Kurzemes Vārds

03:43 Svētdiena, 7. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Brīvbrīdis

Tverot ziemas mirkļus
Miks Kuncītis

Lai arī ziema šogad mūs visā savā krāšņumā sāka priecēt nedaudz novēloti un tikai janvāra trešajā dekādē mūspusē iestājās šim gadalaikam atbilstoši laika apstākļi, kas gan, jāatzīst, līdz šim liepājniekus ar biezām sniega kupenām nelutina, aktīvākie ziemas prieku baudītāji ir paguvuši izmēģināt daudz un dažādu interesantu nodarbju.

Sniega mākoņi līdz šim mūspusei gājuši secen un, iespējams, tā pa īstam arī piekrastes rajonus nesasniegs, taču tas nenozīmē, ka Liepājas pusē ziemas prieki netiek baudīti, jo ir taču daudz dažādu aktivitāšu, kurās sniegs ieņem tikai otrā plāna lomu. Vairumam ļaužu aukstā gadalaika izklaides saistās ar aizsalušām ūdenskrātuvēm, kuras, kā tas pierādījies, vilina ne tikai zemledus makšķerniekus, bet arī slidotājus un ledusbraucējus.

Zemledus makšķerēšanas azarts

Bez šaubām lielākās cilvēku masas, nebaidoties no dažbrīd itin šerpā sala un ņiprā ziemeļaustrumu vēja, ūdenstilpju virzienā dodas ar mērķi tikt pie kādas zivtiņas. Galvenokārt tās ir pēc gurķiem smaržojošas ūdens radības, ko Kurzemes pusē dēvē par stintēm. Tieši šīs nelielās, nosacītās plēsoņas, kas ik gadu ziemas sezonā no sāļajiem ūdeņiem līdz Liepājas ezerā ietekošajām upēm veic tradicionālo nārstu, piesaista lielāko copmaņu uzmanību. Ne velti paši makšķernieki saka: "Kuram gan negribas pēc veiksmīgas copes uz kārā zoba uzlikt pa kādai kūpinātai zivij." Šogad gan siltais ziemas sākums krietni pabojāja bļitkotāju prieku, jo ledus pie galvenās zvejas vietas – Atteku salas – parādījās tikai janvāra vidū. Tagad makšķernieki cenšas atgūt iekavēto, tiesa, vienisprātis ar viņiem nav minētās ūdens radības, kas ēdelības ziņā, maigi izsakoties, ir visai gausas un barības meklējumos dodas tikai diennakts tumšajās stundās. Tādēļ arī uz cietās virsmas bļitkotāju vairāk sarodas, tikai tuvojoties krēslai. Dodoties uz ledus, galvenais ir pareizi apģērbties, tad arī pamatīga sala laikā jūs jutīsities komfortabli un varēsit pilnvērtīgi izdzīvot zemledus makšķerēšanas kaislības. Viens no aizrautīgajiem makšķerniekiem Aleksandrs stāsta, ka procesā galvenais nav nobendēt pēc iespējas vairāk zivju, bet gan izbaudīt saikni ar ūdens radībām, ko vislabāk var īstenot, sēžot uz ledus. "Ja neķeras, tad parasti ar apkārtējiem cits citam pārstāstām makšķerēšanas piedzīvojumus, kuru, kā zināms, mums netrūkst," piebilda pieredzējušais copmanis.

Paslidināmies ar auto?

Joprojām populāra ziemas izklaide ir ledusbraukšana, kas īpaši izplatīta ir jauniešu vidū. Protams, noteicošais faktors, kas aizrauj dedzīgos braucējus, ir ātrums, kādu itin pieklājīgā līmenī var sasniegt arī uz gludā ledus, un asas izjūtas virāžās. Taču jāatzīst, ka braukšana uz ledus ir zināmā mērā daudz drošāka, nekā braucot pa ceļiem. Gluži vienkārši, slidinoties ar automašīnu pa cieto virsmu, praktiski nav iespējams spēkratu apskādēt. Daudzi no šīs aizraušanās cienītājiem atzīst, ka uz ledus ar savu auto var darīt pilnīgi visu, kas ienāk prātā, un vairumam braucēju šī izklaide ir kā izlādēšanās, jo ikdienā, ripinoties pa pilsētas ielām, tas vienkārši nav iespējams. Viena no iecienītākajām ledusbraucēju pulcēšanās vietām mūspusē ir Grobiņā uz Vecās Ālandes dīķiem, kur vizināties regulāri brauc ne tikai vietējie, bet arī liepājnieki, dažubrīd savērpjot pamatīgus sniega mākoņus. Par to, ka šī vieta asu izjūtu kārotājiem ir ļoti populāra un uz turieni brauc lielas ļaužu masas, liecina dīķa krastmalā iebrauktās sliedes. Automašīnas dzenāšana pa slideno virsmu noteikti dod priekšstatu, kā automašīna uzvedas uz ledus, un praktiskās iemaņas slidenos apstākļos. Galvenais šīs izklaides cienītājiem nemeklēt asas izjūtas aizliegtās vietās, piemēram, privātos dīķos vai dabas lieguma zonās. Tur tas nav atļauts.

Līdzko Liepājā tika atklāta ledushalle, kurā var slidot gan ziemā, gan vasarā, arvien mazāk tādu liepājnieku, kas savu slidot prasmi, spēlējot hokeju vai vienkārši vēzējoties uz priekšu, demonstrē zem klajas debess. Agrāk pat visai kupli jauniešu bariņi uz Liepājas ezera rīkoja savstarpējus hokeja turnīrus, kuri parasti pabeizās tikai tad, kad tumsas dēļ vairs nevarēja saskatīt ripu. Tagad lielākā daļa vai nu nevēlas saldēties un labāk izvēlās palikt mājās, vai arī dodas taisnā ceļā uz ledushalli, kur cietā virsma ir daudz gludāka un arī slidas tur var iznomāt.