Kurzemes Vārds

21:58 Svētdiena, 22. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Aktuāls viedoklis

Ar pietāti pret uguni
Atis Brikmanis, Speciālās internātpamatskolas direktors

Valdība uzdevusi Izglītības un zinātnes ministrijai kopā ar Iekšlietu ministriju izstrādāt mācību saturu, lai ar 2008.–2009.mācību gadu valsts vispārējās vidējās izglītības un valsts profesionālās vidējās izglītības programmās ieviestu obligātu mācību priekšmetu "Civilā aizsardzība un ugunsdrošība". Tāpat ir uzdots abām ministrijām nodrošināt ugunsdrošības situācijas pārbaudi mācību iestāžu kopmītnēs.

Sekojot līdzi pēdējā laika notikumiem saistībā ar traģisko ugunsgrēku Alsungā, varu tikai piekrist, ka ļoti liela nozīme ir ugunsdrošībai un cilvēku prasmei rīkoties ekstrēmās situācijās. Arī mūsu skolā ir internāts, kurā nakšņo apmēram piecdesmit zēnu un meiteņu. Internāts atrodas ēkas otrajā stāvā, tam pielāgotās telpās. Naktī dežurē divi cilvēki – naktsaukle un sargs. Man pret uguni ir liela pietāte, es zinu, cik īsā laikā tā var izpostīt cilvēka iedzīvi. Pēc traģēdijas Alsungā mēs ar skolas saimnieku vēlreiz pārbaudījām ēkas ugunsdrošību. Mūsu skolas darbiniekiem ir notikušas nodarbības, esam izsludinājuši mācību trauksmi, bijusi instruktāža, kā rīkoties ar ugunsdzēšamajiem aparātiem. Ugunsdzēšamie aparāti kopš padomju laikiem ir mainījušies, tie ir dažāda veida, un ir jāprot ar tiem apieties.

Tāpat es uzskatu, ka civilās aizsardzības prasmes ir ļoti vajadzīgas. Protams, ka no padomju laikiem saglabājušies zināmi priekšstati, toreiz civilās aizsardzības jēdziens bija zināmā mērā izkropļots – kad nāks virsū nolāpītie imperiālisti, mums visiem būs jāuzliek gāzmaskas un jāliekas grāvī. Bet civilā aizsardzība taču nozīmē, ka jebkuram cilvēkam jāzina, kā sevi pasargāt no dažādām nelaimēm. Jo mūs var skart dabas katastrofas, ne cik sen taču bija vētra, tās var būt cilvēku nepārdomātas rīcības izraisītas nelaimes, galu galā var būt teroristu uzbrukumi vai karš.

Taču bažas rada pieņemtais lēmums. Kopš mūsu parlaments jēdzienu skolēns aizstāja ar vārdu izglītojamais, skolās ir pazudusi audzināšanas sastāvdaļa. Bet bērniem ir ne tikai jādod zināšanas, viņi ir arī jāaudzina. Tāpēc ir audzināšanas stundas, kurās noteikta vieta ir atvēlēta sarunām par drošības jautājumiem. Mūsu valdība ir apmāta ar jaunu mācību priekšmetu ieviešanu – tad mums uzreiz vajag kristīgo mācību, tad ētiku, tad kā atsevišķu priekšmetu mācīt Latvijas vēsturi. Jā, izglītības saturam ir jāmainās un jāpilnveidojas, bet tas prasa zināmu sagatavotību. Ir nepieciešami attiecīgajā priekšmetā izglītoti skolotāji, ir vajadzīgi izstrādāti un sagatavoti mācību un uzskates līdzekļi, arī programmas. Tāpēc, manuprāt, mācību saturs nevar būt atsevišķu politisku kampaņu rezultāts, tas ir nopietni jāsagatavo.