Kurzemes Vārds

15:34 Ceturtdiena, 28. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Jaunumi

Neļaus slēpties aiz tumšiem stikliem
Ita Cērmane

9.martā stājās spēkā grozījumi Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā, kas paredz vēl bargākus sodus par pārkāpumiem uz ceļa. Viens no pārkāpumiem, par kuru tagad autovadītājus sodīs bargāk, ir braukšana spēkratos ar tumšiem stikliem. Vakar mūsu pilsētā tika vērots, vai tiešām bargie sodi nebaida šoferus. Un izrādās – nebaida vis.

Likums par aizliegumu braukt ar automašīnām, kam tumši priekšējie sānu un vējstikli, stājās spēkā 2005.gada 1.janvārī. Priekšējo sānu stiklu caurredzamība nedrīkst būt mazāka par 70 procentiem, bet vējstiklam – ne mazāka par 75 procentiem. (Pavisam melnus var tonēt tikai aizmugurējos logus.) Taču noteikumus bieži neņēma vērā – auto īpašnieki nereti līmplēves no stikliem noņēma, veicot tehnisko apskati, bet, neuztraucoties par samērā nelielo iespējamo sodu, pēc apskates tās no jauna uzlīmēja.

Šāda situācija veidojās, jo pārbaudīt, vai netiek pārkāpts noteikums, var tikai tehnisko apskašu stacijās, kur ir tam nepieciešamā mēraparatūra – gaismas caurlaidības mērīšanas ierīce. Liepājas pilsētas un rajona Policijas pārvaldes Ceļu policijas priekšnieks Madars Kleinbergs atzīst, ka policijai nav aparatūras, lai izmērītu, vai tonējums nepārsniedz normu. Ceļu policijas priekšnieks uzskata, ka sanācis ačgārni – vispirms pieņemti grozījumi likumdošanā, bet tehniskā nodrošinājuma nav.

CSDD Liepājas rajona nodaļas priekšnieka vietnieks Arnis Jekste informēja, ka kopš 9.marta ievērojami palielināti sodi par braukšanu ar tonētiem priekšējiem sānu stikliem. Izmaiņas APK paredz, ka sods par šo pārkāpumu tagad ir 60 lati līdzšinējo 5 latu vai brīdinājuma vietā.

Otrdien mūsu pilsētā CSDD sadarbībā ar Ceļu policiju un tehnisko apskašu staciju veica reidu, lai pārliecinātos, vai bargais sods ietekmē autovadītāju apzinīgumu. A.Jekste turklāt uzsver, ka jautājums nav tikai par noteikumu ievērošanu, bet arī par satiksmes drošību. Tumši logi sliktas redzamības apstākļos – miglā, lietū, tumsā – apdraud drošību.

"Kurzemes Vārds" pārliecinājās, ka daļu autobraucēju acīmredzot nebiedē arī lielais sods. Nepilnu desmit minūšu laikā vienā vietā pilsētā tika aizturētas piecas automašīnas, kuru logi bija ļoti tumši. Automašīnas "BMW" sānu logu caurredzamība atļauto 70 procentu vietā bija tikai nieka 19,2 procenti, "Audi A8" – 11 procentu, "Subaru" – 16,6 procentu. Kopumā četru stundu ilgā reida laikā tika apstādinātas 25 automašīnas ar pārmēru tumšiem logiem. Lielākā daļa braucēju, kuriem tagad būs jāšķiras no 60 latiem, aizbildinājās, ka neko neesot zinājuši par noteikumiem, kas liedz braukt ar spēkratiem, kam tik tumši stikli. Piemēram, "BMW" vadītājs, kurš sevi sauca par Ivaru, taisnojās, ka tehnisko apskati, kopš nopircis šo mašīnu, vēl nav izgājis, tādēļ nav zinājis, ka logu tonējums pārsniedz normu. Viens otrs braucējs gan ir daudz bravūrīgāks. "Audi A8" šoferis Māris piktojās, ka viņu kāds atļāvies apstādināt. Ar kādiem stikliem gribēšot, ar tādiem braukšot. Mūspusē tehnisko apskati viņš neesot izgājis, taču Latvijā esot vietas, kur to varot izdarīt ar visiem tumšajiem logiem.

Kompānija "Estonian Air" domā par reisu uz Liepāju
Ints Grasis

Igaunijas aviokompānija "Estonian Air" pieņēmusi lēmumu iegādāties divas jaunas lidmašīnas "SAAB 340" un izskata iespēju atklāt lidojumus uz Liepāju.

Aģentūra LETA informē, ka jaunās lidmašīnas lidos maršrutos Tallina – Sanktpēterburga un Kuresāre – Stokholma. Līdztekus kompānijas vadītāji apsver iespēju atvērt vēl vairākus jaunus maršrutus, no kuriem viens varētu būt arī uz Liepāju.

Kompānijas "Estonian Air" komercdirektors Peters Arvidsons sacījis, ka patlaban tiek izskatītas iespējas, kādos virzienos vēl varētu lidot jaunās lidmašīnas.

"Līdztekus reisiem Tallina – Sanktpēterburga un Kuresāre –Stokholma jaunās lidmašīnas lidos vēl vismaz trīs virzienos," viņš sacījis un piebildis, ka patlaban tiek apsvērtas iespējas atklāt lidojumus uz Liepāju, Kerdlu, Tamperi, Viļņu, Minsku un Visbiju. Galīgais lēmums tiks pieņemts aprīļa beigās.

Iepazīstas ar programmu "Award"

Bērnu un jauniešu tehniskās jaunrades centrā bija pulcējušies pilsētas skolu skolēni, Bērnu nama audzēkņi, arodvidusskolu pārstāvji, lai piedalītos starptautiskās programmas "Award" informatīvajā akcijā. Programmas koordinatore Liepājā, Izglītības pārvaldes izglītības metodiķe jaunatnes jautājumos Aelita Antonova pastāstīja, ka programmas autors ir Edinburgas hercogs princis Filips un jauniešu pašaudzināšanas programma ir pazīstama vairāk nekā 100 valstīs un šobrīd notiek iepazīstināšanas kampaņa Latvijā. "Award" dod iespēju jauniešiem attīstīt sevi dažādos virzienos, piemēram, piedalīties projektu plānošanā un īstenošanā, apgūt jaunas prasmes, strādāt bez atlīdzības citu labā. Tās galvenais akcents ir starptautiskā sadarbība jaunatnes audzināšanas problēmu risināšanā.

Sarīko konferenci

Sestdien Rīgā, Melngalvju namā, politiskā organizācija "Nacionālā spēka savienība" sadarbībā ar sabiedrisko organizāciju "Klubs 415" bija sarīkojusi plašu konferenci ar nosaukumu "Patiesība par latviešu leģionu un Krievijas propagandas mērķi". Tajā piedalījās un referātus lasīja arī vairāki vēsturnieki, kuri kopumā atzina, ka "Latvijas sabiedrībā ir sašķelta vēstures izpratne saistībā ar leģionāriem". Kā pasākumā uzsvēra vēsturnieki, arī valsts vara norobežojas no vēstures faktu izskaidrošanas Latvijā un ārzemēs. Pasākuma laikā "NSS" jaunieši apliecināja, ka ir apņēmības pilni 16.martā atkal doties leģionāru piemiņai veltītā gājienā uz Brīvības pieminekli.

Atmaksa par parādiem

Zvērināta tiesu izpildītāja Sandra Jaunsleine izsludinājusi otro izsoli mantai, kas pieder parādniekam – SIA "Jūras korallis". Tās ir nedzīvojamās telpas 74 kvadrātmetru platībā Grīzupes ielā 9. Prasītāju juridisko personu skaitā ir arī namu pārvalde "Jaunliepāja". Izsoles sākumcena ir 11250 latu. Izsole paredzēta 20.aprīlī Avotu ielā 4. Tajā pašā dienā tādā pašā veidā jāpārdod arī nedzīvojamās telpas 179 kvadrātmetru platībā Piltenes ielā 1.

Ievēlēti arī vadītāji

Pēc Liepājas Krievu kopienas pārskata sapulces savu pirmo sēdi sarīkojusi arī tās jaunā valde. Lai gan epitets jaunā uz to attiecas visai nosacīti, jo jauns tās sastāvā ir tikai Igors Romanovs. Par priekšsēdētāju atkārtoti ievēlēts Valērijs Kravcovs, kas sevi labi apliecinājis šajā amatā. Par viņa pirmo vietnieku kļuvis Oļegs Mantuļņikovs, par otro vietnieku – Genādijs Iļjins.

Viesstudente no Rumānijas

Liepājas Pedagoģijas akadēmijā “Socrates/Erasmus” mobilitātes programmā ieradusies viesstudente Tinta Daniela Ancuta no Rumānijas Mākslas un dizaina universitātes, lai četrus mēnešus studētu akadēmijā bakalaura studiju programmā "Māksla". Studente no Rumānijas pievienojusies tām 13 ārvalstu studentēm, kas saskaņā ar studentu mobilitātes programmu akadēmijā ieradās februārī. Viešņām studiju laikā ir iespēja apgūt latviešu valodu, iepazīties ar studijām, iesaistīties dažādos pasākumos, kā arī uzzināt vairāk par Latvijas kultūrvēsturi un apceļot to. Daļa praktizējas Liepājas izglītības iestādēs. Pavisam 2006.–2007. studiju gadā paredzēts uzņemt 14 ārvalstu studentus un 10 pasniedzējus.

Kā izskatās policists, oficiante vai mākslinieks

Raiņa 6.vidusskolā notika Profesiju diena. Tās mērķis bija piesaistīt skolēnus karjeras izvēles jautājumiem. Katrai klasei bija dots uzdevums sagatavot reklāmas materiālu iepriekš izlozētajai profesijai. Tad nu katras klases audzēkņi bija izdomājuši, viņuprāt, to veidu, kas raksturo attiecīgo amatu, – gan piemeklējot apģērbu, gan veidojot plakātus. Piekto līdz divpadsmito klašu skolēnu izpratni par profesijām vērtēja skolēnu līdzpārvalde. Visvairāk punktu krājās klasēm, kas demonstrēja oficianta, policista, mākslinieka vizuālos tēlus.

Durvis vērs Jāņa Rozes grāmatnīca

15.martā namā Pasta ielā 4 durvis vērs jaunā Jāņa Rozes grāmatnīca un līdz pat 17.martam tiks svinēti grāmatnīcas atvēršanas svētki, piešķirot katram pirkumam 10 procentu atlaidi. Jāņa Rozes grāmatu veikalu tīklā pašlaik darbojas jau 15 grāmatnīcas Rīgā, Siguldā, Jelgavā un Jūrmalā, kā arī interneta grāmatnīca www.jr.lv, kas piegādā grāmatas gan Latvijā, gan ārpus tās robežām. Liepāja ir pirmā pilsēta Kurzemē, kur atvērta Jāņa Rozes grāmatnīca. Jaunā grāmatnīca būs viena no plašākajām Jāņa Rozes grāmatnīcu tīklā, tās platība pārsniedz 400 kvadrātmetru un tajā tiek solīts plašs grāmatu un kancelejas preču klāsts.

Analīzes veic pilsētas centrā

Lai iedzīvotājiem atvieglotu analīžu nodošanu, pagājušā gada martā Centrālās slimnīcas laboratorijas filiāli atvēra pilsētas centrā, Zobārstniecības poliklīnikas vienā no kabinetiem. Kā pierādījis šis gads, izvēle ir bijusi pareiza. Ik dienas laboratorijas filiālē analīzes nodod līdz pat piecpadsmit cilvēku, un liels ir viņu pārsteigums, ka nav jāgaida rindās, kā tas ir citviet. Kā sarunā ar "Kurzemes Vārdu" pastāstīja māsiņa Viktorija Korsakova, kura tur strādā kopš laboratorijas filiāles atvēršanas, cilvēki tomēr joprojām nav informēti, ka analīzes var veikt tepat pilsētas centrā bez rindas. Tā vietā viņi citās laboratorijās ir spiesti gaidīt ilgu laiku rindā. Turklāt analīzes, kuras izrakstījis ģimenes ārsts vai speciālists, var veikt bez maksas. Un atbildes pacienti var saņemt pēc savas izvēles vai nu tepat Zobārstniecības poliklīnikas reģistratūrā, vai tās var nosūtīt ārstam, kurš pacientu norīkojis uz analīzēm.

Pavasarīgs noskaņojums
Pēteris Jaunzems

Kaut gan zeme vēl sasalusi un tērauda lemešiem neļauj iegrimt sevī, pavasarīgs noskaņojums aizvien biežāk lutina ļaudis. Diena garumā teju būs izlīdzinājusies ar nakti. Piesaulītē sēdošajos sirmgalvjos pacilātību rada gan krauķi, kas sasēduši Raiņa parka bērzu galotnēs, gan negaidīti pamanītais cekulainais cīrulītis, gan gulbji pie Tramvajtilta. Nepacietīgākie jau cenšas ieskatīties priekšdienās. Dzeltens tauriņš, ja to pamana pirmo, vēstot, ka vasara būšot gaiša un saulaina. Ja stārķi ierauga lidojumā, nevis uz ligzdas malas sēžot, sagaidāms tālāks ceļojums.

Ledus Tirdzniecības kanālā jau izgājis, un straume no ezera uz jūru sūta prāvus pērno niedru klēpjus. Gulbji, tos pāršķirojot, atrod sev pietiekami daudz barības, taču neatsakās arī no našķiem, ko dāsni piedāvā krastmalā sanākušie skolas puikas. Savvaļā dzimušie sniegbaltie lidoņi itin nemaz nevairās cilvēku tuvuma, bet gatavi ēst pat no rokas. Droši vien apzinās, ka tādas tiesības tiem piešķir Liepāju neatstājot aizvadītā ziema. Tā bija tumša, drēgna un gara, taču tieši tāpēc satuvinājusi visu dzīvo radību. Gan jau pienāks vasara un attiecības atkal izmainīsies. Gulbjiem būs jāgādā par ligzdošanu un jauno paaudzi, cilvēkus aizraus darbi mazdārziņos. Dabā mazpamazām iemājos piesardzība un atšķirtība. Bet tikai uz laiku, kamēr sajutīsim kņudinošas ilgas, kad atkal būs pārciesta ziema un sirdis pārņems pavasarīgs noskaņojums.