Kurzemes Vārds

11:58 Piektdiena, 5. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Brīvbrīdis

JAMPADRACIS karnevālu pilsētā
Lāsma Ģibiete

Viena no jautrākajām Vācijas pilsētām droši vien ir federālās zemes Reinzemes – Pfalcas administratīvais centrs Mainca. Tā slavena ne tikai ar seno un diezgan briesmīgo vēsturi, jo jau Romas impērijas laikā Maincā bija apmetne ar romiešu karavīriem, bet arī ar senu tradīciju – karnevālu (Mainzer Fassenacht) un gājieniem, kuros piedalās vai visi pilsētas iedzīvotāji. Vēl šajā pilsētā atrodas viena no ļoti retajām universitātēm Vācijā, kur var apgūt Baltijas tautu valodas un kultūru.

Joku mēnesis – februāris

Lai gan tradicionāli ir pieņemts par joku dienu uzskatīt 1.aprīli, Maincā, kā arī dažās Vācijas federālo zemju Ziemeļreinas – Vestfālenes un Hesenes pilsētās jokiem un jampadračiem tiek atvēlēts vesels mēnesis! Un tas ir nu jau aizvadītais februāris. Noteikti būs cilvēki, kas iebildīs, jo karnevāla kulminācija taču notiek Rožu pirmdienā (šogad 19.februārī), kad jau rīta pusē cauri pilsētai dodas milzu gājiens un visa satiksme ir bloķēta, tomēr jāatzīst, ka gatavošanās karnevālam notiek ar lielu vērienu. Jau vismaz mēnesi iepriekš vai visos apģērbu veikalos un arī supermārketos bija nopērkami spilgti karnevālu tērpi, raibas maskas un milzu cepures, kas pamanāmas jau pa lielu gabalu. Pircējiem tās tiek piedāvātas neierobežotā daudzumā. Savukārt vietās, kurām ik gadu garām dodas karnevāla gājiena dalībnieki un viņu pavadītāji, jau laikus iekārtoti tirdzniecības stendi. Pilsētas lielākajos laukumos tiek atvesti un uzstādīti karuseļi.

Maincas karnevāls ir tradīcija, kas radusies 19.gadsimtā, un vēl aizvien ir ļoti populāra. Tajā piedalās visu vecumu cilvēki, kam vien ir tāda vēlēšanās. Pat nedēļu iepriekš ne tikai bērni un jaunieši, bet arī ļaudis cienījamā vecumā pa pilsētu pastaigājas raibi izkrāsotām sejām, lielām platmalu cepurēm galvās un neparasti saģērbušies. Taču vislabākās idejas par to, kā sevi pārvērst līdz nepazīšanai, var nošpikot tieši karnevāla kulminācijas brīdī. Pārgalvīgākie dalībnieki bija ieslēpušies kāda eksotiska zvēra, piemēram, ziloņa kostīmā, taču viens sev uzmanību pievērsa īpaši – cilvēks bija sev izvēlējies tērpu, kas nepārprotami atgādināja dušu! No pieredzes varu teikt, ka pat sarunas darbavietās pirms jautrajām izdarībām vijas tikai ap un par gaidāmo karnevālu – vai tajā piedalīsies, kādu kostīmu vilks mugurā un no kuras vietas vislabāk pārredzams gājiens.

Vīrs ar garo bārdu

Tūristus piesaista pilsētai pie Reinas ne tikai karnevāli un jautrošanās. Mainca ir arī vieta, kur dzimis un miris slavenais grāmatu iespiešanas tehnikas izgudrotājs Johans Gūtenbergs (1398–1468). Zinātnieka vārdā nosaukts ne tikai laukums pašā pilsētas centrā, caur kuru stiepjas 50.ziemeļu platuma grāds un kura vidū atrodas viņa piemineklis, bet arī Maincas universitāte, kas sadarbojas ar Liepājas Pedagoģijas akadēmiju un Latvijas Universitāti.

Visiem, kuru aizraušanās saistīta ar tehniskām lietām, kā īsts saldais ēdiens būs J.Gūtenberga muzejs, kas atrodas iepretī Domam – vecpilsētas sirdī. Milzīgās drukas mašīnas, pirmās iespiestās grāmatas – tas viss ieinteresēs jebkuru cilvēku. Muzeja pagrabā varat apmeklēt Gūtenberga kafejnīcu, kurā katram vakaram ir sava īpaša ēdienkarte, piemēram, ceturtdienas vakaros tiek piedāvāti itāliešu virtuves gardumi jeb pastas. Jāpiebilst, ka šī kafejnīca augsto cenu dēļ nav īpaši plaši apmeklēta, daudz populārāka ir kafejnīca "Extra Blatt", kas atrodas gabaliņu tālāk un no kuras arī ļoti labi pārredzams Doms. Saulainās dienās arī tie galdiņi, kas atrodas "Extra Blatt" ārpusē, uz ielas, parasti visi ir aizņemti. Šajā kafejnīcā bezalkoholiskie dzērieni (tēja, kafija, sulas) maksā nedaudz pāri 2 eiro, bet salāti ap 7 līdz 10 eiro. Apmēram tikpat maksā arī saldējuma porcija. Jāpiebilst, ka porcijas ir bagātīgas. Kokteiļi, kas šajā vietā ir īpaši oriģināli noformēti, maksā 5 eiro un vairāk.

Taču vieta, kur atrodas Gūtenberga muzejs, ir ievērības cienīga vēl kāda iemesla dēļ. Tam blakus, tikai otrā pusē, it kā kautrīgi stūrītī ieslēpies, atrodas Maincas vecākais restorāns "Dzenis", kur pirmklasīgus ēdienus saviem klientiem piedāvā jau no 1594.gada. Lai tur tiktu, vēlams iepriekš rezervēt galdiņu, kā jau tas smalkā sabiedrībā pieklājas. Taču, ja gribat pašā pilsētas centrā pārnakšņot, varat iegriezties viesnīcā "Gulbis", kas arī atrodas pavisam tuvu Gūtenberga muzejam un gluži blakus minētajam restorānam. Savukārt, ja naktī nenāk miegs, turpat pa šauro ieliņu var doties uz vīna pagraba "Vecvācu vīna istaba" vai "Sarkanā galva" virzienā.

UZZIŅAI:
Maincā dzīvo aptuveni 194317 iedzīvotāji.
Pilsēta sadalīta 15 rajonos, no kuriem tūristiem pazīstamākie varētu būt Hehtsheima, Veizenava, Marienborna u.c.
Pēc statistikas datiem, ik gadu Rožu pirmdienas svētku gājienā piedalās ap 500000 cilvēku.
Maincā atrodas Vācijas otrā televīzijas kanāla "ZDF" galvenais birojs.