Kurzemes Vārds

08:57 Sestdiena, 11. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Novada ziņas īsumā

Kā pareizi uzzīmēt namam plānu?

Durbes Kultūras namā 6.martā pulksten 11 sākas nodarbības, ko paredz lauku attīstības speciālistes Maijas Lankupas izstrādātais projekts "Mēs namam plānu zīmējām".

Projektam savu atbalstu paudusi Liepājas Rajona padome, Durbes Novada dome, kā arī Pieaugušo izglītības centrs. Priekšlasījumus par to, kā lauku apsaimniekotājiem pievērties celtniecības lietām un nenonākt konfliktā ar likuma prasībām, sniegs arhitekts Andris Grundbergs un rajona Apvienotās būvvaldes vadītājs Andris Vaivars.

Dienu vēlāk tajā pašā zālē un tanī pašā stundā pulcēsies piensaimnieki, kas vēlas nodrošināt ganāmpulkam augstvērtīgas barības krājumus. Visu par to, kā ierīkot dažādu zāļu maisījuma zālāju sējumus, kā tos kopt un mēslot, apņēmusies pastāstīt kaimiņvalsts Lietuvas sēklaudzēšanas kompānijas "Dotnuva" agronome Inga Freimane. Viņa apsolījusi pieņemt arī sēklu pasūtījumus.

Savukārt nedēļas beigās, proti, 9.martā, Durbes Kultūras namā pulksten 11 paredzēta bioloģisko lauksaimnieku klubiņa dalībnieku kopā sanākšana. Nodarbību par sēklkopības jautājumiem un augļkopību vadīs Līvija Sproģe, Ināra Jansone un Jānis Pakalns.


Bēgļus ierobežo ar apžogojumu
Pēteris Jaunzems

Papes Dabas parkā, vietā, kur apmeties no aploka izbēgušo sešu sumbru ganāmpulks, pabeigta trīs hektāru lielas teritorijas iežogošana. Projekta administrators Andris Maisiņš paskaidroja, ka tādējādi savvaļā izkļuvušo dzīvnieku brīvība ir atkal ierobežota. Arī ar barību tiem problēmu neesot, jo dzīvniekiem pieved siena ruļļus.

Ar krūmājiem un mežu apaugušo zemes nogabala ierobežošanu paveica Dabas parka inspektori. Viņi izmantoja arī dzeloņdrātis, kurām piestiprinātas krāsainas lentes, jo tādām lielie zālēdāji izvairoties tuvoties. Sumbri pašlaik esot attālinājušies no sākotnēji ierādītajiem aplokiem par aptuveni četriem kilometriem. Dzīvnieki atraduši vietu, kas tiem iepatikusies, un tur pavada naktis. Andris Maisiņš teica, ka aploks, kas sumbriem bija ierādīts, esot stipri applūdis, bet, uznākot salam, tur izveidojusies bieza ledus kārta, kas dzīvniekiem neļauj piekļūt pērnajai zālei. Tāpēc, kamēr ledus nav izkusis, nebūtu prāta darbs sumbrus nogādāt atpakaļ. Šis apsvērums arī mudinājis izveidot pagaidu nožogojumu.

Savukārt Papes Dabas parka projekta direktors Ints Mednis aģentūrai LETA izteicies, ka līdz šim izmantotie paņēmieni pārvietot sumbrus atpakaļ uz aploku izrādījušies neefektīvi, tādēļ, lai to izdarītu, visticamāk, dzīvniekus tomēr nākšoties iemidzināt. Taču pagaidām pārvietošanas operāciju Dabas parka darbiniekiem uz kādu laiku nākoties novilcināt, jo Papes ezera augstais ūdens līmenis ir appludinājis apkārtnes pļavas. Tādēļ vietai, kur uzturas sumbri, ar transportu nav iespējams piekļūt. Ints Mednis apsolījis, ka iedzīvotāji par sumbru nodarītajiem postījumiem varēšot iesniegt pieteikumus un nodarītie zaudējumi tikšot kompensēti. Viņš mierinājis arī lauku ļaudis, kas norūpējušies par savu drošību, sakot, ka sumbri, ja vien tie nav traki, cilvēkiem nemēdz uzbrukt. Tādēļ, piemēram, Polijā un Lietuvā, kur arī ir sumbru rezervāti, šos dzīvniekus mēdzot atbaidīt ar parastajām Jaungada plaukšķenēm.


Ulmales klubs beidzot pārdots
Anda Pūce

Kādreizējo Ulmales klubu Pašvaldība par 225 tūkstošiem latu pārdevusi ilggadējai nomniecei Zeltītei Gerstei, kas tur īstenoja viesu nama izbūves projektu, pastāstīja Sakas Novada domes priekšsēdētājs Uldis Kristapsons.

Z.Gerste, kas, izmantojot savas pirmpirkuma tiesības, tagad kļuvusi saimniece 1,9 hektāriem zemes un gandrīz 1000 kvadrātmetru lielai divstāvu ēkai 150 metru no jūras krasta Ulmalē, aģentūrai LETA pastāstījusi, ka par kādreizējo klubu pašvaldība viņai noteikusi ļoti augstu cenu, tāpēc viņa apsverot iespēju iegādāto īpašumu pārdot. U.Kristapsons norādīja, ka Z.Gerstei jāmaksā domei tikai 123478 lati, jo 131521 latu nomniece iepriekš ieguldījusi īpašuma attīstībā.

"Kurzemes Vārds" jau rakstīja, ka pērn Sakas Novada dome pasūtīja nekustamo īpašumu firmas "Latio" speciālistu novērtējumu, lai noteiktu sākuma cenu Ulmales kluba ēkas privatizācijai jeb pārdošanai izsolē par naudu. U.Kristapsons toreiz atklāja, ka Z.Gerste vairākkārt vērsusies domē ar iesniegumu atdot Ulmales klubu privatizācijai, taču deputāti atteicās nodot īpašumu privatizācijai par sertifikātiem un pēc ilgākām pārdomām un vairākkārtējas lēmuma atlikšanas, gandrīz pirms gada nolēma ēku pārdot izsolē. Z.Gerstei kā nomniecei, kuras nomas tiesības bija reģistrētas arī zemesgrāmatā, piederēja pirmpirkuma tiesības uz ēku, tāpēc, ja viņa būtu atteikusies no tām un namu nopirktu kāds cits, pašvaldībai būtu jāatmaksā nomniecei nama atjaunošanā ieguldītie līdzekļi.


Pusaudžiem gatavas dzīves stratēģijas
Anda Pūce

Pagājušajā nedēļā Liepājā, kafejnīcā "Baltā bize", norisinājās Eiropas Savienības mācību un partnerības programmas "Grundtvig II" projekta "Sabiedrībā atstumtu cilvēku aktivizēšana socializācijas aspektā" viena no diviem Latvijā īstenotajiem apakšprojektiem – "Dzīves stratēģiju veidošana pusaudžiem" svinīgs noslēgums, kurā desmit Vaiņodes Internātpamatskolas audzēkņi iepazīstināja ar savas dzīves stratēģiju un piedalījās izlozē par tiesībām prezentēt paveikto Kiprā.

Skolas psiholoģe Amanda Ķeruže pastāstīja, ka projekts aizsācies 2005.gada rudenī un ne visiem tā sākotnējiem dalībniekiem izdevies sasniegt rezultātus, tāpēc vēl jo lielāks prieks ir par bērniem, kam tas izdevies, turklāt ļoti veiksmīgi. "Vaiņodes Internātpamatskola projektā iesaistījās tieši tāpēc, ka tās audzēkņi nāk no emocionāli un finansiāli neatbalstošas vides un nereti pusaudžiem trūkst pietiekamas izpratnes par pieaugušo dzīvi. Tieši tāpēc viņiem jo svarīgāk ir iemācīties veidot savas turpmākās dzīves stratēģiju, plānot to, gan ļaujoties sapņiem, gan izvērtējot savas reālās iespējas," skaidro A.Ķeruže.

9.klases skolēni prezentācijās apliecināja, ka pēc tikšanās ar ārstu Gundaru Kukli, policistu Dmitriju Liepiņu un viņa kolēģiem, sarunām ar karjeras izvēles konsultantiem, psihoterapeiti Amandu Ķeruži un, pateicoties skolas sociālās pedagoģes Jolantas Kauliņas atbalstam, viņi pamatīgi pārdomājuši, ko darīs pēc pamatskolas beigšanas un kā veidos savu dzīvi. "No visiem darbiem tikai daži bija tādi sapņaini, vairums skolēnu jau reāli apsvēra, kur mācīsies, kur dzīvos, kādu profesiju izvēlēsies, kur meklēs finansiālo atbalstu, un tā tālāk. Tā bērni iemācījās arī kļūt patstāvīgāki, kas ir būtisks projekta ieguvums," skaidro A.Ķeruže.

Viņa norāda, ka Vaiņodes bērniem izveidojusies lieliska sadarbība ar represēto kluba "Rēta" dalībniekiem no Bauskas. Pusaudži tur viesojušies un raduši lielisku saskaņu ar represētajiem sirmgalvjiem. "Tas bija ļoti jauki, ka šie cilvēki, kuri ir sociāli atstumti, atrada tik ļoti labu kontaktu. Viņi satikās un apmainījās viedokļiem, guva ļoti daudz emociju, par ko vēlāk dalījās ar citiem," stāsta A.Ķeruže.

Abu Latvijas projektu vadītāja, Latvijas Psihoorganiskās analīzes Psihoterapijas biedrības pārstāve Vija Muižniece, uzklausot Vaiņodes Internātpamatskolas audzēkņu prezentācijas, izteica nožēlu, ka tikai viens no viņiem var doties pārstāvēt projektu uz Kipru, kur satiksies visu piecu programmas partnervalstu pārstāvji – Spānijas, Itālijas, Slovēnijas, Latvijas un Kipras. Izlozē noskaidrojās, ka šis gods būs Oskaram Urtānam. Un viņam būs iespēja tur satikt jau iepazītu draugu no kluba "Rēta".

"Gan šī loterija, gan projekts kopumā skolēniem parādīja, ka, ja pats esi aktīvs, iesaisties sabiedrības aktivitātēs, tad tu satiec un iepazīsti daudz jaunu cilvēku, tev paveras jaunas iespējas, kuras tikai jāprot izmantot," saka A.Ķeruže.


Aicina piedalīties konkursā "Mīļgotiņa"

Tūlīt pēc tam, kad iznākusi krāsaina un apjomīga pašu bērnu uzrakstīta un ilustrēta grāmata "Pasakas piena glāzē", "Siera klubs" un Mārketinga padome izsludinājusi jaunu konkursu. Šoreiz tas saucas "Mīļgotiņa".

"Mēs jau vairākus gadus sadarbojamies ar skolas vecuma bērniem, jo mums rūp viņu veselība un attīstība," "Kurzemes Vārdam" paskaidroja "Siera kluba" prezidente Vanda Davidanova. Viņasprāt, zīmējumu un pasaku rakstīšanas konkursi ir rosinājuši ne tikai iztēli un vēlēšanos darboties, lai apliecinātu savi valsts mērogā, bet veicinājuši arī bērni interesi par piena produktiem un vairojuši viņu vēlēšanos šos produktus lietot uzturā ikdienā.

Konkurss "Mīļgotiņa" solās būt saistošs skolu audzēkņiem. Tā gaitā bērni varēs apliecināt savu attieksmi pret piena devējām. Konkursā tās būs iespējams atainot gan lielas, gan mazākas, brūnas, baltas, raibas un zilas, kādas sastopamas tikai Kurzemes piekrastē. Mīļgotiņas varēs adīt, tamborēt, šūt, izgriezt no koka, mīcīt no māla vai salīmēt no papīra un salmiem. Mazajiem māksliniekiem atļauts izmantot jebkuru materiālu, lai apliecinātu savu iztēli. Neesot aizliegts palīgos aicināt vecākus un vecvecākus.

Vanda Davidanova apsolīja, ka darbiņš nebūšot velts. Par konkursa uzvarētājiem paredzēts nominēt gan aktīvāko skolu kolektīvus, gan gotiņu autorus. Balvām atvēlēts vesels tūkstotis latu. "Ceram, ka atsaucības netrūks un mēs varēsim sarīkot plašu mīļgotiņu izstādi. 4.augustā gan mīļgotiņas, gan to veidotāji brauks ekskursijā uz Ventspili, kur risināsies kārtējie "Siera kluba" svētki – Latvijas novadu Siera diena," skubināja Vanda Davidanova.

Bet tagad "Siera klubs" gaida pieteikumus no konkursa dalībniecēmm – skolām. Rakstīti brīvā formā, tie jāatsūta līdz 7.martam. Fakss 7761010, "Siera klubs", e–pasts: [email protected].