Kurzemes Vārds

10:42 Trešdiena, 8. aprīlis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Brīvbrīdis

Nepazaudēt sapņus!

Miegs un sapņi mūsu dzīvē ir ļoti svarīgi – tā apgalvo psihiatre un psihoterapeite LINDA ĶERUŽE. To, ka miegs ir svarīgs, laikam gan nevienam īpaši nav jāskaidro, bet, kas tik īpašs mūsu sapņos, ka bez tiem nevaram iztikt? To tad arī "Brīvbrīdis" jautāja dakterei.

Naktī darbojas zemapziņa

Runāsim nevis par tiem sapņiem, kuri mums ikvienam dažkārt ir arī atvērtām acīm, bet par tiem, ko redzam miegā. Tā vienkāršoti varam sapņus iedalīt patīkamajos un nepatīkamajos, un abi liecina par mūsu emocionālo pasauli, skaidro daktere. Visiem gribētos redzēt tikai patīkamos sapņus, bet tā nenotiek, jo dzīve ir pilna stresu un uztraukumu, un naktī strādā cilvēka zemapziņa. Tas nozīmē, ka tā velk ārā tos konfliktus, ko negribam atzīt dienā, ko gribam noslēpt un par ko nedomājam, skaidro L.Ķeruže. Tieši tāpēc sapņos arī bieži vien izdzīvojam situācijas pat no agras bērnības, konfliktējam ar sev tuviem cilvēkiem vai risinām citas problēmas, par kurām, būdami nomodā, varbūt nemaz neiedomājamies. Un šie sapņi dod pavisam konkrētu informāciju – mūsos šis konflikts dzīvo. Tā tad arī ir iespēja sev to atzīt un padomāt, vai šo konfliktu nevajag risināt.

Ir, protams, arī tā saucamās nakts šausmas, kad redzam dažādus briesmoņus, šausminošas situācijas un tamlīdzīgas lietas. Daktere skaidro, ka tas gan bieži vien notiek vakarā redzētas šausmu filmas vai cita pārdzīvojuma iespaidā – ne jau velti ir ieteikts pirms miega labāk no tādiem izvairīties.

Bet tikpat labi sapņi var būt arī palīgs. Daktere pati atcerējās gadījumu, kad bērnībā nosapņojusi atbildes matemātikas uzdevumiem.

Un, starp citu, vienā naktī mēs redzam 3 – 5 sapņus. Zīmīgi, ka parasti atceramies pēdējo un, tā emociju pavadīti, arī pamostamies.

Tulkot vai netulkot sapnī redzēto?

Kāda vairāku bērnu mamma pastāstīja: kad bērni bija mazi, viņai atlika sapnī redzēt jēlu gaļu, kad kāds no mazajiem saslima. Vēlāk šādi sapņi viņai jau kļuva par brīdinājumu – kāds noteikti noliksies slimības gultā. Un tā arī notika. Kāda cita sieviete atcerējās, ka par bērnu veselības problēmām signalizējis sapnī redzēts ūdens. Ja viņa nosapņojusi, ka mazie rakari spiegdami peras pa kādu dīķi, upi, ezeru vai jūru, bija gaidāma slimība. Tas nozīmē, ka sapņi var liecināt par mūsu dzīves situācijām. To, ka tā var būt, māca arī dažādas sapņu tulkošanas grāmatas. Vai sapņus var iztulkot?

L.Ķeruže atgādināja, ka jau pirms simts gadiem Freids sastādīja sapņu skaidrošanas grāmatu, taču vēlāk no tās atteicās, aizbildinoties, ka nepārprotami tomēr visus simbolus tulkot nevar. "To mēs redzam arī abos šajos piemēros," saka daktere. "Ja vienai mātei par bērnu slimību vēstī viens simbols, tad otrai – pavisam kaut kas cits." Tāpēc vislabāk, ja cilvēks pats ievēro kaut kādas zīmīgas lietas tieši savos sapņos un tulko to nozīmi, nevis vadās pēc vispārējiem simbolu skaidrojumiem.

L.Ķeruže arī piebilst, ka bērnībā sapņi ļoti atšķiras no tiem, kādus cilvēks redz, kļūstot pieaudzis. "Mēs bērnībā mēdzam sapņos lidot," daktere saka. "Arī man tā ir bijis. Bet ar gadiem lidojot notiek kaut kādas aizķeršanās. Piemēram, lidojošais sapinas kaut kādos vados vai zaros, vai vispār nespēj pacelties virs zemes." I.Ķeruže to skaidro, ka cilvēks pieaugot kļūst vairāk piesaistīts reālajai pasaulei. Bērnībā viss šķiet iespējams, savukārt pieaugot cilvēks saprot, ka dzīvē ir arī dažādi šķēršļi un ar tiem rēķinās. "Ja kāds pieaugušais sapņos lido joprojām tikpat droši un netraucēti kā bērnībā, tas, iespējams, var liecināt par kaut kādu personības šķautni, kas neļauj cilvēkam dzīvi uztvert reāli, par aizkavēšanos bērnībā."

Ko tad, ja sapņi pazuduši?

Vai sapņi var būt iemesls, lai iedomātos, ka jāmeklē speciālista palīdzība? L.Ķeruže skaidro, ka tas tikai normāli, ja cilvēkam patīkamie sapņi mijas ar nepatīkamajiem, jo, kā liecina statistika, 70 līdz 80 procentu sapņu saistīti ar dažādām problēmām. To diktē mūsu stresa pilnā dzīve – savas problēmas turpinām risināt miegā. Nekā slikta nav arī tad, ja uz nedēļu, mēnesi vai pat ilgāku laiku sapņi izzūd pavisam – iespējams, ka cilvēks pārdzīvo kādu kritisku brīdi. "Taču, ja kāds apgalvo, ka jau gadiem neredz sapņus, tas ir iemesls padomāt, ka nu gan būtu vajadzīga speciālista palīdzība," apgalvo L.Ķeruže. "Un to ieteicams darīt arī tad, ja sapņi kļūst vienveidīgi un sāk traucēt."

Sagatavoja Kristīne Pastore