Kurzemes Vārds

04:34 Trešdiena, 22. janvāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Brīvbrīdis

Ja viņš krāpj...

Sānsoļi sāpina. Jebkuru, kurš sevi uzskata par vienu no pāra. Uzzināt to nav patīkami, bet nepatīkami arī, ja daudzi runā, bet viens no pāra dzīvo laimīgā neziņā. Tur, kur divi, tur ir attiecības. Šoreiz "Brīvbrīdis" lūdza psiholoģes Ivetas Gēbeles skatījumu uz šo problēmu: "Viņš mani krāpj..."

"Es domāju, ka viss kārtībā"

Ineta ar savu draugu iepazinusies gandrīz pirms gada kādā Rīgas klubiņā. Abi kopā ar draugiem neatkarīgi viens no otra bija aizbraukuši turp izklaidēties un satikās. Simpātijas pārauga stabilās attiecībās. Vismaz Inetai bija tāda pārliecība. Visur viņi gāja kopā, nedēļas nogales pavadīja kopā, nesen sākuši runāt par to, ka šovasar vajadzētu apprecēties. Jaunā sieviete apgalvo, ka savu draugu mīlot un cienot, viņš sakot to pašu. Taču pēdējā laikā aizvien vairāk apstākļu rādot, ka draugs nav uzticīgs. "Es domāju, ka mums viss kārtībā," teica Ineta. "Bet, tā kā liepāja nav liela, agri vai vēlu patiesība nāk gaismā. No sākuma uz aizdomām par viņa neuzticību norādīja manas draudzenes. Vēlāk, kad draugam uzdevu tiešu jautājumu, viņš to noliedza. Mana sirds jūt, ka viņš melo. Sāku šaubīties, vai šis cilvēks vispār spēj iztikt bez vairākām paralēlām attiecībām un būt uzticīgs?"

Risinājums – saruna

"Viens no vislabākajiem variantiem, kā risināt situāciju, ir saruna divatā," iesaka psiholoģe Iveta Gēbele. "Bez pazemojumiem, pārmetumiem un aizvainojumiem vienam pret otru. Sarunas laikā var uzzināt būtiskas lietas vienam par otru un vai ir vēlēšanās panākt kādu vienošanos. Var piedot notikušo un sākt visu no jauna, bet tas nav iespējams, ja emociju un sāpju ir pārāk daudz. Kamēr partneru starpā pastāv šīs emocijas, atrisinājumu atrast var būt grūti. Ja esat gatavi ko mainīt, tad viens no efektīvākajiem variantiem ir meklēt speciālista palīdzību. Kāda būtu viņa loma? Speciālists dotu iespēju abiem izrunāties, uzklausīt vienam otru un sadzirdēt. Ne velti mēdz teikt, ka "viena pagale nedeg".

Kādēļ paciest to, kurš krāpj?

Kādēļ sievietes pacieš vīriešus, kas viņas krāpj? Kādas viņas ir? Lūk, ko domā I.Gēbele: "Ja saka tā vispārīgi, tad – cik cilvēku, tik variantu. Tad ir jārunā vispār, kāpēc vīrietim ir vajadzīga sieviete un sievietei – vīrietis un kāda ir viņu abu motivācija kopābūšanai. Ideālais variants, ja vīrietis un sieviete ir kopā, jo viņus saista jūtas – mīlestība, sapratne, cieņa, ja abi papildina viens otru kā personības. Sievišķais un vīrišķais kā un jaņ. Bet dzīvē diemžēl ne vienmēr tā sanāk... Varbūt abiem no pāra pat grūti to atzīt, bet diezgan bieži kopābūšanas motīvs ir pavisam cits."

Viens no variantiem, kad jaunie cilvēki par labāku uzskata "bēgšanu no vecākiem", sākot dzīvot kopā ar partneri. Tad seko izaugšana. Proti, tas process, kam būtu jānotiek vecāku paspārnē, notiek pie partnera, prasot (neapzināti) no partnera to, kas vēl nav saņemts no vecākiem, – galvenokārt sieviete no tēva un vīrietis no mātes. Psiholoģe piebilst, ka tas ir diezgan tipisks variants attiecību problēmsituācijās.

Otrs variants: tieksme likt lietā varu. Kad viens no partneriem īsteno varu caur otru cilvēku, to ilgi nevar izturēt un, lai mazinātu spriedzi pāra attiecībās, viens no diviem meklē kontaktus ārpusē.

Trešais: jau zināmais attiecību modelis – no bērnības acu priekšā bērnam ir tāds modelis, pēc kāda dzīvo mūsu vecāki. Reizēm tas tiek kopēts diezgan precīzi, lai arī meita saka "es nekad nedarīšu kā mana mamma…", bet neapzināti sanāk diezgan precīza viņas dzīves kopija.

Ceturtais: partneris pēc būtības nedzīvo, viņa "nav savā ģimenē". Tā notiek tad, ja viens no pāra vēl ir saistīts ar vecāku ģimeni vai varbūt ar ko citu. Sava, jaundibinātā ģimene vai kopdzīve tiek atstāta otrajā vietā.

Piektais: vīrietis netiek novērtēts, netiek novērtēta viņa vīrišķība. Ļoti bieži sievietes vīra lomu grib paturēt pašas, un tad mēdz notikt tā, ka vīrietis meklē tādu sievieti, kura novērtē viņa vīrišķību it visā. Un arī otrādi.

Sarunas nobeigumā I.Gēbele sacīja, ka variantu vēl var būt daudz un katrs gadījums esot individuāls. Konsultācijā pie psihologa abi no pāra – kā sieviete, tā vīrietis – var gūt vērtīgas atziņas par savām attiecībām un sapratni par tām. Taču konsultācijas nevajadzētu uztvert kā garantiju, ka abi paliks kopā. Būt kopā – tā ir cilvēku brīva izvēle.

Sagatavojusi Daiga Lutere