Kurzemes Vārds

20:50 Otrdiena, 2. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Sports

Nedēļa Liepājas sportā
Sezonas pirmā mača atskaņas
Andris Sudmalis

Lielā futbola sezona šogad Liepājā ir ienākusi mēnesi agrāk, nekā ierasts, taču pat spēlēšana palīgstadionā un ne tajos patīkamākajos laika apstākļos netraucēja uz spēli ierasties kuplam jo kuplam skatītāju pulkam. Sanākušo bija tik daudz, ka visiem jaunuzceltajās tribīnēs nepietika vietas, un dažiem simtiem sporta draugu spēli nācās vērot aiz žoga. Kurš gan varēja paredzēt, ka interese par Baltijas līgas spēli Liepājā būs tik liela, laikam jau liepājnieki ir krietni noilgojušies pēc populārā sporta veida pilsētā. Piemēram, nupat startējošajā Igaunijas nacionālajā čempionāta spēļu apmeklētības statistika izskatās vēl švakāk nekā mūsu līdzjutēju ne pārāk lutinātajā virslīgā - pirmajos mačos ziemeļu kaimiņu futbola stadionos ieradās 80, 100, 105, 200 un 240 skatītāji. Atliek vien cerēt, ka nākamajās spēlēs skatītāju skaits Liepājā tikai palielināsies, jo jāuzlabojas arī komandas sniegumam. Pagaidām mūsējo sniegumu var raksturot ar banālo apzīmējumu - pavasarīgs futbols.

Gluži tāpat kā jaunās tribīnes nebija spējīgas uzņemt visus skatītājus, tā īsti jaunajai sezonai gatavi nav apsargi, kuriem ir jānodrošina kārtība stadionā. Nekādi nevaru saprast, kāpēc bērni un jaunieši, kas netīšām ir ieklīduši tā saucamajā VIP zonā, ir jāpadzen tik rupji, it kā viņi būtu ielauzušies rūpnīcas teritorijā. Diemžēl arī mača komentētājs, kurš gan tiešā, gan pārnestā nozīmē uzjautrina liepājniekus un viesu komandu fanus, šoreiz savos izteikumos bija stipri vien nekorekts pret skatītājiem, pāris reižu gluži vai aicinādams cilvēkus iet prom, jo komentētājam, redz, esot grūti vērot spēli. Vai tad tiešām Liepājā nav neviena cilvēka, kurš futbola laikā mača informatora pienākumus varētu pildīt profesionālāk, kompetentāk un korektāk?

Savs vārds gan jāsaka arī par dažiem skatītājiem, kuri ierodoties vienalga, vai uz futbola vai hokeja spēli, katru spēlētāju piespēli vai kustību uzreiz atzīst par nepareizu esam. Šādu profesionālo kritiķu laikam jau netrūkst nevienā pilsētā, taču pie mums viņu pēdējā laikā ir saradies ļoti daudz. Atklāti sakot nav īsti skaidrs, kāpēc šie cilvēki vispār iet uz sporta pasākumiem, ja viss, ko viņi redz, ir savējo kļūdas laukumā.


Durvis uz BBL pamazām atveras
Miks Kuncītis

Sekmīgi SEB Baltijas Basketbola līgā turpina spēlēt "Valmiera-Lāčplēša alus" basketbolisti, kas pagājušās nedēļas nogalē pieveica Lietuvas komandu "Nevežis", tādējādi nodrošinot vietu BBL arī nākamajā sezonā. Līdz ar to "Liepājas lauvu" vienībai tagad LBL čempionātā jāizcīna vismaz piektā vieta, lai iegūtu tiesības startēt Baltijas spēcīgāko klubu līgā.

Ja vēl pavisam nesen Aināra Bagatska trenētajiem Valmieras basketbolistiem bija jāuztraucas par savu vietu SEB Baltijas Basketbola līgā, tad tagad mūsu sīvākie konkurenti LBL par to var būt droši vismaz uz vēl vienu sezonu, jo pārliecinošais sniegums pēdējās spēlēs un tikko izcīnītā uzvara pār Ķēdaiņu "Nevežis" basketbolistiem viņiem nodrošināja ne tikai vietu BBL arī nākamajā sezonā, bet arī dalību līgas play-off cīņās. Līdz ar to vidzemnieki atviegloja arī "Liepājas lauvu" izvirzīto mērķi - atgriezties BBL. Tagad mūsu pilsētas komandai Latvijas Basketbola līgā jāizcīna vismaz piektā vieta, un durvis uz BBL būs atvērtas.

BK "Liepājas lauvas" komandas menedžeris Normunds Gaižutis pastāstīja, ka šāds pavērsiens mūsu klubu pārstāvjus, protams, iepriecinājis, jo tagad arī neveiksmes gadījumā spēlē ar Valmieras vienību mūsējiem saglabāsies ļoti reālas iespējas atgriezties BBL. "Tas gan nenozīmē, ka LBL izslēgšanas mačos koncentrēsimies tikai uz cīņu par piekto vietu. Komanda "Valmiera-Lāčplēša alus", kas, visticamāk, mums stāsies pretī ceturtdaļfinālā, nav neuzvarama, ko pierādīja pirmā mūsu savstarpējā tikšanās, kad izbraukumā viņus spējām uzvarēt," sacīja N.Gaižutis, piebilstot, ka mūsu basketbolisti jau kādu laiku ar pilnu sparu gatavojas izslēgšanas mačiem.


Pretinieki sagrauti
Andris Sudmalis

Aleksandra Cicurska trenētā komanda "Liepājas metalurgs - 95" ar uzvaru ir atgriezusies no starptautiskā turnīra, kas norisinājās Selvesborjas pilsētā Zviedrijā.

Desmit turnīra dalībnieces pārstāvēja trīs valstis - lielāko daļu, protams, veidoja mājinieki - zviedri, viena komanda bija no Dānijas, bet Latviju pārstāvēja divas komandas - bez "Liepājas metalurga" vēl arī "Rīga 95".

Mūsu puišiem nevienā no spēlēm īpašas problēmas neradās - apakšgrupā tika izcīnītas četras uzvaras, no kurām pārliecinošākā bija pret vienaudžiem no Dānijas (11:0), bet vissīvākā cīņa izrādījās ar laukuma saimniekiem - Selvesborjas hokejistiem (5:1).

Pārliecinošas uzvaras sekoja arī ceturtdaļfinālā - 9:0 pret saviem tautiešiem un pusfinālā - 12:0 pret Helsingborjas jaunajiem hokejistiem, savukārt finālā liepājnieki šajā turnīrā zaudēja tikai otros vārtus, bet mūsējo uzvara pret Halmstades komandu atkal jau šaubas neradīja - 6:1.

Visas septiņas spēles liepājnieki aizvadīja divu dienu laikā, un slodze puišiem bija pamatīga, tomēr A.Cicurskis atzīst, ka pretinieki nav bijuši no spēcīgākajiem, tomēr uzvarēt vienmēr ir patīkami.

Par uzvaru turnīrā "Liepājas metalurgs" izcīnīja metru augstu ceļojošo kausu, kā arī kausu, kuru pasniedz labākajai, ātrākajai un disciplinētākajai komandai. No hokejistiem sekmīgas spēles padevās vārtsargiem Mārtiņam Krinkelim un Reinim Petkus, aizsargiem Ērikam Golubevam un Staņislavam Vasiļjevam, bet uzbrukumā veiksmīgi nospēlēja Roberts Mamčics, Iļja Žučkovs, Rūdolfs Balcers un Haralds Egle, un, kā atzīmēja komandas treneris, ar īpašu centību izcēlies Aleksandrs Dobreņkijs.


Neizšķirts un uzvara Lietuvā
Andris Sudmalis, Viļņā

"Liepājas metalurga" futbolisti arī savā otrajā Baltijas līgas spēlē nespēja tikt pie uzvaras, sestdien Viļņā spēlējot neizšķirti 0:0 ar vietējo "Žalgiri".

Baltijas līga.
"Žalgiris" (Viļņa) - "Liepājas metalurgs" 0:0.
"Liepājas metalurgs": Spole, Zirnis (Žuravļovs, 46.), Kļava, Ivanovs, Surņins, Petrenko (Miceika, 46.), Kecs, Tamošausks, Kalons, Astrausks, Karslons.
Brīdinājumi: "Liepājas metalurgs" - Tamošausks (27.), Kecs (36.), Surņins (79.); "Žalgiris" - Ngapunu (24.), Vilenišks (35.).
Noraidījumi: "Žalgiris" - Vilenišks (52., otrais brīdinājums).

Liepājnieki ar mača norises vietu varēja iepazīties savlaicīgi, jo Lietuvas galvaspilsētā ieradās jau ceturtdien. Spēle bija ieplānota hallē "Sportima", zem kuras jumta ir 3000 skatītāju vietu. Lai arī par ultramodernu šo sporta celtni nevar nosaukt, tā tomēr ir visnotaļ jauna un ir arī iecienīta spēļu norises vieta, par ko liecina tas, ka tieši šeit mājas spēles aizvada visas Lietuvas pārstāves Baltijas līgā, savukārt pārējās komandas te aizvada treniņspēles. Piemēram, pēc "Liepājas metalurga" un "Žalgira" mača laukumā devās cits Viļņas klubs - "Vilnius". Sestdien bija aizpildīta labi ja trešdaļa vietu, ierasti kuplā skaitā bija vienības "Žalgiris" fani, kuri, neskatoties uz komandas pēdējā laikā ne pārāk iepriecinošajiem rezultātiem, uz mājas spēlēm savācas ne mazāk kā astoņdesmit cilvēku, bet nesenajā izbraukumā, kas iekrita darbadienā, uz Tallinu devās 50 balti zaļo atbalstītāju. Arī "Liepājas metalurgs" nepalika bez saviem uzticamākajiem faniem, jo ceļu līdz Viļņai paši saviem spēkiem bija mērojuši aptuveni 30 metalurgu fanu.

Liepājniekiem bija iebildumi pret laukuma segumu, kas nedaudz atgādina Liepājā esošos mākslīgos zālienus. Un gan pēc operācijas atlabstošais Soloņicins pirms mača, gan arī Benjamins Zelkēvičs pēc spēles atzina, ka laukums ir pārāk nepierasts, un spēlēt uz tā ir pagrūti.

Arī šim mačam metalurgu sastāvs bija teju vai pērnā gada modelis, bet galvenā izmaiņa, salīdzinot ar spēli pret igauņiem, bija tāda, ka Miceika palika rezervē, Kecs tika atbīdīts uz vidējo līniju, savukārt uzbrukumā līdz ar Karslonu darbojās vēl viens augumā ražens spēlētājs - Astrausks.

Mača ievads piederēja laukuma saimniekiem, kuri jau ar pirmajām minūtēm centās saasināt spēli Spoles sargāto vārtu tuvumā, un devītajā minūtē Viktoram bija nopietni jāpierāda sevi darbībā. Ar saviem pienākumiem viņš tika galā teicami, izvelkot zem pārliktņa raidīto bumbu. Zināmā mērā šī epizode mūsējos nedaudz sapurināja, un nu jau mājiniekiem nācās likt lietā visus atļautos un neatļautos paņēmienus, lai izvairītos no vārtu zaudējuma. Diemžēl igauņu arbitrs Stens Kaldmā nebija izvēlējies pareizo pozīciju un "Žalgira" futbolista spēli ar roku savā soda laukumā nepamanīja.

Kopumā jāsaka, ka mūsējo nedienas ar spēles organizāciju turpinās, un bieži vien par ierastāko uzbrukuma ieroci tika izvēlētas tālās piespēles uz garajiem uzbrucējiem, taču šāda vienveidīga taktika rezultātu nedeva, jo gaisa kaujās pietiekami droši jutās "Žalgira" tumšādainais aizsargs Ngapunu - ventspilnieks Ndeki gan noteikti ir klasi augstāks spēlētājs, taču arī šis Āfrikas kontinenta dēls mūsējiem nervus pabojāja.

Nedaudz labāk liepājnieki veicās, kad tie uzspēlēja pa zemi, un ideāla iespēja gūt vārtus pirmā puslaika vidū radās Kecam, kurš, izskrienot uz randiņu ar pretinieku vārtsargu, raidīja bumbu garām gan viņam, gan arī vārtiem. Sekojošajā leišu uzbrukumā jau mūsējie teju zaudēja vārtus, un tikai Ivanovs glāba komandu, izsitot vārtos lidojošo bumbu. Laiku pa laikam mūsējie visai atzīstami darbojās uzbrukuma kreisajā malā, no kuras pretinieku vārtiem tika radītas lielākās briesmas pirmā puslaika izskaņā. Uz Surņina piespēli pa zemi tukšu vārtu priekšā partneri neatsaucās, savukārt "Žalgira" vārtsargs bez grūtībām tvēra Tamošauska sitienu no tuvas distances.

Nepieciešamība gūt vārtus Benjaminu Zelkēviču pēc pārtraukuma spieda sūtīt laukumā Žuravļovu un Miceiku. Citu iespēju veikt maiņu jau mums arī īsti nebija, jo no četriem rezervistiem mačā neiesaistījās vienīgi Krucs un Jemeļins. Par Toresa un Fereiras iespējamo pārēju joprojām tiek risinātas sarunas, bet Krugļaks un Petkovičs uz Viļņu nedevās, jo bija problēmas ar dokumentiem.

Otrais puslaiks izskatījās nedaudz dzīvīgāks, taču jāņem vērā, ka viesu pārsvars, kas bija vēl lielāks nekā pirmā puslaika izskaņā, lielā mērā ir jāsaista ar igauņu tiesneša dāvanu, jo, par ko viņš Vileniškam iedeva otru dzelteno kartīti, tā īsti nebija saprotams. Vārtu gūšanas momentus mūsēji radīja visai daudz - Miceika pēc uznākšanas laukumā vairākas reizes bīstami sita pa vārtiem, vairāki momenti radās arī Karlsonam, bet Kalons vairākas reizes labi padeva stūrus, un vai tad tā ir Mindauga vaina, ja vārtu priekšā nav kas pieliek galvu vai kāju?

Vārtus gan skatītāji tomēr ieraudzīja, pie tam abu komandu izpildījumā, taču aizmugures dēļ abas reizes tie netika ieskaitīti. Vēl vairākas labas iespējas viesiem izraut uzvaru bija jau mača kompensācijas laikā, tomēr Kecs līdz bumbai mājinieku soda laukumā neaizsniedzās, Karlsona raidījums lidoja garām vārtiem, bet Kalona raidītā bumba tieši pirms spēles beigām atsitās pret abiem vārtu stabiem un izlidoja laukumā.

Tādējādi divās pirmajās Baltijas līgas spēlēs metalurgi ir guvuši tikai vienus vārtus, un tos pašus no 11 metru atzīmes, bet, lai izpildītu vienu no šīs sezonas uzdevumiem - uzvarēt Baltijas līgā -, 1.aprīlī "Žalgiris" savā laukumā būs jāuzvar.

Labāk Lietuvā veicās mūsējo jaunajai maiņai, jo Viktora Lukina trenētie dublieri izcīnīja uzvaru tradicionālajā turnīrā "Palangas Juzis". Finālā metalurgu dublieri vēlreiz mērojās spēkiem ar Klaipēdas "Atlantas" vīriem, kam grupā piekāpās ar 1:3. Mūsējo rindās šajā mačā spēlēja paragvajiešu malējais pussargs Andželo, kurš, pēc mača aculiecinieku sacītā, ir tehnisks un apveltīts ar labu sitienu, taču šobrīd ir sliktā formā, un tieši pēc viņa kļūdas piespēlē lietuvieši izvirzījās vadībā. Neilgi pirms tam tiesneši neatzina mūsējo vārtu guvumu, lai arī bumba brīdī, kad to no vārtiem izsita aizsargs, bija vismaz metru šķērsojusi vārtu līniju. Atšķirībā no komandu pirmās spēles šajā turnīrā, sestdien jaunie metalurgi vairāk domāja par uzbrukumu un beigu beigās guva vārtus, pret kuriem tiesnešiem pretenziju nebija. Pie tam aizsarga Mihailova vārtu guvums bija ārkārtīgi skaists - atmuguriski sitot šķērītē. Neizšķirts pamatlaikā nozīmēja, ka uzvarētāja noskaidrošanai būs nepieciešama pēcspēles sitienu sērija. Tajā mūsējie darbojās bez satraukuma un sita precīzi, bet vārtsargs Vlasovs, atvairot vienu lietuviešu pendeli, panāca uzvaru šajā sērijā ar 4:2. Par turnīra labāko spēlētāju tika atzīts Dmitrijs, kurš meistarības ziņā jau ir pāraudzis dublieru līmeni, bet virslīgas komandā vēl nespēj konkurēt ar Latvijas izlases dalībniekiem, savukārt pēc mūsējo uzvaras Liepājas komanda kļuva par tikai otro Latvijas klubu, kurš 11 gadu laikā kopš šis turnīrs notiek, tajā ir izcīnījusi pirmo vietu. 1998.gadā galveno balvu ieguva "Liepājas metalurga" pamatsastāvs.

"Liepājas metalurga" galvenais treneris Benjamins Zelkēvičs:

- Domāju, ka mačs izdevās skatāms, bet mūsu spēles organizāciju atliek vēlēties labāku. Abas komandas cīnījās, gribēja apliecināt savu pārsvaru, un pat pēdējās sekundēs radās interesants moments. Realizācijā mums ir jākļūst labākiem, bet mums arī nespēlēja vairāki labi spēlētāji. Jāuslavē Kalona sniegums. Uzdevums ir tikai viens - izkļūt no grupas. Kad palikām vairākumā, radās problēmas ar tā izmantošanu, un jau ne pirmo reizi. Žēl, ka neguvām vārtus, bet izdarīsim to nākošajā spēlē, un labāk gūstam vārtus pret "Levadia", nevis "Žalgiri".

"Žalgiris" galvenais treneris Armīns Narbekovs:

- Laukumā spēlēja divas līdzvērtīgas komandas, un rezultāts apliecina, ka aizsardzība un vārtsargi šodien bija pārāki par uzbrucējiem, domāju, spēlējot desmit vīru sastāvā, varam būt priecīgi, ka noturējām punktu.


Fārmklubs zaudē līderiem
Miks Kuncītis

Kārtējās spēles Latvijas Basketbola amatieru līgā aizvadījuši "BK/Liepājas papīrs" basketbolisti, kas piekāpās abām līdervienībām.

Vistuvāk uzvarai "Liepājas lauvu" fārmkluba basketbolisti bija mājas spēlē ar "Saldus" komandu, kas šosezon joprojām cīnās bez zaudējumiem. Cīņas sākums gan liepājniekiem bija gaužām neveiksmīgs - viesi izvirzījās vadībā ar 12:0 un mājiniekiem īsti nevedās ne spēle uzbrukumā, ne aizsardzībā. Vēlāk mūsējie sasparojās un sāka pamazām deldēt rezultāta starpību, puslaika beigās iegūstot minimālu pārsvaru. Lai arī pēc pārtraukuma cīņa ritēja līdzīgi, saldeniekiem izdevās atgūt vadību un nosargāt nelielo pārsvaru - 89:84.

Izbraukuma mačs ar "Kandavas" basketbolistiem aizritēja pēc līdzīga scenārija, taču šajā spēlē visu laiku soli priekšā atradās mājinieki, un, kaut arī liepājniekiem bija labas izdevības izvirzīties priekšgalā, kandavnieki uzvaru no rokām neizlaida - 76:70. "BK/Liepājas papīrs" treneris Indulis Možeiks pastāstīja, ka šajā spēlē izšķiroši izrādījušies metieni no tālās distances, kurus mūsu basketbolisti metuši ar zemu precizitāti. Lai papildinātu spēļu praksi, "Liepājas papīra" rindās laukumā devās arī Mārtiņš Provizors un Artūrs Freimanis, kuri arī bija rezultatīvākie mūsu komandas rindās.