03:54 Pirmdiena, 22. oktobis

Valmierā – plus trīs, Liepājā – mīnus trīs
Miks Kuncītis

Vakar neveiksmi Latvijas Basketbola līgā piedzīvoja BK "Liepājas lauvas", kas spraigā un notikumiem bagātā mača galotnē tomēr piekāpās vienībai "Valmiera–Lāčplēša alus" – 69:72 (18:19, 19:22, 18:15, 14:16).Šī spēle vēju pilsētā valmieriešiem bija zīmīga ne tikai tāpēc, ka viņi jebkādiem līdzekļiem vēlējās revanšēties par iepriekš piedzīvoto zaudējumu savā laukumā, bet arī tāpēc, ka tieši šajā mačā pie Valmieras komandas galvenā trenera stūres pirmoreiz stājās Ainars Bagatskis, kurš, kā zināms, savu trenera karjeru uzsāka komandā "Barons/LU", bet vēlāk turpināja titulētajā Lietuvas superklubā "Žalgiris". Komandas "Valmiera–Lāčplēša alus" līdzšinējais galvenais treneris Varis Krūmiņš tagad ir kļuvis par A.Bagatska asistentu. Jāatgādina, ka iepriekšējā abu komandu tikšanās Valmierā beidzās ar liepājnieku minimālu uzvaru – 83:80.

Spēles sākumā krietni veiksmīgāk darbojās mājinieki, kas, pateicoties Klāva Ansona un Vaira Pusaudža sekmīgiem metieniem no groza apakšas un tālās distances, ieguva astoņu punktu pārsvaru. Viesiem uzbrukumā problēmas radīja lauvu izmantotā zonas aizsardzība, kuru pretiniekiem, ja arī izdevās lauzt, tad bumba biežāk lidoja grozam secen. Vēlāk valmierieši atrada savu spēles pavedienu un pirmo ceturtdaļu noslēdza ar minimālu pārsvaru – 19:18. Turpinājumā nevienai no komandām rezultātā atrauties neizdevās un vadības groži mainījās te par labu vienai, te otrai vienībai, tiesa, puslaika beigās atkal priekšā bija viesi. Nekas būtiski nemainījās arī mača otrajā pusē, un laukumā joprojām cīņa ritēja punkts punktā. Trešās ceturtdaļas sākumā pēc ilgāka pārtraukuma vadībā izvirzījās mājinieki, taču arī šoreiz tas bija tikai uz īsu brīdi, un vēlāk, sekmīgi darbojoties viesu līderim Andrejam Jansonam, valmierieši atkal panāca līdzsvaru. Nepilnas piecas minūtes līdz spēles beigām rezultāta tablo vēstīja neizšķirtu 62:62. Cīņas otrajā puslaikā "Celtnieka" sporta zālē ieradās Valmieras komandas karstasinīgie līdzjutēji, kas saviem basketbolistiem lika justies gandrīz kā mājās. Sestais laukuma spēlētājs viņiem noteikti deva papildu motivāciju un tik nepieciešamo enerģiju mača izšķirošajās minūtēs, kas bija ne mazāk dramatiskas kā iepriekš Valmierā – sešas sekundes līdz pamatlaika beigām mājinieki atradās zaudētāju lomā ar mīnus divi – 68:70, taču labas izredzes panākt izlīdzinājumu bija Vairim Pusaudzim, kurš izpelnījās tiesības uz soda metieniem. Diemžēl viņš īstenoja tikai vienu no tiem. Vēlāk gan mūsējie ātri paguva pārkāpt noteikumus, un pēc pretinieku spēlētāja diviem precīziem sodiņiem liepājniekiem vēl bija nepilnas četras sekundes sava uzbrukuma izveidošanai. Izšķirošais trīspunktu metiens tika uzticēts Marekam Jurevičum – ar lielu pretestību viņš pamanījās bumbu raidīt groza virzienā, taču neveiksmīgi. Rezultatīvākais "Liepājas lauvu" rindās bija Dainis Oberšats ar 20 punktiem, bet Klāva Ansona kontā 17.

Pagaidām nav skaidrs, kad "Liepājas lauvas" aizvadīs savu nākamo LBL spēli, jo piektdien pulksten 18.30 paredzētā cīņa ar gulbeniešiem, iespējams, tiks pārcelta.

BK "Liepājas lauvas" galvenais treneris Armands Misus:
– Spēles likteni lielā mērā izšķīra mūsu pieļautās kļūdas, kas varbūt nebija tik redzamas, bet tomēr izšķirošas. Nedaudz iemidzināja vieglais mača sākums, savukārt otrajā puslaikā mums problēmas radīja viesu līderis Andrejs Jansons, ar kuru tā īsti netikām galā. Ļoti stabili nospēlēja Dainis Oberšats un Klāvs Ansons, turpretī Mareks Jurevičus šoreiz neparādīja savu labāko spēli.

Komandas "Valmiera–Lāčplēša Alus" galvenais treneris Ainars Bagatskis:
Tā kā šī man bija debijas spēle Valmieras komandas galvenā trenera postenī, būtiski bija uzvarēt un nebija svarīgi ar cik lielu punktu starpību. Vienmēr var vēlēties labāku sniegumu – kaut kas sanāca un kaut kas nesanāca. Liepājas vienība spēlē tipisku latviešu basketbolu – daudz uzbrūk no tālās distances. Bīstamākie pretinieku rindās bija Dainis Oberšats un Vairis Pusaudzis.

LBL turnīra tabula (spēles, uzvaras, zaudējumi, uzvaru procents)

Andris Sudmalis

Sestdien Liepājā savstarpēju spēli aizvadīja divi "Liepājas metalurga" futbola komandas sastāvi – nosacītā virslīgas komanda ar 4:2 (0:2) pārspēja dublierus.

Svarīgāk par mača rezultātu bija redzēt darbībā potenciālos komandas jaunpienācējus. Fons šādai vētīšanai it kā pateicīgs – liepājnieku dublieri. Taču to, ka pašu jaunatne nebūs nekāda lielgabalu gaļa, apliecināja spēles pirmais puslaiks, kurš beidzās ar 2:0 jauniešu labā – abus vārtus guva Vladimirs Kamešs. Arī virslīgas komandas sastāvu bija grūti nosaukt par pieredzējušu, ja nu vienīgi izņemot vārtsargu Viktoru Spoli, toties nespēlēja tie metalurgi, kas nesen piedalījās Latvijas un Lietuvas izlases mačos.

Nosacīti par virslīgas vienību dēvējamās komandas rindas papildināja arī četri pārbaudāmie spēlētāji – ukraiņu uzbrucējs Andrejs Krugļaks, tāda paša ampluā lietuviešu spēlētājs Arturs Jeršovs, kā arī serbu pussargs Igors Petkovičs un brazīliešu aizsargs Tiagu Kaetanu. Lietuvas U–21 izlases spēlētājs A.Jeršovs līdz šim pārstāvēja kaimiņvalsts galvaspilsētas klubu "Vilnius", savukārt brazīlietis, pēc "Liepājas metalurga" interneta mājaslapā sniegtās informācijas, ir "Botofago" futbola sistēmas audzēknis, bet abi pārējie, kā jau vēstījām, ir Kijevas "Dynamo" sistēmas spēlētāji.

Jautāts par pārbaudāmo futbolistu sniegumu, "Liepājas metalurga" galvenais treneris Benjamins Zelkēvičs bija visai lakonisks, norādot, ka spēlētāji atstāja labu iespaidu. Nedaudz vairāk tika pieminēts uzbrucējs Krugļaks, kurš demonstrēja labu ātrumu un bumbas pārvaldīšanas tehniku un guva arī vārtus, taču vairāk par kāda atsevišķa spēlētāja statistiku B.Zelkēviču šajā spēlē interesēja to parādītais sniegums.

Serbs I.Petkovičs Kijevas "Dynamo" interneta mājaslapā tiek saukts par universālu spēlētāju, kurš var spēlēt gan aizsardzības, gan vidējās līnijas flangā, bet metalurgu treneri viņu izmēģina gan vidējās līnijas malā, gan arī kā centra pussargu.

Ir zināms, ka visi četri potenciālie jaunpienācēji kopā ar "Liepājas metalurgu" dosies uz komandas otro treniņnometni, kas šīs nedēļas nogalē sāksies Kiprā. Jau iepazītajā Vidusjūras salā tiks vērtēta futbolistu atbilstība Latvijas vicečempionu līmenim, un, ja ar šiem spēlētājiem tiks parakstīts līgums, tad sastāva komplektēšanu pirms jaunās sezonas varēs uzskatīt par pabeigtu, atzina "Liepājas metalurga" galvenais treneris.

Izlases un leģionāri

Nedēļa Liepājas sportā
Pagājusī nedēļa kļuva par spēlētāju vētīšanas laiku gan Latvijas futbola, gan hokeja izlasēs. Mūs vienmēr ir interesējusi arī Liepājas komandu pārstāvju spēja iekļūt valsts nacionālajā izlasēs. Futbola valstsvienības sakarā kopš "Liepājas metalurga" kļūšanas par Latvijas čempioniem varam justies gandarīti, jo mūsu spēlētāji regulāri pārstāv valsts spēcīgāko komandu – kādam vieta pamatsastāvā ir drošāka, kādam – ne tik ļoti stabila, taču regulāra izsaukšana uz starptautiskām spēlēm jau ir pietiekams arguments, lai varētu runāt par sistēmas kvalitāti.

Pat čempionu titula zaudēšana nav īpaši satricinājusi liepājnieku izredzes uz iekļūšanu izlases sastāvā, un viens no būtiskākajiem priekšnoteikumiem tam ir lielais vietējo spēlētāju skaits virslīgas komandā, pie tam mūsu puiši regulāri dodas laukumā, nevis deldē rezervistu soliņu. Šajā ziņā par zaudētājiem var uzskatīt ventspilniekus, kuru panākumu galvenie kaldinātāji jau tradicionāli ir bijuši leģionāri.

Protams, arī mūsējie neiztiek bez viesspēlētājiem, jo tāds ir mūsdienu sports. Un patīkami, ka arī leģionāri ir pietiekami meistarīgi, ko apliecina "Liepājas metalurga" lietuviešu Darjus Miceikas un Mindauga Kalona izsaukšana uz savas valsts nacionālo izlasi. Citu valstu izlašu futbolistu piesaistīšana Liepājas klubam ir sava veida latiņa, zināms kvalitātes līmenis, kas tiek nosprausts un pie kā vēlams pieturēties. Viegli tas nav, taču ir iespējams.

Nedaudz savādāka situācija ir hokeja izlases sakarā. Ja vien pēdējā brīdī uz valstsvienību netiktu izsaukts vārtsargs Dmitrijs Žabotinskis, kura sekmīgā spēle šosezon ļauj viņu saukt par Latvijas čempionāta labāko vārtsargu, liepājnieki pārstāvēto hokejistu skaita ziņā būtu palikuši uz nulles. Kāpēc tā? Vairāki iepriekšējo gadu līderi ir pametuši Liepāju un spēlē citu valstu klubos, Valentīns Feoktistovs, kurš izpelnījās pozitīvas atsauksmes par sniegumu "Loto cup" turnīrā, vēl atgūstas pēc savainojuma, bet pārējie ir vai nu leģionāri, vai vēl pārāk jauni, vai nespēj konkurēt ar ikdienā ārzemēs spēlējošajiem izlases vīriem.

Tostarp arī divi "Liepājas metalurga" hokeja komandu pārstāvošie lietuvieši – Darjus Lelens un Donats Kumeļausks – ir iekļauti mūsu kaimiņu valstsvienībā, bet Pavlo Borisenko, kura sakarā Latvijas centrālā prese pārmet liepājniekiem "pretinieku sagatavošanu" (domāts pasaules U–20 čempionāts), ir iekļauts Ukrainas valstsvienībā.

Mūsu vārtsarga bilance – pozitīva

Latvijas hokeja izlase nedēļas nogalē aizvadīja trīs spēles Gomeļas pilsētā Baltkrievijā, kur Poļesjes kausa izcīņas ietvaros spēkojās ar Baltkrievijas izlasi, Kanādas klubu izlasi, kā arī Krievijas klubu "Salavat Julajev".

Pirmo spēli turnīrā Oļega Znaroka trenētā Latvijas valstsvienība aizvadīja piektdienas vakarā, kad ar rezultātu 2:1 pārspēja laukuma saimniekus. Mača pamatlaiks noslēdzās neizšķirti 1:1, bet pagarinājuma otrajā minūtē uzvaras vārtus viesu labā guva Aleksandrs Macijevskis.

Pirmajā spēlē mūsējo vārtus sargāja Edgars Masaļskis, kuram nebija pārāk daudz darba, jo nācās atvairīt tikai 18 pretinieku raidītās ripas. Savukārt turnīra otrajā spēlē Latvijas izlases vārtu drošība tika uzticēta "Liepājas metalurga" vārtsargam Dmitrijam Žabotinskim. Līdzīgi kā turnīra pirmajā spēlē, arī pret Kanādas komandu, kuras kodolu veido amatieru komanda "Powell River Regals", kas ir pastiprināta ar dažiem Vācijas elites līgā spēlējošiem tautiešiem, mūsējie pirmie zaudēja vārtus, tomēr šoreiz nekāda sīvā cīkstēšanās neizvērsās, un iznākumā tika fiksēta graujoša Latvijas uzvara – 9:2. Žabotinskim spēlē pret kanādiešiem bija gandrīz divreiz vairāk darba nekā Masaļskim pret baltkrieviem, jo nācās atvairīt 32 hokeja dzimtenes dēlu metienus, un, paskatoties uz viņa statistikas rādītājiem mačā, jāsecina, ka ar saviem pienākumiem metalurgs tika galā visnotaļ veiksmīgi, par ko liecina itin augstais atvairīto ripu procents – 94,12.

Savukārt Latvijas izlasei turnīra pēdējais mačs izrādījās neveiksmīgs. Uzvara pēdējā spēlē pret spēcīgo "Salavat Julajev" mūsējiem nodrošinātu arī uzvaru turnīrā, taču izredzes uz panākuma šķita izplēnam jau pirmās trešdaļas ievadā – piektajā minūtē jau 0:2, bet mača vidū krievi panāca 4:0 savā labā. Vai nu drošais pārsvars bija iemidzinājis Ufas vienību, vai arī atrašanās zaudētājos nokaitināja Latvijas izlases spēlētājus, bet otrās trešdaļas pēdējā minūtē mūsējie uzsāka pakaļdzīšanos, kas beidzās pēdējā perioda vidū, rezultātam esot vairs tikai 4:3 "Salavat Julajev" labā. Mača atlikušajā daļā abas komandas spēlēja disciplinēti, maksimāli izvairoties no pārkāpumiem, un rezultāts nemainījās arī cīņas pēdējā minūtē, kad vārtsarga Edgara Masaļska vietā uz ledus devās sestais laukuma spēlētājs.

Savu valstsvienību rindās Eiropas Izaicinājuma kausa spēlēs ir piedalījušies arī vairāki "Liepājas metalurga" leģionāri. Darjus Lelens un Donats Kumeļausks Lietuvas izlases rindās aizvadīja spēles pret Polijas (0:3), Ungārijas (2:1) un Horvātijas (4:1) izlasēm, bet metalurgi ar rezultativitātes punktiem neizcēlās. Cits metalurgu uzbrucējs Pavlo Borisenko palīdzēja Ukrainas izlasei cīņā pret Nīderlandes (4:3), Itālijas (1:5) un Francijas komandām. Arī Pavlo izlases pirmajās divās spēlēs pie punktiem netika, bet ukraiņu pēdējā spēle sākās vakar vēlu vakarā.

Atgādinām, ka jau šonedēļ atsāksies Latvijas hokeja čempionāta spēles, un nedēļas centrālais mačs starp "Liepājas metalurgu" un "Rīgas 2000" vienību sāksies trešdien pulksten 18 Liepājā.

Turnīra tabula (uzvaras, uzvaras pagarinājumā, zaudējumi, zaudējumi pagarinājumā):

1. Baltkrievija 1 0 0 1 6:5 4
2. "Salavat Julajev" 2 0 0 1 9:8 6
3. Latvija 1 1 1 0 14:7 5
4. Kanāda 0 0 2 0 2:11 0

Likumsakarīgs zaudējums

Neveiksmi Latvijas Sieviešu basketbola līgā vakar piedzīvoja "Liepājas metalurga" dāmu komanda, kas, savā laukumā tiekoties ar spēcīgajām "Cēsu" basketbolistēm, cieta neveiksmi ar 51:99 (8:24, 12:24, 17:30, 14:21).

Par to, ka liepājniecēm šajā spēlē būs nepieciešams liels gribasspēks un veiksme, lai izcīnītu uzvaru, liecināja ne tikai iepriekšējie savstarpējie mači, kuros pārākas bija mūsu pretinieces, bet arī tas, ka cēsinieces regulārā čempionāta gaitā nemitīgi pastiprina sastāvu. Šobrīd Vidzemes komandā jau ir trīs leģionāres – Daniela Česmane, Nīva Dvaijere un Džesika Reta Simondsa. Pagājušajā nedēļā vienībai pievienojās ceturtā viesspēlētāja, kas ir ar četru gadu pieredzi Sieviešu Nacionālajā basketbola asociācijā, taču vakardienas maču viņa vēroja no rezervistu soliņa. "Cēsu" komandas nemitīgās pārmaiņas sastāvā nav grūti izskaidrot, klubs vēlas tikai vienu – izcīnīt Latvijas čempionāta zelta medaļas. Vēl noteikti gribas pieminēt, ka "Liepājas metalurga" komandas vakardienas pretinieces iepriekšējā spēlē ar "RTU/Klondaiku" sasniedza jaunu apmeklētības rekordu LSBL vēsturē – Cēsīs maču klātienē noraudzījās 500 skatītāju.

Abu komandu atšķirīgais meistarības līmenis izpaudās jau cīņas pirmajās minūtēs, kurās viešņas kārtējo reizi apliecināja, ka šogad Liepājas meitenes viņām nopietnas konkurentes nebūs – cēsinieces izvirzījās vadībā ar 12:0, un mājiniecēm rezultātu atklāt izdevās tikai spēles sestajā minūtē. Nevarētu teikt, ka mūsējām cīņas gaitā neradās iespējas tikt pie brīviem metieniem – izdevības bija, bet pietrūka prasmes tās izmantot. "Cēsu" komandas pārsvaram pieaugot, spēle kļuva brīvāka un viešņas vairs tik cieši savu grozu nesargāja un lielāku vērību pievērsa uzbrukumam, kas viņu izpildījumā bija visai iespaidīgs, ko apliecina augstā metienu precizitāte. Atsevišķās epizodēs paspīdēja arī pa kādai no mūsu spēlētājām, taču, kā jau minēju, tikai epizodiski. Likumsakarīgs bija šī mača iznākums, kurā liepājnieces viešņām tomēr neļāva gūt simto punktu. Rezultatīvākās "Liepājas metalurga" komandā bija Viktorija Nazarova un Ieva Malkevica, katra gūstot pa deviņiem punktiem.

Nākamo maču "Liepājas metalurga" basketbolistes aizvadīs šīs nedēļas nogalē, kad izbraukumā sacentīsies ar komandu "Avantis/Turība".