Kurzemes Vārds

16:27 Otrdiena, 26. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Novada ziņas īsumā

Gatavi pielikt plecu, lai sakoptu privātos mežus
Pēteris Jaunzems

Kopš pērnā gada nogales akciju sabiedrībā "Latvijas Valsts meži" izveidots Konsultāciju pakalpojumu centrs. Mūsu rajonā to pārstāv Liepājas nodaļa, kas atrodas Grobiņā, Atpūtas ielā 4, Liepājas Mežrūpniecības saimniecībai piederošās ēkas otrajā stāvā. Nodaļu vada Uldis Šēnbergs, kurš šonedēļ tikās un ar Konsultāciju centra funkcijām iepazīstināja pagastu lauku attīstības speciālistus.

Nepieciešamība radīt Konsultāciju pakalpojumu centru bijusi acīm redzama, jo dažnedažādu neskaidrību un trūkumu privāto mežu apsaimniekošanā esot vairāk nekā vajadzīgs. Ulda Šēnberga vārdiem runājot, Valsts mežu dienests attālinājies no pakalpojumu sniegšanas. Redzot to, akciju sabiedrība nolēmusi uzņemties šo misiju. Īpaši svarīgi to darīt tieši šobrīd, kad jāpiesaista Eiropas Savienības struktūrfondu atvēlētie līdzekļi, lai apmežotu lauksaimniecībā neizmantojamās zemes platības, aizstātu mazvērtīgās audzes ar perspektīviem stādījumiem, kā arī iegādātos vairāk vai mazāk jaudīgu meža izstrādes un kopšanas tehniku. Mūsu rajonā to jau paveicis privātais uzņēmums "GM Koks", kas ticis pie hārvesteriem un forvarderiem, un tomēr ļoti daudzi mežu īpašnieki vēl nezinot, kā naudu piesaistīt.

Uldis Šēnbergs gan sācis strādāt tikai ar šā gada 1. februāri, tādēļ tagad aizņemts ar nodaļas izveidošanas pienākumiem. Viņš domā, ka konsultantiem darāmā netrūks, jo interese par centru esot jūtama un mežu īpašnieki jau atraduši ceļu pie viņiem. Nodaļas darbiniekiem klienti ar pakalpojumiem gan mežu iestigošanā, gan dastošanā, gan audžu novērtēšanā esot jānodrošina mēneša laikā. Konsultāciju centrs sadarbojoties ar Valsts meža dienestu. "Ja kolēģi rīko seminārus, mēs izmantojam iespēju tajos piedalīties, un arī viņi rīkojas līdzīgi," sacīja Uldis Šēnbergs, atzinīgi novērtējot radušos kontaktus arī ar pagastu lauku attīstības speciālistiem. Šie cilvēki pagastā tiekot uzskatīti par pašiem zinošākajiem, tādēļ nav jābrīnās, ka arī privāto mežu īpašnieki padomu lūdz viņiem.

"Kurzemes Vārds" vēlējās dzirdēt, kā Uldis Šēnbergs vērtē pašreizējo situāciju privāto mežu apsaimniekošanā. Vai tā ir apmierinoša? Konsultāciju pakalpojumu centra nodaļas vadītājs pastāstīja, ka pēdējos divos gados aina jūtami uzlabojusies. "Lielākais sāpju bērns līdz šim bija termiņos neatjaunotās platības," viņš sacīja, taču pamazām šajā jomā lietas tiekot labotas. Konsultāciju pakalpojumu centra darbinieki uzskatot, ka viņu pienākums ir ne tikai apmierināties ar gudru padomu došanu, bet arī sniegt tiešu atbalstu audžu atjaunošanā. Akciju sabiedrība "Latvijas Valsts meži" varot izpalīdzēt gan ar stādāmo materiālu, gan citādāk. Pakalpojumu cenas esot stingri noteiktas.

Viena no būtiskākajām problēmām, kas traucē mežkopības nozares attīstību, ir nekvalitatīvie ceļi. Akciju sabiedrība nežēlo līdzekļus, lai sakoptu brauktuves valsts mežu apsaimniekošanai. Vai arī privātajiem mežu īpašniekiem viņi neatteiksies sniegt palīdzīgu roku? Uldis Šēnbergs pagaidām vēl atturējās pasacīt, kā tiks risināts šis uzdevuiums. Viņš uzskata, ka Eiropas Savienības līdzekļi tiks novirzīti arī ar mežu meliorāciju saistītām vajadzībām. Jo vairāk tāpēc, ka mežaudzes pārpludina bebru uzceltie aizsprosti. Šie dzīvnieki, kurus Latvijā uzskatīja par pilnīgi izzudušiem, tagad savairojušies tik lielā skaitā, ka rada saimniecisku kaitējumu. Uldis Šēnbergs uzskata, ka ar medīšanu šo problēmu atrisināt neizdosies. Kaut gan ir pagarināti medībām paredzētie termiņi, mednieki bebru medībās dodas, tikai azarta mudināti, jo materiāla labuma no šīs nodarbes viņi nespēj gūt. Izrādās, zvēru ādas nevienam nav vajadzīgas, bet mēs staigājam apavos un virsdrēbēs, kas darinātas no Ķīnā un citās valstīs nomedītu dzīvnieku ādām.


Reģionālais seminārs notiks Tadaiķos

Lauku konsultāciju biroja vadītājs Jānis Briedis "Kurzemes Vārdu" informēja, ka Zemkopības ministrija sadarbībā ar Lauku izglītības un konsultāciju centru martā un aprīlī Latvijas reģionos rīkos seminārus lauksaimniekiem, kuros izskaidros gaidāmo papildu valsts tiešā maksājuma reformas būtību.

Lejaskurzemē šāds seminārs notiks 27.martā pulksten 11 Durbes novada Tadaiķu Tautas nama telpās. Kaut gan Eiropas Komisija vēl nav apstiprinājusi Latvijas lauksaimnieku ierosinātās izmaiņas, Jānis Briedis uzskata, ka piedalīties seminārā ir ļoti svarīgi, jo vairākas Eiropas Savienības struktūrfondu finansējuma programmas paredzēts atklāt jau aprīlī. Tā tas varētu būt arī ar investīcijām lauksaimniecības uzņēmumu modernizācijai, kur nauda paredzēta tehnikas iegādes un būvniecības atbalstam. Turklāt seminārā paredzēts izklāstīt, kādu atbalstu lauksaimniekiem paredzēts sniegt un kādi būs pieteikšanās termiņi Lauku attīstības programmai 2007. līdz 2013. gadam, kur šobrīd arī vēl daudz neskaidrību.


Buncenieki iezvanīs pavasara gadatirgus

Tā nu iznācis, ka paši pirmie pavasara gadatirgu savā pagastā iezvanīt apņēmušies buncenieki. Kultūras nama vadītāja Malda Andersone informēja, tas sākšoties 22.martā pulksten 9.

Kas var pasacīt, kāds tajā dienā būs laiks, tādēļ drošs paliek drošs gadatirgus notikšot Kultūras nama telpās. Tomēr šis apstāklis nekādā ziņā netraucēšot, bet tikai veicināšot tirgoties gribētāju un iepirkties alcēju pieplūdumu. Jau tagad pieteikušies vairāki sēklu audzētāji un pārdevēji, kā arī daudzi amatnieki, kas pa ziemas mēnešiem likuši lietā savu prasmi un sarūpējuši dažnedažādas lauku ļaudīm darbos un atpūtas rīkošanā nepieciešamas lietas. Vēloties ciemiņus pienācīgi sagaidīt, buncenieki aicina tirgoties gribētājus pieteikties laikus. To varot izdarīt, piezvanot Maldai Andersonei pa tālruni 29296265.

Tajā pašā 22.martā, bet tikai stundu vēlāk, proti, pulksten 10 Bunkas pagastā ieradīsies Valsts ieņēmumu dienesta Liepājas pārvaldes darbinieki, kas informēs par jaunākajiem nosacījumiem nodokļu likumdošanā, kā arī pieņems deklarācijas.


Šveicietis palīdz Kalvenes ļaudīm
Viktors Ulberts

Kalvenes Pagasta padomei izveidojusies laba sadarbība ar šveicieti Arnoldu fon Hiršhoitu, un viņš nesavtīgi palīdz risināt sociālos jautājumus, pastāstīja Kalvenes pašvaldības vadītājs Henrijs Junkarēns.

Arnolds fon Hiršhoits finansējis remontdarbus Krusātas skolas ēkai, kas atrodas Rīgas Zoodārza filiāles "Cīruļi" tuvumā. Kopumā viņš no saviem personiskajiem līdzekļiem sociālām vajadzībām iztērējis ap 4000 latu. "Viņš naudu ieskaita pašvaldības kontā, savukārt mēs organizējam strādniekus un gādājam materiālus remontdarbiem. Pēc tam mēs šveicietim atskaitāmies par paveikto," skaidroja H.Junkarēns. Ar ārzemnieka palīdzību Krusātas skolā izveidots sociālais dzīvoklis daudzbērnu ģimenei, salabots ūdensvads un kanalizācija, sagādātas mēbeles. Tuvākā nākotnē plānots mainīt jumtu. "Tā ir tīra labdarība. Vienīgā viņa prasība bija, lai mēs oficiāli apliecinām, ka dzīvoklis paliks sociālajām vajadzībām. Lai neiznāktu tā, ka, lūk, par viņa naudu dzīvoklis izremontēts un pēc tam mēs tur par naudu ielaižam īrniekus," skaidroja H.Junkarēns.

A. fon Hiršhoita interese par Krusātas skolu nav nejauša. Viņš ir no baltvāciešu dzimtas, un viņa tēvs savulaik Krusātas skolā strādājis par skolotāju. Pats viņš pastāvīgi dzīvo Aizputē. Savukārt H.Junkarēnam ar viņu izveidojies labs kontakts, jo Kalvenes Pagasta padomes priekšsēdētājs prot vācu valodu, un tikšanās ar šveicieti viņam ir lieliska iespēja pavingrināties svešajā mēlē.


Aplokā jauna govs, vilki - ceļa jūtīs

Rīgas zoodārza Kalvenes filiālē "Cīruļi" ir apskatāma Hailandes govs. Savukārt divi vilki tiek gatavoti transportēšanai uz Zviedriju, pastāstīja "Cīruļu" pārvaldnieks Arnis Bergmanis.

Hailandes govs atvesta no Rīgas un mājvietu radusi kiangu aplokā. Tā ir gaļas šķirnes lops, kas piemērots ekstensīvai audzēšanai, jo šis dzīvnieks labi pārcieš sliktus laika apstākļus, kā arī nav izvēlīgs barības ziņā. "Hailandes govs ir arī ļoti simpātisks dzīvnieks, kas piesaista skatienu," apgalvo A.Bergmanis un aicina ļaudis pašus par to pārliecināties, apmeklējot "Cīruļus".

Savukārt divi vilki no pērnā gada sešu mazuļu metiena tiek gatavoti transportēšanai uz Zviedriju. Bija paredzēts viņus uz svešzemi vest 4.aprīlī, taču šobrīd izskatās, ka vilku pārvešana aizkavēsies par diviem mēnešiem, jo zviedriem kaut kas neesot paticis dokumentos par vakcinēšanu pret trakumsērgu, tāpēc šos zvērus potēs no jauna un vēlreiz ņems analīzes. Pašlaik "Cīruļu" vilku aplokā ir 10 šīs sugas zvēru. A.Bergmanis atzina, ka ir veikti pasākumi, lai ierobežotu tālāku vilku vairošanos, jo nupat iestājies periods, kad nav vairs, kur šos dzīvniekus likt.


Pieņems ienākumu deklarācijas

20.martā pulksten 10 Grobiņas Pagasta padomē Valsts ieņēmumu dienesta speciālisti no iedzīvotājiem pieņems ienākumu deklarācijas, informē pašvaldības uzņēmējdarbības konsultante Anna Viņķele.

Ienākumu deklarācijas iedzīvotājiem jānodod līdz 1.aprīlim. Lai lauku ļaudīm atvieglotu šo procedūru, VID speciālisti jau vairākus gadus paši dodas uz pagastu centriem. Tā kā ienākumu deklarācijas aizpildīšana ir specifiska un nezinātājam to uzreiz izdarīt ir samērā sarežģīti, šādos izbraukumos VID speciālisti arī paskaidro, kā tas pareizi jādara. A.Viņķele mudina iedzīvotājus nodot savu ienākumu deklarācijas, jo tā ir arī iespēja saņemt atpakaļ ceturto daļu no mācībām un ārstniecībai izlietotajiem līdzekļiem.