Kurzemes Vārds

06:24 Sestdiena, 14. decembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Skatiens

Krišs vēl bērns, viņš pat nesmēķē
Daina Meistere

Bija rīts, un viņi gāja uz skolu. Trīs zēni, kuriem pēc izskata varēja dot gadus divpadsmit, labi ģērbušies, smaidīgi. Skolas somas uz muguras, bet rokās kūpēja cigaretes, un zēni visai skaļi apspriedās, ka, lūk, Krišs gan vēl galīgs bērns, viņš taču pat nesmēķē. Tā viņi ar savām kūpošajām cigaretēm pa ielu pagāja garām Pilsētas domes ēkai, uz kuras ir smēķēšanas aizlieguma zīme.

Šajās dienās Veselības ministrija izskatīšanai valdības komitejā iesniegusi grozījumus likumā "Par tabakas izstrādājumu realizācijas, reklāmas un lietošanas ierobežošanu", kas paredz noteikt vēl stingrākus smēķēšanas ierobežojumus sabiedriskajās vietās, arī parkos, skvēros, peldvietās, kā arī aizliegumu aizkūpināt smēķus bērnu atpūtas un rotaļu laukumos. Ar domu pasargāt bērnus, nepilngadīgos, grūtnieces un citas iedzīvotāju grupas no tabakas dūmu ietekmes. Tāpēc vēl jo paradoksālāk tajā ziemas dienā izskatījās tie divi bērni, kuri paši bija aizkūpinājuši cigaretes un kuri, iespējams, vai nu nezināja, ka eksistē tādi smēķēšanas vietu aizliegumi, vai arī, visticamāk, savā lielmanības apziņā tos neattiecināja uz sevi. Jo viņi, lūk, nebija tādi kā Krišs, kurš, iedomājies tikai, nav sevi apliecinājis, uzvelkot dūmu, visiem redzot.

Te nu atkal no jauna izvirzāms jautājums, kur skatās vecāki, ko domā skolā, un vispār, kā lai šiem bērniem ieskaidro, kāpēc smēķēt ir kaitīgi. Tā vien izskatās, ka ar katru bērnu no jauna ir jārunā par to, kā tas var skart tieši viņu. Kad pirmo reizi mūsu valsts sāka dalību starptautiskajā pretsmēķēšanas kampaņā "Nesmēķējošā klase", daudzi pieaugušie brīnījās, kā tas var būt, ka aicina 7. un 8.klašu bērnus pieteikties tādā akcijā. Jo vai tad tas var būt, ka pusaudži, kuriem ir tikko trīspadsmit gadu, jau ir aktīvi smēķētāji. Taču pieredze parādīja, ka tādi ne tikai ir, bet viņi pat nav spējīgi izturēt konkursa noteikumus, kas paredz, ka klases zēni un meitenes nesmēķē četrus mēnešus. Varēja domāt, ka vēlēšanās visiem kopā aizbraukt ceļojumā būs pietiekams dzinulis, lai tie, kuri nesmēķē, visādi atbalstītu savus cigareti jau iepazinušos klasesbiedrus. Tāda jau arī ir konkursa jēga – gan aizkavēt smēķēšanas uzsākšanu, gan veicināt šī ieraduma atmešanu jauno pīpmaņu vidū. Un tā mūsu valsts 7. un 8.klases cita pēc citas pameta konkursu jau kā zaudētājas.

Pašlaik pilnā sparā rit kampaņa "Nesmēķējošā klase – 2007". Konkursam atsaukušās tikai vienpadsmit mūsu pilsētas un rajona skolu septītās un astotās klases, no pilsētas – tikai trīs. Un nezin kādu atbalstu viņiem vajag, lai šie pusaudži izturētu četrus mēnešus nesmēķējuši, ja reiz viņi var iegādāties nebūt ne tik lētās cigaretes, ja viņi atrod vietu publiski uzvilkt dūmu, ja viņus neapstādina pat klasesbiedru atbalsts. Jo smēķēt joprojām ir pietiekami stilīgi, un to viņi redz darām gan savus vecākus, gan prominentas personas televizoru ekrānos.