Kurzemes Vārds

18:02 Pirmdiena, 1. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Jaunumi

Uzstājas J.Endzelīna konferencē

Rīgā, Latviešu valodas institūtā, notika starptautiskā J.Endzelīna konference "Mūsdienu valoda mūsdienu sabiedrībā: Sociolingvistika un sinhronā valodniecība". Tajā ar referātiem piedalījās arī Liepājas Pedagoģijas akadēmijas Latviešu valodas katedras docente D.Laiveniece un doktorante D.Okmane. D.Laiveniece referēja par tēmu "Latviešu (dzimtā) valoda kā mācību priekšmets: 15 gadu (1991 – 2006) vēsture dokumentos un faktos", D.Okmanes tēma bija "Priedēkļvārdu darināšanas aktualitātes".

"Pasaciņas" nērni ciemojas dižveikalā "Ostmalā"

Tirdzniecības centram "Ostmala" jau vairāk nekā gadu ir cieša sadarbība ar bērnudārzu "Pasaciņa". Bērni ar vecāku un audzinātāju atbalstu un palīdzību piedalījušies dažādās izstādēs, zīmējuši apsveikuma kartītes. Centra vadītāja D.Vaičikauska pastāstīja, ka februārī "Ostmala" savu draudzību ar mazajiem liepājniekiem veidoja vēl plašāku, jo tirdzniecības centra tēls Junga ciemojās pie bērniem pirmsskolas izglītības iestādēs "Margrietiņa", "Pasaciņa", "Pūcīte" un "Liepiņa". Bērni Jungu pazina, jo bija tikušies jau agrāk "Ostmalas" pasākumos. Prieks par tikšanos un rotaļāšanos mazuļiem bija liels, jo kuram gan nepatiks jautri padejot kā krokodilam Šnapī, papeldēt kā lielajai un mazajai zivtiņai, un iegūt jaunu, lustīgu draugu – Jungu! Lai draudzētos, ir jātiekas! Tādēļ divas sestdienas – 3. un 24.februārī – tirdzniecības centrā "Ostmala" viesojās bērnudārza audzēkņi, lai iepriecinātu Jungu un tirdzniecības centra apmeklētājus ar skaistām dziesmām un dejām. Tirdzniecības centra vadītāja bērniem bija sarūpējusi gardumus. Visi vienojās, ka jaukā draudzība ir jāturpina.

Veic energoauditu

Valsts aģentūra "Mājoklis" realizē plašu energoaudita projektu daudzdzīvokļu dzīvojamos namos. To realizē pēc līdzfinansēšanas principa no budžeta. Darbs norit visos reģionos. Aukstās dienas tieši visvairāk noder mērījumiem un uzņemšanai infrasarkanajā starojumā. Pēc vienošanās ar apsaimniekotājiem Liepājā pārbauda četrus objektus. Tie ir nami Siguldas ielā 21, Mežu ielā 41, K.Ūliha ielā 97/99 un Graudu ielā 43.

Veterāni atkal tiekas

Vakar pie pieminekļa Liepājas aizstāvjiem atkal pulcējās Otrā pasaules kara veterāni, lai par godu Krievijas svētkiem – Tēvzemes aizstāvja dienai – atcerētos savus cīņubiedrus un vēstures epizodes, par kuru lieciniekiem viņiem nācies būt. Neraugoties uz auksto laiku, uz tikšanos ieradās 50 cilvēku. Tur bija Krievu kopienas, Krievijas Ģenerālkonsulāta, veterānu organizāciju pārstāvji. Ar apsveikuma runu klātesošos uzrunāja kara un darba veterānu biedrības priekšsēdētājs Georgijs Tarabans. Pie pieminekļa nolika ziedus.

Skolas jubilejā

Pagājuši 30 gadi kopš tā laika, kad A.Puškina 2.vidusskolas kolektīvs pārcēlās no Alejas ielas 16 uz jauno ēku Liedaga ielā 5. Šajās dienās skolā paredzēti vairāki jubilejas pasākumi. Arī akcija "Vēlējumi skolai" un gleznu galerija, ko ierīkojuši partneri no mācību iestādēm, ar kurām izveidojusies sadarbība. Būs arī pasākumi ar Latvijas Hokeja federācijas priekšsēdētāja Kirova Lipmana piedalīšanos. Bet 3.martā skola gaidīs savus bijušos absolventus, kuri to pabeidza 1976. – 2006.gadā.

Aktiera Valdemāra Zandberga nezūdošais personības valdzinājums
Indra Imbovica

Liepājas teātrī notika leģendārā aktiera Valdemāra Zandberga 80.dzimšanas dienai veltīts piemiņas vakars. Tā kā viņa dzīvesbiedre Zoja Zandberga ir rūpīgi savākusi un saglabājusi gandrīz vai visus kino un videomateriālus, audioierakstus, fotogrāfijas un citas liecības, kuros aktieris dokumentēts filmās, izrādēs, jubilejas reizēs, TV intervijās, amatieru videokadros, tad ir iespējams veidot ļoti bagātīgu un interesantu atceres vakaru.

Šoreiz droši vien pietrūka laika, tādēļ lielāko daļu no atceres vakara aizņēma tikpat kā neredzēta filmiņa "Čita" (sākotnējais nosaukums "Kuprainis"), kura tikai vienu reizi esot rādīta Latvijas televīzijā un kurā Valdis Zandbergs spēlē vecu vīru, kuru moka staļiniskās padomjvaras pagātnes rēgi. Filmu bija ne tikai grūti skatīties tehniski sliktās kvalitātes dēļ, bet arī drūmā un nospiedošā satura dēļ. Jubilejas atceres vakarā vairāk saistīja video filmu kadri, kuros Valdemārs Zandbergs sev raksturīgajā valdzinošajā vienkāršībā dalās domās par dzīvi un mīlestību, sprēgā par piedzīvoto aktieru bohēmā. Joprojām fascinējošs ir viņa Marmeladova monologs. Šo vakara daļu gribējās garāku, dzirdēt un redzēt ko vairāk no viņa dzīves filozofijas, kaut vai fragmentus no grāmatas "Aktiera alga".

Atceres vakarā piedalījās vīru koris "Dziedonis" Valda Aivara vadībā, bet nelielu dialogu ar Valdi centās veidot kolēģi no kādreiz tik populārā ansambļa "Desmit kungi no Liepājas teātra", no kuriem pieci – Mārtiņš Antenišķis, Haralds Strāhovs, Ilgvars Mačis, Jānis Ūdris un arī Valdemārs Zandbergs – jau aizsaulē.

Liepājas teātra foajē aplūkojama fotoizstāde par Valdemāra Zandberga laiku Liepājas teātrī un neliela daļiņa no ģimenes albuma, kā arī mākslinieka Raimonda Gabaliņa aktiera kapavietā iecerētās piemiņas zīmes skice. Gan foto ekspozīcija, gan piemiņas zīme ir apskatāmi joprojām.

Valdemāra Zandberga skatiens no lielā ekrāna uz skatuves fascinēja gan vakara vadītāju Jāni Dreiblatu, gan arī pārējos klātesošos.

Apgrozījums palielinājies

Akciju sabiedrības "Liepājas metalurgs" neto apgrozījums pagājušajā gadā bija 192,2 miljoni, liecina uzņēmuma pārskats Rīgas Fondu biržā. 2005.gadā uzņēmuma neto apgrozījums bija 154,3 miljoni latu. "Liepājas metalurga" peļņa pērn sasniegusi 9,47 miljonus latu, kas ir par 5,31 miljonu latu vairāk nekā iepriekšējā gadā. Kā skaidro uzņēmuma vadība, peļņas pieaugums saistīts ar to, ka ražošanas apjoms gada laikā palielinājās par 3,9 procentiem, kā arī pārskata gadā realizācijas cenas palielinājās par 27,8 procentiem, bet izejmateriālu cenu kāpums, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, bija 20,6 procenti. Lielākais produkcijas realizācijas tirgus pēdējos gados ir Lielbritānija, bet, salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, produkcijas realizācija palielinājusies arī vietējā tirgū. Baltijas reģionā tā veido 19,2 procentus no kopējās produkcijas realizācijas, bet Krievijā sasniedza 7,15 procentus. Pagājušajā gadā uzņēmuma attīstībā ieguldīti 10,2 miljoni latu.

Maksātnespēja izbeigta

Kurzemes Apgabaltiesa nolēma izbeigt SIA "Liepājas sērkociņi" maksātnespēju. Tiesa konstatēja, ka sanācijas plāna pasākumi ir izpildīti, parādsaistības nokārtotas un maksātnespējas process izbeidzams. Par 390000 latu palielināts pamatkapitāls, "Liepājas sērkociņos" kā dalībnieks ienācis SIA "Latvian Match", kas 2004.gada nogalē par 72333 latiem iegādājās kustamos aktīvus un pārslēdza darba līgumus ar darbiniekiem. Jau ziņots, ka uzņēmuma "Liepājas sērkociņu" maksātnespēju Kurzemes Apgabaltiesa pasludināja 2003.gada 14.augustā. "Liepājas sērkociņu" kreditori 2004.gada decembra beigās grozīja lēmumu par uzņēmuma maksātnespējas risinājumu un apstiprināja sanācijas plānu.