Kurzemes Vārds

03:24 Trešdiena, 22. janvāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Jaunumi

"Mūsu dziesmas" aranžēšanas konkursa laureāti arī liepājnieki
Indra Imbovica

Beidzies aptaujas "Mūsu dziesmas" otrajā kārtā izvēlēto visu laiku latviešu mīļāko dziesmu aranžēšanas konkurss. Īpaša ekspertu komisija tai izvirzīja 50 dziesmu, neiekļaujot tajās jau par klasiku kļuvušās latviešu kora dziesmas. 1. un 3. vietu šajā konkursā ieguvis grupas "Cosmos" dalībnieks Andris Sējāns par dziesmu "Savādā" un "Es nenācu šaj vietāji" aranžējumiem kordziedāšanas vajadzībām. Bet 2.vietu aranžēšanas konkursā ieguvuši liepājnieki Ainārs Virga un Jēkabs Ozoliņš par dziesmas "Ziņģe par bailēm" aranžējumu, kā arī Julians par skaņdarba "Kāpēc man dziedāt svešu dziesmu" piemērošanu kordziedāšanai, bet veicināšanas balvas ieguvuši Jānis Ozols ar dziesmu "Uz krustcelēm mazs bērniņš" un Kārlis Lācis ar "Mežrozīti".

Šīs dziesmas bija starp tām, kas pagājušā gada otrajā pusē aptaujā "Mūsu dziesmas" ieguva visvairāk balsu un tika atzītas par visu laiku mīļākajām latviešu dziesmām. Aptaujas un konkursa idejas iniciators, būvuzņēmums "Merks" aranžējumu autoriem pasniedza prēmijas 1000, 600 un 400 latu apmērā, kā arī piešķīra veicināšanas prēmijas 200 latu apmērā.

Dažas no aranžētajām dziesmām pirmo reizi plašāka auditorija dzirdēs 25.februārī "Dziedāšanas svētkos arēnā "Rīga"". Aptauja "Mūsu dziesmas" aizsākās jūlijā, un tās pirmajā kārtā uzvarēja Imanta Kalniņa "Lilioma dziesma", aiz sevis atstājot latviešu tautasdziesmu "Pūt, vējiņi!" un Jāzepa Vītola "Gaismas pili".


Mīlas dzejas laiks

Tā kā februāris aizvien vairāk kļūst par mīlas mēnesi, tad "Rietumu radio" ēterā divas reizes dienā skan Karostas "Dzejnieku namiņa" dalībnieku mīlas lirika. To ierunājuši paši autori – apmēram desmit dažāda vecuma dzejnieki. Dzejas tēma un lasījumi caurvija arī tikšanās reizi, uz kuru bija uzaicināts liepājnieks Edvīns Tauriņš un jaunās paaudzes dzejnieks Andris Ogriņš no Rīgas. Starp viņiem abiem veidojās diskusija par dzejas nozīmi un rakstīšanu, kurā iesaistījās pārējie namiņa dalībnieki, un vakars pagāja draudzīgā noskaņā.


Izspēlēs uzņēmējdarbību

Piektdien Rīgā notiks "Junior Achievement – Latvija" ekonomikas simulācijas spēles "GE Money MESE" Latvijas čempionāta nobeigums. Tajā tiksies Latvijas 24 vidusskolu jaunieši, līdzšinējo kārtu uzvarētāji. Viņu starpā ir liepājnieki – divas komandas no Draudzīgā aicinājuma 5.vidusskolas (skolotāja Juta Birzniece) un Raiņa 6.vidusskolas skolēni (māca skolotāja Aira Brizga). Spēle ir populāra jauniešos, šogad tā atzīmē desmit gadu jubileju. "GE Money MESE" (Management and Economic Simulation Exercise) ir datorsimulācijas spēle, kuras laikā skolēni nokļūst uzņēmumu vadītāju lomā, ražo preces un pieņem uzņēmuma darbībai svarīgus lēmumus. Tādējādi jaunieši papildus teorijai ekonomikas mācību stundās iegūst arī praktiskas iemaņas biznesa lēmumu pieņemšanā un uzņēmuma vadīšanā.


Gāzei mazāks PVN

Šogad sadzīves sektorā patērētajai dabasgāzei piemēros PVN 5 procentu apmērā. Tāpēc plašsaziņas līdzekļos tika norādīts, ka uz neilgu laiku šis kurināmais pat paliks lētāks. Šajā sakarībā jāprecizē vakar publicētā informācija. Pirmās kategorijas patērētājiem, kas gadā izlieto līdz 500 kubikmetru gāzes, viens tās kubikmetrs maksā 0,14885 latus, otrajai kategorijai (no 500 līdz 25000) – 0,14772 latus. Lielajiem patērētājiem cena ir nedaudz zemāka, bet augstāks PVN. Abonēšanas maksa paliek iepriekšējā ar PVN 18 procentu apmērā, tas ir, 77 santīmi. Atbilstoši spēkā esošajiem noteikumiem cenu var mainīt divas reizes gadā – no janvāra un no jūlija. "Latvijas gāzes" Liepājas uzņēmuma priekšnieks Aivars Ķirsis paskaidroja, ka pašlaik par sadārdzinājumu nevarot runāt konkrēti, jo vispirms jābūt Sabiedrisko pakalpojumu regulatora lēmumam. Tiem, kas tagad veic samaksu avansā, tāpat kā agrāk, pārrēķinu izdarīs gada beigās.


Ostā apgrozījums palielinājies

Janvārī kravu apgrozījums Liepājas ostā palielinājies par 25,4 procentiem, informēja SEZ pārvaldes Mārketinga un investīciju daļa. Vislielākais apgrozījums bijis labībai un tās produktiem, kas veidojis 28 procentus no visām ostā pārkrautajām kravām. Pavisam pārkrautas 93700 tonnas labības un tās produktu, kas ir par 55,9 procentiem vairāk nekā iepriekšējā gada janvārī. Otrajā vietā ir melnie metāli un to izstrādājumi, kas pārkrauti 81600 tonnu apjomā. Tie ir 25 procenti no visām ostā pārkrautajām kravām un par 89,3 procentiem vairāk nekā pirms gada. 13 procentu no Liepājas ostā pārkrautajām kravām vai 44600 tonnas veido nafta un tās produkti. Šo kravu apjoms gada laikā pieaudzis par 8,8 procentiem. Kopumā Liepājas ostā pārkrautas 332600 tonnas kravu, no tām nosūtīts 254000 tonnu, bet saņemts 78600. Starp nosūtītajām kravām ir labība un tās produkti, kūdra, koksnes šķelda, metāllūžņi, jēlnafta un naftas produkti, kā arī kokmateriāli un melnie metāli un to izstrādājumi. Saņemtas labības un tās produktu, celtniecības materiālu, naftas produktu, melno metālu un to izstrādājumu, kā arī zivju kravas.


Darbu sākuši invaliditātes sabiedriskie eksperti
Kristīne Pastore

Liepājas Neredzīgo biedrība saņēmusi apstiprinājumu no Liepājas domes un Īpašo uzdevumu ministra sabiedrības integrācijas lietās sekretariāta, ka šajā gadā tiek atbalstīta invaliditātes sabiedrisko ekspertu darbības uzsākšana Liepājā. Mūsu pilsēta un Rēzekne pagaidām būs vienīgās pilsētas Latvijā, kurās pašvaldība finansiāli atbalsta šāda eksperta darba uzsākšanu. Speciālisti no Liepājas – Brigita Dreiže no domes, Arta Salmiņa no Sociālā dienesta, Māris Ceirulis no Neredzīgo biedrības un Andis Dzērve no SIA "Liepājas Pērkonīte", pagājušajā gadā piedalījās invalīdu draugu apvienības "Apeirons" organizētajā apmācību kursā un saņēma eksperta apliecību. Jau no 1.janvāra par invaliditātes sabiedrisko ekspertu strādā M.Ceirulis, bet ar 1.februāri projektā piecus mēnešus tāds būs arī Andis Dzērve. M.Ceirulis uzsvēra, ka šī eksperta uzdevums nav pašam atrisināt problēmas, bet būt par vidutāju starp invalīdiem un dažādām iestādēm un organizācijām, risinot invalīdiem svarīgus jautājumus. Viņš minēja piemērus, ka jau šobrīd dažkārt uzņēmēji nāk konsultēties par dažādiem jautājumiem, piemēram, vides pieejamību visiem cilvēkiem. Neredzīgo biedrība par bāzes vietu izvēlēta tāpēc, ka tajā uzkrāts daudz materiālu un informācijas, kas var noderēt šajā darbā, kā arī ir materiāli tehniskā bāze. Ar līdzfinansējumu eksperta darba samaksā piedalās arī Liepājas dome. B.Dreiže uzsvēra, ka pagaidām tas ir uz gadu un, sagatavojot jauno budžetu, izvērtēs šī speciālista darbu, lai spriestu, vai finansējums būs lietderīgs arī nākamgad.

Apbalvo labāko veikalu un pārdevēju
Daiga Lutere

No šā gada sākuma tirdzniecības centrs "Ostmala" sācis veikalu – savu nomnieku – novērtēšanas akciju "Uz priekšu, Ostmala!". Tās laikā katru mēnesi pēc īpaši izstrādātiem kritērijiem tiks izvērtēti veikalu pārdevēji un arī paši veikali. Katru mēnesi labākais tirdzniecības centra veikals un labākais veikala pārdevējs saņems apbalvojumu un vērtīgas balvas.

Nupat apkopoti janvāra rezultāti, un apbalvots gan labākais veikals, gan labākais pārdevējs. Nopietnā piecu pretendentu konkurencē ar ļoti līdzīgiem rezultātiem labākā veikala titulu izcīnīja "Seppala". Par labāko pārdevēju atzīta veikala "Dino zoo" vadītāja Agnese Jūrmale. Labākā veikala kolektīvs saņēma diplomu un ceļojošo baneri, kas informēs tirdzniecības centra apmeklētājus par mēneša labāko veikalu. Veikala kolektīvs vēl saņems dāvanu karti atpūtai bārā "Bruno", bet mēneša labākā pārdevēja – diplomu, piespraudi un dāvanu karti relaksācijai skaistumkopšanas salonā "Gabriela".

Tirdzniecības centra "Ostmala" vadītāja Daira Vaičikauska pastāstīja, ka veikalu motivācijas akcijā "Uz priekšu, Ostmala!" vērtētāji ir gan tirdzniecības centra administrācija, gan arī slepenie pircēji. Viņu uzdevums ir novērtēt veikalus pēc dažādiem kritērijiem – tīrības, vizuālā noformējuma, mārketinga aktivitātēm, pārdevēju laipnības, atsaucības, profesionalitātes u.c. D.Vaičikauska saka: "Lai arī esam apmierināti ar tirdzniecības centra "Ostmala" veikalu darbību un darbinieku attieksmi, tomēr vēlamies viņus mudināt strādāt vēl labāk. Esam pārliecināti, ka, izmantojot šo tirdzniecības centra darbinieku motivēšanas akciju, vislielākie ieguvēji būs mūsu pircēji."