Kurzemes Vārds

04:19 Otrdiena, 14. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Aktuāls viedoklis

Arī gājējiem jārespektē satiksmes noteikumi
Gundega Ziemele, grāmatvede

Pa pilsētu bieži vien pārvietojos kājām, lai gan man ir autovadītāja apliecība un braucu ar automašīnu. Mani novērojumi liecina, ka ļoti daudzi gājēji vai nu vispār nezina, vai tīšuprāt neievēro satiksmes noteikumus, uz ielas uzvedoties tā, it kā viņi būtu situācijas noteicēji. Domāju, ka lielā mērā tas saistīts tieši ar noteikumu nezināšanu un citu satiksmes dalībnieku nerespektēšanu. Ja es nebūtu mācījusies satiksmes noteikumus, droši vien rīkotos tāpat, jo man tas neliktos svarīgi. Piemēram, šķērsotu ielu tam neparedzētā vietā. Ir taču jāskatās, vai tu kā gājējs tīšuprāt netraucē autovadītājiem.

Tad, kad vadu automašīnu, esmu novērojusi dažādas situācijas un zinu, ka, lai nu kur, bet Liepājā vairums autovadītāju respektē gājējus uz gājēju pārejām, dodot viņiem ceļu, kā tas paredzēts noteikumos. Citās pilsētās tā nebūt nav. Varbūt daļa gājēju tādējādi ieguvuši zināmu pārākuma apziņu un nemaz neseko, ka viņa darbības var būt par iemeslu nelaimei. Jā, ir gājēju pāreja, jā, tev ir priekšroka, bet viena automašīna tuvojas un aiz tās citas nevienas nav. Vai tad ir kā par spīti jālec tai vienai priekšā tikai tādēļ, lai pierādītu, ka esi gājējs uz pārejas? Dod tādā reizē priekšroku autobraucējam un tad soļo pāri ielai laimīgs! Novērtē situāciju kopumā un pasargā vispirms sevi pats. Jā, protams, ir tādi autovadītāji, kuri izturas vienkārši nekaunīgi.

Manuprāt, šobrīd vairāk uzmanības jāpievērš gājēju informēšanai, lai viņi zinātu, kā jāuzvedas uz ielas. Tie cilvēki, autovadītāji, kas mācījušies satiksmes noteikumus vairāk vai mazāk tomēr apzinās, kādai kārtībai jāvalda uz ceļiem.


Gājējam sāpēs vairāk…
Aivars Priedols, Grobiņas Pagasta padomes priekšsēdētājs

Valentīna dienas vakarā braucu pa Brīvības ielu, skatos – pa blakus joslu nedaudz priekšā ripojošā "Honda" pie "Liepājas metalurga" piebremzē, lai uz gājēju pārejas palaistu pāri ceļam vīru. Viņam nebija nekādu atstarotāju, taču, pateicoties "Hondai", arī es gājēju pamanīju. Bet te nez no kurienes mūsu mašīnām pa vidu lielā ātrumā cauri izspruka un prom aizdrāzās kāds "BMW" markas auto. Labi, ka vīrs izrādījās diezgan veikls. Gribētu uzrunāt braucējus, lai viņi vismaz pie gājēju pārejas piebremzē un ir uzmanīgāki.

Gājējiem savukārt gribētu pateikt, lai arī viņi, pirms šķērso ceļu, rūpīgi pārliecinās, vai vadītājs viņus ir pamanījis un vai automašīna varēs laikus apstāties. Varbūt šajā vietā ir slidens, varbūt mašīna ir tik liela, ka nespēs nobremzēt?

Ja nerespektēsim cits citu, var notikt nelaime. Un gājējam sāpēs daudz vairāk, neatkarīgi no tā, kurš tad būs īstais vainīgais – autobraucējs vai kājāmgājējs.