Kurzemes Vārds

09:34 Pirmdiena, 6. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Mūzika

Zelta un platīna diski nebūs neaizsniedzami

Turpmāk, lai pašmāju grupu izdotajiem albumiem tiktu piešķirts "Zelta diska" statuss, būs jāpārdod 5000 albuma kopiju, savukārt "Platīna disks" tiks pasniegts izpildītājiem, kuri būs pārdevuši vismaz 9000 disku kopiju.

Biedrības "Latvijas Skaņu ierakstu producentu, izdevēju un izplatītāju apvienība" (LaMPA) izpilddirektore Kristīne Vāciete aģentūrai LETA atzina, ka pēdējo gadu laikā Latvijā izdoto albumu skaits, to tirāža un pārdoto kopiju skaits pakāpeniski sarūk, līdz ar to zelta un platīna disku statusu saņēma tikai dažas Latvijas grupas.

Līdz šim "Zelta disks" Latvijā tika pasniegts par 8000 pārdotu albuma kopiju, bet "Platīna disks" – par pārdotiem 15000 albuma kopiju.

Kristīne Vāciete informēja, ka, ņemot vērā noteiktā tirāžas līmeņa neatbilstību tagadējai situācijai, Latvijas skaņu ierakstu producenti ir pārskatījuši un samazinājuši zelta un platīna disku kritērijus, lai atjaunotu šāda apbalvojuma eksistenci.

Pārskatot kritērijus zelta un platīna diska statusa iegūšanai, LaMPA ņēmusi vērā arī Starptautiskās fonogrammu federācijas (IFPI) apkopoto informāciju un citu valstu izvirzītās prasības šāda statusa iegūšanai, kādēļ secināts, ka Latvijā izvirzītās prasības esot pārāk augstas.


Koncertuzveduma tēli iemiesojas Liepājas talantos
Inita Gūtmane

"Kurzemes Vārds" jau rakstīja, ka Liepājas 382.dzimšanas dienā 17.martā iedzīvotājiem sarūpēta īpaša dāvana – koncertuzvedums "Liepājas stāts", kura libretu sarakstījis Guntars Račs, bet mūziku sakomponējis Ainars Virga. Šonedēļ mūsu pilsētas mūziķi un aktieri pulcējās uz pirmajiem kopmēģinājumiem. Vienā no tiem klāt bijām arī mēs. Lai iemūžinātu dažus mirkļus un apjautātos, kā tad mākslinieki tiek galā ar uzticētajiem pienākumiem.

"Esmu sajūsmā! Par šeit valdošo atmosfēru, auru un par to, ka visi piedalās ar entuziasmu," gandarījumu mēģinājuma laikā pauda "Liepājas stāsta" mūzikas autors Ainars Virga, kurš šim darbam sarakstījis vairāk nekā desmit skaņdarbu. "Domāju, ka koncertuzvedums būs ļoti labs," pārliecināts mākslinieks. Viņš atzina, ka ar lielāko prieku vēl iesaistītos līdzīgos projektos.

Zane Bluķe kopā ar māsu Lauru uzvedumā atveido galvenās sieviešu kārtas varones (Maija Romaško) labākās draudzenes, kuras no Rīgas uz mūzikas pilsētu atbraukušas kārtīgi izklaidēties. "Kaut arī neesmu līdzīga savai varonei, to atveidot man nav grūti. Esmu jau dažas reizes piedalījusies dažādos projektiņos, kuros bijis jātēlo, bet šis ir pats vērienīgākais. Tādēļ tā ir liela atbildība," sacīja Zane, kura bijusi patīkama pārsteigta, kad koncertuzveduma producents Guntis Kolerts piedāvājis viņai un māsai iesaistīties šajā pasākumā. "Visinteresantākais man šķiet mēģinājuma process, esošā atmosfēra. Interesanti redzēt, kā ne no kā veidojas liels šovs. Ar nepacietību gaidu gala rezultātu," atklāja Zane. Viņa ir gandarīta, ka izveidojusies ļoti laba komanda. Aktieri esot iecietīgi, ja pagaidām viņai pieklibo tēlotājmāksla, un arī dziedātāji saprotoši, ja viņa ko ne tā nodzied. "Dziesmas ir okey, tādas roķīgas, Virgas stilā," izvērtēja Zane.

"Manis atveidotais miliča tēls, manuprāt, ir ļoti kolorīts, viņš ir mīkstais. Radot šo tēlu, Račs lietā licis lielu ironijas devu. Kaut arī man ir maza lomiņa, tēls ir tik spožs, ka tas noteikti skatītājiem paliks atmiņā," pačukstēja Liepājas teātra aktieris Armands Kaušelis. "Mēģinājumos valda forša gaisotne. Man ļoti patīk, ka ir dzīvā mūzika. Virga kārtīgi pastrādājis. Dziesmas ir roķīgas, ļoti liepājnieciskas un pozitīvas. Man gan jādzied tikai pašās beigās, kad būs grupu "Credo" un "Līvi" dziesmu popūrijs," pastāstīja Armands, kurš uzsvēra: šis koncertuzvedums apliecinās, ka Liepāja tiešām ir mūzikas pilsēta un ka tajā dzīvojošie mūziķi spēj radīt grandiozas lietas. Jautāts, kā, pēc aktiera domām, tēlo mūsu dziedošie mākslinieki, Armands bez vilcināšanās sacīja: "Mūziķi kā šķira ir ļoti atraktīva. Viņiem neviens nav jāatveido, var iziet paštēlos." Aktieris uzteica arī režisoru Juri Rijnieku, kura talants palīdzēs veiksmīgi savīt stāstu ar mūziku un izveidot labu koncertuzvedumu.

"Konceruzvedumā es esmu X draugs – dzērājs, vazaņķis un bravurīgs mūziķis. Tas nav tālu no patiesības, kāds esmu patiesībā, tādēļ man nav daudz jātēlo," vaļsirdīgs bija grupas "Andretti" līderis Andrejs Gradinārovs (priekšplānā). Tā kā gados jaunais mūziķis skolas laikā esot spēlējis teātrī, viņš jau ieguvis zināmas iemaņas tēlotājmākslā. Uzvedumā Andreja varonim jāstrīdas ar Zanes un Lauras varonēm. Tieši konfliktēšana ar daiļā dzimuma pārstāvēm jaunietim radot vislielākās grūtības, jo viņa dabā neesot to darīt.

Viena no galvenajā lomām uzvedumā uzticēta grupas "Nasty Smile" solistam Gintam Meļķim. Mēģinājuma laikā mūziķis atzina, ka dziedāt un savus pārdzīvojumus izrādīt viņam problēmas nesagādās, taču daudz būs jāstrādā, lai iemācītos tekstu norunāt dažādās intonācijas, lai skatīji pēc viņa balss saprastu tēla nostāju, uzskatus. Gints sacīja, ka viņam jāatveido sliktais puisis – lecīgais, alkoholu mīlošais, greizsirdības māktais grupas līderis. Dažas no varoņa īpašībām pašam piemīt, taču tādas lietas kā ņirgāšanās par citiem un pārlieku lielā ironija viņam ir kaut kas jauns. Dziedātājs uzskata, ka koncertuzvedums īpaši interesants būs ļaudīm, kam pašreiz ir gadu 40 un vairāk, jo radīta viņu jaunības laikam raksturīgā mūzika.


Kas dosies uz monstru dzimteni?
Inita Gūtmane

Šodien olimpiskajā centrā "Ventspils" norisināsies "Eirovīzijas" nacionālā dziesmu konkursa fināls, kurā par iespēju pārstāvēt Latviju starptautiskajā konkursā, kas, pateicoties ekstravagantās grupas "Lordi" uzvarai, šogad 10. un 12.maijā notiks Somijā, cīnīsies desmit izpildītāji. "Kurzemes Vārds" jau rakstīja, ka finālā iekļuvuši arī divi Liepājas mākslinieki – Igeta Gaiķe un Andris Ērglis apvienības "Bonaparti.lv" sastāvā.

Igeta, kura konkursā piedalās ar savu dziesmu "Dundari, dandari", pastāstīja, ka fināla priekšnesums atšķirsies no tā, ko mēs redzējām pusfinālā. "Baļķu" vietā viņu pavadīs citas spēcīgas, pieredzējušas folkloristes, kuras savu talantu apliecinājušas arī starptautiskos konkursos. Ne tikai spēlēs, bet šoreiz dziedās arī abi puiši – perkusionists Nils Īle un Lietuvas dūdinieks Vilis Matutis. Tāpat dalībniekus redzēsim citos tērpos un nedaudz pamainīta būs horeogrāfija, kura simbolizēs četrus elementus – ūdeni, zemi, gaisu un uguni. Uzstāšanās beigās tiks radīts arī piektais elements – mīlestība. "Šis priekšnesums būs vēl enerģiskāks, un horeogrāfijā, tērpos, pašā izpildījumā cilvēki sajutīs pasaules elpu," ieintriģēja Igeta, kura ar savu komandu uzstāsies ar desmito kārtas numuru.

Andris Ērglis pastāstīja, ka arī bonapartieši finālā skatītāju priekšu vairs neiznāks tradicionālos uzvalkos. Sešiem tenoriem, kuri itāļu valodā dzied zviedra Kjela Jenstiga dziesmu "Questa Notte", būs sarūpēti citi skatuves tērpi. Arī pats priekšnesums būs citādāks. Kāds? To intrigas saglabāšanai Andris vēl nevēlējās izpaust. Apvienība "Bonaparti.lv" uzstāsies ar astoto kārtas numuru. Šī projekta fani par skanīgo balsu īpašniekiem un viņu gaitām var uzzināt nesen tapušajā mājaslapā www.bonaparti.lv.

Tiem, kas šodien dodas skatīties "Eirovīziju" klātienē, būs iespēja apskatīt konkursantu veidotos mākslas darbus, kas raksturo katra izpildītās dziesmas ideju.