Kurzemes Vārds

23:51 Pirmdiena, 3. augusts
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Jaunumi

Stingrāk kontrolē satiksmes dalībniekus
Ita Cērmane

Pēdējās dienās aktuāls kļuvis jautājums par satiksmes drošību. Tikai trešdien vien avārijās cieta vairāki gājēji. Tieši šī iemesla dēļ vakar policija strādāja pastiprinātā režīmā, pievēršot īpašu uzmanību satiksmes drošībai un pieskatot gājējus.

14.februārī mūsu pilsētā notika divi satiksmes negadījumi, kuros cieta gājēji. Vienā no tiem – divi mazgadīgi bērni un viņu māte. Liepājas pilsētas un rajona Policijas pārvaldes preses sekretāre Jolanta Knīse informēja, ka piecas minūtes pēc sešiem pievakarē automašīnas "Volvo 460" 1966.gadā dzimušais vadītājs braucis pa M.Ķempes ielu un notriecis 1961.gadā dzimušu gājēju. Vadītājs policijas darbiniekiem skaidrojis, ka sievieti neesot pamanījis, jo viņa no labās puses uz brauktuves iznākusi pēkšņi – no autobusa aizsega. Cietusī ievietota Liepājas pilsētas Centrālās slimnīcas Reanimācijas nodaļā, bet policija par notikušo uzsākusi kriminālprocesu un noskaidro notikušā apstākļus. Savukārt Bāriņu ielā pie iebrauktuves tirdzniecības centra "Ostmala" pagalmā 1981.gadā dzimis autovadītājs, vadot mikroautobusu "Mercedes Benz Sprinter" atpakaļgaitā, notrieca 1986.gadā dzimušu sievieti un divus viņas mazuļus – 2006.gadā dzimušo puisēnu, kurš atradās ratiņos, un viņa 2003.gadā dzimušo brālīti, kuri šķērsoja piebraucamo ceļu. Cietušie ar dažādām traumām tika nogādāti slimnīcā, bet vēlāk atlaisti mājās, jo smagas traumas nav guvuši.

Pirms pāris dienām negadījums, kurā cieta gājējs, notika arī Raiņa un 1905.gada ielas krustojumā. Automašīnas "BMW" vadītājs notrieca 1949.gadā dzimušu vīrieti, kurš kopā ar kundzi pa gājēju pāreju šķērsoja brauktuvi. Vīrietis guva nopietnas traumas un tika stacionēts.

Ceļu policija reida laikā īpašu uzmanību pievērsa satiksmes drošībai, kontrolējot ne tikai braucējus, bet arī gājējus. Liepājas PRPP Ceļu policijas priekšnieks Madars Kleinbergs pastāstīja "Kurzemes Vārdam", ka policijas ekipāžas no rīta līdz pievakarei vienlaikus strādāja visā pilsētas teritorijā. Galvenā uzmanība tika pievērsta ielām, kur ir intensīvāka satiksmes plūsma un pārvietojas daudz gājēju – pilsētas centram, ielām, kur ir mācību iestādes, kā arī maģistrālajām brauktuvēm.

Kā pārliecinājās "Kurzemes Vārds", bez pārkāpumiem neiztika. Turklāt biežāk par braucējiem noteikumus pārkāpa gājēji, šķērsojot brauktuves tam neparedzētās vietā, izskrienot mašīnai tieši priekšā vai pat šķērsojot ielu pie luksofora sarkanās gaismas. Aizrādījumus saņēma ievērojams skaits satiksmes dalībnieku.

Pievakarē, apkopojot reida rezultātus, pie šāda secinājuma nonāca arī likumsargi.

Pavisam tika pārbaudīti aptuveni 50 satiksmes dalībnieki. Ar daļu no viņiem notika audzinoša rakstura pārrunas, bet 38 noformēja protokolus. 14 protokoli – par brauktuves šķērsošanu neatļautā vietā, par izskriešanu automašīnai priekšā, par atrašanos uz ielas stiprā reibumā u.c. pārkāpumiem – tika noformēti tieši gājējiem. Savukārt šoferiem par neapstāšanos pie gājēju pārejas sastādīti tikai četri protokoli (biežāk vadītāji pārsniedz ātrumu, runā pa tālruni vai nepiesprādzējas). M.Kleinbergs pēc reida atzīst, ka arī turpmāk Ceļu policija strādās ar gājēju audzināšanu, jo bieži tieši viņi vainīgi negadījumos: "Gājēji neciena pat policiju. Bieži pārkāpums tiek izdarīts policista acu priekšā. Turklāt pēc aizrādījuma vēl nekautrējas runāt pretī vai pat lamāties. Un to dara gan pensionāri, gan jaunieši."

Papildina bibliotēku

Krievu nama bibliotēkas papildināšana tiek turpināta uz dāvāto izdevumu rēķina. Lasītāju pieprasījums izrādījās pat lielāks nekā sākumā bija cerēts. Turklāt raksturīgi, ka pieprasīta tiek visdažādākā literatūra. Gaidāma ainavu fotoizstādes atklāšana. Bibliotēkas sarakstos jau ir vairāk nekā 160 lasītāju. Vienu grāmatu derētu izcelt īpaši – tas ir Rīgā izdotais autoru un sastādītāju kolektīva apkopojums "Latvijas krievu saistošā vēsture" no sendienās līdz mūsu dienām. Tur ir atvēlēta vieta gan Pēterim I, gan vecticībniekiem. Izdevums ilustrēts ar labām gleznu reprodukcijām, grafiku un fotoattēliem. To var ne tikai paņemt lasīšanai, bet arī iegādāties.

Privatizācijas ziņas

Nesen rakstījām par vairāku Rucavas pagasta teritorijā esošo zemes gabalu nodošanu privatizācijai Lietuvas pilsoņiem. Tiem tagad pievienojies vēl viens objekts "Žvaguļi" – aptuveni 6000 kvadrātmetru platībā. Bet uzņēmums "Hidrolats" kā pretendents ar pirmpirkuma tiesībām saņems attiecīgu paziņojumu par valstij piederošā zemes gabala daļas privatizāciju Brīvības ielā 109a. Privatizācijai nodota arī garāža un šķūnis Kapsētas ielā 17.

"Alu sieviete" dodas medīt uz Liepāju

Pirms diviem mēnešiem stāvgrūdām pilnajā Liepājas teātrī publika smējās nepārtraukti, sekojot līdzi "Alu cilvēka" jeb aktiera Aināra Ančevska atraktīvi humoristiskajam mēģinājumam saprast, kas ir sieviete. Tagad uz Liepājas teātri trešdien, 21.februārī, pošas arī skatītāju ne mazāku atzinību visā Latvijā ieguvusī izrāde "Alu sieviete". Abu iestudējumu producenti ir "Jaffa Riga Projects". Izrādes "Alu sieviete" režisore ir Rēzija Kalniņa, kurai šī ir debija režijā, bet galvenajā lomā redzēsim atraktīvo aktrisi Santu Didžus. Izrādes scenāriju ir sarakstījusi divreiz "AFDA" balvai nominētā Emma Peirsone, kura ienirst tumšajās, noslēpumainajās sievietes psihes alās ar komēdijas un nepārtrauktu smieklu palīdzību. Izrādē ir īsta sieviešu sazvērestība, jo pretstatā izrādei "Alu cilvēks", kura visi veidotāji un aktieri bija vīrieši, šīs izrādes radīšanā piedalījušās tikai sievietes. Lugas autore aizsūta mūsu sugas tēviņus uz visām pusēm, meistarīgi atmaskojot stereotipiskos mītus par to, kā sievietes domā.

Aktiera Valdemāra Zandberga atceres vakars Liepājas teātrī

22.februārī pulksten 19 Liepājas teātrī notiks leģendārā aktiera Valdemāra Zandberga 80.dzimšanas dienai veltīts vakars, informēja teātra literārā padomniece Edīte Tišheizere. Zandberga fascinējošā personība vēl ir labā atmiņā daudziem liepājniekiem, tomēr vakarā nebūs piemiņas runu un sērīga noskaņojuma. Vakara pirmajā daļā ar saviem laikabiedriem un cienītājiem runās, kaut arī no lielā ekrāna, gandrīz vienīgi pats aktieris, jo, pateicoties viņa dzīvesbiedrei Zojai Zandbergai, ir saglabāti gandrīz visi kino un videomateriāli, kuros viņš fiksēts: gan jubilejas reizes un īpašas intervijas, gan atsevišķu mirkļu dokumentējumi amatieru kadros. Vakara gaitā Valdemārs Zandbergs uzstāsies kopā ar "Desmit kungiem no Liepājas teātra", atbildēs uz viņu jautājumiem par dzīvi, mākslu un sievietēm, dziedās kopā ar vīru kori "Dziedonis" Valda Aivara vadībā. Savukārt otrajā daļā iecerēts parādīt kādu no daudzajām filmām, kurās spēlējis izcilais aktieris. Vienlaikus teātra foajē būs aplūkojama izstāde par Valdemāra Zandberga laiku Liepājas teātrī, Vāgūža bohēmiskās dzīves fotoliecībām, filmēšanās epizodēm un nozīmīgiem mirkļiem ģimenē. Arī fotogrāfijas un citas piemiņas lietas ar mīlestību saglabājusi atraitne Zoja Zandberga.

Nauda luksoforiem būs
Daiga Lutere

Pilsētas domes sabiedrisko attiecību speciālists Aigars Štāls informēja, ka Satiksmes ministrija ir apstiprinājusi Liepājas Pilsētas domes projektu "Transporta sistēmas organizācijas optimizācija un satiksmes drošības uzlabojumi Liepājā". Tas nozīmē, ka pilsēta varēs veikt rekonstrukcijas darbus piecos pilsētas krustojumos par kopējo summu 130678 lati.

Projektā paredzēts nomainīt fiziski un morāli novecojušus luksoforus un veikt citus rekonstrukcijas darbus O.Kalpaka un Siļķu ielas, O.Kalpaka un Flotes ielas, Ūliha un Peldu ielas, Klaipēdas, Liedaga, Ventas un Kandavas ielas krustojumos un arī Graudu un Lielās ielas krustojumā. Tur nomainīs ceļa zīmes, uzstādīs gan diožu lielos, gan gājēju luksoforus, pilnveidos un modernizēs apakšzemes elektrisko kabeļu tīklus, kas savieno luksoforus. Uzlabojumi ļaus palielināt braukšanas joslu efektivitāti un samazināt sastrēgumus. Šis projekts bija iesniegts Eiropas Reģionālā attīstības fonda ( ERAF) atklātajā projektu konkursā. ERAF līdzfinansējums šim projektam ir 98000 latu. Projekta izmaksas plānots finansēt arī no valsts un pilsētas budžeta. Projektu plānots īstenot šogad. Visus nepieciešamos iepirkumus un konkursus organizēs Komunālā pārvalde.

Luksoforu sistemātiska pārbūve Liepājā sākās 2004.gadā, kad pirmais diožu luksofors tika uzstādīts Jaunā ostmalā krustojumā pie Tramvaja tilta. Pērn par pašvaldības līdzekļiem ar moderniem luksoforiem aprīkoja Brīvības un Meldru ielas, Ganību un Lauku ielas, Brīvības un Tirgus ielas, kā arī Brīvības ielas un Jaunās ostmalas krustojumus. Gājēju luksoforu izbūvēja Siena ielā pie Pētertirgus.

Sanitārtehniķi piedāvā palīdzību

Pagājušajā gadā izveidotais namu pārvaldes "Vecliepāja" sanitārtehnisko darbu pakalpojumu dienests pastāv piecus mēnešus. Ziņots, ka šajā laikā tas apkalpojis vairāk nekā 500 klientus. Darbi veikti gan daudzdzīvokļu, gan privātajos namos un pat Liepājas rajonā. Tos lielā mērā ietekmēja celtniecības apjomu pieaugums. "Vecliepāja" piedāvā saviem klientiem arī avārijas dienesta pakalpojumus. Jau tagad, neraugoties uz sava dzīvokļu fonda apkalpošanu, noslēgti vairāki desmiti līgumu par avārijas dienesta darbinieku izmantošanu dažādu organizāciju un jauno dzīvokļu īpašnieku biedrību vajadzībām.

Īrnieku ieteikums

Ir zināms, ka dzīvokļos ierīkoto ūdens skaitītāju rādījumi nesakrīt ar tiem, kurus uzrāda kopējais nama ūdens mērītājs. Tā kā ar uzņēmumu "Liepājas ūdens" jānorēķinās par visu patērēto ūdeni, namu pārvaldei nav citas izejas kā sadalīt radušos starpību uz visiem dzīvokļiem, ieskaitot arī tos, kuru īpašnieki norēķinās pilnīgi. O.Kalpaka ielas 101.nama iedzīvotāji izteikuši priekšlikumu izsūtāmajos apmaksas paziņojumos ieviest atsevišķu aili šādas starpības fiksēšanai. "Jaunliepāja" to darīt tomēr atteicās. Minētajā namā viena kubikmetra ūdens uzsildīšana pagājušajā mēnesī izmaksāja 5 latus un 96 santīmus. Tas arī kļuva par iemeslu vēlmei noskaidrot situāciju un runām par pierakstījumiem.

Iepazīstina ar slimnīcas jauno vadītāju J. Bārzdiņu
Kristīne Pastore

Vakar notikušajā Liepājas domes sēdē kā papildjautājumu skatīja lēmuma projektu par Liepājas Centrālās slimnīcas juridiskā statusa maiņu, pārveidojot to par SIA "Liepājas reģionālā slimnīca". Un vienlaikus deputātus un citus klātesošos iepazīstināja ar konkursa kārtībā izraudzīto jauno slimnīcas valdes priekšsēdētāju.

No pieciem pretendentiem, kurus konkursa komisija uzaicināja uz tikšanos, slimnīcas valdes priekšsēdētāja amatā izraudzīts Juris Bārzdiņš. Jaunieceltais valdes priekšsēdētājs ir 40 gadu vecs rīdzinieks, kurš šobrīd dzīvo Jūrmalā. J.Bārzdiņam ir bērnu ārsta izglītība, piecus gadus viņš šajā profesijā arī strādājis un vēlāk 3 gadus bijis nodaļas vadītājs rehabilitācijas centrā "Vaivari". Pēdējos astoņus gadus viņš strādājis farmaceitiskajā firmā "Sanofi Aventis" par mārketinga vadītāju. J.Bārzdiņa sieva ir bērnu reanimatoloģe un strādā Rīgā, Bērnu klīniskajā slimnīcā, ģimenē aug divi bērni – 12 gadu veca meita un 7 gadus vecs dēls. Uz žurnālistu jautājumu, vai visa Bārzdiņu ģimene pārcelsies uz Liepāju, jaunieceltais valdes priekšsēdētājs vēl konkrētu atbildi sniegt nevarēja, sakot, ka mēģinās arī sievu pierunāt pārcelties darbā uz Liepāju, taču pagaidām vēl neko solīt nevarot. Uz jautājumu, kāda bija viņa motivācija piedalīties konkursā uz mūsu pilsētas slimnīcas valdes priekšsēdētāja amatu, viņš atbildēja, ka vēloties atstāt kaut ko paliekošu un, viņaprāt, Liepājas slimnīcai ir lieliskas izredzes kļūt par ievērojamu ārstniecības iestādi Latvijas mērogā, jo šeit ir ļoti labi ārsti. Vakar notika arī jaunā valdes priekšsēdētāja iepazīšanās ar slimnīcas kolektīvu. Mēnesi J.Bārzdiņš strādās kopā ar līdzšinējo slimnīcas galveno ārstu Egilu Freidenfeldu. Šī mēneša laikā arī kļūs zināms slimnīcas valdes un padomes sastāvs.

Rekordliels donoru skaits

Vakar saistībā ar Valentīna dienu Pedagoģijas akadēmijas Studentu padome sadarbībā ar Valsts asinsdonoru centru rīkoja asins ziedošanas akciju ar devīzi "Mīli un ļauj mīlēt citiem". Šī akcija notika jau sesto reizi. Akadēmijas Studentu padome rīko arī ar citām dienām saistītas donoru dienas. Bet tieši šī reize bija tā, kad asinis ziedoja līdz šim vislielākais donoru skaits, kāds bijis akadēmijas rīkotajās donoru dienās. Kopā atnāca 117 donoru, no kuriem 14 dažādu iemeslu dēļ saņēma atteikumu. Asinis nodeva 103 donori, no kuriem lielākā daļa bija akadēmijas studenti, taču, kā sacīja viena no akcijas organizatorēm Nora Krauze, bija ieradušies arī donori no pilsētas, kas nekādi nav saistīti ar akadēmiju. Asinsdonoru centra speciālisti šoreiz uz Liepāju brauca ar bažām, jo iepriekšējo reizi – 6.decembrī – aicinājumam nodot asinis atsaucās tikai 43 cilvēki. "Tāpēc vislielākais paldies visiem, kas atbalstīja mūsu akciju," sacīja Nora.