Kurzemes Vārds

09:52 Otrdiena, 7. aprīlis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Jaunumi

Jauna dziesmuspēle bērniem – "Reiz Circeņiem bij veikaliņš"

Indra Imbovica

Šodien Liepājas teātrī trijos seansos – pulksten 10.30, 14 un 18 – notiek pirmizrāde dziesmu spēlei bērniem "Reiz Circeņiem bij veikaliņš". Šo jauko pārsteigumu sagatavojusi Liepājas operas draugu biedrība "Orfejs" Ivonnas Jadvigas Šakales vadībā.

Jaunuzvedums "Reiz Circeņiem bij veikaliņš" tapis sadarbībā ar Ingrīdas Lūres baleta un dejas studiju, Gunitas Riežnieces bērnu vokālo studiju, Liepājas teātra aktieriem – Kasparu Godu, Aivaru Kalnarāju, Mūzikas vidusskolas audzēkņiem brāļiem Jāni un Raimondu Almaņiem. Oriģinālmūziku komponējis Jānis Zandbergs. Viņš pabeidzis E.Melngaiļa Liepājas Mūzikas vidusskolas Teorijas nodaļu un absolvējis J.Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas kompozīcijas klasi, šobrīd dzīvo un strādā Rīgā. Savukārt libreta autors ir Imants Vanags, režisors Ēriks Vilsons, scenogrāfs Māris Ruskulis.

Jaunuzvedums tapis ar Valsts kultūrkapitāla fonda, Pilsētas domes Kultūras pārvaldes, kā arī Liepājas teātra atbalstu. Tomēr tikpat labi varētu teikt, ka tas iestudēts ar pašu bērnu, viņu vecāku un skolotāju milzīgu entuziasmu, jo uz skatuves savās lomās un lomiņās – pelītēs, puķītēs, mušiņās, zirneklīšos un tamlīdzīgos kukainīšos un putnos, iejutušies apmēram 70 dalībnieku, sākot no pašiem mazākajiem.

Noslēgti līgumi

Privatizācijas aģentūra paziņojusi par to objektu jauno sarakstu, par kuriem nesen noslēgti pirkšanas un pārdošanas līgumi. To vidū ir arī Liepājas objekti. Runa ir par apbūvētajiem zemes gabaliem, kas piederēja valstij. Viens no tiem atrodas Brīvības ielā 109 a, to ieguvusi SIA "Būvnieks", otrs – Ģenerāļa Baloža ielā 49 a (SIA "Omega S"). Bet Liepājas rajonā tas ir zemes gabals Pāvilostā, Krasta ielā 6 un Ostmalas ielā 5. Šis zemes gabals ir vislielākais, tā platība – 31700 m2.

Lasa lekcijas Tulūzas universitātē

Liepājas Pedagoģijas akadēmijas Svešvalodu katedras docētājs Oļegs Beļājevs programmas "Socrates/Erasmus" apmaiņas projektā šonedēļ devies uz Franciju. Franču valodas pasniedzējs lasīs lekcijas Tulūzas universitātē sociolingvistikā, piedalīsies pieredzes apmaiņas seminārā, kā arī iepazīsies ar vidi, kurā daļu no studiju laika mācās programmas "Svešvalodas skolotājs" studenti, kas apgūst franču valodu.

Kultūrkapitāla fonds turpina atbalstīt "Vecliepājas" projektus

Kultūrkapitāla fonds ir atbalstījis apsaimniekošanas uzņēmuma "Vecliepāja" projektus Peldu ielas 44.nama vārtu restaurācijas darbu turpināšanai un sabiedrības informēšanas kampaņas realizēšanai, pievēršot uzmanību unikālajām kultūrvēsturiskajām dzīvojamām ēkām Liepājā, informēja uzņēmuma reklāmas menedžere Krista Kalnarāja. Pateicoties Valsts kultūrkapitāla fonda piešķirtajam finansējumam tiks pabeigts uzsāktais darbs pie valsts kultūras pieminekļa – Peldu ielas 44.nama vārtu restaurācijas. Sadarbībā ar Liepājas Mākslas vidusskolu restaurēs seno vārtu metāla detaļas, lai vārtus varētu ievietot tiem paredzētajā vietā. Vārtu koka daļa tika restaurēta 2006.gadā. Peldu ielas 44.nams ir slavenā M.P.Berči 1902.gada 14.oktobrī projektēta ēka. Kultūrkapitāla fonds ir piešķīris līdzekļus arī projektam "Sabiedrības izpratnes veicināšana par kultūrvēsturiskajām dzīvojamām mājām Liepājā". Projekts paredz gada laikā realizēt informatīvu kampaņu par unikālām dzīvojamām ēkām Liepājā un to nozīmi kultūras attīstībā. PSIA "Vecliepāja" ir vienīgais apsaimniekošanas uzņēmums no bijušajām namu pārvaldēm visā Latvijā, kas piesaista līdzekļus no Kultūrkapitāla fonda dzīvojamo ēku restaurēšanai.

Aicina pieteikties gidu kursos

Liepājas reģiona Tūrisma informācijas birojs atkal aicina pieteikties mācībām gidu kursos, kuru mērķis ir izglītot un sniegt jaunāko informāciju ne tikai potenciālajiem gidiem, bet jebkuram interesentam par Liepājas un Liepājas rajona tūrisma piedāvājumu, kā arī pēc kursiem papildināt jau esošo gidu rindas ar jauniem speciālistiem un sertificētiem gidiem. Kursi notiks no 13.marta līdz aprīļa beigām, un šajā laikā būs vairākas mācību ekskursijas pa Liepāju, kā arī tiks pieaicināti lektori, kas sniegs padziļinātu informāciju par dažādiem objektiem, kas būs saistoši jau pieredzējušiem gidiem. Kursu galvenās tēmas šogad ir izvēlētas tā, lai ne tikai potenciālajiem gidiem bez priekšzināšanām būtu interesanti tos apmeklēt, bet arī jau pieredzējušiem gidiem būtu saistoši lekciju apmeklējumi. Lekcijas lasīs tūrisma nozares profesionāļi, kā arī Liepājas Pedagoģijas akadēmijas mācībspēki. Kursu beigās būs iespēja iegūt sertifikātu, kas būs derīgs 2 gadus. Lai iegūtu sertifikātu, būs jākārto eksāmens. Kursos var pieteikties līdz 9.martam Liepājas reģiona Tūrisma informācijas birojā (Rožu laukumā 5/6). Līdzi jāņem savs CV, kā arī uz vietas būs jāaizpilda anketa. Sīkāku informāciju iespējams iegūt, zvanot pa tālruni 3480808. Uz kursiem īpaši tiek aicināti tie interesenti, kuri būtu gatavi vadīt ekskursijas dažādās svešvalodās, jo katru gadu Liepāju apmeklē arvien vairāk ārzemju tūristu.

Izstrādā dabas aizsardzības plānu Liepājas ezeram
Kristīne Pastore

Vakar Liepājas domē notika Liepājas ezera dabas aizsardzības plāna izstrādes uzraudzības darba grupas sanāksme. Tajā SIA "Carl Bro" valdes locekle Loreta Urtāne iepazīstināja uzraudzības darba grupas dalībniekus – pašvaldības pārstāvjus, dažādu organizāciju, iestāžu un namīpašnieku pārstāvjus – ar firmas paveikto, lai izstrādātu dabas aizsardzības plānu. Tas noteiks aizsargājamās teritorijas, augus, zivju sugas, putnu ligzdošanas vietas, lai vēlāk saskaņotu ar rīcības plānu, kā turpmāk apsaimniekot Liepājas ezeru un kādas darbības pie tā drīkstēs veikt iedzīvotāji, zemju īpašnieki, tūristi un citi. Plāna izstrāde ilgs visu šo gadu. Pagaidām ir izvērtēti jau iepriekš veiktie pētījumi, un vasarā firmas pārstāvji strādās pētniecisko darbu uz vietas ezerā un tam blakus esošajās teritorijās. SIA "Carl Bro" ir dāņu firmas meitas uzņēmums Latvijā. Firmai ir pieredze gan dabas aizsardzības projektu, gan citu projektu izstrādē. Uzraudzības darba grupas loceklis Tālivaldis Deklaus sarunā ar "Kurzemes Vārdu" uzsvēra, ka ir svarīgi, lai izstrādātais plāns būtu tāds, pēc kura varētu ezeru atveseļot. Savukārt biedrības "Liepājas ezeri" izpilddirektors Ēvalds Urtāns piebilda, ka plāna izstrādes gaitā ir jāizvairās no nepamatotiem ierobežojumiem, kas vēlāk varētu būt šķērslis saprātīgai ezera apsaimniekošanai.

VID informācija arī internetā

Turpmāk portāla liepajniekiem.lv sadaļas "Bizness" apakšsadaļā Valsts ieņēmumu dienesta Kurzemes reģionālā iestāde iepazīstinās ar VID aktualitātēm, jaunumiem, bet lielākā vērība būs pievērsta jautājumiem, ar kuriem nākas saskarties gan esošajiem, gan topošajiem, gan arī bijušajiem nodokļu maksātājiem. Iestādes darbinieki centīsies atbildēt uz biežāk uzdotajiem jautājumiem, kurus Kurzemes reģionā apkopo katra rajona centrā esošās VID nodaļas Nodokļu maksātāju konsultāciju daļa. Interesenti varēs uzdot savus jautājumus konsultantiem, noklikšķinot uz VID logo. Jāievēro, ka jautājumus jāuzdod tās nodaļas konsultantiem, kurā jautātājs reģistrēts kā nodokļu maksātājs. Atbildes tiks saņemtas elektroniskā veidā. VID speciālisti gaidīs arī priekšlikumus lappuses veidošanā (pa e–pastu: [email protected]), lai no elektroniskās sazināšanās ieguvēji būtu visi – gan nodokļu maksātāji, gan ierēdņi.

Tiesās nepieņems maksājumus

Ja vēl pirms pavisam neilga laika Latvijas tiesās persona varēja samaksāt par saņemtajiem maksas pakalpojumiem, t.i., dokumentu kopēšanu, tiesas nolēmumu vai dokumenta kopijas sagatavošanu un izsniegšanu no tiesas arhīva, tiesā iesniedzamās dokumentu kopijas pareizības apliecināšanu u.c., tad tagad maksājums būs jāveic bankās. Tas notiek, pamatojoties uz Latvijas Republikas Tiesu administrācijas direktora G.Karlsona norādījumiem. Kā "Kurzemes Vārds" uzzināja Liepājas tiesā, ja agrāk persona par saņemtajiem maksas pakalpojumiem turpat tiesā varēja samaksāt savus pārdesmit santīmus un pretim saņemt kvīti, tad tagad maksājumi būs jāveic kredītiestādēs, protams, rēķinoties, ka par sniegto pakalpojumu papildus tiks prasīta komisijas maksa.

Redzes invalīdus pazīsim pēc nozīmītēm

Nereti cilvēkiem ar redzes problēmām rodas neērtas un pat aizskarošas situācijas, kad apkārtējie cilvēki, nesaprotot viņu problēmu, kļūst neiejūtīgi un pat rupji. Lai redzes invalīdus pasargātu no šādām situācijām un lai palīdzētu viņiem sazināties ar citiem cilvēkiem uz ielas, veikalos un citās sabiedriskās vietās, Liepājas Neredzīgo biedrība ir izveidojusi atpazīstamības zīmes. Tās ir nozīmītes uz kurām redzams cilvēks ar spieķi. Sarunā ar "Kurzemes Vārdu" biedrības projektu koordinatore Daiga Bindere sacīja, ka tā ir alternatīva baltajam spieķim. Tie redzes invalīdi, kuri to vēlēsies, šīs nozīmītes nēsās piespraustas pie virsdrēbēm. "Tādējādi mēs vēlamies pasargāt redzes invalīdus no pakalpojumu sniedzēju un citu cilvēku nekorektiem izteicieniem un attieksmes, jo galvenās problēmas cilvēkiem ar redzes traucējumiem ir veikalos un sabiedriskajā transportā, kur viņi nespēj saskatīt izliktās cenas, maršruta numurus un citu informāciju, bet palīdzības vietā saņem neizpratni un negatīvu attieksmi," sacīja D.Bindere. Šādas nozīmītes ir izdalītas redzes invalīdiem ne tikai mūsu pilsētā, bet arī daudzviet citur Latvijā. Savukārt, dodoties ar informatīviem pasākumiem uz skolām, biedrības pārstāvji tur izdala šādās pašas uzlīmītes, lai informētu jauniešus par redzes invalīdu problēmām.

Karostas tilta rekonstrukcijā izmantos peldošo celtni

Liepājas SEZ pārvalde 19.februārī noslēgusi papildu vienošanos ar SIA "Rīgas tilti" par Karostas tilta sagrautās daļas demontāžas darbu organizēšanu, informēja Liepājas pilsētas domes Sabiedrisko attiecību speciālists Aigars Štāls. Šī vienošanās paredz no Polijas pilsētas Gdiņas uz Liepāju atgādāt peldošo celtni "Bogatirj", kura celtspēja ir 300 tonnu.

Uzņēmums divu turpmāko nedēļu laikā veikšot tilta apskati un attiecīgi koriģēšot tilta atjaunošanas projektu. SIA "Rīgas tilti" apņēmusies piecu dienu laikā veikt sagrauto konstrukciju demontāžu un tās novietot Liepājas ostas 30.piestātnē. Koka klāja demontāžas un utilizācijas darbiem atvēlētas sešas dienas. Kopumā visi nosauktie darbi tikšot paveikti 35 dienu laikā.

Kā zināms, pērnā gada 12.jūlija pēcpusdienā ar Gruzijas karogu peldošais tankkuģis "Anna", izejot no Karostas kanāla, ieskrēja vēsturiskā O.Kalpaka tilta ziemeļu balstā un to sadragāja. Pēc vairāku ekspertīžu veikšanas tika noskaidrots, ka avārijas iemesls bija bojāta kuģa stūres iekārta.

Jau sākti priekšdarbi tankkuģa sadragātā Karostas tilta rekonstrukcijai. Rekonstrukcijas darbu veicējs – uzņēmums "Rīgas tilti" – daļēji sagatavojis būvlaukumu. Turpmākie darbi būs atkarīgi no apsekošanas rezultātiem. "Rīgas tiltu" speciālisti apskatīs tilta sagrautās daļas zemūdens daļu, par kuras stāvokli šobrīd celtniekiem nav gandrīz nekādas informācijas. "Izpētes rezultāti ļaus pamatoti koriģēt izstrādātos tilta rekonstrukcijas plānus un ietekmēs rekonstrukcijas darbu tāmes," skaidro Liepājas SEZ pārvaldnieka palīgs Guntis Beļskis.

Pagaidām nav zināms, cik izmaksās tilta rekonstrukcija un par kādu summu to sadārdzinās notikusī sadursme ar kuģi. Liepājas ostas pārvaldnieks Aivars Boja iepriekš minēja, ka tilta atjaunošanai nepieciešami vismaz 1,4 miljoni latu. Tiltam nodarītos zaudējumus apņēmušies segt tankkuģa apdrošinātāji.

Aicina uz akciju

7.martā vides aktīvisti no "Latvijas Zemes draugu" atbalsta grupām Liepājā, Pāvilostā, Rīgā, Jūrmalā un citās Latvijas pilsētās dosies uz kopīgo Eiropas akciju, kuras laikā Eiropas vides aizsardzības organizācijas centīsies pārliecināt politiķus neatteikties no mēģinājumiem samazināt postošo klimata pārmaiņu ietekmi. Akcijas galvenie mērķi ir informēt un aicināt gan politiķus, gan iedzīvotājus atbalstīt atjaunojamos energoresursus un atkārtoti vērst uzmanību uz to, ka atomenerģijas riski ir daudzkārt lielāki par ieguvumiem. Tiks vākti iedzīvotāju paraksti uz "Eiropas Enerģijas zvaigznes", kas vēlāk tiks nogādāta Briselē.