Kurzemes Vārds

03:45 Svētdiena, 5. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Dienas tēma

Tevi pārdos kā lietu! Cilvēktirgotāji neguļ…
Daiga Lutere

"Meklēju palīdzi no provinces, 18 līdz 25 gadus vecu, bez kompleksiem darbam ārpus Latvijas. Palīdzēšu apgūt valodu un atbalstīšu materiāli." "Darbs saistīts ar intīmo sfēru. Baidīties nav no kā! Ceļš uz ārzemēm kopā ar mani. Peļņa ļoti laba!" Šādus un līdzīgus sludinājumus var atrast internetā. Nav taču nekā šausmīga. Vasara strauji tuvojas, jaunieši jau tās iespaidu pārņemti. Daudzi apsver iespējas uz pāris mēnešiem aizbraukt no Latvijas, lai gan pasauli redzētu, gan īsā laikā pēc iespējas vairāk nopelnītu. Kas gan to var liegt, it sevišķi, ja esi jau pilngadību sasniedzis. Cilvēktirdzniecība? Iesaistīšana piespiedu darbos? Vergošana bordelī? Jūs ko! Nevajag bojāt garastāvokli.

Ne vieglprātībai, ne augstprātībai nav pamata. Cilvēku tirdzniecība pastāv un aizvien pārliecinošāk visā pasaulē kļūst par ienesīgāko nozari līdztekus narkotiku un ieroču tirdzniecībai.

Kas jāzina, kas jāņem vērā, lai sevi pasargātu?

Visa Eiropa pie kājām!

Liepājas prokuratūras virsprokurors Atis Dzērvēns un Kurzemes Apgabaltiesas tiesnese Ingrīda Junghāne ir Liepājas cilvēku tirdzniecības apkarošanas darba grupas dalībnieki, kurā iekļāvušies dažādu specialitāšu, profesiju cilvēki – sociālie darbinieki, policisti, bērnu tiesību aizstāvji, robežsardzes, nodarbinātības dienesta, sabiedrisko organizāciju u.c. nozaru pārstāvji.

Juristi stāsta: "Tagad ir īstais laiks jauniešiem, viņu vecākiem un sabiedrībai vēlreiz atgādināt, ka braucot darbā uz ārzemēm, ir jāpārliecinās par savu drošību. Vilinājumi ir dažādi: solot īsā laikā daudz nopelnīt, pasauli apskatīt, valodu iemācīties, padejot utt. Bieži vien darbā iekārtotājs pat ceļa izdevumu segšanu gatavs samaksāt, mierinot: "Kad nopelnīsi, tad atdosi!" Taču uzmanību nedrīkst zaudēt ne mirkli, jo cilvēku tirdzniecībā iesaistītie vervētāji neguļ, bet aizvien pilnveido savas metodes. Tas ir viņu bizness, par katru piespiedu darbā savervēto saņemot ap 1000 eiro. Vairs nenotiek tā – pienāca uz ielas klāt un pēc pāris stundām iesēdināja autobusā."

Kādēļ cilvēku tirdzniecība ir tik izdevīga? Tādēļ, ka prece ir izmantojama vairākkārt atšķirībā, piemēram, no pārdotās narkotiku devas. Vīrietis strādās arī stundas 16, ja nebūs izvēles. Un tā katru dienu. Prostitūcijā iesaistītā meitene dienā apkalpos desmitiem klientu. Un tā katru dienu.

Vīrieši cūku fermā, sievietes bordelī

Ir zināms gadījums, kad kāda Latvijā licencēta darbā iekārtošanas firma nodarbojusies ar iesaistīšanu piespiedu darbā Kiprā. Vīrieši pārdoti lauksaimniekam un vergojuši cūku fermā, sievietes, kurām, protams, solīts cits darbs, pārdotas bordelim. Kā stāsta speciālisti, mazās valstīs raksturīgi, ka visa sistēma ir caurspīdīga, bet ne jau labā nozīmē. Pastāv korupcija, kurā cits par citu visu zina un nenodod. Dzirdēti gadījumi, kad policija no bordeļa izbēgušo meiteni, kas iecirknī ieradusies meklēt palīdzību, aizved atpakaļ pie saimnieka...

Ingrīda Junghāne: "Cilvēktirdzniecībā iesaistītie vervētāji izmanto visdažādākās formas un metodes, lai sasniegtu sev vēlamo rezultātu, aiz iespējami neitrālākiem piedāvājumiem slēpjot patiesos nolūkus. Nebūt nevar ticēt visiem sludinājumiem, kas, piemēram, kādā valstī dažos mēnešos piedāvā apgūt angļu valodu. Noteikti uzmanīgam jākļūst, izvēloties atsaukties aicinājumam ātri nopelnīt lielu naudu, ja netiek prasītas ne darba iemaņas, ne specialitāte, ne valodas zināšanas.

Taču cilvēku pārdošanas apkarošanā iesaistītos visvairāk uzmanīgus dara tas, ka, analizējot situāciju, atklājas – apmēram puse vervētāju ir cietušo draugi, paziņas, nereti radinieki."

Ar dubultām aizdomām jāapsver katrs gadījums, kad tiek piedāvāts darbs, piemēram, meitenei par auklīti, bet iepriekš jānofotografējas vai jānofilmējas. Varētu domāt, ka cilvēktirgotāji apdraud tikai jaunas sievietes, iesaistot tās prostitūcijā. Taču tā nav – par vervētāju upuriem kļūst arī vīrieši, kas tiek izkalpināti piespiedu darbā. Atklātībā nācis kāds gadījums Itālijā, kur par sacelšanos pret saimnieku nošauti vairāki vīrieši no grupas, kas strādāt bija atvesta no kādas nabadzīgas valsts Eiropā. Cilvēku tirdzniecība notiek arī Latvijas robežās. Piemēram, bijis gadījums, kad Liepājas meitenes pārdotas bordelim Rīgā.

A.Dzērvēns: "Cilvēks pats var nemaz nesaprast, ka iesaistīts piespiedu darbā. Jā, darba apstākļi smagi, maksā mazāk nekā solīts, pārvietošanās liegta, bet galu galā pats taču piekritu. Kam tad sūdzēties? Tā arī daudzi pēc būtības verdzībā pārdoto cilvēku stāsti paliek neuzzināti. Abas puses ieinteresētas. Izmantotājs nevēlas atklāties, izmantotais baidās runāt, jo var būt arī morāli un fiziski iespaidots. Ir grūti sev pašam atzīt, ka esi bijis lētticīgs."

Vervētāju mērķauditorija

Cilvēktirdzniecībā iesaistītie savu darbu zina un, lai pēc iespējas ātrāk un vienkāršāk tiktu pie jaunas preces, izmanto savus kanālus. Nav noslēpums, ka par upuriem visai vienkārši kļūst personas, jauni cilvēki no nelabvēlīgas vides. I.Junghāne: "Ne tikai Latvijā, bet arī citās valstīs viena no mērķauditorijām, ar kurām strādā vervētāji, ir internātu, bērnunamu audzēkņi, kas tikko kļuvuši pieauguši un sāk patstāvīgu dzīvi. Diemžēl daudziem jauniešiem (arī nelabvēlīgās ģimenēs augušiem) nav tādas morālo vērtību sistēmas, kāda ir pusaudžiem, par kuriem vecāki ir patiesi rūpējušies. Ne tikai materiālā ziņā, bet arī sarunājoties, mācot izpratni par īstām vērtībām. Ja robežas starp amorālo un morālo visai izplūdušas, šāds cilvēks ir vieglāk pakļaujams."

Turības, nodrošinātības ziņā pastāvot būtiskām atšķirībām starp vecajām un jaunajām Eiropas Savienības valstīm, cilvēkpreces galvenās piegādātājas, protams, ir jaunās, nabadzīgās valstis. Ļaudis atstāj mājas, cerot nopelnīt, lai nodrošinātu sevi un ģimeni. Starpnieki cilvēku tirdzniecībā var būt arī licencētas darbā iekārtošanas firmas. Tāpēc jāzina noteikumi, kas paredz, ka Latvijā katrai firmai jāiegūst licence, kas atļauj iekārtot darbā konkrētā valstī, nevis "visā Eiropā". Tātad, ja firmai ir licence darbā iekārtošanai Dānijā, bet tā piedāvā pastrādāt, piemēram, Vācijā (par šo valsti licences nav), tad jākļūst uzmanīgam.

Izmeklēšana nav viegla

Atis Dzērvēns: "Izmeklēšana, vainīgo saukšana pie atbildības nav viegla lielā mērā tādēļ, ka cietušajam ir jāpiedalās izmeklēšanas procesā, bet tas cilvēkam nav ne viegli, ne patīkami. Tas ir viens no iemesliem, kādēļ cilvēktirdzniecības bizness ir tik stabils un grūti iznīdējams, jo to darboņi savu preci prot apsrtādāt tā, lai upuri baidītos un justu morālus pārmetumus, paši sevi uzskatot par vainīgajiem, nevis cietušajiem."

Pērn Latvijā 8 mēnešos sākti 4 kriminālprocesi par cilvēku tirdzniecību. 10 kriminālprocesi sākti par personas nosūtīšanu seksuālai izmantošanai. Šajos 10 kriminālprocesos aizturētas 18 aizdomās turamās personas. Divi kriminālprocesi sākti par sutenerismu.

Latvijas policijas rīcībā esošā informācija rāda, ka atšķirībā no citām valstīm organizētā noziedzība Latvijā aktīvi nepiedalās cilvēku tirdzniecībā. Pārsvarā tiek aizturētas ar organizēto noziedzību saistītas atsevišķas personas vai visbiežāk organizētās grupās apvienojušies vervētāji Latvijā un suteneri mērķa valstīs. Turklāt mērķa valstu suteneri nereti saistīti ar to pašu valstu organizēto noziedzību, un tieši šajās valstīs pārdotās sievietes tiek pakļautas fiziskai un emocionālai vardarbībai, tiek ekspluatētas verdzībai pielīdzināmās formās. Tādējādi ienākumus gūst mērķa valstu organizētā noziedzība un seksa industrijas organizatori. Pērn atklāta Latvijas pilsoņu grupa, kas nodarbojās ar jaunu sieviešu vervēšanu, nosūtot tās seksuālai ekspluatācijai uz Vāciju. No grupas dalībniekiem četri darbojās Latvijā, pārējie Vācijā.

No ziņojuma "Paveiktais cilvēku tirdzniecības novēršanas jomā Latvijā":

"Populārākās cilvēku tirdzniecības mērķa valstis ir Vācija, Spānija, Šveice, Kipra, Grieķija, Itālija, Izraēla. Latvijā prostitūcijai savervētās sievietes pārsvarā ar reisa autobusiem tiek nosūtītas uz Vāciju, kur tās sagaida un nogādā bordeļos. Nepieciešamības gadījumā viņas apgādā ar viltotiem dokumentiem (īpaši Lietuvas Republikas pases)."

Uzziņai
Kur meklēt palīdzību, informāciju?

Resursu centra sievietēm "Marta" bezmaksas tālrunis 8002012 par drošu darbu ārzemēs. Zvanot pa šo tālruni, var iegūt nepieciešamo informāciju pirms došanās darbā un uzturēšanās laikā ārvalstīs, uzzināt par dokumentiem, kuri nepieciešami, dodoties uz ārvalstīm, iegūt informāciju par palīdzības dienestiem un institūcijām ārvalstīs, saņemt informāciju par palīdzības iespējām cilvēku tirdzniecības upuriem. Darba laiks darba dienās no pulksten 10 līdz 18.

Diennakts palīdzības tālrunis 7222922 – psiholoģiskā palīdzība krīzes situācijās krīzes centrā "Skalbes".

3. Informāciju var meklēt interneta mājaslapās www.cilvektirdznieciba.lv, www.pretvardarbibu.lv un www.nelegalsdarbs.lv.

Par droša darba iespējām var uzzināt mājaslapā www.nva.lv/eures vai zvanot pa bezmaksas informatīvo tālruni 8007700.

Licencēto darbā iekārtošanas firmu sarakstu var apskatīt mājas lapā www.nva.lv.

Starptautiskās Migrācijas organizācijas tālrunis 7503627.

Cilvēku tirdzniecība ir ekspluatācijas nolūkā izdarīta personu savervēšana, pārvadāšana, nodošana, slēpšana vai saņemšana, lietojot vardarbību vai draudus, vai viltu vai izmantojot personas atkarību no vainīgā vai bezpalīdzības stāvokli, vai dodot vai saņemot materiāla vai citāda rakstura labumus. Ekspluatācija Latvijas Krimināllikuma izpratnē ir personas iesaistīšana prostitūcijā, citādā seksuālā izmantošanā, piespiešana veikt darbu vai sniegt pakalpojumus, turēšana verdzībā, turēšana kalpībā vai personas audu, orgānu nelikumīga izņemšana.

Kā rāda prakse, Latvijā cilvēku tirdzniecības upuri pamatā ir personas, kas cietušas no seksuālās vardarbības.

Latvijas Iekšlietu ministrijas Informācijas centra statistika rāda: 85 procenti ar prostitūciju saistītie noziedzīgie nodarījumi tiek izdarīti Rīgā, tai seko pārējās lielās pilsētas.

Pēc ANO datiem katru gadu pasaulē tiek pārdoti no 700000 līdz 4 miljoniem cilvēku, galvenokārt sievietes un bērni.

Galvenie faktori, kas ir pamatā cilvēku tirdzniecībai: nabadzība, cerības uz labāku iespēju nopelnīt citā valstī, organizētā noziedzība, sieviešu diskriminācija, seksa industrijas straujā izaugsme u.c.