Kurzemes Vārds

00:31 Piektdiena, 24. janvāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Pirmā sleja

Plusi un mīnusi

Kamēr Latvijas – Krievijas robežlīguma parakstīšanas gaisotnē lielās kaimiņzemes prezidents Vladimirs Putins kļuvis pavisam vēlīgs un pat atzinies, ka viņam garšo Latvijas šprotes, solot tām atkal atrast noietu viņa zemes plašajā tirgū, bet mūsējais premjers Aigars Kalvītis pat sacerējies, ka Latvijā atjaunosies Krievijas naftas tranzīts, tikmēr mūsu valstiņā viss rit savu gaitu.

Regulators beidzot apstiprinājis "Latvijas gāzei" ilgi cerēto tarifu paaugstinājumu, un no 1.maija tie jau palielināsies par 33 procentiem. Dabas gāzes, ko, starp citu, lielākoties saņemam no Krievijas, cenu paaugstinājumam neapšaubāmi sekos siltuma un elektroenerģijas maksu kāpums, tādējādi visai ticami, ka izlolotais inflācijas apkarošanas plāns pārsprāgs kā pāraudzis pūpēdis un izkūpēs gaisā. Energoresursu sadārdzināšanās veidos kārtējo ķēdes reakciju, liekot cenām palekties uz augšu arī visos pārējos sektoros.

Samierinoties ar nenovēršamo un jau sen iepriekš zināmo, ka Latvijā energoresursu cenām jāsasniedz Eiropas Savienības līmenis, varam vismaz priecāties par šim cenu kāpumam pārskatāmā nākotnē paredzamo finišu, ko sola jau nākamgad, kad prognozēts pēdējais tarifu paaugstinājums, līdz Eiropas Savienības latiņa būs sasniegta. Šajā kontekstā tikai žēl, ka Saeima tikko noraidīja priekšlikumu samazināt PVN vietējā ražojuma precēm, jo īpaši skumji, ka tas netiks attiecināts uz maizi un citiem pirmās nepieciešamības produktiem, kā tas ir daudzās citās valstīs. Arvien palielinoties inflācijai, tas mūsu valstī būtu ļoti noderējis.

Bet nevajag pavisam nonīkt pesimismā, katram mākonim galu galā ir sava zelta maliņa, kā māca senču gudrība. Piemēram, varam cerēt uz Labklājības ministrijas izstrādāto plānu bērnu kopšanas pabalstu paaugstināšanai, kas nozīmē, ka jaunajām ģimenēm būs par kādu iemeslu vairāk palikt Latvijā. Tāpat varam sevi mierināt, ka lielāko energoresursu sadārdzinājumu izjutīsim tikai rudens pusē, tuvojoties ziemai, kad atkal aktuāla kļūs apkure un arī elektroenerģija būs jālieto vairāk, dienas gaišajai daļai sarūkot.

Tikmēr priecāsimies par pozitīvo, kaut vai par šogad neparasti jauko pavasari, kas sajūsmina ar dāsniem saules stariem un siltumu, ļaujot piemirst par gada otrajā pusē gaidāmajiem rūpestiem.

Sarmīte Pelcmane