Kurzemes Vārds

07:55 Pirmdiena, 6. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Gāzes pistole – bīstama rotaļlieta

Ita Cērmane

Pēdējo nedēļu laikā mūsu pilsētā notikuši vairāki negadījumi, kas rāda, ka gāzes šaujamais nav vis nevainīga rotaļlieta pašaizsardzībai, bet gan bīstams ierocis. Dzīvoklī Peldu ielā ar gāzes pistoli tika ievainota 17 gadu veca grūtniece. Pāris dienu vēlāk ar šādu šaujamo tika izšauti vairāki logu stikli. Notikušais liek domāt, ka arī gāzes pistole neapdomīgas personas rokās var radīt postu un ka arī šī priekšmeta iegūšanai un izmantošanai būtu nepieciešama kontrole.

Kas īsti ir gāzes pistole – līdzeklis pašaizsardzībai vai reāls drauds drošībai? "Būdams alkohola reibumā, nēsāja/vicināja/draudēja/izšāva ar gāzes pistoli, atrada gāzes pistoli mājas kāpņu telpā/pagalmā/uz ceļa/uz ielas, bez iemesla/ konflikta laikā izšāva ar gāzes pistoli, draudēja ar gāzes pistoli, sabojāja mājas loga rūtis, šaujot ar gāzes pistoli, jokodamies pielika pie kakla, nēsāja gāzes pistoli, būdams nepilngadīgs… Šie vārdu savienojumi figurē policijā reģistrētos un izmeklētos materiālos, kuros galvenā varone ir gāzes pistole," pauž Liepājas pilsētas un rajona Policijas pārvaldes preses sekretāre Jolanta Knīse.

Kopš 2006.gada sākuma jau reģistrēts vairāk nekā 30 šādu gadījumu. Virknē gadījumu noformēti administratīvo pārkāpumu protokoli par ieroču, munīcijas, speciālo līdzekļu un pneimatisko izstrādājumu aprites kārtības pārkāpšanu, taču, ja ar gāzes pistoli ticis draudēts, piemēram, laupīšanas nolūkā, vai nodarīti smagi miesas bojājumi, iestājusies kriminālatbildība.

Ministru kabineta noteikumos nr.159 "Ieroču aprites likumā" par gāzes pistoles (revolvera) iegādi, nēsāšanu un pielietošanu teikts, ka gāzes pistole (revolveris) ir speciālais līdzeklis, kurš paredzēts īslaicīgai iedarbībai uz cilvēka organismu un ir paredzēts pašaizsardzībai. Pašaizsardzībai to drīkst iegādāties fiziskā persona, kura sasniegusi 18 gadu vecumu. Šo speclīdzekli var iegādāties ieroču tirdzniecības uzņēmumā, kā arī no fiziskas vai juridiskas personas, uzrādot personu apliecinošu dokumentu.

Speciāla atļauja, lai iegādātos šādu ieroci pašaizsardzībai, kopš 2003.gada 1.janvāra nav nepieciešama. Atliek secināt, ka izmaiņas likumdošanā ir devušas savu artavu, ka daudzos gadījumos gāzes pistoles funkcijas ir pārprastas. Arī policijā uzskata, ka tik brīvi pieejamam šim ierocim nevajadzētu būt. "Likums nosaka, ka gāzes ieroci jāglabā, nodrošinot tādus glabāšanas apstākļus, kas nepieļauj ieroča vai munīcijas nokļūšanu nepiederošas personas rokās, kā arī nepilngadīgas personas rokās," uzsver J.Knīse "No reģistrētajiem gadījumiem vairākos minēts, ka šis ierocis atrasts pie stipri iereibušām personām, kuras nevar nodrošināt minētos apstākļus. Teikts, ka šaujamierocis jānēsā pie sevis speciālā kabatā (makstī), no kuras tas nevar izkrist, un tā, lai tam nepievērstu citu cilvēku uzmanību. Vicinoties ar ieroci vai to atklāti nēsājot, arī šie nosacījumi tiek pārkāpti. Persona drīkst pielietot ieroci tikai: galējas nepieciešamības gadījumā, lai aizsargātu sevi vai citas personas no uzbrukuma, kas reāli apdraud dzīvību, veselību vai var nodarīt būtiskus materiālos zaudējumus; novērstu vardarbīgu mēģinājumu atņemt šaujamieroci."