, kā ASV ir attīstījies rasu integrācijas process. Ar Vaiņodes skolēniem tiksies un diskutēs arī Džordžs Stīls, kurš ir aktīvs organizācijas "AfroLat" pārstāvis.

Tie būs personīgās pieredzes stāsti par rasu integrāciju divos pretējos un ar lielām atšķirībām iezīmīgos Amerikas reģionos – dienvidos un ziemeļos. Vizīte tiek organizēta Afroamerikāņu vēstures mēneša laikā Latvijā, lai Latvijas sabiedrību iepazīstinātu ar afroamerikāņu kultūru.

Februāris ASV ir Afroamerikāņu vēstures mēnesis, un tajā tradicionāli atceras un godina afroamerikāņu izcelsmes kultūru un vēsturi. Afroamerikāņu vēstures mēnesi 1926.gadā aizsāka afroamerikāņu rakstnieks, pētnieks un asociācijas "Afroamerikāņu dzīve un vēsture" dibinātājs Carters G.Vudsons. Šogad jau otro reizi arī Latvijā šis mēnesis tiks atzīmēts ar virkni izglītojošu un kultūras pasākumu. Šogad mēneša devīze ir "No verdzības līdz brīvībai: afroamerikāņu vēsture".


Zemnieki gatavojas pavasarim

Cīravas pagasta zemnieki izrādījuši ievērojamu interesi par jaunumiem lauksaimniecības jomā 2007.gadam. Lauksaimniecības darbu koordinatore Mairīte Alfuse pastāstīja, ka lauku ļaudis visvairāk interesē jaunas tehnikas iegāde un kā notiks iepirkuma procedūra virs 5000 latiem.

M.Alfuse norāda, ka šodien Pagasta padomes zālītē uz ikmēneša Informatīvo dienu, tiekoties ar Liepājas rajona Lauku konsultāciju biroja pārstāvjiem, tiek aicināti visi pagasta lauksaimnieki, lai tuvāk iepazītos ar nacionālo atbalstu 2007.gadam un aktualitātēm ES atbalsta saņemšanā. "Iepirkuma procedūra lauksaimniekiem ir jaunums, un tikšanās reizē būs iespēja uzzināt, kā šis process pareizi jāveic," saka M.Alfuse.

Pagasta iedzīvotājus satraukusi arī cukura rūpniecības sagraušana, un cīravnieki, kuri atbalsta šīs nozares tālāku saglabāšanu, to lielā skaitā apliecinājuši ar saviem parakstiem.


Nocirsto koku vietā stādīs divreiz vairāk
Viktors Ulberts

Nav pamata satraukumam par to, ka zemesgabalā iepretī kafejnīcai "Zem liepām" tiek izcirsta liepu aleja. Šie koki bija slimi, turklāt pavasarī zemes īpašnieks pagastā iestādīs divreiz vairāk jaunu koku, apgalvo Grobiņas Pagasta padomes priekšsēdētājs Aivars Priedols.

Rosību zemesgabalā starp Rīgas – Liepājas šoseju un ēku, kur atrodas kafejnīca "Zem liepām" "Kurzemes Vārds" pamanīja sestdien. Tur vīri zāģēja vecās liepas, cirta zarus un krāmēja tos kravas automašīnā, lai vestu prom.

A. Priedols pastāstīja, ka koku ciršana notiek zemesgabalā, kuru savulaik mantojis pazīstamais komponists un uzņēmējs Zigmars Liepiņš, un nu tas pārdots jaunam saimniekam, kurš arī nolēmis tikt vaļā no kokiem. "Kādreiz tas bija pievadceļš no Rīgas – Liepājas šosejas uz Grobiņas. Pēc rekonstrukcijas šis pievadceļš vairs nav vajadzīgs, un arī alejai vairs nav nekādas nozīmes. Bez tam vecās liepas atļāva nocirst, jo šos kokus patiešām atzina par slimiem. Savukārt pašvaldība sarunās ar jauno zemesgabala īpašnieku panāca, ka katra nocirstā koka vietā viņš pavasarī iestādīs divus jaunus," skaidroja A.Priedols. Protams, kokus nestādīs tajā pašā vietā, bet gan pie sabiedriskas nozīmes ēkām – pie skolas, kultūras centra Robežniekos vai kur citur.

Savukārt uz zemesgabala ir pieļaujama apbūve, un A.Priedols lēš, ka, visticamāk, tādu veikt plāno arī jaunais saimnieks.


Vēl noskaņoti apsaimniekot zemi
Pēteris Jaunzems

Jau pagājušajā nedēļā Liepājas Lauku konsultāciju birojā sākās mācības cilvēkiem, kas vēl nav atsacījušies no centieniem apstrādāt zemi. Tagad viņi nolēmuši iegūt pirmā līmeņa lauksaimnieka sertifikātu, kas sniedz iespēju pieteikties un saņemt nacionālās subsīdijas, kā arī Eiropas Savienības struktūrondu maksājumus.

Biroja ekonomikas speciāliste Evita Ozoliņa "Kurzemes Vārdam" pastāstīja, ka šoreiz mācību grupā pieteikušies dažādu nozaru pārstāvji – gan piensaimnieki, gan graudkopēji un dārzeņu audzētāji. Arī darba stāžs lauksaimniecībā šiem zemkopjiem visai atšķirīgs, taču visus viņus vieno vēlēšanās strādāt un attīstīt savu saimniecību. Piemēram, lielisku pieredzi agro gurķu, paprikas, tomātu, saldo sīpolu un citu dārzeņu audzēšanā uzkrājis zemnieku saimniecības "Čunči" īpašnieks Harijs Kreicbergs. Biroja augkopības speciāliste Vita Cielava, kas medzenieku pazīst kā netālu kaimiņu, raksturoja bijušo liepājnieku kā nelabojamu optimistu. Šī īpašība cilvēkiem, kas nolēmuši palikt laukos, tagad esot ļoti nepieciešama, bez tās tur neesot, ko meklēt.

Līdz šim Harijs Kreicbergs mērķtiecīgi spējis izmantot tikai daļu no auglīgās zemes platībām, kur izvietotas siltumnīcas un sakņu dobes. Turpmāk, lai nebūtu jāriskē, paļaujoties tikai uz vienu nozari, viņš ar ģimeni nolēmis iekopt arī augļu dārzu. Šis nodoms Hariju Kreicbergu pamudinājis pieteikties mācību grupā, neraugoties uz to, ka šoreiz izglītošanās nav saistīta ar Eiropas Savienības atbalstu un par mācībām no savas kabatas jāmaksā pašiem lauksaimniecības pirmā līmeņa kvalifikācijas iegūšanas pretendentiem.

Apņēmība pilnveidot savu saimniecību ir arī gramzdeniekam Vitautam Počum, kuram netālu no robežām ar Saldus rajonu pieder piemājas saimniecība "Dāma 2". Kaut gan visapkārt vērienīgi un, liekot lietās vismodernāko tehniku, saimnieko dāņi, kas šeit iegādājušies tūkstošiem hektāru lielas platības, gramzdenieks esot noskaņots strādāt un nodarboties ar graudkopību. Viņš teica, ka savu lauku sētu nav saņēmis mantojumā no vecākiem, bet pamazām nostiprinājis saviem spēkiem un tagad esot tikts tik tālu, ka var jau kaut ko arī plānot nākotnei.

Mācību programmā paredzēts apgūt grāmatvedības, augkopības, lopkopības un lauku ekonomikas pamatus. Kā paskaidroja Evita Ozoliņa, daudz uzmanības tiekot veltīts tam, lai klausītāji iemācītos pareizi izpildīt zemnieku saimniecību darba burtnīcas, iegūtu priekšstatu par lauku apsaimniekošanas vēsturi un augu seku. Komentējot notiekošo, biroja vadītājs Jānis Briedis teica, ka lauksaimnieku apmācības pirmās kvalifikācijas līmeņa iegūšanai notiek jau trešo gadu. Pirms tam eksāmenu kārtošanai zemnieki gatavojās patstāvīgi. Taču dzīve likusi pārkārtoties, jo "lauksaimniecisko kadru sagatavošanas sistēma Latvijā ir stipri paputināta". Aktuāla problēma esot arī mūsdienīgas mācību bāzes trūkums. Ko līdzot iegūtās tehniskās zināšanas, ja prakse to nostiprināšanai ir notikusi pie mūžu nokalpojuša Baltkrievijā ražota traktora un veca arkla? Lai cilvēki zinātu, kādas ir mūsdienu iespējas, viņiem nepietiek par to izlasīt ilustrētā žurnālā, viņiem šī tehnika ir jāredz savām acīm un jāprot to pārvaldīt.

Mācības lauksaimniecības kvalifikācijas pirmā līmeņa sertifikāta iegūšanai Lauku konsultāciju birojā turpināsies līdz februāra beigām. Ja tagad klausītāji vēl jūtas nedroši, jo pirmajās dienās neesot paguvuši kārtīgi iepazīties, tad pēc mēneša viņi jau būs kļuvuši par kolēģiem, kam satiekoties daudz kas pārspriežams.


Dosies nostiprināt sadarbību

Liepājas Rajona padomes priekšsēdētājs Aivars Šilis kopā ar citiem rajona pārstāvjiem svētdien dosies uz rajona sadraudzības pašvaldību Karlskrūnu Zviedrijā, lai pārrunātu turpmākās sadarbības iespējas sporta un jaunatnes apmaiņas jomā.

Kā zināms, sadarbību ar zviedriem rajona pašvaldība uzsāka, lai īstenotu dažādus attīstības projektus, apmainītos pieredzē kultūras, sporta un izglītības jomā. Karlskrūnas pārstāvji jau vairākkārt viesojušies Latvijā, rajona pārstāvji bijuši arī Zviedrijā un arvien precizē iespēju attīstīt dažādas sadarbības iespējas.