Kurzemes Vārds

06:00 Ceturtdiena, 16. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Pakāpieni

Ne sajucis, bet iemīlējies mūzikā
Inita Gūtmane

Izdzirdējuši pie kaimiņa vai kādā ēdināšanas iestādē atskaņojam mūziku, citi pukojas, ka apkārt valda viens vienīgs troksnis un nav miera ne dienu, ne nakti. Daži ikdienā tīri labi var iztikt bez mūzikas, bet nedēļas nogalē viņi dodas to baudīt uz naktsklubiem vai koncertzālēm. Taču Kristaps Kozlovskis saka, ka mūzika ir visa viņa dzīve – ar to viņš pelna iztiku un tā viņam arī sniedz atslodzi.Gads bez mūzikas – šausmas

Stāsts par Kristapa bērnību ir līdzīgs kā daudziem ar mūziku saistītiem ļaudīm. Kristapa vecāki vēlējās, lai atvase spēlē kādu mūzikas instrumentu, attīsta savu muzikālo talantu, tādēļ zēnu pret paša gribu aizveda uz Emiļa Melngaiļa Mūzikas vidusskolu. Kristaps dziedāja korī, mācījās flautu un klavieres, taču tas viņu neaizrāva un nemitīgā skriešana no pamatskolas uz mūzikas skolu no pirmdienas līdz piektdienai skolēnam bija visai apgrūtinoša un prieku neradoša nodarbe. Tādēļ arī gala eksāmenus viņš nenolika. Taču pašlaik jaunietis ir pateicīgs, ka vecāki neņēma vērā viņa pretestību, jo mūzikas skolā apguvis lietas, kas nepieciešamas, strādājot par dīdžeju, piemēram, ritma izjūtu, komponēšanas iemaņas.

Par dīdžeju 21 gadu vecais puisis strādā jau vairākus gadus. Pirmās prasmes guvis kluba "Big 7" rīkotajos dīdžeju kursos, kuros jauniņos apmācījis, ar sava aroda noslēpumiem dalījies MC Naftalīns. Kristaps uzsver, ka kursos iemācītas daudzas dīdžejiem nepieciešamas lietas, taču spēlēšana katram pašam bija jāapgūst. Jo katram mūzikas licējam ir sava tehnika, savs stils. Katrs mēģina to darīt tā, lai no citiem atšķirtos, lai būtu sava odziņa. Trīs mēnešus pēc kursu beigšanas jaunajam censonim piedāvāja darboties par dīdžeju naktsklubā "Big 7". Pēc laika personiska iemesla dēļ jaunietis aizgājis no izklaides vietas, tomēr visai drīz viņš atgriezies. "Es nevaru dzīvot bez mūzikas, tas gads, kad strādāju veikalā, man bija šausmīgs," atceras Kristaps.

Par gaumi nestrīdas

Skolas laikā Kristapu saistīja psiholoģija un informātika. Dzīvē iegadījās tā, ka ar šīm lietām pašreizējā darbā viņš ir cieši saistīts. "Man patīk izzināt cilvēkus, novērtēt viņu rīcību. Dīdžeja darbs nav vienkārši iziet zālē un kaut ko uzlikt. Piecdesmit procentus atskaņoju mūziku, kas man pašam patīk, otrus piecdesmit – skatos, ko publika vēlas dzirdēt. Ja daudzi atstāj zāli, jādomā, kā viņus dabūt atpakaļ," skaidroja Kristaps, kurš, lai labāk izprastu cilvēku, viņu reakcijas, ir apmeklējis Psiholoģijas pašattīstības veicināšanas kursus.

Kristaps mūziku atskaņo ne tikai klubā "Big 7", bet labprāt izmanto izdevību paspēlēt arī citur, jo, viņaprāt, tā var gūt vēl lielāku pieredzi, pazīšanos un popularitāti, bez kā dīdžejs ceļā uz panākumiem un popularitāti nevar iztikt. "Esmu spēlējis kā jaunais vinyl dīdžejs pasākumā "From Vinil With Love", kas notika koncertestrādē "Pūt, vējiņi!", licis mūziku klubā "Pablo", "Fontaine Palace" rīkotajā pasākumā "Neroks", kā arī elektroniskās mūzikas klubā "C1113" Rīgā, kur man nāca klāt cilvēki, kam patika tas, ko es daru, un jautāja, vai tiešām šādu mūziku spēlē Liepājā. Kādreiz ar draugu piektdienās braucām uz Ventspili, kur par dīdžejiem darbojāmies kādā restorānā – klubā. Naktis izgulējām drauga īrētā, nemēbelētā istabiņā un svētdienās atgriezāmies Liepājā. Savukārt pagājušā gada oktobrī mani un draugu uzaicināja spēlēt Panevēžā. Bija grūti, jo elektroniskās mūzikas ziņā Lietuva ir mums priekšā. Lai izietu no situācijas, liku viņiem nezināmus skaņdarbus," atceras liepājnieks. Šis gads Kristapam arī būs notikumiem bagāts, piemēram, aprīlī viņš dosies spēlēt uz Saldus klubu "PMK", savukārt rudenī ir iecere parādīt sevi dīdžeju čempionātā "Kurzemes dīdžejs – 2007", kas norisināsies Kuldīgā, kā arī piedalīties daudzos citos sarīkojumos Liepājā un ārpus tās.

"Mājās arī pats komponēju dziesmas house electro mūzikas stilā. Pašlaik man ir pieci treki, ir doma uztaisīt vēl vairākus un palaist pāris promo disku, kā arī dziesmas piedāvāt radio," par iecerēm stāsta Kristaps, kurš atklāj, ka mūzika viņam nāk no sirds, tādēļ lielu piespiešanos tās tapšanā nevajag. Bieži vien meldiņu fragmenti viņam rodas naktīs pēc darba, kad skaļās mūzikas radītā trokšņa dēļ nevar iemigt. Un, lai laiks netiktu nosists velti, Kristaps sēžas pie datora un tādējādi cenšas rast atslodzi, atgūt iekšējo mieru. Dīdžejs smej, ka sākumā mājinieki bažījušies, vai tikai viņš nav mazliet nojucis, taču pēc laika samierinājušies ar viņa nakts aktivitātēm un pieņēmuši, ka uz pasaules mīt ļaudis, kuri bez mūzikas nevar iztikt gandrīz ne mirkli.

Viens no Kristapa mērķiem ir arī house electro mūzikas popularizēšana Liepājā. Sapnis palēnām tiek īstenots, piemēram, šīs mūzikas stils skan kluba diskotēkās, un piektdienās skanošā mūzika tiek translēta "Rietumu radio" nakts programmā. Kristaps no pieredzes zina, ka daudziem šis mūzikas stils nepatīk, ļaudis saklausa tikai trokšņus, sitienus un pīkstienus. Ir bijuši gadījumi, kad ballītes laikā pie viņa pienāk apmeklētāji un sāk mācīt, ko spēlēt. Tad jaunietis mēģina rast kompromisu, jo viņa dabā nav ne strīdēties, ne plūkties ar cilvēkiem, kuriem citāda gaume un uzskati. Taču daudziem arī patīk house electro stils un viņi interesējas, kurās dienās nakts klubā dīdžeja Waits izpildījumā to varēs dzirdēt.

Talantu slīpē pats

Kristaps atzīst, lai iegādātos visas dīdžejošanai nepieciešamās lietas, piemēram, plates, diskus, mūzikas aparatūru, nepieciešami lieli līdzekļi. Bieži vien izdevumi lielāki par ieņēmumiem. Lai varētu atļauties nodarboties ar savu vaļasprieku un nopelnītu naudu iztikšanai, Kristapam ir otrs darbs – viņš klubā "Big 7" nodarbojas ar reklāmu. Arī šis darbs netiek veikts ar piespiešanos, jo, kā iepriekš minēts, jau no skolas laikiem Kristapu aizrauj ar datoru saistītas lietas. "Pirms kādiem desmit gadiem es pašmācības ceļā sāku apgūt datorprogrammas, izzināt grafiskās iespējas. Lasu arī dažādas grāmatas par reklāmu, mārketingu. Es neesmu profesionālis, bet, ja redzu, ka man veicas kādā jomā, ir panākumi, rodas motivācija sevi vēl vairāk pilnveidot."

Kristapa pirmais darbs bija afišas dīdžeju apvienības rīkotajam nekomerciālās mūzikas pasākumam "Zero Defect", kas notika pagājušajā vasarā klubā "Big 7". Tagad viņa veidotie reklāmas materiāli par naktskluba sarīkojumiem redzami gan bukletā "Šonedēļ Liepājā", gan uz afišu stabiem, gan ievietoti preses izdevumos un "Big 7" mājaslapā. Kristaps saka, ka abi pašreizējie darbi viņam liek mācīties vēl papildus, piemēram, viņš cītīgi apgūst angļu valodu. Jo viens no viņa pienākumiem ir meklēt, sazināties, vienoties ar dīdžejiem, arī ārzemju māksliniekiem, kuri varētu spēlēt vēju pilsētas klubā. Kristaps pačukstēja, ka Liepājā arvien biežāk redzēsim profesionālus ārzemju mūzikas licējus. Viņš gan atzīst, ka liepājniekus vēl mazliet jāpaskolo, jo, piemēram, vārdi, kas ir zināmi visā pasaulē, mūsu pusē gandrīz nevienam neko neizsaka. Līdz ar to par dīdžejiem nepieciešama laba un plaša reklāma.

Lai arī mūzika aizņem lielāko Kristapa dzīves daļu, viņam ir vēl citas aizraušanās, piemēram, divas reizes gadā jaunietis dodas ceļojumā uz kādu no ārvalstīm. Šopavasar viņš ieplānojis apskatīt Slovākiju un Poliju.

Vizītkarte

Kristaps Kozlovskis
*
21 gadu vecs, neprecējies.
*Mācījies Liepājas 1.vidusskolā, Liepājas Jāņa Čakstes 10.vidusskolā, Liepājas Vakara (maiņu) vidusskolā.
*Flautas un klavieres spēli, kā arī dziedāšanu korī apguvis Emiļa Melngaiļa Mūzikas vidusskolā.
*Zināšanas papildinājis Psiholoģijas pašattīstības veicināšanas kursos.
*Veikalā "City Market" strādājis par pārdevēju – konsultantu.
*2003.gadā klubā "Big 7" sāka strādāt par dīdžeju.
*Pašlaik klubā "Big 7" nodarbojas ar reklāmu un dīdžejo.
*Pseidonīms – DJ Waits.