Kurzemes Vārds

10:32 Svētdiena, 12. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Skatiens

"Gada balva" – vai tikai šova elements?
Inita Gūtmane

2.martā Dailes teātrī jau vienpadsmito reizi notiks "Latvijas Mūzikas ierakstu Gada balva". Iepriekšējos gadus cilvēki aktīvi pauda viedokli, diskutēja, kuram vislielākās izredzes tikt pie statuetēm un kādus dziedoņus gan noteikti vajadzēja iekļaut starp nominētajiem. Taču šogad aktuālāks kas cits – daudzas grupas, mūziķi nav uzskatījuši par vajadzīgu iesniegt savus ierakstus. Piemēram, grupas "Mundane", "Linga", Goran Gora, "Gain Fast", "Pienvedēja piedzīvojumi", "mofo", "kuba", "Morning After", kā arī Liepājas grupas "The Briefing" un "Cacao". No ierindas izstājušās arī vairākas ierakstu izdevējkompānijas, piemēram, "Mapl" un "Upe". Tāpēc cilvēki pauž bažas, ka "Latvijas Mūzikas ierakstu Gada balvas" ceremonija, ko līdz šim uzskatīja par vērienīgāko notikumu Latvijas mūzikas dzīvē un pasniegtās statuetes – par vērtīgāko guvumu māksliniekam, vairs pilnā mērā neparāda, kurš šajā jomā labākais, bet kuram vēl mazliet jāpacenšas, lai no nominanta kļūtu par uzvarētāju.

Lai šāda situācija neveidotos arī citus gadus, daži rosina organizatorus atteikties no dalības maksas, kas ir 50 lati par viena darba izvirzīšanu kādā no nominācijām. Runājot par šo tematu ar vairākiem mūziķiem, var secināt, ka vaina slēpjas ne jau naudā. Tikai retais zināja, ka par ierakstu nodošanu vērtēšanai vispār jāmaksā. Jo lielākoties darbus iesniedz ierakstu kompānijas, un mākslinieki par sava darba iekļaušanu labāko piecniekā uzzina tikai tad, kad informāciju publisko.

Ne tikai mākslinieki, bet arī daudzi citi ar mūziku saistītie liepājnieki, kas ik gadu seko līdzi šā sarīkojuma norisei, atzīst, ka "Gada balvas" pasniegšanas ceremonija pēdējos gados vairāk domāta ierakstu kompānijām. Jo biežāk tiek pieminēts kādas kompānijas vārds, jo dižāk tā var sasliet spalvas. Šķiet, šajā kompāniju spēlē māksliniekiem ierādīta pakārtota loma – viņiem tikai atļauts aizjozt pēc balvas un pateikt īsu pateicības runu vai arī uzstāties ar kādu dziesmu, ja viņiem gaidāms albums, kuru derētu labi pārdot.

Daudzi nesapratnē rauc pieri, pēc kādiem kritērijiem žūrija nosaka labākos. Piemēram visbiežāk tiek minēts grupas "Borowa MC" triumfs – tā pērn saņēma trīs balvas. Neviens nenoliedz, ka grupas dalībnieki kā debitanti sevi spilgti pieteica, taču vai tāpēc ir labākie? Liepājnieki arī apbēdināti, ka grupa "Tumsa" ne reizi nav tikusi pie "Gada balvas", kaut nominēta daudzkārt. Varētu vēl saprast, ka tai netiek statuetes par albumiem, jo tie var neatbilst šādiem vai tādiem kritērijiem, bet liela daļa ir sajūsmā par Mārtiņa Freimaņa lipīgajām dziesmām, par kurām vismaz vienu reizi būtu pienākusies "Gada balva" labākās popdziesmas kategorijā.

Katrā ziņā būtu žēl, ja "Latvijas Mūzikas ierakstu Gada balva" paliktu par vienkāršu šovu, kura priekšplānā ir tikai skaisti tērpi un iestudētas dejas. Ir nepieciešams vismaz viens sarīkojums, kurā tiktu godināti tiešām labākie – uzsvērti viņu panākumi, ieguldītais darbs. Lai arī vienkāršais skatītājs saprastu, par ko mūziķim vai grupai tiek pasniegta "Gada balva", kāpēc ir iekļauti tajā vai citā nominācijā. Tāpat vērtīgi būtu, ja ceremonijas laikā arī televīzijas skaitītāji varētu ar balsošanu izteikt savu vērtējumu par kādu nomināciju, tādējādi vismaz rastos priekšstats, ka arī viņi tiek iesaistīti spēlē. Galvenais, lai "Latvijas Mūzikas ierakstu Gada balva" nebūtu tikai svētki ierakstu kompānijām, bet arī māksliniekiem un ikvienam, kas interesējas par mūzikas dzīvē notiekošo. Un tādu Liepājā ir ļoti daudz.