Kurzemes Vārds

07:26 Pirmdiena, 20. janvāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Brīvbrīdis

Zīmējumi kā vēja pūsma
Indra Imbovica

Vijole, kas lido. Māja, kurā dzīvo Klusums. Ēniņa, kurai draugs ir pūķis. Visi šie un daudzi citi tēli skatāmi bērnu grāmatu ilustratores Anitas Paegles personālizstādē "Klusuma orķestris" Liepājas muzeja mazajā izstāžu zālē.

Uz tikšanos ar liepājniekiem bija ieradusies pati māksliniece un vairāku bērnu grāmatu autore rakstniece Māra Cielēna. Kamēr abas viešņas klātesošos iepazīstināja ar savu radošo devumu, grupa pirmsskolas un sākumskolas bērnu ķērās pie Lieldienu olu izkrāsošanas. Pēc tam varēja tās nest mājās, lai izrotātu savu istabu gaidāmo svētku noskaņās.

Anita Paegle sadarbojusies ar izdevniecībām "Liesma", "Sprīditis", "Garā Pupa", "Jāņa sēta". Viņa ilustrējusi vairāk nekā 20 bērnu grāmatiņu, rīkojusi vairāk nekā 10 personālizstādes un arī piedalījusies tikpat daudzās kopizstādēs Latvijā, Čehijā, Polijā, Itālijā, Francijā, Slovākijā, Japānā, Vācijā un citur. Māksliniece starptautiskos konkursos un grāmatu tirgos izcīnījusi augstāko atzinību un ieguvusi prestižas balvas. Viņas devumu bērnu grāmatu ilustrēšanā kā izcilu novērtējuši arī latviešu mākslinieki. "Katrai paaudzei ir savi bērnības laika grāmatu ilustratori, ko neaizmirst mūža garumā. Šodien šādu vietu pārliecinoši ieņem Anita Paegle ar saviem bērnu grāmatu emocionāli ietilpīgiem tēliem, kas patiesībā ir māksla visiem vecumiem un ne vienai vien paaudzei," saka Ojārs Pētersons. Bet mākslas zinātniece Austra Avotiņa velta Paeglei šādus vārdus: "Anitas mākslai nav analogu, nav ietekmju, un vienīgo salīdzinājumu var veidot, pētot senas miniatūras, kurās līdzīgi ir fiksēts mirklis – darbība ir bijusi pirms tam un pēc tā turpināsies. Bet šajā mirklī – kustība ir jūtama tikai kā vēja pūsma, tā nav redzama."

Izstādē "Klusuma orķestris" apskatāmas gan jau izdoto pasaku un dzejoļu grāmatu ilustrācijas, gan zīmējumi vēl tikai topošajām grāmatām, kā arī mākslinieces zīmēšanas un gleznošanas instrumenti.

Ko par savu radošo darbu domā pati māksliniece Anita Paegle?

Kas ir tas svarīgākais, ko jūs savos zīmējumos vēlaties akcentēt?
– Man zīmējumā patīk skaidrība. Man patīk, ja lietas izskatās tādas, kādas tās ir reāli, arī krāsās. Piemēram, ja lapsiņa ir ruda, nevar to uzzīmēt zilu. Es daudz zīmēju taureņus, zvērus, putnus tādus, kādi tie ir. Bet tie tēli, kas izdomāti, – tā ir mana fantāzija, un es atļaujos spēlēties. Esmu daudz ilustrējusi Jāņa Baltvilka grāmatas. Viņš pats kā ornitologs labi pazīst dabu, savos dzejoļos raksta par putniem un zvēriem. Tie ir īsti, tādēļ es centos, lai putnus var atšķirt un bērni iepazītu šo dabas daudzveidību. Jānis daudz stāstīja un mācīja arī mani. Pārējais ir atkarīgs no tā, kāda ir tava roka, kā tā spēj radīt tēlus.

Ir mākslinieki, kuri bērnu grāmatas tēlus zīmē ļoti vispārināti, ka dažkārt grūti pateikt, kas tur attēlots. Šie autori pārliecināti, ka tas attīsta bērnu fantāziju. Es no savas mammas pieredzes zinu, cik daudz mans dēls mācījās, paplašināja savas zināšanas un bagātināja valodu no mākslinieka Folka "Kaķu grāmatas", kas bija pārbagāta ar milzum daudzām sīkām ikdienas lietiņām.
– Jā, Folks ir īpašs. Viņš pats ir dabas muzeja darbinieks, un viņa zvēri un dzīvnieki ir fantastiski. No viņa esmu mācījusies, kā dzīvniekus, putnus vērot no dažadiem skatpunktiem, viņu lidojumu, spārnus vēzienu utt. Esmu pārliecināta, ka vispirms jāprot uzzīmēt precīzi un tikai tad var atļauties ko stilizēt. Arī māksliniekam ir jābūt atbildīgam, jo bērni no grāmatām iepazīst pasauli. Tomēr cienu arī citu viedokli, ka vispārinājumi var attīstīt fantāziju.

Jūsu ilustrācijas ir neticami smalki izzīmētas, pat katra mežģīnīte, putna spalviņa, tornīšu rotājumi, princešu tērpu rišiņas… Vai jūs izmantojat lupu?
– Nē. Paskatieties uz manām otiņām, cik tās smalkas. Tas man piemitis no bērnības, ka saredzu sīkas lietas. Man patika pilnu lapu piezīmēt ar sīkumiņiem, bet Mākslas akadēmijā man iedvesa šausmas gleznot lielformāta gleznas. Piemēram, mežā es ieraugu mazītiņās sēnītes un nevis lielās. Tādēļ man patīk darbs pie grāmatām, tas formāts, tas, ka es varu piepildīt laukumu.


Pavasaris ieradies "Ostmalā"

Šodien pulksten 17 tirdzniecības centrā "Ostmala" pirmo reizi rīko pasākumu, kura laikā Liepājas putniem tiks dāvāti būrīši, kurus sameistaroja bērni un viņu vecāki. Bet ne tikai. Sarīkojuma laikā visi varēs apskatīt no Rīgas Zooloģiskā dārza atvestos putnus – dzīvu jūras kraukli, Eiropas ūpjus, kā arī citus dzīvus pārsteigumus. Ir izveidota ceļojošā izstāde, kurā apskatāmi citu Latvijas putnu paraugi, ko papildinās vēl nedzirdēti, aizraujoši stāsti, kurus par putniem stāstīs Māris Lielkalns.

Tirdzniecības centra "Ostmala" sadarbībā ar Liepājas domi tapa vērienīgs projekts – putnu mājvietu sagatavošana, kurā piedalījās gan pilsētas bērni ar vecākiem, gan skolas. Īpaši aktīvi bija Ezerkrasta sākumskolas audzēkņi un daudzbērnu ģimeņu biedrības "Dēkla" tēti ar savām atvasēm.

Aizraujošo atmosfēru jau no 22.marta vairo Andra Eglīša – dabas fotogrāfa (Latvijas Amatniecības kameras fotogrāfijas meistars, bijušas 6 personālizstādes gan Latvijā, gan ārzemēs) – izstāde ar brīnumskaistām putnu fotogrāfijām.

"Mēs esam parūpējušies, lai putnu gaidīšana Liepājā būtu aizraujošs un pieredzes bagāts notikums gan pieaugušajiem, gan bērniem. Pavasara vēstneši putni atgriežas mājās! Tieši tādēļ aicinām sagaidīt pilsētas putnus ar jaunām mājvietām un uzzināt par tiem ko jaunu," pastāstīja centra vadītāja Daira Vaičikauska. Vēl šodien un rīt no pulksten 11 jaukas, pašdarinātas lietas varēs iegādāties "Junior Achievment" skolēnu mācību firmu Lieldienu tirdziņā.

Nākamnedēļ tirdzniecības centrā sāksies Lieldienu gaidīšana. 7.aprīlī "Ostmalā" notiks Olumpiskās spēles. Jā, tās ir īpašas spēles par godu Lieldienām, kur savu izveicību un veiklību varēs demonstrēt ikviens pilsētas entuziasts. Lieldienas ar pavasara programmu ieskandinās arī ansamblis "Gaismiņa" un Montas Sprūdes šovdeju grupa.