Kurzemes Vārds

07:23 Sestdiena, 14. decembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Liepājā pamazām ierodas pianisma zvaigznes

Indra Imbovica

Gadskārtējais, tradīcijām bagātais mūzikas dzīves notikums ir atkal klāt! Svētdien Liepājas teātrī notiks XV Starptautiskā pianisma zvaigžņu festivāla atklāšanas koncerts, kurš pirmo reizi būs veltīts tikai Pētera Čaikovska ģeniālajai mūzikai un kurā kopā ar Liepājas Simfonisko orķestri un diriģentu Imantu Resni tiks atskaņoti visi trīs krievu komponista klavierkoncerti.

Vakar Liepājā ieradās un pie klavierēm intensīvas mēģinājumu stundas pavadīja Vācijas pārstāve, horvātiete Ana Marija Markovina un Moldovā dzimušais, bet kopš 90.gadiem Amerikas Savienotajās Valstīs dzīvojošais Aleksandrs Palejs. Bet šodien ieradās arī trešais pasaules pianisma klana viens no spožākajiem pārstāvjiem – šarmantais īrietis Barijs Duglass, kurš par kalpošanu nācijai un mūzikai 2002.gadā apbalvots ar Britu impērijas ordeni.

A.M.Markovina pirmā ieradās Liepājā un pirmā atklāšanas koncertā sēdīsies pie koncertflīģeļa, lai interpretētu Čaikovska 3.koncertu. Pēc mēģinājuma māksliniece izteica gandarījumu, ka viņai esot patīkami muzicēt ar orķestri, kur katrs mūziķis ir personība, un viegli sastrādāties ar diriģentu Resni, ar kuru izveidojies labs kontakts. Markovina muzikālo izglītību ieguvusi Vācijas dažādās Mūzikas akadēmijās un jau studiju laikā guvusi ievērojamus panākumus vairākos starptautiskos konkursos. Māksliniece spēlējusi ievērojamākajās koncertzālēs Eiropas valstīs un Japānā. Pianiste vada meistardarbnīcas un tiek aicināta starptautisko konkursu žūriju darbā.

Ļoti komunikablais Kišiņevā dzimušais Aleksandrs Palejs festivāla atklāšanā atskaņos Čaikovska 2.koncertu. Pianists pirmo solokoncertu jau sniedzis 12 gadu vecumā, bet 16 gadu vecumā kļuvis par Moldovas konkursa laureātu. Pēc Maskavas Valsts konservatorijas beigšanas drīz vien augstākos panākumus viņš guvis arī vairākos prestižos starptautiskos konkursos, muzicējot kopā ar Eiropas ievērojamākajiem orķestriem. Jau daudzus gadus pianists veiksmīgi sadarbojas ar ASV pilsētu izcilākajiem simfoniskajiem orķestriem, pats ir dibinājis un organizē festivālus, tostarp Francijā – Moulin dAnde.

Abus šos pianistus dzirdēsim arī solo vakarā Graudu ielas koncertzālē, bet ar ilgi gaidīto un beidzot sagaidīto īru mākslinieku diemžēl tiksimies tikai vienu reizi, kad atklāšanas koncertā viņš spēlēs Čaikovska nemirstīgo 1.klavierkoncertu. Viņa radošā darba diapazons, ieskaitot daudzus mūzikas ierakstus un festivālu rīkošanu, ir tik plašs, ka grūti ko īpaši izdalīt. Kopš 2000.gada B.Duglass ir Mančestras starptautiskā pianistu festivāla mākslinieciskais vadītājs.