Kurzemes Vārds

05:59 Otrdiena, 17. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Jaunumi

Dosies uz Eiropas dabaszinību olimpiādi
Daina Meistere

Izglītības pārvalde saņēmusi ziņu, ka Raiņa 6.vidusskolas 10.klases audzēknis Zigmunds Orlovskis ir iekļauts Eiropas Savienības valstu dabaszinību olimpiādes Latvijas komandas sastāvā. Zigmunds pastāstīja, ka olimpiāde notiks no 25.marta līdz 1.aprīlim Vācijā, Potsdamā. Komandā ir trīs cilvēki, viņiem tiks doti integrēti uzdevumi, kas prasa bioloģijas, ķīmijas un fizikas zināšanas. Komanda veidota, ņemot vērā skolēnu sekmes dažādās vismaz valsts mēroga dabaszinību priekšmetu olimpiādēs un zinātniskajos lasījumos, kuros jaunais liepājnieks spējis apliecināt savas zināšanas un prasmes.


Var iesniegt pieteikumus

Vēl aptuveni divas nedēļas, līdz 23.martam, Liepājā reģistrētās mazās un vidējās komercsabiedrības aicinātas Liepājas domes Attīstības pārvaldes Komercnodaļā iesniegt savus projekta pieteikumus janvāra nogalē izsludinātajam mazo un vidējo komercsabiedrību projektu konkursam tūrisma nozarē. Konkursa nolikums un pieteikuma veidlapa pieejama Attīstības pārvaldē un pašvaldības mājaslapas www.liepaja.lv sadaļā "Bizness". Konkursa mērķis ir attīstīt tūrisma nozari pilsētā, sniedzot komercsabiedrībām iespēju piedāvāt kvalitatīvus tūrisma nozares produktus, tādējādi palielinot pilsētas ieņēmumus šajā nozarē. Pēc konkursa nobeiguma projektus izvērtēs ekspertu komisija, līdzfinansējuma saņemšanas kārtība noteikta konkursa nolikumā. Kopējais finansējums mazo un vidējo komercsabiedrību tūrisma projektu līdzfinansēšanai šogad ir 50000 latu. Vienas komercsabiedrības vienam projektam maksimāli pieļaujamais pašvaldības līdzfinansējums ir 5000 latu.


Atklās piemiņas plāksni Nikolajam Mūrniekam un Irmgardei Mitrēvicei

Sakarā ar Liepājas teātra simtgadi pirmdien, 12.martā, pulksten 16 atklās piemiņas plāksni pie nama Graudu ielā 43, kur dzīvoja teātra ilggadējais (no 1953. līdz 1967. gadam) mākslinieciskais vadītājs, režisors un aktieris Nikolajs Mūrnieks (1904–1977) un viņa dzīvesbiedre, spožā aktrise un režisore Irmgarde Mitrēvice (1909–1994), informēja teātra literārā padomniece Edīte Tišheizere. Abu izcilo mākslinieku darbs ilgus gadus noteica Liepājas teātra garu, izrāžu augsto māksliniecisko līmeni un prestižu visas Latvijas kontekstā. Mūrnieka režijā labus panākumus guva krievu klasikas iestudējumi, bet viņa sirdslieta bija vēlēšanās atklāt latviešu strēlnieku sarežģītās gaitas. Tās režisors atspoguļoja savos iestudējumos kopš 1937.gada. Bet Irmgarde Mitrēvice kopš 30.gadu beigām spēlēja galvenās lomas, vēlāk pievērsās arī režijai un iestudēja psiholoģiski smalkus uzvedumus. Viņas "Trīsgrašu operas" iestudējums ar Leonīdu Locenieku Mekija Naža lomā uz ilgiem gadiem kļuva par Bertolda Brehta interpretācijas paraugu.

Piemiņas plāksnes atklāšana uzticēta Liepājas teātra vecmeistariem Zigurdam Akmentiņam un Leonīdam Loceniekam, kuri aktiergaitas sākuši tieši N.Mūrnieka un I.Mitrēvices vadībā.


Aicina palīdzēt Sv.Trīsvienības baznīcas ērģelēm
Līvija Leine

Šā gada janvārī NVO institūts izsludināja projektu ideju konkursu nevalsts organizācijām labdarības projektu ievietošanai portālā ziedot.lv. Tajā piedalījās arī Liepājas Svētās Trīsvienības baznīcas atjaunošanas fonds ar projektu "Palīdzēsim atjaunot Trīsvienības ērģeles!"

Ērģeļu restaurācijas speciālisti jau sen bija norādījuši, ka ļoti sliktā stāvoklī ir ērģeļu plēšas. Tās nolietojušās un ķirmju sagrauztas un ar to remontu kavēties nevajadzētu. Apsekojot ērģeles vēlreiz šā gada janvārī, bija jāsecina, ka viena plēša vairs nefunkcionē. Tāpēc Liepājas Svētās Trīsvienības baznīcas atjaunošanas fonds nolēma sākt tās labošanu un lūgt cilvēku atbalstu, lai glābtu unikālo instrumentu. Projektā "Palīdzēsim atjaunot Trīsvienības ērģeles!" plānots savākt vairāk nekā 4240 latu. Par šo summu varētu veikt vienas plēšas remontu: pārlīmēt tās ar jaunu ādu, nomainīt bojātās koka daļas un tās apstrādāt ar līdzekli, kas atbaida ķirmjus. Lai veiktu visus neatliekamos glābšanas pasākumus ērģelēm, kopumā nepieciešama daudz lielāka summa – vairāk nekā 50 tūkstoši latu.

Liepājas Svētās Trīsvienības baznīcas atjaunošanas fonds lūdz liepājniekus būt atsaucīgiem, cerot, ka līdz Starptautiskajam ērģeļmūzikas festivālam darbs būs pabeigts un liepājnieki varēs baudīt vēl skanīgākas ērģeļu balsis.

Saite uz projektu portālā: www.ziedot.lv/projekti.php?id=21&lng=lv. Šis portāls dod iespēju privātpersonām un juridiskām personām ātri un ērti ziedot labdarības projektiem, izmantojot internetu. Ziedotājs, ja vēlas, var palikt anonīms. Nav arī jābaidās, ka ziedotā nauda netiks izlietota tam, kam ziedots, jo visi projekti pirms ievietošanas portālā tiek rūpīgi izvērtēti un ziedojumu izlietojums kontrolēts.


Viesojas profesore Ausma Špona

48.arodvidusskolā viesojās pedagoģijas profesore Ausma Špona. Viņa arodpedagogiem lasīja lekcijas un vadīja nodarbības par novitātēm pedagoģijā, par jauno metodiku ieviešanu un pielietošanu skolēnu mācīšanā un audzināšanā. Kā atzina mācību dalībnieki, viņi ieguvuši daudz vērtīgu atziņu turpmākam darbam, jo uzsvars bijis likts uz to, kā veicināt jauno cilvēku attīstību.


Trīsdesmit gadi ēkā Liedaga ielā

A.Puškina 2.vidusskolā notika jau par tradīciju kļuvusī skolas dekāde, kura saistīta ar pilsētas jubileju un kuras laikā viss kolektīvs atskatās uz paveikto. Pasākumi sasaucās arī ar trīsdesmit gadu jubileju, kopš skola atrodas ēkā Liedaga ielā 5. Skolēni bija sagatavojuši veltījumus skolai. Pie audzēkņiem un pedagogiem viesojās Latvijas Hokeja federācijas priekšsēdētājs un skolas mecenāts Kirovs Lipmans ar dāvinājumiem. Bija arī absolventu tikšanās.


Izstāde par ES

Liepājas Pedagoģijas akadēmijas bibliotēkā var apskatīt izstādi "Lēmumu pieņemšana Eiropas Savienībā". To veidojusi ES Informācijas aģentūra. Izveidotās ekspozīcijas mērķis ir vienkāršā, skaidrā un ar vizuālo materiālu bagātā veidā sniegt informāciju ikvienam bibliotēkas apmeklētājam par ES institūcijām, to darbību un Latvijas pārstāvjiem tajās.


Celtniekiem darba pietiks

Pēdējā mēneša laikā pilsētas Būvvalde saņēmusi vairāk nekā 60 lūgumu atļaut būvēt vai rekonstruēt dažādus objektus. Modernizēt dzīvsudraba lampu pārstrādi iecerējis Demerkurizācijas centrs, Kapsēdes ielā 10. Sabiedrība "Unimars" vēlas būvēt Jūras servisa centru Karostā. Pilsētas domes Nekustamā īpašuma pārvalde plāno ierīkot ietvi Brīvības ielā no Cukura ielas līdz tirdzniecības centram "K–Rauta". Bet Cukurfabrika jau tiecas šo to nojaukt, starp citu, arī attīrīšanas iekārtas Cukura ielā 29 un vienu no savām ēkām. Paredzēts nomainīt arī dažus luksoforus. Vairākus pieteikumus iesniedzis "Liepājas ūdens" un privātpersonas.


Ļoti rets konkurss

Speciālistu trūkst ne tikai populārās strādnieku profesijās. Trūkst arī ierēdņu. Tāpēc Valsts probācijas dienests izsludinājis konkursu uz divām vakantām referentu vietām Liepājas teritoriālajā struktūrvienībā. Prasības kandidātiem ir visai augstas, piemēram, arī par krievu valodas zināšanām. Cerēt, ka ieradīsies speciālisti no citurienes, arī nav iemesla, jo līdzīgi sludinājumi par konkursiem izplatīti arī citos reģionos. Pieteikumus pieņems 20 dienas.


Mācības sauc Zemessardzes snaiperus

Šodien un rīt Zemessardzes 45.kājnieku bataljona štābā Kuldīgā un Kuldīgas rajona Kurmāles pagasta "Eņģeļkroga" karjerā un tā apkārtnē notiks 1.Zemessardzes novada 44., 45., 46., 51.un 52. kājnieku bataljona izlūku vadu snaiperu apmācības, informēja 1.Zemessardzes novada sabiedrisko attiecību speciāliste Ieva Jansone. Divu dienu mācībās zemessargi apgūs zināšanas un praktisko pieredzi attāluma noteikšanā, ieroča piešaudē un tēmēkļa regulēšanā, pareizas nakšņošanas vietas izvēlē, izveidē un maskēšanā, zemessargiem būs jāspēj reaģēt nestandarta situācijās un sniegt pirmo medicīnisko palīdzību. Mācību nobeigumā zemessargiem būs jāprot patstāvīgi veikt uzdevumus diennakts tumšajā un gaišajā laikā, ziemas apstākļos.


Jauna filiāle

SIA "Firma L4" Liepājā atklājusi savu otro filiāli ārpus Rīgas. "Firma L4" ir viens no lielākajiem komunikāciju tīklu un inženiertehnisko tīklu projektētājiem, plānotājiem un būvniecības uzraugiem Latvijā. Jaunā filiāle Liepājā, Ūdens ielā 28, apkalpos visu Kurzemes reģionu. Strādājot uz vietas Liepājā uzņēmums cer vietējos projektos iesaistīt reģionā dzīvojošos speciālistus, radīt jaunas darba vietas un ieinteresēt profesionāļus veidot savu karjeru tuvāk mājām. Ņemot vērā reģionālo projektu attīstību un aizvien lielāko pieprasījumu, uzņēmums Kurzemē piedāvās autoceļu, elektroapgādes un kanalizācijas sistēmu projektēšanu, strādās pie projektiem ģeotehniskajā izpētē, sniegs vides, iepirkumu, biznesa vadības un finanšu konsultācijas, kā arī nodrošinās civilo būvju un autoceļu projektu būvuzraudzību. Pašlaik "Firmā L4" strādā 120 augstas klases inženieri, projektētāji un vides speciālisti. Firma dibināta 1994.gadā, un pērn tās apgrozījums sasniedza 2,85 miljonus latu, informēja firmas ekonomikas un biznesa vadības konsultants Ivars Bergs.


Tēvzemieši
iepazīst Liepāju
Līvija Leine

Vakar Liepāju apmeklēja apvienības "Tēvzemei un Brīvībai"/LNNK priekšsēdētājs, Eiropas Parlamenta Transporta un tūrisma komitejas deputāts Roberts Zīle un šās apvienības Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Māris Grīnblats. Viņi pētīja situāciju vairākos Liepājas Speciālās zonas uzņēmumos – SIA "Duna", "DG Termināls" un citiem. Liepājai aktuālus jautājumus viņi pārrunāja arī ar Pilsētas domes priekšsēdētāju Uldi Sesku, diskutēja ar uzņēmējiem un sabiedrisko organizāciju vadītājiem par Latvijas un Eiropas Savienības attīstības perspektīvām. Vakarā viņi piedalījās apvienības Liepājas rajona nodaļas sapulcē un Liepājas grupas pilnsapulcē.