Kurzemes Vārds

17:57 Pirmdiena, 6. aprīlis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Brīvbrīdis

Mazā kukainīša uzvaras gājiens

Manam bērnam ir utis! Šāds nepatīkams pārsteigums nav svešs ļoti daudzām mammām. Kā apgalvo epidemiologi, tas, ka dzīvojam 21.gadsimtā, nenozīmē, ka šie mazie un tik dzīvotspējīgie insekti ir palikuši pagātnē. Gluži pretēji – tie ir dzīvāki par dzīviem, turklāt ne jau tikai pie mums, bet visā pasaulē. Ko tagad darīt? Kaunēties vai tomēr rīkoties?

Utis no bailēm nerodas

Kopš seniem laikiem utis ir uzskatītas par vistiešāko netīrības apliecinājumu, taču vairāki "Brīvbrīža" aptaujātie farmaceiti apgalvo, ka tā tas nebūt nav – pretutu līdzekļus iegādājas tīrīgi un kārtīgi cilvēki. Un pieprasīti šie līdzekļi ir ļoti. Tas nozīmē, ka šī problēma ir aktuāla. Epidemiologu rīcībā esošā informācija, liecina ka visbiežāk utīs iedzīvojas bērni: gan pirmsskolas vecumā, gan arī skolā. "Tas ir ļoti loģiski saprotams," stāsta speciālisti. "Jo pilnīgi neiztur kritiku senā pārliecība, ka utis rodas no bailēm vai lieliem pārdzīvojumiem. Nekā tamlīdzīga! Dzīva būtne nevar rasties tāpēc, ka kādam no mums ir lielāks stress." Utīs cilvēks var iedzīvoties tikai un vienīgi tiešos kontaktos – saskaroties ar kādu citu, kura galviņā tās jau iemājojušas. Un nav nepieciešams obligāti salikt galvas kopā, pietiek, ja apmaināmies ar šallēm un cepurēm vai aizņemamies ķemmi, matu lentu vai ko citu, kas pabijis uz svešas galvas. Jo mazais, bet dzīvotspējīgais kukainītis tieši tajā brīdī var uz tā atrasties un atceļot līdz mūsu galvai.

Utis vairojas jau pēc desmit dienām

Kāpēc no utīm ir tik grūti atbrīvoties? Viens no iemesliem – tās ir ļoti dzīvotspējīgas, izturīgas un ātri vairojas. Pieaugusi uts mātīte ik nakti izdēj vidēji astoņas oliņas, tā saucamās gnīdas, ko piestiprina pie mata. Un jaunais kukainis izšķiļas jau aptuveni pēc septiņām dienām, pie mata atstājot tukšo olas čaumaliņu. Tikko izšķīlies, jaunais kukainis sāk baroties tāpat kā pieaugušās utis, un jaunās mātītes jau pēc desmit dienām atkal ir gatavas vairoties. Tas nozīmē, ka atkal katra no viņām ik nakti izdēj vidēji astoņas oliņas un process sākas no jauna. Faktiski tas ir nepārtraukts, un līdz ar to utis vairojas ievērojami ātrā tempā.

Petroleja un etiķis lai paliek pagātnē

Kā pārliecināties, vai bērnam ir utis? Kamēr šie insekti ir pavisam mazi, ieraudzīt tos ļoti grūti. Zīmīgākais, kas liek pievērst uzmanību un domāt, ka bērnam varētu būt utis, ir pastiprināta galvas kasīšana. Utis vislabprātāk uzturas un barojas auss rajonā, pakausī un deniņos. Un tur tās arī sadēj savas oliņas. Tiklīdz pamanīta kaut vai viena gnīda, tas ir signāls, lai steidzami ķertos pie galvas tīrīšanas. Senāk zināmie utu iznīcināšanas paņēmieni ir galvas mazgāšana ar petroleju vai etiķi. Mediķi gan iesaka piesardzības dēļ labāk tos vairs neizmantot, jo tādā veidā var radīt nopietnas problēmas veselībai. Labāk doties uz aptieku, kur pietiekošā klāstā piedāvā dažādus utu iznīcināšanas līdzekļus. Taču, kā saka speciālisti, kolektīvos ir svarīgi vienlaikus ārstēt visus, kam konstatētas utis, jo citādi to iznīcināšanai vienā galvā nav lielas jēgas – bērni cits no cita atkal iedzīvojas utīs.

Mana pieredze:
Ineta (10 gadus vecas meitas mamma):
– Aizdomas, ka meitai varētu būt utis, man radās, kad reiz no rīta ieraudzīju, ka viņa sēž savā gultiņā un vēl pusaizmigusi ar abām rociņām enerģiski kasa galviņu. Tobrīd neko neteicu, bet pēcpusdienā, kad meita pārnāca no skolas, abas iegājām viņas istabā un cītīgi apskatījām galvu. Ilgi nebija jāmeklē – ausu rajonā mati bija pilni ar gnīdām. Piezvanīju arī savai draudzenei – mūsu meitas iet vienā klasē un sēž vienā solā – un ieteicu, lai viņa arī savējai paskatās galvu. Skaidrs, ka arī viņai bija utis. Acīmredzot klasē ir vēl kāds, nodomāju un painformēju arī klases audzinātāju. Viņa mums ir ļoti smalkjūtīga, tāpēc varu droši uzticēties, ka neizpļāpās mūsu šmuci pārējiem bērniem. Un atklājās, ka sešiem bērniem klasē ir utis. Audzinātāja pabrīdināja visu bērnu mammas. Bet teikšu atklāti – nemaz tik viegli nebija galvu iztīrīt. Ar utīm tikām ātri galā, bet gnīdas lasījām ārā vēl ilgi.

Zināšanai:
Efektīvi un bez ārsta receptēm nopērkami pretutu līdzekļi:
Pedeks (šķidrums un gēls);
NIX (šampūns);
Veratres ūdens (agrākais nosaukums – Čemeriņu ūdens) – cilvēki to atzinuši par visefektīvāko;
Nitifors (šķidrums).

Sagatavoja Kristīne Pastore