Kurzemes Vārds

00:45 Piektdiena, 24. janvāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Aktuāls viedoklis

Tu neesi vainīga. Tu esi upuris
Marsella Sitenkova, Sociālā dienesta speciāliste

Ja par problēmu nerunā vai runā izvairīgi, tas nenozīmē, ka tā nepastāv. Viena no šādām problēmām, ļoti nopietnām problēmām visā pasaulē, arī Latvijā, ir cilvēku tirdzniecība. Vēlos atgādināt un vērst uzmanību, ka līdzās seksuālajai izmantošanai cilvēku tirdzniecībā ir plaši pazīstama arī darba verdzība, kad cilvēkus no citām valstīm savervē, piemēram, strādāšanai celtniecībā, lauksaimniecībā utt. un viņi vienkārši tiek nežēlīgi izkalpināti kā vergi. Noteikti jāņem vērā, ka visbiežāk ekspluatācijas pamatā ir atšķirīgais dzīves līmenis un atšķirīgās peļņas iespējas dažādās valstīs. Te nu parādās dilemma, proti, ja mājās, savā dzimtenē, cilvēks ir bez darba vai arī viņš nopelna tikai minimālo algu, tad tomēr viņš ir ieguvējs arī vissliktākajā variantā, strādājot ārzemēs. Vēl cilvēki tiek izmantoti arī kā orgānu donori. Protams, ir atšķirība starp cilvēku tirdzniecību un ekspluatāciju, tomēr ekspluatācija ir augsne cilvēku tirdzniecībai.

Nevajag domāt, ka visi cilvēku pircēji, pārdevēji mīt tikai citās valstīs, tālu prom. Gribu vērst uzmanību, ka cilvēku tirdzniecība nav saistīta tikai ar ārvalstīm, bet tā notiek arī mūsu valstī. Jā, arī Latvijā.

Ir daudzi apstākļi, kas sarežģī cilvēku tirdzniecības upuru identifikāciju. Nereti upuri baidās atklāties arī tad, kad jau izdevies izkļūt no verdziskā stāvokļa. Tā ir gūstā iemācītā bezpalīdzība cietušajai personai, izmantojot iebiedēšanu, draudēšanu. Tiek iestāstīts, ka cilvēks pats vainīgs, ka nav nekādas iespējas un arī jēgas kaut kur vērsties pēc palīdzības, jo tik un tā to nesaņemšot. Cilvēki jūt vainas apziņu par to, kas ar viņu noticis, un bieži vien pat neiedomājas, nesaprot, ka viņi ir cietušie un upuri. Gribu izmantot gadījumu un uzsvērt: "Jūs neesat vainīgs, jūs esat cietušais jeb upuris!"

Upuriem nepieciešama palīdzība vairākās jomās. Vispirms jau tūlītējā palīdzība – pajumte, ēdiens, drošība u.tml., tad medicīniskā aprūpe, konsultācijas psihiskās veselības jomā, sociālā palīdzība – skaidra nauda, atbalsts sadzīves sakārtošanai u.tml., juridiskā palīdzība: dokumentu noformēšana, tiesības uz drošību, uzklausīšanu tiesā u.tml.

Lai varētu saņemt nepieciešamo palīdzību vai konsultāciju sev interesējošā jautājumā saistībā ar cilvēku tirdzniecību vai konkrētu gadījumu, aicinu nākt pie manis uz Liepājas Pilsētas domes Sociālā dienesta 109.kabinetu vai zvanīt pa tālruni 3489651.

Man tiešām prieks, ka Liepājā ir daudzi labi speciālisti, profesionāļi, kas ir zinoši un var cilvēku tirdzniecības upuriem palīdzēt. Mēs garantējam konfidencialitāti, mēs varam palīdzēt! Bet pirmais solis palīdzības meklēšanā ir jāsper pašam cietušajam. Palīdzība var būt vajadzīga arī tuviniekiem. Viens skaidrs – jo ilgāk cilvēks piedzīvoto centīsies aizmirst vai sevī aprakt, jo psiholoģiskās problēmas augs augumā un būs grūtāk risināmas. Šobrīd iespējams izmantot pusgadu ilgu valsts rehabilitācijas programmu.