Kurzemes Vārds

00:49 Piektdiena, 29. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Brīvbrīdis

Programma "Skype" lejuplādēta vairāk nekā 500 miljonus reižu

Bezmaksas interneta telefonijas programma "Skype" visā pasaulē ir lejuplādēta vairāk nekā 500 miljonus reižu, paziņoja uzņēmums. Šis rezultāts ir sasniegts 42 mēnešu laikā, skaitot no brīža, kad 2003.gada augustā pirmo reizi bija pieejams "Skype". ""Skype" komanda savā veiksmē pateicas reģistrētajiem lietotājiem visā pasaulē, kuri stāstīja par "Skype" saviem tuvajiem cilvēkiem. Mēs esam pilnībā sajūsmināti, ka tik daudzi cilvēki izmanto "Skype" un sarunājas bez maksas vai par nelielu samaksu ar radiniekiem, draugiem un kolēģiem visā pasaulē," sacīja "Skype" vadītājs Niklass Zennstroms.

"Skype" informē, ka katru sekundi programmu lejuplādē seši cilvēki. Zvanu veikšana "Skype" lietotāju starpā minūšu izteiksmē 2006.gada ceturtajā ceturksnī veidoja 7,6 miljardus. 2005.gada septembrī "Skype" bija 54 miljoni reģistrētu lietotāju, savukārt pašlaik "Skype" lietotāju skaits pārsniedz 171 miljonu. "Skype" ir populārākā bezmaksas interneta telefonijas programma pasaulē, kas sniedz iespēju ikvienam veikt bezmaksas un lētus maksas zvanus visā pasaulē, izmantojot platjoslas internetu.


Mēģinot atteikties, var iekulties nepatikšanās

Internetā parādījušās vēstules ar ietvertām ļaundabīgām saitēm, kas paredzētas it kā nolūkam atteikties no surogātpasta sūtījumiem. Uzklikšķinot uz šādu saiti, lietotāja datorā tiek mēģināts ielādēt Trojas zirgu, informē www.antivirus.lv. Kā ziņo kompānija "Kaspersky Lab", internetā tiek novērota grafiskā surogātpasta vēstuļu masveidīga izsūtīšana, kurās bez pamatteksta angļu valodā, kas aicina steidzami pirkt kādas akcijas, ir saite ar tekstu "Atteikties no sūtījumiem var šeit" krievu valodā.

Uz krievvalodīgo auditoriju orientētās sociālās inženierijas autori cer, ka vēstuļu saņēmēji ar lielu iespējamību mēģinās atbrīvoties no kaitinošā surogātpasta un dosies uz paziņojumā norādīto adresi. Daudzsološā saite patiesībā lietotājus aizvilina uz vietni, kura satur ļaundabīgo kodu. Rezultātā viņu datoros tiek mēģināts ielādēt Trojas zirgs "Trojan–Downloader.JS.Small.dz", kas savukārt veiksmīgas datora inficēšanas gadījumā uzstāda "Trojan–Spy.Win32.Goldun.ms". Pēdējais zog maksājumu sistēmas e–gold rēķinu numurus un paroles.

Tādā veidā surogātpasta sūtījumi vienlaikus orientēti uz divām auditorijām: angļu valodā runājošo potenciāli ieinteresēto akciju iepirkšanā un krievvalodīgo, kas pie atteikšanās no reklāmas, savus datorus inficē ar ļaundabīgu programmu. Ņemot vērā, ka tieši krievvalodīgie lietotāji tiek pakļauti lielākam riskam, "Kaspersky Lab" eksperti domā, ka tieši viņi ir surogātpasta sūtītāju galvenais mērķis.


Kur informācija ir visbīstamākā?

Antivīrusu eksperti ir izveidojuši globālā interneta bīstamības karti, kurā ar 0,7 procentiem bīstamu interneta vietņu Latvija ierindojas 44.vietā starp apsekotajām valstīm. Visdrošākās interneta vietnes pasaulē ir Somijā, kur konstatēts tikai 0,1 procents bīstamu lapu. Savukārt Rumānija izrādījusies viena no bīstamākajām valstīm pasaulē – 5,6 procenti. Starp Baltijas valstīm Igaunijā konstatēti 2,3, bet Lietuvā – 0,5 procenti bīstamu interneta vietņu. Viens no izplatītākajiem kibernoziegumiem mūsdienās ir datorkrāpniecība, kas bieži paredz interneta lietotāju ievilināšanu īpaši sagatavotās interneta vietnēs, kas satur kaitīgos kodus. Bieži saites uz šādām ļaundabīgām vietnēm vai pat paši kaitīgie kodi parādās legālās interneta vietnēs, kas tiek uzskatītas par ļoti uzticamām. Interneta lietotāji, kuru datoros izdodas ieperināties ļaundabīgajām programmām, parasti riskē ar to, ka viņu dators tiks slepus izmantots kibernoziegumu veikšanai, bet dažreiz arī ar savu virtuālo maciņu saturu. Kompānijas "McAfee" speciālistu izveidotās kartes "Mapping the Mal Web" dati liecina, ka visvairāk bīstamo resursu ir Klusā okeāna salas Tokelau domēnā ".tk" – 10,1 procents vietņu. Savukārt starp lielajām valstīm piederošajiem domēniem riskantākie ir Rumānijas ".ro" – 5,6 un Krievijas ".ru" – 4,5 procenti. Bīstamākais vispārējais domēns ir ".info", kurā 7,5 procenti vietņu klasificētas kā bīstamas. Tam seko ".com" ar 5,5 procentiem.

Sagatavoja Pauls Kaufmanis