Kurzemes Vārds

01:27 Piektdiena, 29. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Aktuāls viedoklis

Labāk vēlu, nekā nekad
Santa Šmiukše, Liepājas Komersantu apvienības valdes priekšsēdētāja

Šonedēļ valdība it kā gatavojoties beidzot nākt klajā ar ilgi gaidīto plānu inflācijas apkarošanai, kas tika izstrādāts nepiedodami ilgi, turklāt vēl nezin kāpēc šis process tika turēts slepenībā. Valdības vieglprātība šajā ziņā nudien nav saprotama.

To, ka valstī kaut kas nav kārtībā, saprot ikviens, tam nemaz nevajag augstāko ekonomisko izglītību. Bet, studējot maģistrantūrā, mums, studējošajiem, pašlaik bieži vien ir iespēja valsts ekonomisko stāvokli pārrunāt ar LU vadošajiem profesoriem, un arī viņi atzīst, ka valstī izveidojusies bīstama situācija.

Mēs esam iekļuvuši apburtajā lokā un ejam uz riņki. Cenas kāpj, tāpēc tiek palielinātas arī algas, bet tas savukārt palielina ražošanas izmaksas, un cenas atkal palielinās.

Tik strauja inflācija radīs graujošas sekas, ko izjutīsim jau pēc pāris gadiem, kad izrādīsies, ka tādu attīstības tempu Latvija nevar noturēt, un viss var sākt brukt. Ko darīsim – atkal palielināsim summas, ko tērēt pabalstos? Pašlaik ir arī apdraudēta Latvijas uzņēmēju konkurētspēja. Nozares iznīkst vai tiek mērķtiecīgi likvidētas, samazinās eksports, pārtiekam no importa. Bet pats galvenais – nevar nodrošināt iedzīvotāju labklājību.

Tāpēc – nevar rādīt mierīgu seju un izlikties, ka viss ir kārtībā. Valdība tikai smaida, Kalvītis smaida – tas esot normāli, mēs izslimosim. Bet neizslimosim gan!

Ir jau arī citu valstu pieredze, kā cīnīties ar inflāciju, tā nav gājusi secen ne Amerikai, ne dažādām Eiropas valstīm. Vajadzētu iepazīties un ņemt vērā, vajadzētu galu galā ieklausīties arī vietējo ekspertu viedoklī!

Bet faktiski tas jau ir nokavēts. Plānu cīņai pret inflāciju vajadzēja izstrādāt jau daudz, daudz agrāk, pirms gadiem diviem, kad tā sāka pieaugt arvien straujāk. Ļoti žēl, ka valdība laikus neieklausījās speciālistu viedokļos un padomos. Labi, ka vismaz tagad tā beidzot ir sadzirdējusi un izrāda interesi kaut ko darīt. Kā saka – labāk vēlu, nekā nekad.

Ceru, ka plānā ieraudzīsim reālus pasākumus, piemēram, kārtības ieviešanu nekustamā īpašuma jomā, nepārdomātās kredītu politikas sakārtošanu utt. Cilvēki Latvijā pašlaik dzīvo uz bankrota robežas, iejūgušies tik daudzos kredītos, ka nav saprotams, kā spēs atdot.

Galvenais – valstī nedrīkst vadīties no ekonomisko grupējumu interesēm, ekonomikā beidzot jānorobežojas no politikas. Citādāk – vienmēr kādam kaut kas ir izdevīgi, bet jāsāk beidzot domāt valstiski.