Kurzemes Vārds

09:21 Sestdiena, 30. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Pirmā sleja

Pavasaris rullē!
Ints Grasis

Pavasara pirmā mēneša sākums parasti ir vēl auksts (pirms gada taču bija sniegs un ledus), bet tā diena, kad Kurzemes hercogs Frīdrihs piešķīra Liepājai pilsētas tiesības, mums, liepājniekiem, ir kā simbolisks pavasara ievadījums. Un tas nekas, ka vakar ārpus mājas mūs nerroja nemīlīgs slapjums. Tā taču ir tikai viena nelāga nots kopējā dzimšanas dienas sarīkojumu partitūrā, turklāt to bez saskaņojuma bija ierakstījusi pati dabas māte. Tas bija tikai viņas untums, jo sezonālais pamatdarbiņš nav atstāts novārtā – pavasaris nāk platiem soļiem, un šonedēļ uz to norādīs daži zīmīgi notikumi.

Dabas pētnieki un meteorologi pavasara iestāšanos nosaka pēc dažādām pazīmēm. Piemēram, meteoroloģiskais pavasaris šogad sācies jau februāra pēdējā dienā, jo jau kopš 28.februāra gaisa vidējā temperatūra ir paaugstinājusies virs nulles. Atkarībā no atmosfēras procesiem nosaka sinoptiskā pavasara iestāšanos, gājputnu atgriešanās un vizbulīšu ziedēšana iezīmē fenoloģiskā pavasara sākumu, bet jau parīt Latvijā atnāks pavasaris, ko nosaka pēc Saules stāvokļa, – astronomiskais jeb, tā teikt, oficiālais.

Tomēr dabā pavasaris sācies daudz agrāk nekā pagājušajā gadā. Marta pirmajā pusē diennakts gaisa vidējā temperatūra Latvijā bija virs normas, pārsniedzot to par 4–7 grādiem. Vissiltākajā un daudziem arī citādi ļoti zīmīgajā un patīkamajā datumā – 8.martā – vietām mūsu valstī tika uzstādīti jauni dienas maksimālās gaisa temperatūras rekordi. Nākamā rekordu diena bija 13.marts (diennakts vidējā gaisa temperatūra 5,2 grādi), kas, izrādās, bijis vissiltākais 13.marts Latvijā pēdējos 100 gados. Pavasaris rullē!

Jau šīs nedēļas beigās –svētdien – tie, kas kaut ko būs palaiduši garām, atcerēsies par pavasari, pagriežot pulksteņa rādītājus par vienu stundu uz priekšu. Pāriesim uz vasaras laiku.

Ar ko šis pavasaris būs īpašāks? Var atbildēt dažādi – teikt, ka ne ar ko, jo visi procesi dabā un cilvēkos piedzīvo cikliskumu, un arī sacīt, ka katrs pavasaris ir īpašs. Kaut vai tāpēc vien, ka tas ir pavasaris ar konkrētu kārtas skaitli katram no mums, bet mūs visus vienojošais laika ritējuma mērs ir 2007. Tāds būs tikai viens, un tieši tāda vairs nebūs nekad. Atbildēt uz šo jautājumu varēs tikai un vienīgi katrs pats. Galu galā pavasaris mīt mūsu sirdīs. Lai vairāk tajās prieka!