Kurzemes Vārds

07:05 Sestdiena, 14. decembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Mūzika

Slavenu dziesmu, enerģisku deju un zvaigžņu šarma virpulis

Ar prieku varam secināt, ka beidzot pienācis laiks, kad arī pa mūsu zemi staigā un ar saviem koncertiem latviešus priecē pasaules mēroga zvaigznes. Šogad vien Latvijā uzstāsies daudz slavenību. "Kurzemes Vārds" izvēlējās trīs tuvākajā laikā paredzētus šovus, kurus, pēc mūzikas lapas veidotāju domām, nebūtu prāta darbs laist garām.

Roka dēmons ar dzelzs iekšām

Smagās rokmūzikas cienītāju skarbāko vērtētāju atzarā pastāv versija, ka ir tikai trīs grupas, kas likušas būtiskāko ieguldījumu pasaules hārdroka fundamentālajos pamatos, un tās ir "Whitesnake", "Black Sabbath" un "Metallica". Viss pārējais esot tikai versijas un improvizācijas. Iespējams, jums būs papildinājumi vai iebildumi šim metāla trejdeksnim, taču diezin vai atradīsies rokmūzikas talants, kurš noliegs grupas "Black Sabbath" dižrīkles īpašnieka un vēlāk veiksmīgas solokarjeras īstenotāja Ozija Osborna talantu un spējas šajā žanrā. Katrā ziņā Ozija dzimtenē viņš ir novērtēts – pirms diviem gadiem par dievišķo ģēniju dēvētais vokālists kopā ar "Black Sabbath" tika uzņemts Lielbritānijas Mūzikas slavas alejā.

Viens no pasaules lielākajām hārdroka spīdekļiem ne tikai tiek dēvēts par titānu savu skatuves prasmju dēļ, Ozijs vispirms ir leģenda, kurš savā dzīvē saukli sex, drugs & rocknroll īstenojis tik spilgti, ka varētu teikt: šī hrestomātiskā roka bohēmas trejsavienība ir izdomāta tieši viņam. Katrā ziņā nav viegli noticēt, ka Osborns ar dzīvesveidu, kādu viņš piekopis, joprojām turpina plosīties pa šīs grēcīgās zemes skatuvēm, lai nākamgad sagaidītu nu jau 60 dzimšanas dienu.

Tomēr Osborns patiešām ir dēmonisks dzelzsvīrs. Viņš ne tikai staigā pa šo zemi, bet savas vairāk nekā trīsdesmit gadu garās karjeras laikā radis klausītājus vairāk nekā 70 miljoniem albumu, turklāt šā gadsimta sākumā paguvis izpelnīties pasaules uzmanību kā šovmenis, proti, Osbornu ģimenes realitātes šovs trīs gadus griezās populārajā kanālā "MTV" un bija tik veiksmīgs, ka pamanījās tikt pie prestižās "Emmy" balvas.

Tomēr skaidrs, ka šīs norises tāpat kā Birmingemā dzimušā Osborna mīlestība uz futbolu un fanošana par klubu "Aston Villa" vai šausmu stāsts par to, ka savas uzstāšanās laikā viņš nokodis sikspārņa galvu, ir tikai fons Osborna muzikālajām kvalitātēm.

Ozija Osborna pirmais popularitātes vilnis saistāms ar rokmūzikas vēsturē būtisko grupu "Black Sabbath", kuras agrīnie ieraksti "Paranoid" un "Master of Reality" ir ne tikai žanra klasika, bet arī tiek uzskatīti par heavy metal kulta aizsācējiem. Ozijam bija būtiskākā loma tajā, ka grupas "Black Sabbath" daudzās uzstāšanās bieži kļuva par grūti kontrolējamu šovu, kas jau ar pirmās dziesmas pirmajiem akordiem klausītājus pārvērta trakojošā pūlī.

Visticamāk, ka pēc tam, kad pagājušā gadsimta septiņdesmito gadu izskaņā Ozijam palūdza pamest "Black Sabbath", jo vairs nebija izturamas viņa alkohola un narkotiku orģijas, stāsts par leģendu būtu aprāvies, ja nebijis grupas menedžera meitas Šeronas, kas palīdzēja galējībās aizgājušajam trakulim pārvarēt depresiju.

Ozijs atgriezās kā solomākslinieks, un "Blizzard of Ozz" bija viņa pirmais albums, kas guva četrkāršā platīna diska statusu. Par klasiku kļuva arī tam sekojošie divi nākamie albumi, taču grupas ģitārista traģiskā bojāeja, avarējot lidmašīnai, Osbornu iesvieda vēl vienā depresijas vilnī. Tomēr mākslinieks spēja vēlreiz ne vien atgriezties, bet arī aizsniegties līdz rokmūzikas virsotnēm. Pagājušā gadsimta deviņdesmito gadu sākumā tapušais albums "No More Tears" guva popularitāti tobrīd pasaules šovbiznesā virsotnē esošajā kanālā "MTV", bet par Osborna lielāko komerciālo veiksmi kļuva viņa iedibinātais mūzikas festivāls, kas pulcēja tūkstošiem smagās metālmūzikas fanu un kalpoja arī par grupas "Black Sabbath" atkalapvienošanās vietu. Pie trakulīgā Ozija spēlējuši "Sepultura", "Metallica" un Merilins Mensons, gan "Iron Maiden", "Judas Priest" un "Megadeth", bet gaidītākā protams ir festivāla autora uzstāšanās dažādos sastāvos.

Arī šā gadsimta sākumā panākumus guva nenogurdināmā Ozija kārtējais albums, bet 2003.gadā kritiens no visurgājēja paša īpašumos Osbornam beidzās teju liktenīgi. Miesassarga veiktā mākslīgā elpināšana atgrieza leģendu uz šīs zemes, tai sekoja ārstēšanās slimnīcā. Vai Ozijs likās mierā? Ne vella! Viņš uzstājās savā festivālā, izmēģināja spēkus mūzikla rakstīšanā un izdeva četru disku izlasi. Šā gada pavasarī dienasgaismu ieraudzīs leģendārā mākslinieka jaunais albums, taču Ozija dzīve un karjera bijusi tik raiba, ka šķiet ne tikai zvērinātiem heavy metal faniem maija pēdējā dienā "Arēnā Rīga" būs aktuāli ieraudzīt, ka kolorītajam rokmūzikas Dēmonam ar cilvēka seju pulveris vēl sauss.

"Mamma Mia!" ar saulainās grupas "ABBA" garšu

Ja vien pēdējos trīsdesmit gadus neesat pavadījuši uz neapdzīvotas salas vai dzīvojuši kādā Kurzemes mežu biezoknī, bēguļojot no civilizācijas, tad droši vien būsiet redzējuši četru burtu kombināciju ABBA. Skaitļu valodā šī, šķiet, pasaulē visu laiku slavenākā popmūzikas kvarteta panākumi mērāmi 360 miljonos pārdoto albumu kopiju. Savukārt faktu, ka "ABBA" ir kaut kas vairāk nekā savas paaudzes mīlētākā zviedru grupa, liecina tas, ka deviņdesmito gadu sākumā iznākusī un arī Latvijā vienubrīd uz katra stūra skanošā izlase "ABBA Gold" britu populārās mūzikas albumu topā noturējās 206 nedēļas.

Neizbrīna, ka saulainā grupas "ABBA" mūzika kalpojusi par iedvesmas avotu arī citām šovbiznesa nozarēm. Vēl miera laikos arī kinoteātrī "Liepāja" interesentiem bija iespēja noskatīties filmu par leģendāro četrinieku, bet jau kopš astoņdesmito gadu otrās puses grupas "ABBA" mūzika izspēlēta mūziklos. Gadsimtu mijā īpaši populārs kļuvis uz zviedru kvarteta kompozīciju pamata darinātais Ketrinas Džonsones stāsts par ģimeni uz Grieķijas salas un tur šķetinātiem noslēpumiem. Par "Mamma Mia!" sauktais darbs, kurā skan vairāk nekā divdesmit grupas "ABBA" dziesmu, izpelnījies sajūsminošas kritikas angļu presē. Un šo laikrakstos par krāšņu un efektīgu dēvēto mūziklu redzējuši turpat pusotrs miljons skatītāju. Maija pirmajā pusē turpat veselu nedēļu šo šovu varēs skatīt Rīgā, un nav šaubu, ka pārdesmit tūkstoši Latvijas publikas gluži tāpat kā cituviet pasaulē gribēs vilkt līdzi meldiņu tādiem grāvējiem kā "Chiquitita", "Dancing Queen", "I Have a Dream", "Take a Chance On Me" un citiem. Vienīgais, ko vajadzētu atcerēties, – savlaicīgi iegādāties biļetes, jo "Biļešu paradīzes" kasēs iespējams pārliecināties, ka šova redzētgribētāju netrūkst, un biļetes tiek izpirktas naski, kas šajā gadījumā arī šķiet likumsakarīgi.

Pārsteidzošais duets "Pet Shop Boys"

"Arēnā Rīga" koncertu sniegs popmūzikas inteliģences superzvaigznes no grupas "Pet Shop Boys". Duets Latviju apmeklēs jaunās Eiropas koncertturnejas ietvaros un sniegs grandiozu šovu.

Vairāku "Grammy" balvu nominanti un mūzikas balvu ieguvēji, elektroniskās mūzikas un popmūzikas duets no Anglijas iekarojis mūzikas pasauli ar savu īpašo un radošo muzicēšanas stilu. Dueta dalībnieki Neils Tenants un Kriss Lovs saviem faniem ar katru jaunu albumu sagādā pārsteigumu, taču vienmēr saglabā savu īpašo stilu, kas raksturīgs tikai "Pet Shop Boys" skanējumam. Karjeras laikā grupa sadarbojusies ar daudziem slaveniem māksliniekiem, piemēram, Madonnu, Robiju Viljamsu, Tinu Tērneri, Eltonu Džonu, Kailiju Minogu, Laizu Minelli.

Grupa Latvijā jau vienreiz uzstājusies – 2000.gadā. Šo septiņu gadu laikā tā izdevusi divus jaunus albumus, kā arī dziesmu izlasi un remiksu apkopojumu. "Pet Shop Boys" koncertu producents Baltijā Pēters Rebane norāda, ka apvienība ar šiem veiksmīgajiem ierakstiem krietni palielinājusi savu fanu skaitu un vēlreiz pierādījusi savu apbrīnojamo talantu. Grupas "Pet Shop Boys" Latvijas koncerta apmeklētājiem būs iespēja vērot teatralizētu šovu, kura režiju veidojis slavenais teātru režisors Devlins un horeogrāfs, street–style radītājs Hakems Onibudo.

Koncertaģentūras FBI direktore Inga Kadeka: "Jaunā "Pet Shop Boys" turneja pārsteidz ar savu vērienīgumu. Dekorācijas, gaismas instalācijas, profesionāli dejotāji, tērpu maiņa – tas viss unikālās "Pet Shop Boys" mūzikas pavadībā. Domāju, ka tā ir lieliska iespēja Latvijā vērot pasaules līmeņa šovu."

Koncertā Rīgā Tenants un Lovs izpildīs dziesmas no jaunākā albuma, ieskaitot tādus hitus kā "Im With Stupid" un "Minimal", kā arī dziesmas, kas jau kļuvušas par mūzikas klasiku – "Its A Sin", "Rent", "Go West", "Always On My Mind", "Opportunities", "West End Girls".