Kurzemes Vārds

10:00 Svētdiena, 12. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Skatiens

Mirst te un tur
Daiga Lutere

"To nevarēja zināt, to neviens negaidīja," nesen skumji noteica kāda paziņa, kad mūsu īsās tikšanās laikā sākām atcerēties savus kopējos paziņas. Izrādās, kādai pērn Īrijā bija miris vīrs, kurš turp, tāpat kā daudzi, bija devies peļņā. Paguvis pastrādāt tikai pāris mēnešu un vēl neko daudz ne nopelnījis, ne iekrājis. Jā, viņš slimojis ar kādu hronisku slimību, kas gan neliedza pilnvērtīgi strādāt. Taču atraitne pēc vīra nāves saskārusies ar negaidītām grūtībām, lai savu dzīvesdraugu pārvestu uz Latviju un apglabātu dzimtenē. Protams, šoks bija gan vīra nāve, gan sarežģītā procedūra, visus dokumentus kārtojot, gan galu galā nauda, jo izmaksas par bojā gājušā pārvešanu uz Latviju jāsedz bojāgājušā tuviniekiem.

Cilvēki mirst katru dienu, bet protams, ir pavisam kas cits, ja tuvinieks no šās pasaules aizgājis tepat mājās vai tūkstošiem kilometru attālumā. Latvijā, starp citu, joprojām mirušo skaits pārsniedz jaundzimušo skaitu. Mūsu valstī pērn reģistrēti 22253 jaundzimušie, bet mirušo krietni vairāk – 33169. Kā Liepājā? Tieši tāpat. Dati nerāda, ka iedzīvotāju skaits palielinātos. Pagājušajā gadā Liepājā reģistrēts 931 jaundzimušais, bet miršanas apliecības izsniegtas par 301 vairāk. Kopā 1232.

Pēc būtības nav nekas neparasts, ja no dzīves aiziet kāds no tiem Latvijas pilsoņiem, kas dzīvo un strādā ārpus valsts robežām. Pērn Īrijā miris 31 Latvijas iedzīvotājs. Salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, bojāgājušo skaits Īrijā ir lielāks, jo 2005.gadā tur miruši desmit Latvijas iedzīvotāji. Vēstniecībā ir ziņas, ka personu nāves iemesli ir dažādi. Daļa miruši dabīgā nāvē, citi gājuši bojā nelaimes gadījumos, piemēram, autoavārijās vai izdarījuši pašnāvību, vai miruši vardarbīgos uzbrukumos. Tieši tāpat cilvēki katru dienu dzīvību zaudē arī Latvijā. Taču, tā kā daudzi devušies un joprojām dodas peļņā uz ārzemēm, tad arī tur dzīve rit savu gaitu un cilvēki ne tikai dzimst, bet arī svešumā mirst.

Neskatoties uz to, ka Latvijas vēstniecība Īrijā piedalās to jautājumu risināšanā, kas saistīti ar bojāgājušo pārvešanu uz Latviju, tuviniekiem jārēķinās, ka daudzu formalitāšu kārtošanas un naudas izdevumi būs uz viņu pleciem. Kā šo iespējamo risku mazināt? Viens no ceļiem, par kuru nezin kādēļ mēdz piemirst vai neiedomājas neinformētības dēļ, ir apdrošināšana. Ne velti arī Latvijas vēstniecības Īrijā darbinieki tiem, kas plāno doties uz Īriju, iesaka jau laikus Latvijā apdrošināt savu veselību un dzīvību. Vai nu tepat mājās, vai arī zemē, kur aizbraukts strādāt. Jo, ja nav veikta apdrošināšana, cilvēka nāves gadījumā izmaksas par bojā gājušās personas repatriāciju uz Latviju būs jāsedz tuviniekiem no savas kabatas. Kā rāda jaunākā informācija, Īrijā mirušo Latvijas iedzīvotāju mirstīgo atlieku nogādāšana uz dzimteni svārstās no 2811 līdz 3514 latiem vai no 1405 līdz 1757 latiem kremēšanas gadījumā. Ja vien kādu iemeslu dēļ netiek nolemts mirušo uz dzimteni nevest un apglabāt svešatnē. Jebkurā gadījumā par bērēm maksās tuvinieki.

Protams, neviens nedomā un necer uz ļaunāko. Ne mājās palikušie, ne pats pelnītājs, kas sagādājis lidmašīnas biļeti, darba līgumu un zina savu apmešanās vietu svešajā zemē. Un nekad jau nevar sagādāt garantijas pilnīgi visam. Vienīgi ļoti sāpīgi ir mācīties no kļūdām. Kaut nu to mums katram būtu mazāk!