Kurzemes Vārds

15:45 Ceturtdiena, 28. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

DARBS UN KARJERA

Iniciatīva
Iesaistīties ES uzņēmējdarbības vides veidošanā
Sarmīte Pelcmane

Ekonomikas ministrija aicina uzņēmējus iesaistīties "Eiropas biznesa panelī" (European Business Test Panel), lai paustu savu viedokli par ES svarīgākajām uzņēmējdarbības politikas iniciatīvām, tādējādi ietekmējot uzņēmējdarbības vides veidošanu.

"Eiropas biznesa panelis" ļauj Eiropas Komisijai no uzņēmumiem saņemt tiešas atsauksmes par Komisijas likumdošanas priekšlikumiem vai iniciatīvām, kas var ietekmēt uzņēmējus. Tā mērķis ir nodrošināt uzņēmumu pārstāvniecību un galvenais uzdevums ir konsultēties ar uzņēmumiem visā Eiropā, skaidro EM pārstāve Evita Urpena.

Lai nodrošinātu apspriežu norises ātrumu un efektivitāti, šis panelis darbojas tikai internetā, izmantojot tiešsaistes apspriedes rīkus. Anketas ir ērti lietojamas, jo uzņēmēji var strādāt savā dzimtajā valodā.

Par dalību panelī uzņēmumiem nav jāmaksā (izņemot saistībā ar aptaujas anketu izpildīšanu), jo "Eiropas biznesa paneļa" kopējās izmaksas sedz Eiropas Komisija un dalībvalstis.

Tiem, kas vēlas reģistrēties dalībai, jāsazinās ar koordinatoru Latvijā (Aija Akmentiņa, tālr. 7013099, e–pasts: [email protected]) un jāsniedz pamata informācija par savu uzņēmumu, izpildot reģistrācijas anketu. Kā sola EM pārstāvji, šī informācija, protams, tikšot turēta pilnīgā slepenībā.

Vairāk informācijas par "Eiropas biznesa paneli" var saņemt tā mājaslapā internetā: http://ec.europa.eu/yourvoice/ebtp un Ekonomikas ministrijas mājaslapā: www.em.gov.lv.


Padoms

Dzirdēju, ka turpmāk informācija par kredītņēmējiem tiks apkopota vienotā kredītreģistrā. Ja šobrīd man jau ir divi kredīti, vai man izsniegs vēl citus aizdevumus?

Firmas "Ge Money" sabiedrisko attiecību konsultante Ieva Stūre:
– Satraukumam nav pamata. Finanšu institūcijas arī turpmāk būs ieinteresētas izsniegt kredītus, un, tāpat kā līdz šim, tās būs galvenās lēmumu pieņēmējas kredītu izsniegšanā. Tikai jāņem vērā, ka, tāpat kā līdz šim, aizdevumi tiks izsniegti tikai, ja tie būs atbilstoši jūsu finansiālajam stāvoklim. Tagad finanšu institūcijām būs lielāka iespēja jūs pasargāt, jo tās redzēs jebkuras jūsu jau esošās saistības, un tikai tad, ja jūsu kredīta atmaksas spēja būs zema, jauni kredīti netiks izsniegti.

Jūs esat drošībā, ja vidēji jūsu ikmēneša kopējie kredītmaksājumi nepārsniedz 30 procentu no jūsu kopējiem ikmēneša ienākumiem.

Saņemu minimālo algu, bet pārējo aploksnē. Vai varēšu saņemt kredītu?

Firmas "Ge Money" sabiedrisko attiecību konsultante Ieva Stūre:
Jāapzinās, ka, balstoties uz citu valstu praksi, arī Latvijā naudas plūsma arvien vairāk tiek legalizēta un arvien vairāk darba devēju izvēlas maksāt visus nodokļus par darbinieku. Tas ir neizbēgami.

Pārdomājiet iespējas, kā varat deklarēt savus ienākumus vai motivēt darba devēju maksāt par jums visus nodokļus. Arī VID jums var palīdzēt!

Strādāju Īrijā. Kā varēšu pierādīt savus ienākumus, lai Latvijā uz kredīta iegādātos dzīvokli?

Firmas "Ge Money" sabiedrisko attiecību konsultante Ieva Stūre:
Ja nodokļus par savu darbu maksājat ārvalstīs, tad noskaidrojiet, kā varat pierādīt to, ka jūsu ienākumi ir bijuši legāli.

Citu valstu pieredze rāda, ka nemēdz būt tādas situācijas, ka iedzīvotājiem, kam nav legālu ienākumu, nav iespējas saņemt kredītu. Protams, tādā gadījumā tas izmaksās dārgāk vai arī procedūra kredīta saņemšanai būs ilgāka un sarežģītāka.

Vai attaisnotajos izdevumos varu iekļaut izdevumus par autovadītāju kursiem savai meitai, kura ir studente, nekur nestrādā un ir manā apgādībā?

VID Kurzemes Reģionālās iestādes Liepājas nodaļas Nodokļu maksātāju konsultācijas daļas priekšniece Ona Vissonova:
– Jūs nevarat iekļaut attaisnotajos izdevumos izdevumus par autovadītāju kursiem savai meitai, jo viņa ir studente, atrodas jūsu apgādībā un nekur nestrādā. Tas nozīmē, ka jūsu meitai nav iespējams iesniegt darba devēja izsniegtu attaisnojuma dokumentu (izziņu) par kvalifikācijas paaugstināšanas (kursu) nepieciešamību darbā.

– Kādi atvieglojumi 2007.gadā ir 1., 2. un 3. grupas invalīdiem un politiski represētajām personām?

VID Kurzemes Reģionālās iestādes Liepājas nodaļas Nodokļu maksātāju konsultācijas daļas priekšniece Ona Vissonova:
– Ar 2007.gada 1.janvāri noteikti šādi iedzīvotāju ienākuma nodokļa papildu atvieglojumi invalīdiem, politiski represētajām personām un nacionālās pretošanās kustības dalībniekiem: atvieglojumi par 1., 2. grupas invaliditāti 60 latu mēnesī – 720 latu gadā; atvieglojumi par 3.grupas invaliditāti 47 lati mēnesī – 564 lati gadā; atvieglojumi politiski represētai personai 110 latu mēnesī – 1320 latu gadā; atvieglojumi politiski represētai personai pensionāram 60 latu mēnesī – 720 lati gadā.


Atbalsts
Industriālais līzings – tas ir aktuāli

SIA "UniCredit Leasing" specializācija ir tā sauktais industriālais līzings – iekārtu, tehnikas iegādes finansēšana. Tagad Unicredit līzings Latvijas reģiona uzņēmējiem sāk piedāvāt arī jaunu pakalpojumu – komerctransporta līzingu – vilcēju un piekabju finansēšanu gan starptautiskiem, gan iekšzemes pārvadājumiem.

"UniCredit Leasing" ir daļa no jaunās "UniCredit Group", kas ir otra lielākā Eiropas finanšu grupa un galvenā līzinga nodrošinātāja Centrālās Eiropas un Austrumu Eiropas tirgū. Tā ir pārstāvēta 20 valstīs ar vairāk nekā 7000 filiālēm un apkalpo aptuveni 35 miljonus klientu.

SIA "UniCredit Leasing" valdes priekšsēdētājs Jānis Buks uzsver: "Galvenais integrācijai "UniCredit" grupā ir starptautiskais banku tīkls, kas "UniCredit Leasing" klientiem varēs nodrošināt ekonomiski izdevīgākus finansēšanas noteikumus, nekā to spēj piedāvāt jebkura no Baltijas reģionā strādājošajām finanšu institūcijām. Īpaši būtiski industriālā līzinga jomā ir tas, ka ļoti daudz industriālo iekārtu un tehnoloģiju ražotāju mītnes zemes ir Itālija, Vācija un Austrija, t.i., valstis, kur "UniCredit" grupas bankas ir valdošās bankas."

Plašāku informāciju par "UniCredit Leasing" var iegūt interneta mājaslapā: www.unicreditleasing.lv.

Sagatavojusi Sarmīte Pelcmane


Iespēja
"Francijas pavasaris" aicina

Festivāla "Francijas pavasaris Latvijā – 2007" (22.marts) ekonomiskās programmas laikā notiks Francijas un Latvijas uzņēmēju biznesa konference, kurā piedalīsies vairāk nekā 60 ietekmīgu Francijas administrācijas un lielo uzņēmumu pārstāvju, informēja Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra.

Apspriedes dalībnieki diskutēs par iekšējo patēriņu un ieguldījumiem nekustamajā īpašumā, enerģētiku, Latvijas reģionu kompetenci un konkurētspēju, valsts un privāto partnerību, infrastruktūras projektiem un to finansēšanu, būvniecību, transportu, loģistiku un citiem aktuāliem jautājumiem. Sanāksmes laikā paredzēta arī abu valstu uzņēmēju divpusēja tikšanās.

Latvijas uzņēmēji aicināti pieteikties konferencei un izpildīt pieteikuma anketu festivāla "Francijas pavasaris" interneta mājaslapā www.francijaspavasaris.lv. Plašāku informāciju par pasākumu var iegūt arī LIAA interneta mājaslapā www.liaa.gov.lv.

Klāt Hannoveres gadatirgus

Vēl tikai pāris dienu, līdz 16.martam, var pieteikties kontaktbiržā izstādē – "Hannover Messe 2007".

Starptautiskais inženiernozaru gadatirgus "Hannover Messe 2007" Hannoverē, Vācijā, notiks no 16. līdz 18. aprīlim.

Izstāde "Hannover Messe" ir lielākais pasaules industriālais gadatirgus. Hannoveres izstāžu kompleksā, kura ekspozīcijas platība ir apmēram 200 000 kvadrātmetru, šā gada izstādē piedalīsies ap 6000 uzņēmumu no 60 pasaules valstīm.

"Hannover Messe" gadatirgus tiek rīkots jau gandrīz sešdesmit gadu, un to uzskata par pasaules ekonomiskās attīstības barometru. Izstādē ik gadu redzams viss jaunais – no idejas līdz gatavam izstrādājumam, kas parādījies pasaules tirgū mašīnbūvē, rūpniecisko iekārtu ražošanā, elektronikā, elektrotehnikā, automatizācijā, pielietojamajos zinātniskajos pētījumos, kā arī citās nozarēs.

Šā gada izstādē, kā katru gadu, piedalīsies arī Latvijas uzņēmumi. Par gadatirgu sīkāka informācija internetā – www.messe.de.

Pieteikties kontaktbiržā var, izpildot uzņēmuma veidlapu interneta mājaslapā www.B2Fair.com.

Atbalsts
Kā piesaistīt investīcijas?

Riska kapitāla investīciju fondu pārvaldītāja SIA "Zaļās gaismas investīcijas" fonds tikko ieguldījis 200 000 latu vietējā informācijas tehnoloģiju uzņēmuma SIA "SmartImage Solutions" pamatkapitālā. Tas ir labs piemērs tam, ka valsts atbalsts finanšu instrumentiem nācis īstajā laikā.

Tā ir tikai pirmā no investīcijām, ko veiks ar Latvijas Garantiju aģentūras palīdzību Ekonomikas ministrijas izstrādātās programmas ietvaros izveidotie trīs fondi, sola LGA valdes priekšsēdētāja Lita Kalniņa. Paredzams, ka tai sekos vēl vairāki desmiti līdzīgu investīciju, kuru rezultātā tiks izveidoti vai būtiski paplašināti augsti ražīgi uzņēmumi, kas radīs labi samaksātas darba vietas un ražos eksportējamu produkciju. Kopējais perspektīvām investīcijām pieejamais finansējums fondos ir 21,8 miljoni latu. Latvija ir pirmā no Baltijas valstīm, kas veiksmīgi ieviesusi šādu programmu, Igaunijā un Lietuvā līdzīgas programmas tikai sāk ieviest.

L.Kalniņa norāda: "Ārējā investora piedāvātie naudas līdzekļi – riska kapitāls – ir paredzēts, lai finansētu jaunus, strauji augošus un perspektīvā ienesīgus uzņēmumus, kuru attīstībai nepieciešams papildu finansējums."

Riska kapitālu sniedz trīs riska kapitāla fondi, kuri ir īpaši šim nolūkam nodibināti uzņēmumi ar ierobežotu darbības termiņu, kuros savus līdzekļus iegulda privātpersonas un dažādi institucionālie investori, piemēram, pensiju fondi, apdrošināšanas kompānijas un bankas, un kurus pārvalda pieredzējuši investīciju profesionāļi, kas sniedz riska kapitālu jauniem un strauji augošiem uzņēmumiem.

Arī otrs Latvijas Garantiju aģentūras jaunievedums tiek pieprasīts arvien vairāk. Pusotra mēneša laikā, kopš Latvijas Garantiju aģentūra, reaģējot uz tirgus pieprasījumu, laidusi darbībā finanšu instrumentu pakalpojumu – finanšu līzinga garantiju, kas ir tikai viens no valsts atbalsta programmas īstenotajiem pakalpojumiem mazām un vidējām komercsabiedrībām, tā efektivitāti jau novērtējuši uzņēmēji.

"Precīzu datu vēl nav, tomēr provizoriskas aplēses rāda, ka garantija finanšu līzinga darījumam nākusi īstajā laikā. Tieši industriālajai tehnikai ir viena no būtiskākajām lomām MVU attīstībā, jo bieži jaunas tehnoloģijas – aprīkojumi un iekārtas – ir tās, kas pakalpojumu sniegšanai un ražošanai nepieciešamas visvairāk. To rāda arī vairāki šobrīd jau apstiprinātie vai vēl izskatāmie pieteikumi," uzsver L.Kalniņa.

Finanšu līzinga garantijas ir finansiāls nodrošinājums industriālam līzinga darījumam. Tieši LGA ir tā, kas noteiktā apmērā uzņemas uzņēmēja parādsaistības pret līzinga sabiedrību. Izmantojot valsts sniegtās atbalsta garantijas komercdarbībai, samaksa par tās saņemšanu veido tikai 0,3–3 procentus no garantētās summas un ir vienreizējs maksājums. Ikvienam interesentam LGA mājaslapā www.lga.lv ir iespēja, izmantojot maksas aprēķina kalkulatoru, aprēķināt maksu par garantijas izmantošanu. Maksimālais līzinga garantijas apjoms ir noteikts līdz 250 000 latu, bet ne vairāk kā 80 procentu no līzinga darījuma summas.

SIA "Latvijas Garantiju aģentūra" kopš 2003.gada kā LR Ekonomikas ministrijas pārraudzības institūcija īsteno tos tautsaimniecības politikā definētos uzdevumus Mazo un vidējo komercsabiedrību atbalsta sektorā, kuri palīdz uzņēmējiem piesaistīt jaunas investīcijas savas darbības paplašināšanai.

Sagatavojusi Sarmīte Pelcmane