Kurzemes Vārds

07:45 Sestdiena, 6. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Ugunsgrēkā Alsungā dzīvību zaudē 23 cilvēki

Ita Cērmane

Naktī uz piektdienu ugunsgrēks izcēlās sociālās aprūpes centrā kaimiņu rajonā – Alsungā. Bojā gāja 23 iemītnieki. Traģēdija Alsungas pansionātā pēc bojāgājušo skaita ir lielākais līdz šim Latvijā notikušais ugunsgrēks, atzina Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta priekšnieks Ainars Pencis.

Ugunsdzēsēji izsaukumu uz Alsungas pansionātu "Reģi" saņēma pulksten 1.12.

Pirmie nelaimes vietā ieradās ugunsdzēsēji no Alsungas. Tobrīd ēkas jumts jau dega ar atklātu liesmu. Izsaukuši papildspēkus, Alsungas glābēji centās glābt pansionāta ēkas iemītniekus, kas ir 1.un 2.grupas invaldi ar garīgās attīstības traucējumiem. Pāris ugunsdzēsējiem to paveikt bija neiespējami, jo bruka ēkas jumts, turklāt ļaudis bija pārņēmusi panika – viņi kliedza un nebija piedabūjami iet ārā, stāstīja kāds vietējais iedzīvotājs.

Ugunsgrēka vietā strādāja glābēju ekipāžas gan no Alsungas un Kuldīgas, gan Aizputes un Ventspils. Lokalizēt liesmas izdevās vakar rīta pusē, taču gruzdēšana turpinājās vēl pēcpusdienā. Liesmas plosījās 600 kvadrātmetru platībā. Pilnīgi izdega ēkas otrais stāvs, mansards, kur bija iekārtota viena guļamistaba, kā arī nodega jumts.

Sociālās aprūpes namā "Reģi", kas bija iekārtots vecā trīsstāvu muižas ēkā, ugunsgrēka brīdī atradušies 88 cilvēki. Reģu muiža būvēta 1890.gadā. No liesmām izdevās izglābt 63 cilvēkus, pieci ir cietuši, viens no tiem guvis smagus apdegumus. Līdz piektdienas pievakarei ugunsdzēsējiem krāsmatās bija izdevies atrast 20 bojāgājušo mirstīgās atliekas. Pārējie iemītnieki joprojām tiek uzskatīti par bezvēsts pazudušiem. Taču A.Pencis pauda: ir mazas cerības, ka vēl kādam būtu izdevies izdzīvot. Taču viens no iemītniekiem tomēr brīnumaini izglābās, paslēpjoties zem gultas. Visi meklējamie ir iemītnieki, pansionāta darbinieki nav cietuši. Nelielas traumas guvis arī viens ugunsdzēsējs.

A.Pencis sarunā ar "Kurzemes Vārdu" atzina, ka aizdegšanās iemesls bijusi pārslodze elektroinstalācijā. Pansionāta direktore Irēna Hartmane gan minēja, ka viens no mansarda istabiņā dzīvojošajiem vīriešiem smēķējis, tādēļ nevarot izslēgt iespēju, ka viņš izraisījis ugunsgrēku.

Alsungā bija ieradies gan iekšlietu ministrs Ivars Godmanis, gan labklājības ministre Dagnija Staķe. I.Godmanis iepazinies ar dokumentiem par ugunsdrošības pārbaudēm Alsungas pansionātā un uzdevis izveidot izmeklēšanas grupu, kas izvērtēs Iekšlietu ministrijas dienestu darbu, novēršot ugunsnelaimi. Savukārt D.Staķe pārrunāja jautājumus par palīdzības sniegšanu izglābtajiem un par turpmāko rīcību ar ugunsgrēkā bojāgājušo cilvēku mirstīgajām atliekām. Alsungā ieradās arī speciālie eksperti, lai uz vietas noteiktu ugunsgrēka iemeslus, izvērtētu situāciju ugunsdrošības jomā.

Izglābtie pansionāta iemītnieki sākotnēji tika izmitināti Alsungas internātskolā un tuvākajos pansionātos. Piektdien aprūpes centra "Reģi" iemītnieki izmitināti sešos tuvējo rajonu un Rīgas rajona sociālās aprūpes centros – Talsu rajona "Veģos" un "Dundagā", mūsu rajona "Aizvīķos", Jelgavas rajona "Ziedkalnē", Tukuma rajona "Ķīšos" un Rīgas rajona "Ropažos".

Galvenā valsts tiesu medicīnas eksperte Velta Volksone skaidroja, ka bojāgājušo pansionāta iemītnieku identificēšanā nopietnu grūtību nevajadzētu būt, jo daudzi no pacientiem ir izgājuši medicīnisko pārbaudi, viņiem visiem ir medicīniskās kartes. Identificēšanai izmantos zobu kartes. Centra iemītnieku medicīniskie dokumenti ugunsgrēkā nav cietuši, tie visi ir saglabājušies un tiks izmantoti. Savukārt tiem, kam ir dzīvi pirmās pakāpes radinieki, varēs veikt ģenētisko ekspertīzi. Kuldīgas rajona policija uzsākusi kriminālprocesu saistībā ar notikušo aprūpes centrā "Reģi".

Pēc traģiskā ugunsgrēka Alsungā tiks veiktas drošības pārbaudes arī citās aprūpes iestādēs. Tas jau piektdien notika mūsu rajonā – VUGD Liepājas brigādes darbinieki apsekoja pansionātus Iļģos un Aizvīķos.

Pasaules lielākie mediji plaši ziņo par traģēdiju aprūpes centrā "Reģi". Informāciju par notikumiem Latvijā savās interneta mājaslapās izvietojušas telekompānijas CNN, BBC, "Al Jazeera", laikraksti, ziņu aģentūras u.c. Par notikumiem Latvijā ziņo arī Krievijas lielākie mediji.

Valsts prezidente Vaira Vīķe–Freiberga izteikusi līdzjūtību Alsungas pagasta pansionātā bojāgājušo tuviniekiem: "Šī ir bijusi nelaimes un traģēdijas nakts Latvijai. Šorīt mūs pārsteidza ziņa par daudzu cilvēku bojāeju šajā aukstajā ziemas naktī, izceļoties ugunsgrēkam pansionāta ēkā, kur mitinājās ļaudis, kuri nevar īsti gādāt paši par sevi." Prezidente teica, ka bojāgājušo tuvinieki nelaimē nav vieni, jo tā ir "visas Latvijas traģēdija". Savukārt Ministru prezidents Aigars Kalvītis trešdienu, 28.februāri, rosinās noteikt par sēru dienu visā valstī.

Ziņas par ugunsgrēkā aprūpes centrā "Reģi" cietušajiem un bezvēsts pazudušajiem tuvinieki var saņemt, zvanot Kuldīgas rajona Policijas pārvaldei pa tālruni 3374402. Savukārt ziņas par to, kuros pansionātos un aprūpes centros izvietoti ugunsgrēkā izglābtie, var noskaidrot pa tālruni 3351125.