Kurzemes Vārds

14:36 Sestdiena, 22. februāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Dižkoks sauc pēc palīdzības

Sarmīte Pelcmane

"Kurzemes Vārdā" vērsušies iedzīvotāji, kuri uztraucas par lielā kastaņkoka likteni. Tas atrodas skvēriņā pie Graudu ielas un Kūrmājas prospekta krustojuma. Lielais koks cietis janvāra vētrā, kad tika nolauzta puse tā vainaga un daļa stumbra. Pagājis pusotrs mēnesis, bet koka stumbrā joprojām rēgojas pamatīga, neapkopta brūce.

Uztraucoties par dižkoku, vairāki cilvēki ir zvanījuši, bet kundze, kas ienāca redakcijā, bija tuvu asarām. "Tik liela un skaista kastaņa, droši vien kādus 100 gadus veca. Kāpēc neviens neliekas ne zinis par tās bojājumiem? Jau pagājis laiks, kopš vētra nolauza daļu koka un tā stumbrā tagad ir liela brūce, kāpēc neviens to neapkopj, neaizpilda kaut vai ar cementa masu? Brūce ir kaila, koka sula tek, tas vienkārši noasiņos," sašutumu pauda aktīvā liepājniece.

"Kurzemes Vārds" noskaidroja, ka tas pieskaitāms pie dižkokiem, jo ir viens no kokiem ar resnāko stumbru Liepājā, kas, protams, liecina arī par tā ievērojamo vecumu. Pēc vides speciālistu domām, šādus apmērus kastaņa var sasniegt apmēram simts gadu laikā.

Taču par koka turpmāko likteni prognozes ir dažādas. Viens no viedokļiem, ka maz cerību to saglābt. "Bojājums ir ļoti plašs, turklāt, kopš zaudējis daļu vainaga, koks kļuvis arī nesimetrisks, sveras uz vienu pusi, nav vairs arī glīts," uzskata kāda koku pārzinātāja. Viņasprāt, koka izglābšana ir apšaubāma, turklāt tas garāmgājējiem kļuvis pat bīstams, jo ir nestabils.

Tomēr domes Vides daļas ainavu arhitekte Alda Damberga pauda uzskatu, ka koku ir iespējams saglābt. Šo jautājumu jau esot izskatījusi domes Apstādījumu uzraudzības komisija, un Komunālajai pārvaldei uzdots koka rētu apstrādāt, kā arī veikt vainaga korekcijas, lai saglabātu koka līdzsvaru. Jācer, ka tuvākajā laikā stumbra bojājums beidzot tiks apstrādāts, taču koka zarus apzāģēt šajā sala laikā neesot vēlams. Lai atrastu labāko koka atveseļošanas risinājumu, komisijai esot doma pieaicināt vēl kādu speciālistu un prasīt padomu.