Kurzemes Vārds

13:31 Piektdiena, 5. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Jaunumi

Mūsu flotei būs trešā "Imanta"

7.martā piestātnē pie ūdenslīdēju skolas notiks pirmā Jūras spēku mīnu meklētāja kuģa M04 "Imanta", kas iepirkts no Nīderlandes karalistes, svinīga pārņemšanas ceremonija, "Kurzemes Vārdam" pastāstīja Jūras spēku štāba preses un informācijas virsniece Iveta Kraule.

Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs Edgars Rinkēvičs informēja, ka kopumā Nacionālie bruņotie spēki no Nīderlandes valdības iegādāsies piecus mīnu meklētājus kuģus. Tie kopumā izmaksās aptuveni 54 miljonus eiro. Lēmumu par šo piecu kuģu iegādi Ministru kabinets slēgtā sēdē pieņēma 2005.gada vasarā, un šogad 7.martā Latvija saņems pirmo kuģi. Pēc E.Rinkēviča teiktā, kuģim būs trīs galvenie pamatuzdevumi – mīnu meklēšana Baltijas jūrā, dalība NATO vai Eiropas Savienības spēkos, kā arī atbalsta sniegšana citām NBS struktūrvienībām. Kuģim dots nosaukums "Imanta", un tā apkalpe jau esot apmācīta. Pārējie četri kuģi Latvijā nonāks katrs aptuveni ar pusgada intervālu.

Šis mūsu kara flotei būs jau trešais kuģis "Imanta". Pirmais kuģis ar šādu nosaukumu kara flotē bija 1926.gadā. Arī atjaunotās Latvijas laikā, 1994.gadā, bija mīnu traleris M02 "Imanta", kas kopš pērnā gada iekonservēts. Tagad mūsu Jūras spēkiem būs trešais kuģis ar šādu nosaukumu. I.Kraule skaidroja, ka Jūras spēku kuģi vēsturiski pārmanto nosaukumus, mainās tikai to borta numuri. Būs arī citi pārmantotie kuģu nosaukumi, piemēram, nākamais no iegādātā piecnieka būs "Namejs".


Jauns salons "Bīdāmās sistēmas"
Sarmīte Pelcmane

Tikko Liepājā, K.Ukstiņa ielā 8, atklāts jauns salons – "Bīdāmās sistēmas". Salona projektu vadītājs Juris Alksnis pastāstīja, ka te varēs iegādāties bīdāmās durvis, iebūvētus skapjus, garderobes, bīdāmus mājas bibliotēkas plauktus u.c. Salonā varēs saņemt konsultācijas, uzzināt visu par modeļiem, pieskaņot furnitūru, iepazīties ar cenām un kredītiespējām. Ja nepieciešams, darbinieki arī brauks uz klienta dzīvokli, mērīs uz vietas, datorā izstrādās projektu, pēc kura mēbele tiks izgatavota.

Tas ir pirmais firmas "Bīdāmās sistēmas" salons ārpus Rīgas un paredzēts klientu apkalpošanai visā Kurzemes reģionā.


Koncerts dārgajām, jaukajām sievietēm

Trešdien, 7.martā, pulksten 19 un 21 Liepājas teātrī notiks koncertuzvedums ar dramatisku nosaukumu "Pieminot Astoto", informēja teātra literārā padomniece Edīte Tišheizere. Tiesa gan, apakšvirsraksts "Dārgās sievietes! Vienīgi jums!" atklāj ieceri. Proti, pasākums, kurā piedalīsies visi teātra aktieri – vīrieši, būs veltīts joprojām kalendārā ierakstītajai Starptautiskajai sieviešu dienai. Uzveduma režisors Ivars Lūsis skaidroja, ka 8.marts ir svētki, kas tik dziļi iesakņojušies prātos un jūtās, ka tos nespēj aizvietot nekādas jaunas svinības: ne Mātes diena, ne Valentīna diena. Tāpēc, vakara stundās atrodot kādu starpbrīdi, kopā ar Liepājas mūziķu trio tapis koncertuzvedums ar vecām un jaunām, sirdi plosošām un bēdas remdējošām dziesmām par jaukajām sievietēm un mīlu, bet tie aktieri, kas neriskē dziedāt solo vai duetus, dāmām veltīs dzeju un citus literāros darbus.


Nekustamā īpašuma aprite

Privatizācijas aģentūras ziņās Liepājas objekti tiek minēti retāk. Pagājušajā nedēļā privatizācijai nodeva zemes gabalu "Radomišķi" (9800 kv.m) Rucavas pagastā un apstiprināja paziņojumu par gruntsgabala privatizāciju Liepājā, Brīvības ielā 121c. Norit arī citādas operācijas. Kurzemes Apgabaltiesas tiesu izpildītāja Agnese Biķe paziņojusi par nedzīvojamo telpu izsoli Kuršu ielā 11/13 (97 kv.m). Objekta novērtējums – 46300 latu. Izsole paredzēta 2.aprīlī.


Pēc SEZ atļaujas

Pēc tam, kad tika saņemta SEZ vadītāju atļauja privatizēt dzīvokļus tās teritorijā esošajos namos un kad attiecīgos lēmumus bija pieņēmusi Pilsētas dome, visiem šajās mājās mītošajiem iedzīvotājiem izsūtīti konkrēti priekšlikumi. Dzīvojamo māju privatizācijas komisijas Tehniskās daļas vadītājs Viljams Opšteins pastāstīja, ka kopumā runa ir par 1200 dzīvokļiem. Daļai no tiem likums paredz laiku dokumentu noformēšanai no novembra līdz maijam, daļai – no janvāra līdz jūnijam. V.Opšteins novērojis zināmu aktivitāti: rindu nav, tomēr nedēļas gaitā dokumentus iesniedz apmēram 40 cilvēku. Daudzi nāk konsultēties, jo radušās problēmas, piemēram, atrodas prombūtnē kāds no ģimenes locekļiem vai ir uzkrāts parāds.


Aicina darboties pulciņos

Pēc tam, kad nomā bija iegūtas telpas F.Brīvzemnieka ielā 56, Krievu kopiena uzsākusi organizēt dažādus interešu pulciņus, arī bērniem. Un daži jau sāk darboties. Tagad Krievu namā var pierakstīties, lai iemācītos spēlēt klavieres un ģitāru, nodarboties ar floristiku, modelēšanu ("prasmīgās rokas"). Turpina pierakstīt bērnus jaunāko klašu mācību grupās – tās ir papildu nodarbības pēc skolas. Bieži vien šādu pulciņu dzīvotspēja atkarīga no tā, vai izdodas sapulcināt minimāli nepieciešamo dalībnieku skaitu. Ir nodoms izveidot grupu "Pareizticības mācībstundas", un arī tai vispirms jānoskaidro interesentu daudzums.


Peļņa sarukusi

Liepājas kuģu remonta un būves uzņēmums "Tosmares Kuģu būvētava" pērn strādājusi ar provizorisko apgrozījumu 5,991 miljons latu, kas ir par 8,5 procentiem mazāk nekā 2005.gadā, bet kompānijas peļņa samazinājusies par 17,4 procentiem un bija 259,4 tūkstoši latu, rāda Rīgas Fondu biržā iesniegtais kompānijas nerevidētais pagājušā gada pārskats. 2006.gadā Tosmares Kuģu būvētava strādāja apstākļos, kad pieauga materiālu un kontraģentu pakalpojumu cenas. Turklāt pērn uzņēmumā par 17 procentiem palielināta strādājošo vidējā darba alga. Savukārt remonta darbu ekonomiskā efektivitāte nepazeminājusies to labākas organizācijas dēļ, skaidrots vadības ziņojumā. Pagājušajā gadā kompānija pabeigusi teritorijas daļas un uz tās atrodošos ēku pārdošanas procesu. Iegūtie līdzekļi ieguldīti tehnoloģisko iekārtu atjaunošanā, uzņēmuma darbinieku ēdnīcas ierīkošanā, kuģu būves speciālistu biroja ierīkošanā, kā arī elektrotīklu modernizācijā.


Reizi ceturksnī

Ministru kabinets pieņēmis grozījumus noteikumos, kas paredz, ka Liepājas Speciālās ekonomiskās zonas valdi turpmāk sasauks reizi ceturksnī. Liepājas SEZ pārvalde norādījusi, ka ir mēneši, kad netiek iesniegti valdes kompetencē izskatāmie jautājumi, līdz ar to neesot lietderīgi sasaukt valdes sēdi. Liepājas Speciālās ekonomiskās zonas pārvalde uzskata par objektīvi pamatotu noteikt valdes sasaukšanas biežumu reizi ceturksnī.


Par veco ledusskapi

Organizācija "Zaļais punkts" sadarbībā ar Izglītības satura un eksaminācijas centru rīko konkursu vispārizglītojošo skolu 7., 8. un 9. klašu skolēniem "Atrodi vecajam ledusskapim īsto vietu!". Tas ilgs līdz aprīļa vidum. Mērķis ir padziļināt skolēnu zināšanas par nolietoto elektrisko un elektronisko iekārtu ietekmi uz vidi, dot iespēju skolēniem iegūt praktisko pieredzi, meklējot informāciju izziņu avotos, tiekoties ar speciālistiem un pašiem nododot nolietotas elektropreces savākšanas punktā. Konkursa laikā skolēniem jāsniedz atbildes uz teorētiskiem jautājumiem, kā arī jāveic praktisks eksperiments – jānodod nolietota elektroprece pieņemšanas punktā. Īpašs uzdevums skolēniem ir sniegt praktiskus priekšlikumus situācijas uzlabošanai vai risināšanai savā pilsētā vai pagastā. Darbi jānosūta Latvijas "Zaļajam punktam" līdz 15.aprīlim. Septiņas labākās komandas aicinās piedalīties konkursa otrajā kārtā Rīgā, kur notiks darbu prezentācija. Uzvarētāja komanda (katrs dalībnieks) balvā saņems žurnālu "Ilustrētā Zinātne" vai "Spēļu Pasaule" abonementu līdz 2007.gada beigām. Informācija mājaslapā www.zalais.lv.

Aicina uz konkursu "Cālis"

Atkal ir pavasaris, un Bērnu un jauniešu centrs aicina bērnus līdz piecu gadu vecumam piedalīties mazo vokālistu konkursā "Cālis – 2007". Mazajiem dziedātājiem jāsagatavo divas dziesmiņas – var būt gan klavieru vai instrumentālais pavadījums, kā arī fonogramma. Ir padomāts, lai bērniem konkurss būtu interesants, iecerēts tāds jaunums kā komponista Andra Eniņa sacerētā kopdziesma, kā arī viņa blokflautistu studijas dalībnieku piedalīšanās. Dziedātāji var pieteikties līdz 6.martam Bērnu un jauniešu centrā, Peldu ielā 5 (4.stāvā). Konkurss notiks 11.martā Latviešu biedrības namā.


"Bonaparti.LV" dodas pirmajā starptautiskajā turnejā

Apvienība "Bonaparti.LV" šodien īpašo viesu statusā uzstāsies Lietuvas "Eirovīzijas" nacionālās atlases konkursa finālkoncertā Viļņā. Vienam no "Bonaparti.LV" seksteta dalībniekiem, liepājniekam Andrim Ērglim šodien jāpiedalās arī džeza izpildītāju konkursa "Sony Jazz Stage" finālā. Tādēļ, lai pagūtu laikus nokļūt Viļņā uz Lietuvas "Eirovīzijas" nacionālās atlases fināla koncertu, tiek īrēta privātā lidmašīna. Ar šo pašu lidmašīnu Andrim Ērglim līdzi dodas Latvijas televīzijas komanda. Reportāžu par apvienības "Bonaparti.LV" pirmo starptautisko koncertturneju varēs redzēt jau svētdienas "Panorāmā" pulksten 20.30.

Jau šosestdien "Eirovīzijas" nacionālās atlases uzvarētāji "Bonaparti.LV" uzsāk arī intensīvi gatavoties starptautiskajam "Eirovīzijas" finālam. Atbilstoši Eiropas Raidorganizāciju savienības (EBU) norādījumiem notiek fotosesija, ieraksta intervijas un sāk darbu pie dziesmas "Questa Notte" videoversijas izveides. Drīzumā Rīgā tiks ierakstīta jauna dziesmas versija, kuras gala miksēšanu uzņēmies slavenais zviedru skaņu režisors Bo Reimers, kurš strādājis ar pasaulslavenu mūziķu albumiem, starp kuriem ir arī il Divo, grupa "Backstreet Boys" un Tom Jones.

Dzimst jauns – Liepājas Sabiedriskā labuma fonds

Saistībā ar Baltijas – Amerikas partnerattiecību programmas projektu "Mēs savai pilsētai" notikušas vairākas diskusijas par jauna – Liepājas Sabiedriskā labuma fonda veidošanu. Tas būtu kopienas fonds, pēc būtības – labdarības organizācija, kura ļautu piesaistīt līdzekļus liepājniekiem svarīgu sociālo problēmu risināšanai, vides labiekārtošanai, dzīves kvalitātes uzlabošanai. Fonda darbā iecerēts iesaistīt katru pilsētnieku, kurš ir gatavs strādāt savai pilsētai. Iniciatīvas grupa jau spriedusi par fonda statūtiem, tā administrēšanu, pasākumiem liepājnieku informēšanai. Projekta ietvaros iniciatīvas grupas dalībniece Aiga Jaunskalže veikusi arī sabiedriskās domas aptauju par attieksmi pret šādu ideju un ziedošanu kopumā. 78 procenti aptaujāto liepājnieku atzinuši, ka fonds ziedojumu uzkrāšanai iedzīvotāju projektiem ir vajadzīgs, 87 procenti no aptaujātajiem paši ir kādreiz ziedojuši kādam labdarības mērķim. Aptaujātie uzņēmēji, kuri varētu būt potenciālie fonda dibinātāji, arī atzinuši, ka šāds fonds, kurš rūpētos par pilsētai vajadzīgām lietām un norisēm, būtu vajadzīgs. Latvijā jau sekmīgi darbojas līdzīgi fondi – Talsu novada fonds, Lielvārdes attīstības fonds, Alūksnes novada fonds, Valmieras novada fonds un Madonas novada fonds. Iniciatīvas grupas sēdēs piedalās arī Talsu fonda dalībniece Inese Danga, kura ir izstrādājusi rokas grāmatu "No iedzīvotāju foruma līdz kopienu filantropijai: iespējas un pieredze Latvijā".


Rīkos ugunsdzēsības mācības
Ita Cērmane

Mūsu pilsētā un rajonā esošajās sociālās aprūpes iestādēs pēc kaimiņu rajonā notikušās traģēdijas, kad ugunsgrēkā gāja bojā vairāk nekā 20 pansionāta iemītnieku, rīkos papildu ugunsdzēsības mācības. Un tās būs pašā laikā, jo, piemēram, Liepājas Veco ļaužu dzīvojamās mājas vairākas iemītnieces norāda, ka drošas savā mājvietā nejūtoties.

Trešdien no rīta redakcijai piezvanīja kāda Veco ļaužu dzīvojamās mājas iemītniece, kura, kaut arī vēlējās palikt anonīma, stāstīja, ka pēc dzirdētā un redzētā plašsaziņas līdzekļos, kuros tika atspoguļota traģēdija Alsungā, ir nobažījušās par savu drošību. Sirmā kundze stāstīja, ka ēkā Ganību ielā kreisajā spārnā ir rezerves izeja, bet labajā spārnā tādas nav. Reiz bijis gadījums, kad gaitenis bijis pilns ar dūmiem. "Gan jau ir iespējams pa kreiso spārnu izkļūt, taču, kamēr mēs, vecīši, tur nokļūsim… Un ja vēl gaitenis tik pilns dūmu, ka kaklā cērt," bažījās sieviete. Toreiz gan trauksme bijusi lielāka par skādi, taču bijuši arī lielāki nelaimes gadījumi: "Sadega mūsu kaimiņiene, ka neviens neko nemanīja." Dūmu detektori gan šajā iestādē esot. "Tie reizēm zvana pat tad, kad uz pannas tauki uzsilst," smaidīja kundze, taču atzina – labāk tā, nekā būt nepiesardzīgiem.

Liepājā un rajonā septiņās sociālās aprūpes iestādēs organizēs papildu ugunsdzēsības mācības, informēja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Liepājas brigādes komandiera vietnieks Jānis Roga. Secība, kurās aprūpes iestādēs vispirms organizēt mācības, izvēlētas pēc tur dzīvojošo cilvēku skaita – vispirms apmācīs darbiniekus un iemītniekus iestādēs, kur iemītnieku skaits pārsniedz 50 cilvēku. Pakāpeniski tiks organizētas mācības arī citās aprūpes iestādēs ar mazāku klientu skaitu. "Tas nebūs viegli, jo daļa aprūpes namu iedzīvotāju ir gados veci un ar vāju veselību," sacīja J.Roga. "Tomēr traģēdija "Reģos" rāda, ka tas ir nepieciešams." Viņš teica, ir notikušas teorētiskās mācības, bet tagad tās būs jāveic praktiski. Galvenais uzsvars būs uz personāla rīcību krīzes situācijā, evakuējot cilvēkus. Mācību kārtību un termiņus noteiks VUGD Liepājas brigādē. Plānots mācības uzsākt mēneša laikā.

"Kurzemes Vārds" jau rakstīja, ka astoņās mūsu pilsētas un rajona iestādēs pagājušās nedēļas beigās tika veikta ārkārtas pārbaude. J.Roga norādīja, ka apsekos arī internātskolas, viesnīcas, dienesta viesnīcas u.c., kur vienuviet pulcējas daudz cilvēku.


Literātu dāvana pilsētai
Anda Pūce

"Jelgavas tipogrāfijā" nu jau pilnā sparā norit SIA "Kurzemes Vārds" sagatavotā Liepājas literātu jaunāko darbu krājuma "Ar sakņu sajūtu vējā" drukāšanas darbi, lai, Liepājas 382.dzimšanas dienu sagaidot, jauno grāmatu varētu pasniegt kā dāvanu pilsētai un visiem liepājniekiem.

"Kurzemes Vārds" atbalstīja Latvijas Rakstnieku savienības Liepājas nodaļas vadītājas Sandras Vensko ideju par jaunāko pilsētas literātu darbu izdošanu un izstrādāja projektu, ko savukārt ar līdzfinansējumu dāsni atbalstīja Liepājas pilsētas Kultūras pārvalde. Projekta īstenošanas gaitā atbalstītāju pulku papildināja arī restorāna "Barons Bumbiers" saimnieki, un dažas dienas pirms Liepājas dzimšanas dienas, pilsētnieki tiks pie svaigi iespiestas grāmatas "Ar sakņu sajūtu vējā", kuras noformējumam izmantots fotomākslinieka Pētera Jaunzema darbs.

"Rakstnieks Ēriks Kūlis savos stāstos turpina izslīpēt savu latviešu OHenrija ampluā, ar raitu un spriganu valodu uzburot tēlojumu, kuram tradicionāli piešķirts negaidīts, nereti smeldzīgs atrisinājums. Vecmeistara Modra Zihmaņa izsāpēta nacionālo partizānu cīņu autobiogrāfiskā epizode lasītājam ļauj saprast, cik fatāli traģiska bija latviešu patriotu darbība mežos pēckara gados, kad jaunības maksimālisms, ideālisms un iluzora ticība brīvībai tika apklusināts ar komunistu ieroču pārspēku. Sandras Vensko lugā "Tosts par airētājiem" mistika savijas ar pagātni un šodienu, ļaujot lasītājam meklēt un atrast tēlojumā izpratni par kolēģa Olafa Gūtmaņa izcilās personības dzīves un radošās darbības šķautņu savstarpējo mijiedarbību. Vinifreda Krauča tulkotā Nobela prēmijas laureāta Ivo Andriča stāsta "Panorāma" iekļaušana šajā izlasē ir kā cieņas apliecinājums pāragri aizsaulē aizgājušam izcilākajam Liepājas tulkotājam, savukārt Olafa Gūtmaņa gadu desmitos krātās un nule kā apkopotās Liepājas izjūtas rakstnieka izteiksmīgajā valodā ir akords vēju pilsētas rakstnieku darbu izlasei, kas parāda, cik tad vērtīgi bijuši Liepājas literatūras graudi pēdējā gada laikā," stāsta krājuma redaktors Edgars Lūsēns.

Grāmatas atvēršanas svētki notiks 14.martā Liepājas Centrālās zinātniskās bibliotēkas telpās.